Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 64
  1. #16
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Μηνύματα
    592
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100 down / 10 up
    ISP
    ΟTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bartley Εμφάνιση μηνυμάτων
    o ADSL κόφτης απλά σε κόβει στα 24 mbps, δεν σου αλλάζει attenuation. Ο φίλος μας εδώ φαίνεται να έχει πολύ μεγάλο Attenuation για να είναι σε καμπίνα VDSL. Προφανώς είναι στο Α/Κ απευθείας και επίσης έχει πολύ θόρυβο στην γραμμή με μόνο 8 SNR σε 24αρι...
    Αυτό ακριβώς που λες είναι παιρνω από αστικό κέντρο δεν έχω καμπίνα κοντά..
    Η διαφορά είναι ότι με έχει κουμπώσει σε κάρτα vdsl Αλλά το πακέτο μου είναι ADSL

  2. #17
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bartley Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δίνουν 24άρι από καμπίνα VDSL ? Φαντάζομαι θα έπεσες στην περίπτωση που η παλιά ADSL καμπίνα απλά ξηλώθηκε εντελώς και μπήκε VDSL...
    Ναι φυσικά και δίνουν είναι πλεόν μάλιστα και κοινή πρακτική απο τον ΟΤΕ, δεν υπήρξε ποτέ adsl καμπίνα ώστε να ξηλωθεί και να μπεί vdsl, όλα ήταν απο το ΑΚ

  3. #18
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Μηνύματα
    592
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100 down / 10 up
    ISP
    ΟTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι φυσικά και δίνουν είναι πλεόν μάλιστα και κοινή πρακτική απο τον ΟΤΕ, δεν υπήρξε ποτέ adsl καμπίνα ώστε να ξηλωθεί και να μπεί vdsl, όλα ήταν απο το ΑΚ
    Μου ηρθε προσφορα για Vdsl ..
    Το θέμα είναι αν το σηκώνει γραμμή μου τι πιστεύετε σύμφωνα με τα στατιστικά της γραμμής μου ;

  4. #19
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    35-38 το πολυ.......
    Άλλα Ντάλλα....

  5. #20
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Μηνύματα
    592
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100 down / 10 up
    ISP
    ΟTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    35-38 το πολυ.......
    Να κάνω μία ερώτηση;

    Εκεί που λέει Attainable Rate(Up/Down) 3063/26743 kbps Αυτή δεν είναι η μέγιστη απόδοση της γραμμής μου;

    Αφού είμαι σε Vdsl 2 modulation σε Αστικό κέντρο τι θ’αλλάξει μετά αν γίνει αναβάθμιση της υπηρεσίας μου;

  6. #21
    Εγγραφή
    11-07-2008
    Μηνύματα
    619
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Nova (καφαο ΟΤΕ)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΥΝΤΑΙΟ
    Router
    VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dleyteris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνω μία ερώτηση;

    Εκεί που λέει Attainable Rate(Up/Down) 3063/26743 kbps Αυτή δεν είναι η μέγιστη απόδοση της γραμμής μου;

    Αφού είμαι σε Vdsl 2 modulation σε Αστικό κέντρο τι θ’αλλάξει μετά αν γίνει αναβάθμιση της υπηρεσίας μου;
    Εχεις καμια VDSL καμπινα κοντα στο σπιτι σου η μονο απο αστικο κεντρο μπορουν να σου δωσουν VDSL?

  7. #22
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Μηνύματα
    592
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100 down / 10 up
    ISP
    ΟTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZaNteR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις καμια VDSL καμπινα κοντα στο σπιτι σου η μονο απο αστικο κεντρο μπορουν να σου δωσουν VDSL?
    Εγώ δυστυχώς μόνο αστικό κέντρο είμαι στην αρχή του τέλους . Η ενημέρωση είναι ότι θα πάρω οπτική όταν ...
    Οι αμέσως επόμενες καμπίνες οι αναβαθμισμένες απέχουν 200 μέτρα αλλά δεν μπορώ να πάρω από εκεί

  8. #23
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.927
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bartley Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Βλέπω στην σύνδεση μου μεγάλη απόκλιση του Actual Rate από το Attainable και θα ήθελα να μάθω γιατί συμβαίνει αυτό. Συνήθως σε ADSL συνδέσεις, αυτή η απόκλιση είναι μικρή της τάξης των 300-500 Kbps αλλά εδώ βλέπω 1 ολόκληρο Mbps χαμένο (και στις ADSL συνδέσεις έχει μεγάλη σημασία... ).

    Σε τηλεφωνική μου επικοινωνία με την Wind μου είπαν ότι το προφίλ δεν είναι κλειδωμένο σε κανένα rate, άρα θεωρητικά θα έπρεπε να πλησιάζει πολύ το Attainable...

    Ποιοί άλλοι παράγοντες επηρεάζουν αυτή την απόκλιση;

    Συνημμένο Αρχείο 210258
    Η ταχύτητα σου είναι οκ για την απόσταση που έχεις.
    Μπορείς να ζητήσεις σνρ6 από wind το δίνουν, αν και σε παιδεύουν λίγο.. Αν αποφασίσεις να το κάνεις ζήτα αριθμό αιτήματος και το σχετικό μήνυμα στο κινητό, και να πάει η εντολή στους τεχνικούς όχι στα παιδιά της εξυπηρέτησης, αλλιώς θα περιμένεις αιώνια, μόλις έρθει το μήνυμα στο κινητό μέσα σε μερικές ώρες θα έχει γίνει η αλλαγή. Επαλήθευσε το και οπτικά στο μενού του ρούτερ ότι όντως έγινε. Το παραπάνω όμως προϋποθέτει ότι η γραμμή σου είναι γενικά σταθερή.
    Επίσης fasthpath η interleaved είσαι;
    Ακόμα, ποιο ρούτερ είπαμε ότι έχεις; Για να μη ψάχνω..
    Έχω παρατηρήσει ανάλογα με το chipset (& όχι μόνο) που φοράει το κάθε ρούτερ διαφορές της τάξης ~2Μ..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dleyteris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα , Συνδέθηκα στον ΟΤΕ .
    Ο Τεχνικος με έβαλε σε κάρτα Vds2l αλλά πόρτα Adsl2+
    Τα στατιστικά μου είναι τα κάτωθι.

    Link Status Up
    Modulation Type VDSL2
    Actual Rate(Up/Down) 1020/24569 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 3063/26743 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 14.5/8.1 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 10.6/21.7 dB
    Output Power(Up/Down) 6.7/14.5 dBm
    Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 1/31
    Interleave Delay(Up/Down) 0/1 ms
    INP(Up/Down) 0/0 symbols
    Profile 17a
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 0/553
    FEC Errors(Up/Down) 0/37654

    Με διαβεβαίωσε ότι αν κάνω αίτημα για vdsl θα πιάνω πάνω από 40 εγγυημένα.
    Στην ερώτηση μου πως γίνεται αφού μέγιστη τιμή είναι 27 ?
    Μου απάντησε ότι δεν είναι σωστά τα στοιχεία επειδή έχω πόρτα Adsl .

    Ποια η γνώμη σας ?
    Κάτι έχεις καταλάβει λάθος μάλλον..
    Κάρτα Vdsl2 υπάρχει αλλά πόρτα Adsl2+ όχι.. Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.. Αν ήσουν σε adsl κάρτα δεν θα είχες προφίλ 17a.
    Αυτό που κάνουν είναι κάρτα Vdsl2 και προφίλ τύπου Adsl2+ ήτοι περιορισμός ταχύτητας σε 24/1.. Και φυσικά το ανάλογο 24αρι πακέτο στο λογαριασμό..

    Αστικό κέντρο; Μην περιμένεις πολλά.. Αν όντως είναι α.κ, είναι trial & error.. Αλλά 40 χλωμό.. Κανα 30 και αν..
    Εδώ τώρα υπάρχουν 2 άλλα σενάρια..
    Η ταχύτητα αυτή σε αυτό το attenuation δεν είναι περίεργη σε αραιοκατοικημένη περιοχή Η έστω και από καμπίνα vdsl..
    Λόγω λιγότερου crosstalk φαντάζομαι..
    Αν τώρα παίρνεις από καμπίνα, μπορεί να έχουν περιορίσει την ταχύτητα μέσω του attenuation.. Νομίζω γίνεται, κάπου το είχα διαβάσει, εδώ μετά ότι σου λέει ο πάροχος..

    Επίσης.. Βλέπω fastpath (Interleave Delay(Up/Down) 0/1 ms) η μου φαίνεται; Πόσο ping έχεις;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dleyteris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δυστυχώς μόνο αστικό κέντρο είμαι στην αρχή του τέλους . Η ενημέρωση είναι ότι θα πάρω οπτική όταν ...
    Οι αμέσως επόμενες καμπίνες οι αναβαθμισμένες απέχουν 200 μέτρα αλλά δεν μπορώ να πάρω από εκεί
    Άρα ξέρεις σίγουρα ότι είσαι α.κ; Πάνω από χιλιόμετρο ε;
    24/1 σε κάρτα vdsl από α.κ, πρώτη φορά ακούω-βλέπω.. Μήπως το έδωσαν δοκιμαστικά για κάτι παραπάνω στη ταχύτητα;
    Το παλιό adsl καφάο σου υπάρχει ακόμα; Ξέρεις που είναι & τον αριθμό του; Η έχει αναβαθμιστεί από vdsl καμπίνα;
    Ποιος πάροχος έχει τις αναβαθμισμένες καμπίνες; Με υποψίες δεν μπορούμε να κάνουμε εκτίμηση..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ZaNteR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με 21 attenuation δεν θα επιανε 24 αμα ηταν απο το κεντρο ακομα και αν στο κεντρο ηταν σε VDSL. Τον εχουν βαλει στη καμπινα με ADSL κοφτη.
    Το VDSL μετα απο καποια αποσταση αρχιζει και χανει οπως το ADSL.
    Ειδικος δεν ειμαι για αυτο διορθωστεμε αλλα παρατηρωντας τις συζητησεις εδω μεσα αυτα εχω καταλαβει.
    Τα 24 από α.κ σε vdsl με αυτή την απόσταση δεν είναι ακατόρθωτο.. Το θέμα είναι ότι δεν το δίνουν για πάνω από χλμ.. Αλλά αν υποθέσουμε ότι το vdsl προσθέτει +6db στο attenuation, τότε το πραγματικό λογικά είναι ~16db.. που μάλλον είχε σε adsl..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Bartley Εμφάνιση μηνυμάτων
    o ADSL κόφτης απλά σε κόβει στα 24 mbps, δεν σου αλλάζει attenuation. Ο φίλος μας εδώ φαίνεται να έχει πολύ μεγάλο Attenuation για να είναι σε καμπίνα VDSL. Προφανώς είναι στο Α/Κ απευθείας και επίσης έχει πολύ θόρυβο στην γραμμή με μόνο 8 SNR σε 24αρι...
    Το 8αρι σνρ δεν το λες κ κακό, το δίνει εξάλλου ο οτε.. Απλά αν όντως είναι από α.κ τότε δείχνει ότι δεν έχει πολύ ψωμί ακόμα η γραμμή.. Από τη άλλη αν το 8αρι σνρ είναι σταθερό και η γραμμή παίζει οκ.. Τότε λέμε μεν ότι το σνρ8 είναι χαμηλό κ υπάρχει παραπάνω θόρυβος..
    Αλλά αυτό δεν σημαίνει τραγικός θόρυβος με προβλήματα, αν δεν υπάρχουν αποσυνδέσεις και τα crc είναι σε λογικά επίπεδα..
    Επίσης ακόμα και αν όλα τα παραπάνω είναι οκ και δεν υπάρχει πρόβλημα, μπορεί μεν η γραμμή να κλειδώνει παραπάνω αλλά να μην μπορεί να αποδώσει τα παραπάνω στο κατέβασμα..
    Βέβαια όταν ρίχνουμε το σνρ, πρέπει να έχουμε και οκ εσωτερική καλωδίωση έτσι;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 18-01-20 στις 06:36.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #24
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Μηνύματα
    592
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100 down / 10 up
    ISP
    ΟTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ταχύτητα σου είναι οκ για την απόσταση που έχεις.
    Μπορείς να ζητήσεις σνρ6 από wind το δίνουν, αν και σε παιδεύουν λίγο.. Αν αποφασίσεις να το κάνεις ζήτα αριθμό αιτήματος και το σχετικό μήνυμα στο κινητό, και να πάει η εντολή στους τεχνικούς όχι στα παιδιά της εξυπηρέτησης, αλλιώς θα περιμένεις αιώνια, μόλις έρθει το μήνυμα στο κινητό μέσα σε μερικές ώρες θα έχει γίνει η αλλαγή. Επαλήθευσε το και οπτικά στο μενού του ρούτερ ότι όντως έγινε. Το παραπάνω όμως προϋποθέτει ότι η γραμμή σου είναι γενικά σταθερή.
    Επίσης fasthpath η interleaved είσαι;
    Ακόμα, ποιο ρούτερ είπαμε ότι έχεις; Για να μη ψάχνω..
    Έχω παρατηρήσει ανάλογα με το chipset (& όχι μόνο) που φοράει το κάθε ρούτερ διαφορές της τάξης ~2Μ..

    - - - Updated - - -



    Κάτι έχεις καταλάβει λάθος μάλλον..
    Κάρτα Vdsl2 υπάρχει αλλά πόρτα Adsl2+ όχι.. Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα.. Αν ήσουν σε adsl κάρτα δεν θα είχες προφίλ 17a.
    Αυτό που κάνουν είναι κάρτα Vdsl2 και προφίλ τύπου Adsl2+ ήτοι περιορισμός ταχύτητας σε 24/1.. Και φυσικά το ανάλογο 24αρι πακέτο στο λογαριασμό..

    Αστικό κέντρο; Μην περιμένεις πολλά.. Αν όντως είναι α.κ, είναι trial & error.. Αλλά 40 χλωμό.. Κανα 30 και αν..
    Εδώ τώρα υπάρχουν 2 άλλα σενάρια..
    Η ταχύτητα αυτή σε αυτό το attenuation δεν είναι περίεργη σε αραιοκατοικημένη περιοχή Η έστω και από καμπίνα vdsl..
    Λόγω λιγότερου crosstalk φαντάζομαι..
    Αν τώρα παίρνεις από καμπίνα, μπορεί να έχουν περιορίσει την ταχύτητα μέσω του attenuation.. Νομίζω γίνεται, κάπου το είχα διαβάσει, εδώ μετά ότι σου λέει ο πάροχος..

    Επίσης.. Βλέπω fastpath (Interleave Delay(Up/Down) 0/1 ms) η μου φαίνεται; Πόσο ping έχεις;

    - - - Updated - - -



    Άρα ξέρεις σίγουρα ότι είσαι α.κ; Πάνω από χιλιόμετρο ε;
    24/1 σε κάρτα vdsl από α.κ, πρώτη φορά ακούω-βλέπω.. Μήπως το έδωσαν δοκιμαστικά για κάτι παραπάνω στη ταχύτητα;
    Το παλιό adsl καφάο σου υπάρχει ακόμα; Ξέρεις που είναι & τον αριθμό του; Η έχει αναβαθμιστεί από vdsl καμπίνα;
    Ποιος πάροχος έχει τις αναβαθμισμένες καμπίνες; Με υποψίες δεν μπορούμε να κάνουμε εκτίμηση..

    - - - Updated - - -



    Τα 24 από α.κ σε vdsl με αυτή την απόσταση δεν είναι ακατόρθωτο.. Το θέμα είναι ότι δεν το δίνουν για πάνω από χλμ.. Αλλά αν υποθέσουμε ότι το vdsl προσθέτει +6db στο attenuation, τότε το πραγματικό λογικά είναι ~16db.. που μάλλον είχε σε adsl..

    - - - Updated - - -



    Το 8αρι σνρ δεν το λες κ κακό, το δίνει εξάλλου ο οτε.. Απλά αν όντως είναι από α.κ τότε δείχνει ότι δεν έχει πολύ ψωμί ακόμα η γραμμή.. Από τη άλλη αν το 8αρι σνρ είναι σταθερό και η γραμμή παίζει οκ.. Τότε λέμε μεν ότι το σνρ8 είναι χαμηλό κ υπάρχει παραπάνω θόρυβος..
    Αλλά αυτό δεν σημαίνει τραγικός θόρυβος με προβλήματα, αν δεν υπάρχουν αποσυνδέσεις και τα crc είναι σε λογικά επίπεδα..
    Επίσης ακόμα και αν όλα τα παραπάνω είναι οκ και δεν υπάρχει πρόβλημα, μπορεί μεν η γραμμή να κλειδώνει παραπάνω αλλά να μην μπορεί να αποδώσει τα παραπάνω στο κατέβασμα..
    Βέβαια όταν ρίχνουμε το σνρ, πρέπει να έχουμε και οκ εσωτερική καλωδίωση έτσι;


    -Τα δεδομένα είναι τα εξής καρατσεκαρισμένα:

    -Ανήκω πλέον στον ΟΤΕ.

    - Παίρνω από αστικό κέντρο.

    -Ping 10 ms

    - Σύμφωνα με τα στατιστικά της γραμμής μου έχει κλείσει
    IPv4 Online Duration75 h 32 min 57 s
    IPv6 Online Duration75 h 33 min 37 s
    Έχω κατεβάσει πάνω από 300 GB σε αυτές τις ώρες

    -Από τον κατανεμητή του συγκροτήματος μου μέχρι το σπίτι μου καθώς και σαν εσωτερική καλωδίωση μέσα στο σπίτι μου είναι οκ. (ελεγμένα)

    Δεν ξέρω όμως τι γίνεται έξω από τον κατανεμητή του σπιτιού μου που έρχεται εναέριο καλώδιο και πριν το εναέριο καλώδιο είμαι σε μποξάκι σε κολώνα.
    Αυτό το λέω γιατί ένας γείτονας που είναι πιο κάτω από μένα ( και θεωρητικά λίγο πιο μακριά ) παίρνει από μποξάκι σύγχρονιζει στα 47 με μέγιστο 55.

    ********
    - Αυτό που κάνουν είναι κάρτα Vdsl2 και προφίλ τύπου Adsl2+ ήτοι περιορισμός ταχύτητας σε 24/1.. Και φυσικά το ανάλογο 24αρι πακέτο στο λογαριασμό..

    -Εχεις δίκιο δεν το έθεσα σωστά

    - Το line attenuation σε adsl ήταν 25 τώρα 21,7

    Το σνρ κυμαίνεται από 8.3 ως 7.8 και η γραμμή παίζει οκ χωρίς αποσυνδέσεις σχεδόν 76 ώρες μετά..

    -Το κατέβασμα πάει τρένο 2.2 με 2.5 mbytes

    -Τα error μετά από 76 ώρες σχεδόν είναι

    CRC Errors(Up/Down) 0/862
    FEC Errors(Up/Down) 0/57578

    Προσπάθησα να τα πω όσο πιο αναλυτικά μπορώ από ότι ξέρω..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dleyteris : 18-01-20 στις 12:58. Αιτία: Συμπλήρωση

  10. #25
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.927
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dleyteris Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Τα δεδομένα είναι τα εξής καρατσεκαρισμένα:

    -Ανήκω πλέον στον ΟΤΕ.

    - Παίρνω από αστικό κέντρο.

    -Ping 10 ms

    - Σύμφωνα με τα στατιστικά της γραμμής μου έχει κλείσει
    IPv4 Online Duration75 h 32 min 57 s
    IPv6 Online Duration75 h 33 min 37 s
    Έχω κατεβάσει πάνω από 300 GB σε αυτές τις ώρες

    -Από τον κατανεμητή του συγκροτήματος μου μέχρι το σπίτι μου καθώς και σαν εσωτερική καλωδίωση μέσα στο σπίτι μου είναι οκ. (ελεγμένα)

    Δεν ξέρω όμως τι γίνεται έξω από τον κατανεμητή του σπιτιού μου που έρχεται εναέριο καλώδιο και πριν το εναέριο καλώδιο είμαι σε μποξάκι σε κολώνα.
    Αυτό το λέω γιατί ένας γείτονας που είναι πιο κάτω από μένα ( και θεωρητικά λίγο πιο μακριά ) παίρνει από μποξάκι σύγχρονιζει στα 47 με μέγιστο 55.

    ********
    - Αυτό που κάνουν είναι κάρτα Vdsl2 και προφίλ τύπου Adsl2+ ήτοι περιορισμός ταχύτητας σε 24/1.. Και φυσικά το ανάλογο 24αρι πακέτο στο λογαριασμό..

    -Εχεις δίκιο δεν το έθεσα σωστά

    - Το line attenuation σε adsl ήταν 25 τώρα 21,7

    Το σνρ κυμαίνεται από 8.3 ως 7.8 και η γραμμή παίζει οκ χωρίς αποσυνδέσεις σχεδόν 76 ώρες μετά..

    -Το κατέβασμα πάει τρένο 2.2 με 2.5 mbytes

    -Τα error μετά από 76 ώρες σχεδόν είναι

    CRC Errors(Up/Down) 0/862
    FEC Errors(Up/Down) 0/57578

    Προσπάθησα να τα πω όσο πιο αναλυτικά μπορώ από ότι ξέρω..
    Αν παίρνεις από α.κ κ το ξέρεις σίγουρα, τότε ότι είπα πάνω..
    Το παλιό adsl καφάο σου υπάρχει ακόμα η έχει αναβαθμιστεί από vdsl καμπίνα;
    Ξέρεις που είναι & τον αριθμό του; Δες αν το boxακι γράφει νούμερο επάνω του..
    Ποιος πάροχος έχει τις αναβαθμισμένες καμπίνες;
    Επίσης ξέρεις που είναι το α.κ που ανήκεις;

    Αυτό με το γείτονα σου δίνει ελπίδες πάντως..
    Το line attenuation ανάλογα το ρούτερ είναι λογικό να έχει μικρή απόκλιση..
    Το σνρ ακούγεται οκ..
    Τα crc με ανησυχούν ψιλό..αλλά αν παίζει οκ, μη δίνεις σημασία..
    Πολλά γίγα..μα τι κατεβάζεις;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #26
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Μηνύματα
    592
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100 down / 10 up
    ISP
    ΟTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Speedport Smart
    Υπάρχει περίπτωση να κλειδώνει η γραμμή μου πάνω από αυτό που παραθέτω σε μέγιστη τιμή;
    ( Attainable Rate(Up/Down) 3052/26236 kbps ) λόγο περιορισμού adsl2+ Η δεν παίζει ρόλο ?

    Εν κατακλείδι αν κάνω αναβάθμιση του πακέτου μου σε πακέτο vdsl2 υπάρχει περίπτωση να αλλάξει η τιμή μεγίστης ταχύτητας η θα είναι αυτά που βλέπω σύμφωνα με το ρουτερ ;

  12. #27
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Σου εχουν απαντησει σε αυτο τουλαχιστον 3 φορες.
    Άλλα Ντάλλα....

  13. #28
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Μηνύματα
    592
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100 down / 10 up
    ISP
    ΟTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Speedport Smart
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου εχουν απαντησει σε αυτο τουλαχιστον 3 φορες.
    Οι απόψεις διίστανται

  14. #29
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.927
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dleyteris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι απόψεις διίστανται
    Πάμε άλλη μια.. Τα πράγματα είναι απλά..
    Πάρε στην εξυπηρέτηση ζήτα εκτίμηση, δώσε κ το τηλέφωνο του γείτονα για σύγκριση αν έχει οτε, και δες τι θα σου πουν σχετικά με τις ταχύτητες..
    Μέντιουμ δεν είμαστε..
    Μετά μπορείς να κάνεις και το άλλο... Όταν και αν κάνεις την αναβάθμιση θέσε τον όρο ότι αν δεν πάει καλά να επιστρέψεις στο προηγούμενο πακέτο χωρίς τυχόν χρεώσεις..
    Πάντως για γρήγορη απάντηση, ότι λέει το ρούτερ.. Αν τώρα είναι πλασματικά τα νούμερα λόγω παραμετροποίησης του προφίλ στα 24, δύσκολο να πει κάποιος κάτι..
    Με το attenuation που έχεις πάντως κάπου εκεί θα παίξεις γενικά 30-40.. Το up (5) παίζει να το πιάσεις όλο..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 19-01-20 στις 19:22.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #30
    Εγγραφή
    21-09-2005
    Μηνύματα
    592
    Downloads
    21
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100 down / 10 up
    ISP
    ΟTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΜΑΚΡΗ
    Router
    Speedport Smart
    Έγινε !!

Σελ. 2 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας