Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Το avatar του μέλους Wizard
    Wizard Guest
    Γεια σας!
    Χρησιμοποιώ ένα ζεύγος Tp-link AV600 powerline adapter για να έχω internet στο λάπτοπ (windows 7) στο δωμάτιο γιατί το modem βρίσκεται στο σαλόνι. Τα συνδέω στις πρίζες και όχι σε πολύπριζα.
    Αρκετές φορές την ημέρα το internet στο λάπτοπ δε δουλεύει (εμφανίζεται κίτρινο θαυμαστικό στη σύνδεση) που φτιάχνει μόνο του κάθε φορά μετά από 2 έως 5 λεπτά. Το internet όμως δουλεύει εκείνο το χρονικό διάστημα σε άλλες συσκευές που δεν χρησιμοποιούν τα powerline.
    Όταν κόβεται, αν βγάλω το καλώδιο από το powerline και το βάλω ξανά, η σύνδεση δεν αποκαθίσταται. Όμως, αν το βγάλω από τη θύρα rj45 του λάπτοπ και το βάλω ξανά, η σύνδεση αποκαθίσταται αμέσως.
    Τι μπορεί να συμβαίνει; Φταίει το powerline ή η θύρα rj45 του λάπτοπ;

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν, κάποιος στο stackoverflow πρότεινε να τρέξω ping -t 192.168.1.1 για να κρατάει "ζωντανή" τη σύνδεση. Μου φαίνεται παράξενο, γιατί εμένα κόβεται την ώρα του browsing, ακόμα και ενδιάμεσα σε βίντεο στο youtube, σταματώντας το buffering, αλλά θα το δοκιμάσω για κάποιες μέρες και θα επανέλθω.

  2. #2
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Δοκίμασε για αρκετό διάστημα να έχεις το laptop με καλώδιο στο router. Μήπως φταίει η κάρτα του και όποτε θα στο κάνει και τότε.

  3. #3
    Το avatar του μέλους Wizard
    Wizard Guest
    Δεν έχω αποσυνδέσεις εδώ και 2 μέρες με τη χρήση του ping. Θα ενημερώσω ξανά μετά από κάποιες μέρες, μήπως ήταν σύμπτωση.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας