Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Καλησπέρα παιδιά.

    Είναι η πρώτη φορά που φτιάχνω μια βάση από το 0 και τις τελευταίες 2 μέρες παιδεύομαι να γεμίσω τους πίνακες με ψεύτικα δεδομένα για να μπορώ να τεστάρω τα queries που θα φτιάξω στην συνέχεια.

    Αυτό που έκανα μέχρι στιγμής, έφτιαξα store procedures που γεμίζουν την βάση με random δεδομένα αλλά το θέμα είναι ότι με πήρε 2 μέρες να το κάνω! Και επίσης εμφανίζονται προβλήματα όταν πρέπει να γεμίσω πίνακες που έχουν foreign keys.

    Αμά σε αυτήν την μικρή βάση παιδεύομαι τόσο πολύ να δωσω mock δεδομένα φαντάζομαι τι θα γίνει στο μέλλον όπου θα φτιάχνω ποιο περίπλοκες.

    Σίγουρα θα υπάρχει κάποιος τρόπος. Δεν γίνεται κάθε φορά που φτιάχνω μια νέα βάση να σπαταλάω τόσο χρόνο για να την γεμίσω με ψευτικά δεδομένα.

    Εσείς πως το κάνετε;

    Τώρα κατάλαβα γιατί στην σχολή όταν κάναμε το project στην postgres sql μας έδιναν έτοιμη την βάση με δεδομένα και εμείς απλώς έπρεπε να υλοποιήσουμε queries, view, store procedures κτλ .
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails alex-barber-shop.pdf  


  2. #2
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.446
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Χρησιμοποιείς κάποιο data generator για να παράξεις δεδομένα. Περιγράφεις τη βάση και τι στοιχεία θέλεις να έχει η κάθε στήλη και φροντίζει αυτόματα για να παράξει τα ερωτήματα για insert.

    Για την mysql έχω χρησιμοποιήσει το Devart Data Generator for MySQL αλλά μία απλή αναζήτηση για "mysql data generator" έχει πάρα πολλές επιλογές για να δεις τι σου ταιριάζει.

  3. #3
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιείς κάποιο data generator για να παράξεις δεδομένα. Περιγράφεις τη βάση και τι στοιχεία θέλεις να έχει η κάθε στήλη και φροντίζει αυτόματα για να παράξει τα ερωτήματα για insert.

    Για την mysql έχω χρησιμοποιήσει το Devart Data Generator for MySQL αλλά μία απλή αναζήτηση για "mysql data generator" έχει πάρα πολλές επιλογές για να δεις τι σου ταιριάζει.
    Το έψαξα αρκετά και απ' ότι κατάλαβα τα φθηνά είναι μάπα. Πρέπει να δώσεις ένα ένα τα attributes για το κάθε table... Βρήκα κάποια που πέρνουν αυτόματα το database schema όπω http://filldb.info/ το οποίο έχει και support για foreign keys αλλά έχει bugs. Όταν πάω να γεμίζω έναν πίνακα που έχει foreign keys μου πετάει ajax error 200 ok.

    Τα υπόλοιπα που είναι δωρεάν πάλι πρέπει να κάτσεις και να σχεδιάσεις στην εφαρμογή τους ολόκληρο το schema της βάση σου, ένα ένα τα tables.

    Καλά εγώ θέλω να το κάνω και με ένα click, να ανεβάζω το schema της βασης να πατάω click και να δημιουργεί ένα sql script με inserts αρκετά έξυπνο για να γεμίζει τα tables μου και επίσης αυτόματα να γεμίζει και τα foreign attributes με την σειρά που πρέπει να γεμίζονται

    Επίσης ψάχνοντας βρήκα ότι οι περισσότεροι φτιάχνουν php scirpts που γεμίζουν την βάση με δεδομένα. Πως δεν το σκέφτηκα αυτό Καθόμουν όλη μέρα και έγραφα mysql store procedures και πεδεuόμουν τέρμα με την λογική του κώδικα αφού δεν είναι για προγραμματισμό η sql.

  4. #4
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.446
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Στα περισσότερα framework υπάρχουν έτοιμα πράγματα που σε βοηθάνε να φτιάξεις dummy data.

    Αλλά γιατί θέλεις dummy data; Γιατί δεν φτιάχνεις το πρόγραμμά σου και σταδιακά να το γεμίζεις από το πρόγραμμα;

  5. #5
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα περισσότερα framework υπάρχουν έτοιμα πράγματα που σε βοηθάνε να φτιάξεις dummy data.

    Αλλά γιατί θέλεις dummy data; Γιατί δεν φτιάχνεις το πρόγραμμά σου και σταδιακά να το γεμίζεις από το πρόγραμμα;
    Αυτό σκέφτηκα αφούτου έκανα αυτό το ποστ Τελικά έτσι θα το κάνω. Δεν χρειάζομαι χιλιάδες δεδομένα για να τεστάρω τα queries. Επίσης έτσι θα γεμίζω τα δεδομένα με την σειρά που πρέπει να τα γεμίζει ο χρήστης και δεν θα έχω πρόβλημα με foreign keys.

    Αν χρειάστεί να κάνω stress test, φτιάχνω ένα bot που να παριστάνει τον χρήστη και να γεμίζει τα δεδομένα με την σειρά των βημάτων που πρέπει να ακολουθεί ένας χρήστης.

  6. #6
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.446
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Χρησιμοποιείς κάποιο framework ή ξερή php;

  7. #7
    Εγγραφή
    24-09-2010
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    743
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE ZXHN H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρησιμοποιείς κάποιο framework ή ξερή php;
    php. Εχω βάλει στην λίστα μου να μάθω code igniter και laravel . Να φανταστώ δεν είναι κάτι σαν django σωστα;

  8. #8
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Εγώ πάντως τη μοναδική φορά που ήθελα να κάνω κάτι τέτοιο σε μεσαία κλίμακα, έφτιαξα ένα δικό μου script που έβαζε μερικές δεκάδες καταχωρήσεις αυτόματα, έκανα τις δοκιμές μου, και μετά είχα άλλο script που έσβηνε τελείως τη βάση και τη δημιουργούσε από την αρχή.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας