Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Γενικά ψάχνω δύο αντικείμενα να αγοράσω σχετικά με ταξίδια. Σκέφτηκα λοιπόν να ξεκινήσω αυτό το νήμα για παρόμοιες ερωτήσεις.

    1. Ένα travel adapter με φόρτιση για τουλάχιστον δύο κινητά. Έχω βρει κάποια προϊόντα στο γερμανικό αμαζον και μοιάζουν γενικά ίδια και κοντά στα 20E. Πολλα δυστυχώς δεν στέλνουν σε Βέλγιο. Τα video που έχω δει σχετικά είναι εντελώς πληρωμένα και προωθητικά συνεπώς αν κάποιος έχει βρει κάτι καλό, please do share.
    2. Ελαφριά βαλίτσα για καμπίνα αεροσκάφους και κανονική αποσκευή. Έχω ένα σετ το οποίο έχει αντέξει αρκετά αλλά είναι πολύ βαριες ειδικά με την πόρωση τελευταία των αεροπορικών να κοιτάζουν τα γραμμάρια. Η μικρή είναι περίπου δύο κιλάς και θα ήθελα κάτι σε 1 κιλό. Νομίζω λιγότερο δεν πάει. Η γυναίκα μου έχει μία που δεν θυμάται πως και από την κληρονόμησε στο 1.1 κιλό και μια χαρά ζει και βασιλεύει.
    3. Χρησιμοποιούμε ηλεκτρικές οδοντόβουρτσες. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να πάρεις μια βάση τουλάχιστον μαζί μαζί με την βούρτσα. Υπάρχει κάτι που να έχει εξελιχτεί σε usb φόρτιση και πιο μικρό μέγεθος αλλά παρόμοια αποτελεσματικότητα;
    4. Μη μεταλική ζώνη. Αν και δεν τις βρίσκεις εύκολα, υπάρχουν ζώνες που δεν είναι μεταλλικές και δεν χρειάζεται το βάλε βγάλε στο security. Έχει δοκιμάσει κανείς; Οι σεκουριτάδες σε αφήνουν γιατί πάντα κοιτάζουν και επιμένουν από όσο έχω δει.


    Λόγω εργασίας αλλά και γενικά λόγω ταξιδιωτικών επιλογών, συνήθως ταξιδεύω με μια βαλίτσα για την καμπίνα. Συνεπώς οι παραπάνω συσκευές πρέπει να είναι ελαφριές και να μην κλέβουν πολύ βάρος από τα υπόλοιπα αναγκαία.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.664
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Για το 1, παίρνεις κάτι τέτοιο (με την κατάλληλη πρίζα για Ευρώπη) και καθάρισες.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το 1, παίρνεις κάτι τέτοιο (με την κατάλληλη πρίζα για Ευρώπη) και καθάρισες.
    ίσως δεν το εξήγησα πολύ καλά. Δεν το θέλω για το σπίτι και όχι για ταξίδια εντός της ΕΕ με την ίδια πρίζα.

    Κάτι σαν αυτό έχω στο μυαλό μου. https://www.amazon.de/dp/B07RPDCC7Z/...v_ov_lig_dp_it

  4. #4
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.664
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ίσως δεν το εξήγησα πολύ καλά. Δεν το θέλω για το σπίτι και όχι για ταξίδια εντός της ΕΕ με την ίδια πρίζα.

    Κάτι σαν αυτό έχω στο μυαλό μου. https://www.amazon.de/dp/B07RPDCC7Z/...v_ov_lig_dp_it
    Καλά το εξήγησες. Άν αυτό που δείχνεις είναι μεγάλο για τα γούστα σου, τότε η λύση είναι αυτό που σου έδειξα εγώ, και πρέπει απλά να φροντίζεις να ξέρεις τι πρίζα έχουν εκεί που πας.

    - - - Updated - - -

    ΥΓ: Ένα αντίστοιχο με αυτό που έχεις το έχω και εγώ, μου το δώσαν δωρεάν σε ένα συνέδριο, και είναι μια χαρά. Πλαστικούρα σκέτη, αλλά πολύ ελαφρύ.

  5. #5
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά το εξήγησες. Άν αυτό που δείχνεις είναι μεγάλο για τα γούστα σου, τότε η λύση είναι αυτό που σου έδειξα εγώ, και πρέπει απλά να φροντίζεις να ξέρεις τι πρίζα έχουν εκεί που πας.

    - - - Updated - - -

    ΥΓ: Ένα αντίστοιχο με αυτό που έχεις το έχω και εγώ, μου το δώσαν δωρεάν σε ένα συνέδριο, και είναι μια χαρά. Πλαστικούρα σκέτη, αλλά πολύ ελαφρύ.
    Θέλω και μια πρίζα δυστυχώς για την οδοντόβουρτσα, αλλιώς 100% ναι (ναι σε όλα).

  6. #6
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Να σου πω για τα 3 και 4.
    3. Πάρτε 2 φτηνές οδοντόβουρτσες ειδικά για το ταξίδι, xiaomi ή αντίστοιχη, εγώ αυτήν έχω και είναι αντίστοιχη με τις oral b σε απόδοση.
    4. Ανάλογα τα κιλά σου. Αν δηλαδή τη ζώνη την έχεις για διακοσμητική ίσως κάνουν δουλειά. Εμένα μία που πήρα με πλαστική πόρπη ήταν πεταμένα λεφτά, γιατί γλύστραγε και άνοιγε συνεχώς. Κι από αισθητικής απόψεως δεν είναι ό,τι καλύτερο.
    hnesne

  7. #7
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    3. Πάρτε 2 φτηνές οδοντόβουρτσες ειδικά για το ταξίδι, xiaomi ή αντίστοιχη, εγώ αυτήν έχω και είναι αντίστοιχη με τις oral b σε απόδοση.
    Ουσιαστικά με την πρόταση του tsigarid βολεύεται κανείς με ένα ελαφρύ wall USB με το κατάλληλο adapter. Δεν χρειάζεται πρίζα γιατί η βούρτσα φορτίζει από usb και αν χρειαστεί powerbank. Nice.

  8. #8
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Εννοείται το συγκεκριμένο τροφοδοτικό είναι σούπερ, όλα σε ένα. Οι οδοντόβουρτσες αυτές έχουν ένα καλώδιο usb, όχι ειδικό τροφοδοτικό.
    hnesne

  9. #9
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείται το συγκεκριμένο τροφοδοτικό είναι σούπερ, όλα σε ένα. Οι οδοντόβουρτσες αυτές έχουν ένα καλώδιο usb, όχι ειδικό τροφοδοτικό.
    Ναι αλλά φορτίζουν από usb που σημαίνει ότι θέλουν ειδικό φορτιστή.

    Ξέχασα να ρωτήσω. Παίρνουν τις βούρτσες της oral b;

  10. #10
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Στο λαπτοπ βάζω τη δική μου. Τραβά ελάχιστο ρεύμα. Βούρτσακια έχουν δικά τους. Για oral b έχει συμβατά παμφθηνα με χοντρικά τη μισή διάρκεια.
    hnesne

  11. #11
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου πω για τα 3 και 4.
    3. Πάρτε 2 φτηνές οδοντόβουρτσες ειδικά για το ταξίδι, xiaomi ή αντίστοιχη, εγώ αυτήν έχω και είναι αντίστοιχη με τις oral b σε απόδοση.
    4. Ανάλογα τα κιλά σου. Αν δηλαδή τη ζώνη την έχεις για διακοσμητική ίσως κάνουν δουλειά. Εμένα μία που πήρα με πλαστική πόρπη ήταν πεταμένα λεφτά, γιατί γλύστραγε και άνοιγε συνεχώς. Κι από αισθητικής απόψεως δεν είναι ό,τι καλύτερο.
    Πήρα την Xiaomi γιατί έχει ήδη κατάλληλο usb φορτιστή και δεν χρειάζεται έξτρα καλώδιο. Να είχε usb-c για έναλιγότερο καλώδιο καλά θα ήταν. Πήρα όμως ένα adaptorάκι και κομπλέ.

    Τώρα χρειάζομαι ένα ελαφρυ plug adapter γιατί έχω περίπου φοριστή πρίζας.

  12. #12
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.065
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Επανέρχομαι στο θέμα μετά από πρόσφατο μου ταξίδι. Κυριολεκτικά κάθησα και ζύγισα τα πάντα και έχω καταλήξει ότι αν θα μπορέσω να ξανακάνω ταξίδι με τα 8κ όριο των μεγάλων αεροπορικών (αντί των 10 της κακιάς RyanAir) θα χρειαστώ κάποια πράγματα.


    • Ελαφριά CarryOn για την καμπίνα. Έχω ψάξει λίγο στο amazon αλλά στις ελαφριές πέφτουν πολλά σχόλια ότι διαλύονται. Έχει βρεί κάποιος κάτι καλό; Η δική μου είναι στα 3 κιλά από μόνη της
    • Trimmer για γένια. Πρέπει να ειναι ελαφρυ και απαραιτήτως να φορτίζει από USB.
    • Σουπερ ελαφρύ φορτιστή (quick charge). Πιστεύω 1-2 ports να είναι αρκετά. Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ακόμα και κάτι σαν αυτό αλλά αναρωτιέμαι αν υπάρχει κάτι πιο ελαφρυ και απλό για ευρωπαικά ταξίδια.


    Επιπλέον ακόμα θέλω να βρω μια ζώνη που να μην περνάει την ασφάλεια. Όποιες έχω βρει δεν μου αρέσουν καθόλου να πω την αλήθεια και προτιμώ την απλή μεταλική έστω και με την ταλαιπωρία.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο λαπτοπ βάζω τη δική μου. Τραβά ελάχιστο ρεύμα. Βούρτσακια έχουν δικά τους. Για oral b έχει συμβατά παμφθηνα με χοντρικά τη μισή διάρκεια.
    Την έκανα ένα 3 βδόμαδο τεστ και να πω ότι σίγουρα θες ένα ανταλλακτικό μέσα στις 3 εβδομάδες. Χαλάνε γρήγορα σε σχέση με τις oral b. Επίσης, η αίσθηση καθαριότητας (προσωπική και όχι επιστημονική γνώμη) είναι σαφώς ανώτερη με την οραλ β. Πάντως για μικρό διάστημα ή για οδοντόβουρτσα στην δουλειά, μια χαρά είναι.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας