Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    10-10-2007
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι-ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    439
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Nova
    Router
    NOKIA
    Καλησπέρα στην ομάδα και καλή χρονιά. Στις 20 Μαρτίου λήγει το συμβόλαιό μου με τη Nova (Double Play), και σκοπεύω να αλλάξω μετά από χρόνια πάροχο, μιας και η κατάσταση με το ίντερνετ είναι για τα πανηγύρια (ακόμη adsl και καμία πρόβλεψη για το μέλλον...).
    Πότε μπορώ να πάω σε άλλον πάροχο για να κάνω αίτηση; Εννοώ ότι πρέπει να περιμένω να λήξει το συμβόλαιο ή μπορώ π.χ. ένα μήνα πιο πριν να ξεκινήσω τις διαδικασίες;

  2. #2
    Εγγραφή
    15-11-2016
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    29.6(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όσον αφορά την ίδια την αίτηση καλό είναι να την κάνεις από την λήξη του συμβολαίου, η τυπική διαδικασία είναι σχετικά γρήγορη και εαν σε πιάσει εντός συμβολαίου ο πάροχος θα έχει το δικαίωμα να σε χρεώσει για το σπάσιμό του πριν τη λήξη. Αν θυμάμαι καλά το ποσό αυτό είναι στανταρ και δεν θα είναι μειωμένο επειδή λήγει σύντομα. Τώρα επικοινωνία για διαθέσιμες προσφορές εννοείται πως δεν υπάρχει θέμα και θα κάνουν τούμπες για να σε πείσει ο κάθε πάροχος να υπογράψεις νέο συμβόλαιο μετά το πέρας του παρόντος.

    Αν ο κύριος λόγος που θες να αλλάξεις πάροχο είναι η παροχή VDSL τότε δεν θα καταφέρεις πολλά. Όλοι χρησιμοποιούν το ίδιο δίκτυο και εαν δεν υπάρχει διαθεσιμότητα για τον ένα δεν υπάρχει και για τους άλλους. Ιδιαίτερη προσοχή στα κόλπα των εμπορικών τμημάτων που μπορεί να σε πείσουν με παροχές οι οποίες ακόμα δεν διατίθενται ώστε να σε σπρώξουν προς ένα συμβόλαιο και να χάσεις βδομάδες μόνο και μόνο για να καταλήξεις στα ίδια με άλλους 24 μήνες δέσμευση και στην χειρότερη με κανένα νέο κουσούρι απο τη νέα γραμμή. Σε αυτή την περίπτωση μπορεί να σε βολέψει καλύτερα να μείνεις με το αορίστου χρόνου, εάν δεν αλλάζει το μηνιαίο πάγιο, και να περιμένεις να ενεργοποιηθεί το fiber δίκτυο ώστε να διαλέξεις την προσφορά που σε συμφέρει καλύτερα.

    Εν συντομία, εαν η αναβάθμιση είναι διαθέσιμη κυνήγα την, αλλιώς ακολούθα την γνωστή τακτική του εαν δεν είναι χαλασμένο μην προσπαθήσεις να το φτιάξεις. Εκτός, βέβαια, εαν τα οικονομικά οφέλη είναι σαφή.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-10-2007
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι-ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    439
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    Nova
    Router
    NOKIA
    Ευχαριστώ πολύ! Η αλήθεια είναι ότι με ενδιαφέρει μόνο το fiber που πλεον είναι διαθεσιμο στην περιοχή μου (και όχι το vdsl) και που η nova δεν διαθέτει (και ούτε πρόκειται, απ’ό,τι φαίνεται...)

  4. #4
    Εγγραφή
    23-05-2019
    Περιοχή
    corfu
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    cosmote+nova-forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    speedport plus
    Βρισκομαι στην ιδια κατασταση με σενα εδω και 6-7 μηνες, και μετραω μερες λες και ειμαι παλι στο στρατο! (6 μερες εμειναν).
    Παρολο που μου ελεγαν εδω και σχεδον 1 χρονο οτι θα αναβαθμιστει στην περιοχη μου το ιντερνετ ακομα περιμενω.
    Σε τηλεφωνικη επικοινωνια μαζι τους πριν ενα μηνα μου ειπαν οτι σε περιπτωση προωρης διακοπης, ακομα και 1 μηνα πριν, υπαρχει σταθερο 'προστιμο' 208 ευρω (ειτε φυγεις 6 μηνες πριν ειτε φυγεις 1 μερα πριν), οποτε επειδη δεν αξιζει να μπλεκει κανεις αποφασισα να περιμενω.
    Στο cosmote που σκεφτομαι να περασω (εννοειται fiber) μου ειπαν οτι την αιτηση για να ειμαι 100% σιγουρος, αν βιαζομαι να την κανω 2-3 μερες πριν την ληξη, γιατι τοσο χρειαζεται μεχρι να στειλουν την αιτηση φορητικοτητας στον παλιο παροχο (ή μετα την ληξη), και για να γινουν ολα γρηγοροτερα να τους δωσω τον αριθμο βρογχου της γραμμης που υπαρχει πανω στον λογαριασμο του παλιου παροχου.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας