Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    27-11-2019
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Γεια σας και καλή χρονιά
    Μενω σε εξοχικό και εντός του σπιτιού δεν πιάνω 4g με το κινητό μου, ενώ εκτός του σπιτιού το σήμα είναι χαμηλό αλλά μπορώ να κάνω την δουλειά που θέλω.
    Σκέφτομαι αν υπάρχουν κεραίες εξωτερικής τοποθέτησης για αναμετάδοση σήματος.
    Ψάχνω κάτι οικονομικό κάτω των 50€.
    Αν έχετε κάτι να προτείνετε θα ήταν βοηθητικό
    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.113
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MikeNin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας και καλή χρονιά
    Μενω σε εξοχικό και εντός του σπιτιού δεν πιάνω 4g με το κινητό μου, ενώ εκτός του σπιτιού το σήμα είναι χαμηλό αλλά μπορώ να κάνω την δουλειά που θέλω.
    Σκέφτομαι αν υπάρχουν κεραίες εξωτερικής τοποθέτησης για αναμετάδοση σήματος.
    Ψάχνω κάτι οικονομικό κάτω των 50€.
    Αν έχετε κάτι να προτείνετε θα ήταν βοηθητικό
    Ευχαριστώ
    Καλημερα, καλη χρονια.
    Τα ειχα ψαξει και εγω και μου ειχαν προτεινει απο Cosmote να παρω απεξω...
    Στην τιμη που λες δεν υπαρχει τιποτα...
    ολα αυτα κανουν πολλα ευρω παραπανω. Τα 50 ευρω πλησιζουν την τιμη μονο της εξωτερικης κεραιας, θες και καλωδια και τους αναμεταδοτες.
    Θες τουλαχιστον 100-150 ευρω αναλογα την συχνοτητα, η τιμη αυτη ειναι για μια μονο συχνοτητα. Αν θες να καλυψεις και αλλες βαζεις ποιο βαθια το χερι στην τσεπη.
    Στην Cosmote το 4G παιζει στην 800 και 1800.
    Επειδη οι συχνοτητες απεχουν πολυ θελει διαφορετικη κεραια, μηχανημα υπαρχει κοινο αλλα ειναι πολυ ακριβα.
    Θα βρεις στο ebay και στο banggood, εννοειτε απο Ελλαδα το ξεχνας, οτι υπαρχει εχουν εξωπραγματικες τιμες.

    Επειδη στο εξοχικο και εγω ειχα το ιδιο προβλημα, ειχα βαλει ενα usbstick 4G σε ενα ρουτερ της mikrotik και μια κεραια με καλωδια εσωτερικη panel 35dbi σε παραθυρο που κοιτουσε προς το ΑΚ που ειχε πανω τις κεραιες, ετσι ειχα παντα τερμα σημα.
    Η αλλη λυση ηταν ενα παλιο κινητο με καρτα twin sim W.U 4G, το αφηνα απεξω και το εβαζα σε wifi tethering mode.
    Αυτα ειχα κανει μεχρι που εβαλα σταθερο και τα ξηλωσα ολα μετα.
    Οι αναμεταδοτες ειναι ποιο ακριβες λυσεις, αξιζουν σε συγκεκριμενες περιπτωσεις + οτι υπαρχει η ακτινοβολια που θα τρωτε εκει περα στην μαπα.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας