Σελ. 6 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 456781116 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 337
  1. #76
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giotis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Ελλάδα πιο πολλές φορές έχει απεργήσει ένας υπάλληλος παρά ασχολήθηκε με το βιογραφικό του.
    Είδες που πέφτεις στην παγίδα των γενικεύσεων;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giotis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή είναι η σύγκριση. Ενός ανθρώπου που φτιάχνει το βιογραφικό του με έναν που "κάνει αγώνες".
    Ένας εργαζόμενος που καταπατούνται διάφορα εργασιακά του δικαιώματα τι πιστεύεις ότι πρέπει να κάνει; Το να αλλάξει δουλειά είναι μία λύση φυσικά αλλά όχι πάντα η βέλτιστη ειδικά αν έχει οικογενειακές υποχρεώσεις εκείνη την στιγμή. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι θα σταματήσει να αυτοβελτιώνεται και να προσπαθεί για το καλύτερο. Δεν υπάρχει μόνο το άσπρο και το μαύρο.

  2. #77
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnthegeeks Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάς με γενικότητες και στερεοτυπικά. Προσβάλλεις και τα άτομα που κάνουν μια σοβαρή προσπάθεια, υπάρχουν και τέτοια στην Ελλάδα. Και σε μια φυσιολογική οικονομία υπάρχει χώρος για εργαζόμενους περισσότερο αλλά και λιγότερο καταρτισμένους, δε νομίζω ότι και στη χώρα που πήγες όλοι ήξεραν όσα ανέφερες. 16 άτομα ήταν το δείγμα σου.
    Φυσικά και υπάρχει χώρος για όλους. Αλλά και εγώ δε θα απεργήσω γιατί ο καρδιοχειρούργος βγάζει το ετήσιο εισόδημά μου σε ένα Σ/Κ. Ελπίζω να καταλαβαίνεις πως το λέω. Και μάλιστα σε όσες δουλειές δούλεψα η εταιρεία έβγαζε τα 3πλάσια από όσα μου έδινε. Και πάλι δε θα γκρινιάξω και ας με σκίζει το κράτος σε φόρους. Αυτό είναι αν δε σου αρέσει πας έξω και δοκιμάζεις την τύχη σου.

    Το να τραμπουκίζεις όμως άλλους είναι απαράδεκτο.

  3. #78
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giotis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να τραμπουκίζεις όμως άλλους είναι απαράδεκτο.
    Ποιοι τραμπούκισαν ποιους;
    Γιατί εγώ ο μόνος τραμπουκισμός που βλέπω, όσον αφορά τον οτε μιας και γι' αυτόν μιλάμε στο νήμα, είναι ο τραμπουκισμός της διοίκησης στους χαμμηλής κλίμακας εργαζομένους της.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giotis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά και εγώ δε θα απεργήσω γιατί ο καρδιοχειρούργος βγάζει το ετήσιο εισόδημά μου σε ένα Σ/Κ. Ελπίζω να καταλαβαίνεις πως το λέω. Και μάλιστα σε όσες δουλειές δούλεψα η εταιρεία έβγαζε τα 3πλάσια από όσα μου έδινε.
    Δεν απεργούνε στον οτε γιατί ο Τσαμάζ και οι υπόλοιποι βγάζουν όσα βγάζουν. Κάτι δεν έχεις καταλάβει σωστά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος FuS : 09-01-20 στις 02:31.

  4. #79
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FuS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιοι τραμπούκισαν ποιους;
    Γιατί εγώ ο μόνος τραμπουκισμός που βλέπω, όσον αφορά τον οτε μιας και γι' αυτόν μιλάμε στο νήμα, είναι ο τραμπουκισμός της διοίκησης στους χαμμηλής κλίμακας εργαζομένους της.
    Αυτός είναι ο μισθός και αυτή είναι η θέση. Αν δε σου αρέσει φεύγεις. Και εδώ που τα λέμε ποιος λογικός άνθρωπος θα έπαιρνε 270κ κασέρι και θα έκανε τόση φασαρία; Τι νομίζεις πως είναι η αγορά; Σε διώχνει ο άλλος και σου δίνει τόσα λεφτά; Σε απειροελάχιστες θέσεις μπορείς να διεκδικήσεις τέτοια αποζημίωση, όχι φύλακας πάντως.

    Αν είσαι 50 χρονών τα 270 χιλιάρικα είναι 15888 euro το χρόνο μέχρι να πας στα 67, χωρίς να ξαναδουλέψεις ΠΟΤΕ. Χώρια που αυτούς τους έδωσαν λύση με το να δουλέψουν τουλάχιστον άλλα 3 χρόνια. Για να σου δώσω να καταλάβεις για εμένα είναι όνειρο ζωής και μάλιστα προσπαθώ ενεργά με συνταξιοδοτικά κτλ για να σταματήσω στα 58 με ένα γερό κομπόδεμα και να πάω να αράξω. Και δουλεύω σαν το μαύρο σκυλί και βλέπω την οικογένειά μου ελάχιστα. Ποσώς με ενδιαφέρει αν αλλάξει ο νόμος και σε απολύουν αύριο χωρίς αποζημίωση γιατί σε μια μέρα θα έχω άλλη δουλειά στα ίδια λεφτά. Βέβαια εκτός από "αγώνες" ξεπατώνω τον εαυτό μου στο διάβασμα και στο ταξίδι για να φτιάξω και το βιογραφικό μου.

    Δεν είναι θέμα μόνο αποδοχών όπως καταλαβαίνεις. Τα ίδια κάθε φορά με το μετρό πχ. Και εκεί λίγα παίρνουν;

  5. #80
    Εγγραφή
    09-11-2006
    Μηνύματα
    2.252
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    26(dB) / 2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giotis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτός είναι ο μισθός και αυτή είναι η θέση. Αν δε σου αρέσει φεύγεις. Και εδώ που τα λέμε ποιος λογικός άνθρωπος θα έπαιρνε 270κ κασέρι και θα έκανε τόση φασαρία; Τι νομίζεις πως είναι η αγορά; Σε διώχνει ο άλλος και σου δίνει τόσα λεφτά; Σε απειροελάχιστες θέσεις μπορείς να διεκδικήσεις τέτοια αποζημίωση, όχι φύλακας πάντως.

    Αν είσαι 50 χρονών τα 270 χιλιάρικα είναι 15888 euro το χρόνο μέχρι να πας στα 67, χωρίς να ξαναδουλέψεις ΠΟΤΕ. Χώρια που αυτούς τους έδωσαν λύση με το να δουλέψουν τουλάχιστον άλλα 3 χρόνια. Για να σου δώσω να καταλάβεις για εμένα είναι όνειρο ζωής και μάλιστα προσπαθώ ενεργά με συνταξιοδοτικά κτλ για να σταματήσω στα 58 με ένα γερό κομπόδεμα και να πάω να αράξω. Και δουλεύω σαν το μαύρο σκυλί και βλέπω την οικογένειά μου ελάχιστα. Ποσώς με ενδιαφέρει αν αλλάξει ο νόμος και σε απολύουν αύριο χωρίς αποζημίωση γιατί σε μια μέρα θα έχω άλλη δουλειά στα ίδια λεφτά. Βέβαια εκτός από "αγώνες" ξεπατώνω τον εαυτό μου στο διάβασμα και στο ταξίδι για να φτιάξω και το βιογραφικό μου.

    Δεν είναι θέμα μόνο αποδοχών όπως καταλαβαίνεις. Τα ίδια κάθε φορά με το μετρό πχ. Και εκεί λίγα παίρνουν;
    Είδες που σου είπα ότι κάτι δεν έχεις καταλάβει σωστά.. Οι φύλακες δεν έχουν καμία σχέση με την απεργία. Επίσης η απεργία δεν έχει καμία σχέση με τους (λίγους πλέον) παλιούς υψηλόμισθους υπαλλήλους του οτε. Ψάξε αν θέλεις και θα δεις γιατί γίνεται η απεργία. Υπάρχουν και άλλα δυο νήματα εδώ στο forum, στις "ειδήσεις" και θα καταλάβεις γιατί γίνεται. Και η ΣΣΕ η προηγούμενη (μαζί με την μείωση μισθών των οτετζήδων) δεν έγινε για να μην χάσουν προνόμια οι οτετζήδες αλλά για να μην απολύσουν τους τότε oteplus (του τρομερού μισθού των 600-700 ευρώ το 6ωρο ή 750-800 περίπου το 8ωρο) μιας και βολευόταν η διοίκηση τότε με τους ενοικιαζόμενους υπαλλήλους των 320 ευρώ/μήνα (6ωρο) ή 220 ευρώ/μηνα (4ωρο). Και που πλέον θέλει να φέρει τους περισσότερους στην μισθολογική κλίμακα των τελευταίων μιας και έχει ξεπουλήσει όλες τις οργανικές θέσεις σε τρίτους με κακούς μισθούς και ακόμη χειρότερες συνθήκες (τα call center είναι evalue, mellon, manpower κλπ και θα δοθεί μεγάλο έργο στην Teleperformance). Και μετά κάποιοι αναρωτιούνται γιατί περιμένουν 2 μήνες να έρθει ο τεχνικός να βάλει την νέα γραμμή τηλεφώνου στο σπίτι ή καλεί στο 13888 και η εξυπηρέτηση έχει γίνει μπάχαλο. If you pay peanuts, you get monkeys, λένε. Για τις χαζοδιαφημίσεις βέβαια, λεφτά υπάρχουν. Για να πληρώσουν να πάρουν κάνα τεχνικό ή να δώσουν κάτι στα παιδιά των call center που τραβάνε χοντρό λούκι, ούτε κουβέντα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giotis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και δουλεύω σαν το μαύρο σκυλί και βλέπω την οικογένειά μου ελάχιστα. Ποσώς με ενδιαφέρει αν αλλάξει ο νόμος και σε απολύουν αύριο χωρίς αποζημίωση γιατί σε μια μέρα θα έχω άλλη δουλειά στα ίδια λεφτά. Βέβαια εκτός από "αγώνες" ξεπατώνω τον εαυτό μου στο διάβασμα και στο ταξίδι για να φτιάξω και το βιογραφικό μου.
    Δεν έχουν όλοι τις ίδιες δυνατότητες και τα ίδια εφόδια ούτε είχαν τις ίδιες ευκαιρίες στη ζωή τους για τους χ,ψ λόγους. Έχε το απλά κατά νου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος FuS : 09-01-20 στις 03:02.

  6. #81
    Εγγραφή
    05-10-2005
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    468
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220.000/22.000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Επειδή πολύ παραπληροφόρηση έπεσε....και το σύστημα σας μαθαίνει να παπαγαλίζετε αυτά που λένε τα παπαγαλάκια.


    Ας ακούσουν 2 ηχητικά από ανεξάρτητο ραδιόφωνο, όσοι δύσπιστοι λένε οτι όλα γίνονται για 6 σεκιουριτάδες.

    Γιατί τελικά ο ελληναράς μόνο τα παπαγαλάκια ακούει και τρώει σανό και παπαγαλίζει αυτά που βολεύουν το σύστημα.

    Αναμένω αντίλογο και αντεπιχειρήματα.....ΑΝ αντέχουν οι φιλελέδες να απαντήσουν στα παρακάτω.

    https://soundcloud.com/romanos-ramon...020-2100-2300a

    https://soundcloud.com/romanos-ramon...0-2100-2300a-1

  7. #82
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Αμα δεν τους αρεσουν τα χρηματα να πανε αλλου κι η ζωη συνεχιζεται.

    Εγω αυτο που εμαθα ως κατοικος εξωτερικου ειναι οτι την εργασια μου την διεκδικω με τα προσοντα μου κι οχι με τις κοματικοποιημενες απεργιες.
    Και δοξα τω θεω δουλειες υπαρχουν πολλες, αν δεν μου αρεσουν τα χρηματα σε μια εταιρια, φευγω και παω σε αλλη.

    Αλλα ξεχασα, χαζη ειναι μια εταιρια να κανει ανοιγμα στην Ελλαδα, για να την ρημαζει το κρατος για να πληρωνονται επιδοματα, ΔΕΗτζιδες και δημοσιοι υπαλληλοι;
    Το προβλημα ειναι αλλου, και αρκετοι εδω μεσα το αγνοειτε επειδικτικα λογω ιδεολογιας.
    Για αυτο ορισμενοι θα ειστε μια ζωη κακοπληρωμενοι υπαλληλοι.

  8. #83
    Εγγραφή
    05-10-2005
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    468
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220.000/22.000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αμα δεν τους αρεσουν τα χρηματα να πανε αλλου κι η ζωη συνεχιζεται.

    Εγω αυτο που εμαθα ως κατοικος εξωτερικου ειναι οτι την εργασια μου την διεκδικω με τα προσοντα μου κι οχι με τις κοματικοποιημενες απεργιες.
    Και δοξα τω θεω δουλειες υπαρχουν πολλες, αν δεν μου αρεσουν τα χρηματα σε μια εταιρια, φευγω και παω σε αλλη.

    Αλλα ξεχασα, χαζη ειναι μια εταιρια να κανει ανοιγμα στην Ελλαδα, για να την ρημαζει το κρατος για να πληρωνονται επιδοματα, ΔΕΗτζιδες και δημοσιοι υπαλληλοι;
    Το προβλημα ειναι αλλου, και αρκετοι εδω μεσα το αγνοειτε επειδικτικα λογω ιδεολογιας.
    Για αυτο ορισμενοι θα ειστε μια ζωη κακοπληρωμενοι υπαλληλοι.

    για να απαντάς στα 3 λεπτά από το ποστ μου μάλλον δεν πάτησες καν τα λινκ να ακούσεις. οπότε θα απαντήσω μόνο στο κομμάτι που λες κάτοικος εξωτερικού και πάω όπου έχει δουλειές. φεύγω και παω αλλού. το λες και με ευκολία και ελαφρότητα.

    συγχαρητήρια φίλε. μπήκες στο πνεύμα του αναλώσιμου εργαζόμενου στο 1000%.

  9. #84
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από greekfragma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή πολύ παραπληροφόρηση έπεσε....και το σύστημα σας μαθαίνει να παπαγαλίζετε αυτά που λένε τα παπαγαλάκια.


    Ας ακούσουν 2 ηχητικά από ανεξάρτητο ραδιόφωνο, όσοι δύσπιστοι λένε οτι όλα γίνονται για 6 σεκιουριτάδες.

    Γιατί τελικά ο ελληναράς μόνο τα παπαγαλάκια ακούει και τρώει σανό και παπαγαλίζει αυτά που βολεύουν το σύστημα.

    Αναμένω αντίλογο και αντεπιχειρήματα.....ΑΝ αντέχουν οι φιλελέδες να απαντήσουν στα παρακάτω.

    https://soundcloud.com/romanos-ramon...020-2100-2300a

    https://soundcloud.com/romanos-ramon...0-2100-2300a-1
    O κλάδος της πληροφορικής στην Ελλάδα έχει εξαιρετικά πολλές θέσεις εργασίας. Όποιος πιστεύει ότι αμοίβεται χαμηλότερα από αυτό που αξίζει, δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα παραπάνω από το να δεί το τι αξίζει στην αγορά. Κάποιος που έχει δουλέψει 5-10 χρόνια στον κλάδο και είναι καλός στη δουλειά του, μπορεί πολύ εύκολα να πάρει 1,5Κ. Εάν μιλάγαμε για οποιονδήποτε άλλο κλάδο δεν θα έγραφα τίποτα, μιας και εάν αφήσει κάποιος τη θέση του πιθανότατα, στη παρούσα κατάσταση να έμενε άνεργος για ένα διάστημα, ωστόσο στη πληροφορική δουλειά υπάρχει. Δεν εξετάζω τις συνθήκες, αλλά πληρώνεται εξαιρετικά σε σχέση με το υπόλοιπο περιβάλλον.

    Τώρα για τα παραπάνω λαικίστικα. Ο ΟΤΕ είναι εταιρία με έσοδα 4δις/έτος. Το να παίρνει ο CEO του 1,5Μ δεν είναι είδηση. Και στη vw ο μέσος μισθός είναι 20κ τον χρόνο και ο ceo έχει απολαβές 10M τον χρόνο. Τι έχει να πεί αυτό;

    Ο μοναδικός τρόπος να αυξηθούν οι μισθοί στον ΟΤΕ και στη κάθε εταιρία με αυτό το ομολογουμένως κακό mentality είναι να μην μπορούν να βρούν κόσμο, και αυτό είναι η αυτορύθμιση της αγοράς. Άμα δεν δέχεσαι να δουλέψεις στο τηλεφωνικό για 500 ευρώ, θα δώσει παραπάνω. Εάν δεν δέχεσαι να δουλέψεις σε θέση ευθύνης με 1,5Κ, επίσης θα δώσει παραπάνω. Ωστόσο, για να μη δέχεσαι να δουλέψεις με τα παραπάνω πρέπει στην αγορά να αξίζεις παραπάνω. Και για να αξίζεις παραπάνω, πρέπει η ποιότητα εργασίας μαζί με τις σπουδές να το δικαιολογούν.

    Σε κάθε εταιρία όπως ο ΟΤΕ -πρώην δεκο κλπ- πολύ εύκολα τα 3/4 μπήκαν για να πάρουν σύνταξη από εκεί. Εξαιρετικά βολικά τα κλιμάκια, χωρίς να κάνεις κάτι παραπάνω πρακτικά πληρώνεσαι σταδιακά περισσότερο, χωρίς κανένα κίνητρο για να βελτιωθείς.

  10. #85
    Εγγραφή
    05-10-2005
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    468
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220.000/22.000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    SNR / Attn
    9(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    O κλάδος της πληροφορικής στην Ελλάδα έχει εξαιρετικά πολλές θέσεις εργασίας. Όποιος πιστεύει ότι αμοίβεται χαμηλότερα από αυτό που αξίζει, δεν χρειάζεται να κάνει τίποτα παραπάνω από το να δεί το τι αξίζει στην αγορά. Κάποιος που έχει δουλέψει 5-10 χρόνια στον κλάδο και είναι καλός στη δουλειά του, μπορεί πολύ εύκολα να πάρει 1,5Κ. Εάν μιλάγαμε για οποιονδήποτε άλλο κλάδο δεν θα έγραφα τίποτα, μιας και εάν αφήσει κάποιος τη θέση του πιθανότατα, στη παρούσα κατάσταση να έμενε άνεργος για ένα διάστημα, ωστόσο στη πληροφορική δουλειά υπάρχει. Δεν εξετάζω τις συνθήκες, αλλά πληρώνεται εξαιρετικά σε σχέση με το υπόλοιπο περιβάλλον.

    Τώρα για τα παραπάνω λαικίστικα. Ο ΟΤΕ είναι εταιρία με έσοδα 4δις/έτος. Το να παίρνει ο CEO του 1,5Μ δεν είναι είδηση. Και στη vw ο μέσος μισθός είναι 20κ τον χρόνο και ο ceo έχει απολαβές 10M τον χρόνο. Τι έχει να πεί αυτό;

    Ο μοναδικός τρόπος να αυξηθούν οι μισθοί στον ΟΤΕ και στη κάθε εταιρία με αυτό το ομολογουμένως κακό mentality είναι να μην μπορούν να βρούν κόσμο, και αυτό είναι η αυτορύθμιση της αγοράς. Άμα δεν δέχεσαι να δουλέψεις στο τηλεφωνικό για 500 ευρώ, θα δώσει παραπάνω. Εάν δεν δέχεσαι να δουλέψεις σε θέση ευθύνης με 1,5Κ, επίσης θα δώσει παραπάνω. Ωστόσο, για να μη δέχεσαι να δουλέψεις με τα παραπάνω πρέπει στην αγορά να αξίζεις παραπάνω. Και για να αξίζεις παραπάνω, πρέπει η ποιότητα εργασίας μαζί με τις σπουδές να το δικαιολογούν.

    Σε κάθε εταιρία όπως ο ΟΤΕ -πρώην δεκο κλπ- πολύ εύκολα τα 3/4 μπήκαν για να πάρουν σύνταξη από εκεί. Εξαιρετικά βολικά τα κλιμάκια, χωρίς να κάνεις κάτι παραπάνω πρακτικά πληρώνεσαι σταδιακά περισσότερο, χωρίς κανένα κίνητρο για να βελτιωθείς.

    Παρότι φαίνεται οτι έχει μια λογική η ανάλυσή σου, θεωρείς οτι αυτή η δυσαναλογία στα οικονομικά μεγέθη αμοιβής μεταξύ εργαζόμενου και μεγαλοστελέχους είναι θεμιτή; Αν δηλαδή μια εταιρία έχει μέγεθος 10 και στο τέλος του χρόνου γίνεται 20 θεωρείς οτι είναι δίκαιο και υγιές τα 9 από τα έξτρα 10 των κερδών να τα μοιράζονται 5 άνθρωποι σε σύνολο 5000 που ανήκουν στο δυναμικό της εταιρίας; Πολύ περισσότερο αν οι υπόλοιποι 4950 έφεραν αυτά τα υπερκέρδη με ατελείωτη δουλειά και ιδρώτα ενώ αυτοί οι 5 εργάστηκαν δυσανάλογα λίγο για να απολαύσουν αυτά τα τεράστια κέρδη μόνοι τους;

    και 2η ερώτηση. θα αφιερώσεις χρόνο να ακούσεις τα ηχητικά;

  11. #86
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Τη διαφορά αυτή, ναι, τη θεωρώ θεμιτή. Είναι και η διαφορά στην ευθύνη που έχει ο καθένας στην άσκηση του έργου του. Εάν ο CEO δεν κάνει καλά τη δουλειά του, η εταιρία μπορεί να βρεθεί σε εξαιρετικά δυσμενή θέση συμπαρασύροντας όλους τους εργαζόμενους. Εάν ένας junior υπάλληλος δεν κάνει σωστά τη δουλειά του, το μέγιστο που θα συμβεί είναι να χαθεί κανένα deadline.

    Εφόσον με ρωτάς προσωπικά, πιστεύω σε ένα μικτό πακέτο πριμ μεταξύ πακέτων μετοχών και bonus παραγωγικότητας. Είναι η μόνη win-win κατάσταση ώστε να υπάρχει συμμετοχή -αν και μικρή- στα μερίσματα.

    Τα ηχητικά τα άκουσα. Διαφωνώ ωστόσο ιδεολογικά πλήρως με αμφότερες τις πλευρές. Δεν συζητούν ουσιαστικά πως μπορεί να βελτιωθεί η κατάσταση, κάνουν μια συζήτηση που θέλει ως αποτέλεσμα ο ακροατής να πεί ''καλά τα λένε''.

    Γιατί ''νοικιάζει'' υπαλλήλους; Επειδή στον κοστολογικό έλεγχο που υπόκειται πρέπει να έχει συγκρατημένα πάγια έξοδα πλην αποσβέσεων. Ποιός το έχει θέσει αυτό; Η ΕΕΤΤ. Ως αποτέλεσμα είναι οι εξαιρετικά χαμηλές αποδοχές στους υπαλλήλους που παίρνει να γίνει. Πες σε κάποιον του ICT ότι θα πάρεις 600 ευρώ manpower και θα αρχίσει να γελάει. Ο υπάλληλος Δ/Ε που θα εργαστεί στο τηλ. κέντρο για promotion θα το αποδεχθεί γιατί δεν έχει άλλη επιλογή.

    Αμφότεροι πρέπει να βάλουν νερό στο κρασί τους γιατί όπως το πάνε δεν θα υπογραφεί καμία ΣΣΕ. Η ομοσπονδία βάζει οριζόντιες απαιτήσεις που δεν θα γίνουν ποτέ, έχοντας κολλήσει σε μια διαφορετική εποχή με μικροπολιτική από πίσω, η δε διοίκηση δεν αντιπροτείνει κάτι ουσιαστικό.

    Ας έλεγε κάποιος να συνδεθεί το μισθολογικό τους με την ανάπτυξη της εταιρίας επί παραδείγματι. Αυτό πάρα πολύ δύσκολα θα μπορούσε να το αντικρούσει κανείς. Οι τηλεπικοινωνίες δε, θα αναπτύσσονται τουλάχιστον με τον ρυθμό ανάπτυξης της οικονομίας τα επόμενα χρόνια. Σε αυτή τη περίπτωση, δεδομένου του μεγάλου ποσοστιαίου EBITDA το μισθολογικό θα μεγαλώνει πιο αργά από ότι η κερδοφορία και όλοι θα ήταν ευχαριστημένοι.

  12. #87
    Εγγραφή
    02-07-2011
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    403
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από greekfragma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρότι φαίνεται οτι έχει μια λογική η ανάλυσή σου, θεωρείς οτι αυτή η δυσαναλογία στα οικονομικά μεγέθη αμοιβής μεταξύ εργαζόμενου και μεγαλοστελέχους είναι θεμιτή; Αν δηλαδή μια εταιρία έχει μέγεθος 10 και στο τέλος του χρόνου γίνεται 20 θεωρείς οτι είναι δίκαιο και υγιές τα 9 από τα έξτρα 10 των κερδών να τα μοιράζονται 5 άνθρωποι σε σύνολο 5000 που ανήκουν στο δυναμικό της εταιρίας; Πολύ περισσότερο αν οι υπόλοιποι 4950 έφεραν αυτά τα υπερκέρδη με ατελείωτη δουλειά και ιδρώτα ενώ αυτοί οι 5 εργάστηκαν δυσανάλογα λίγο για να απολαύσουν αυτά τα τεράστια κέρδη μόνοι τους;

    και 2η ερώτηση. θα αφιερώσεις χρόνο να ακούσεις τα ηχητικά;
    Αν και δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να σου απαντήσω, κρατάω αυτό
    "ατελείωτη δουλειά και ιδρώτα " και σε ρωτάω , ατελείωτη δουλειά και ιδρώτας το τηλεφωνικό κέντρο; Ή ο τύπος που πάει να δει μια βλάβη σε ένα καλώδιο;

    Μάλλον δεν έχετε καταλάβει όλοι εσείς οι αριστερόστροφοι πως το χρήμα δε βγαίνει κάνοντας ότι κάνουν και οι άλλοι ,αλλά με εξειδίκευση σε συγκεκριμένα πράγματα.
    Σιγά μη δώσουν μπόνους και 2κ μισθό στον άλλον που σου παίρνει τηλέφωνο για την προσφορά που όπως σημείωσα και πιο πάνω ούτε απέξω δεν την ξέρει.

    Για εμένα όλες αυτές οι μπούρδες πρέπει να τελειώνουν για όλες τις δουλειές. Δε σας χρειάζομαι , ορίστε τα νόμιμα ,αντίο.

  13. #88
    Εγγραφή
    12-12-2006
    Μηνύματα
    2.832
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    D-Link 2740-B
    SNR / Attn
    11.0(dB) / 19.8(dB)
    ...καλός είσαι κι εσύ.Και βέβαια,όταν ήταν μονοπώλιο και πλήρωνε το κρατος μαμά,έκανε γαλαντομίες η επιχείρηση.Ετσι,εργαζόμενοι στα γραφεία παίρνανε περισσότερα απο γεν.δ/ντές αλλού...

    - - - Updated - - -

    ...μα εκεί είναι η αιτία,η ανεργία και άρα η ανάγκη που ισιώνει και το σίδερο.Αν δεν πέσει λοιπόν η ανεργία,”σκάσε και κολύμπα”.Αλλά για να γίνει αυτό,πρέπει να αλλάξουν πολλά πράγματα...

  14. #89
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Φυσικά ισχύει το όποιος δεν του αρέσει να φύγει. Και έχουν φύγει πολλοί από όσο ξέρω. Όμως αυτό δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να διεκδικήσουν μια δίκαιη συλλογική σύμβαση εργασίας. Δεν συζητάμε για κάποιο απολίθωμα του παρελθόντος αλλά για την εργασιακή πραγματικότητα στην Ελλάδα που έχουν χιλιάδες μεγάλες ιδιωτικές επιχειρήσεις. Φαντάζομαι στον ΟΜΕΔ θα υπάρχουν για όποιον θέλει να κάνει μια μικρή έρευνα. Και εγώ στην επιχείρηση που είμαι τώρα δεν έχουμε ΣΣΕ λόγω μεγέθους αλλά αυτό δεν σημαίνει πως δεν πρέπει να υπάρχουν.

    Σε κάθε περίπτωση ο anderm έχει δίκιο στο ότι και οι δυο θα πρέπει να βάλουν νερό στο κρασί τους για να κάτσουν και να υπογράψουν νέα ΣΣΕ. Δεν μπορώ να δω πως θα μπορεί να γίνει την Δευτέρα που λήγει η απεργία όταν χθες μήνυσαν ο ένας τον άλλο αλλά για αυτό είναι όλοι οι εμπλεκόμενοι (εκπρόσωποι εταιρείας και εργαζομένων) σε αυτές τις θέσεις και πρέπει να το κάνουν.

    Αν γίνεται πάντως τώρα τέτοιος πόλεμος αναρωτιέμαι τι θα γίνει τέλος του χρόνου που θα προσπαθήσουν να μεταφέρουν χιλιάδες υπαλλήλους από τις μητρικές ΟΤΕ/COSMOTE σε θυγατρικές.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος emeliss : 09-01-20 στις 08:20.

  15. #90
    Εγγραφή
    03-09-2003
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Να ρωτήσουμε και εμείς "οι απέξω" ,που δεν ξέρουμε , πόσοι είναι οι παλιοί καλοπληρωμένοι υπάλληλοι ,πόσοι οι καινούργιοι ,ποιο το μισθολογικό κόστος της επιχείρησης ,ποια η παραγωγικότητα ? Συγκριμένα νούμερα , όχι αοριστολογίες τύπου "νόμος είναι το δίκιο του εργάτη" ,¨να πληρώσουν οι άλλοι" ,"κακή διοίκηση" κλπ. Γιατί αν αληθεύει ότι υπάρχουν φύλακες με 2 και 3κ το μήνα σε μια εταιρεία με πανάκριβες και μέτριες παρεχόμενες υπηρεσίες υπάρχει θέμα , μην κρυβόμαστε . Κατά τα άλλα ,οι συνδικαλιστές κάνουν τη δουλειά τους και προστατεύουν τα συμφέροντα της κάστας τους και η διοίκηση και το κράτος προστατεύει τα δικά της συμφέροντα .Με τους συνδικαλιστές θα συγκρουστείς , δεν υπάρχει άλλη λύση , είναι θέμα σύγκρουσης συμφερόντων. Τα άλλα τώρα για "φτηνό τηλέφωνο στο λαό " και λοιπές σαχλαμάρες είναι "άρες μάρες κουκουνάρες". Και μην ξεχνάτε ότι κανένας νόμος δεν υποχρεώνει τον εργοδότη να υπογράψει ΣΣΕ . Τι θα πει "υπογραφή ΣΣΕ τώρα" που φωνάζουν οι συνδικαλιστές ? Καλά θα κάνουν να τα βρουν ,γιατί αν έρθουν οι ατομικές συμβάσεις τα σημερινά θα είναι παράδεισος . Αν τώρα θέλει η διοίκηση να δώσει 200κ αποζημίωση σε φύλακες , απίστευτο νούμερο αν αληθεύει , να τα δώσει από την τσέπη της , και όχι σε βάρος του καταναλωτή , αλλιώς ελέγχεται και αυτή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vagelis : 09-01-20 στις 08:55.

Σελ. 6 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 456781116 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας