Σελ. 21 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 301-315 από 337
  1. #301
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν βαφτίζεις το ξένο σαν ελληνικό, ο έλληνας εκνευρίζεται τι να κάνουμε
    Ο ελληνικός ΟΤΕ ήταν από τους καλύτερους εργοδότες.
    Πραγματικά. Θα συμφωνήσω απόλυτα. Ηταν ο παράδεισος του αχαμνοξύστη.
    Ειχα πελάτη εργαζόμενο στο Μεγάρο. Επι 15 χρονια και βάλε, πήγαινα 2 φορές τον χρόνο, απροειδοποίητα να τον δώ πάντα όμως μέχρι τις 12 το μεσημέρι. Μετά "σχόλαγε".
    Δεν τον πέτυχα ΟΥΤΕ ΜΙΑ φορα να μην παιζει πασιέντζα. Μιλάω απο εποχές Windows 95.
    Πραγματικα δεν τον πέτυχα ΠΟΤΕ να εργάζεται. 30 φορές κατ ελάχιστο απροειδοποίητη επίσκεψη, 30 φορες έπαιζε πασιέντζα. Master στην πασιέντζα. Αμφιβαλω αν ειχε καν αντικείμενο η θέση του.
    Συνταξιούχος σήμερα, ακόμα πελάτης μου.
    Γκρινιάζει κάθε 6 μηνες, για την σύνταξη που του έχουν κόψει.
    Ωρες ωρες νομίζω πως με τρολάρει επίτηδες.
    Νομίζω πως τους ΟΤΕτζηδες τους περνάγαν μόνο στο υπουργείο Γεωργίας. Κάπου εκεί στην Ιουλιανού.
    Εχει το είχαν πάει σε άλλο επίπεδο. Τραπέζι και τάβλι ή ζάρια!

    Και να πώ και το εξής.
    Το παραπάνω δεν σημαίνει ότι πρέπει οποιοσδήποτε εργαζόμενος να είναι σκλάβος.
    Συνεργάζομαι με μεγάλες εταιρίες, πολυεθνικές και βλέπω εργαζόμενους που βγάζουν το 80% της παραγωγής να παίρνουν 700€ και άχρηστα golden boys που δεν θα τους προσλάμβανα να μου βγάζουν ούτε τα σκουπίδια σύμφωνα με το IQ τους, να παίρνουν 5ψηφια νούμερα τον μήνα.

    Τα Golden Boys και τα υψηλά κλιμάκια των διοικήσεων έχουν καταστρέψει εταιρίες και εταιρίες. Αχρηστοι άνθρωποι, που δεν έχουν ιδέα για τίποτα παραπάνω πέρα απο το Αμερικάνικο Κολλέγιο, διοικούν εταιρίες που πραγματικά τις καταστρέφουν και αφήνουν τα αποκαίδια στους εργαζόμενους, πελάτες , τράπεζες και δημόσιο.
    Οι παραπάνω ειναι η απόδειξη οτι η πανεπιστημιακή εκπαίδευση δεν έχει καμία απόλυτως σχέση με την εξυπνάδα, τις ικανότητες και την αντίληψη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος andreasp : 13-01-20 στις 11:05.

  2. #302
    Εγγραφή
    15-02-2013
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΥΛΩΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giotis1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άκου, αρκεί ένα τηλεφώνημα μου για να βρεις δουλειά με 1500 ευρώ σε οποιαδήποτε εταιρεία θέλεις. Ποια είναι τα skill σου; Το μεταπτυχιακό σου; Αυτό μπορείς να το κάνεις σαιτα να παίζεις....

    Πριν 4 μήνες έστειλα μια θέση σε έναν πιτσιρίκο καλή ώρα μιλώντας σε ένα φόρουμ. Διάβαζα τις απόψεις του και τον λυπήθηκα γιατί είχε καλά πρότζεκτ.

    Για τη θέση αυτή κάποιοι θα σκότωναν τη μάνα τους, ξέρεις τι έγινε;
    ΔΕ μου απάντησε καν.

    Για αυτό τα σου ξου μου ξου σε εμένα δεν περνάνε. Αν θέλεις δουλειά 7 ωρίτσες Αθήνα δίπλα από τα Έβερεστ με 900 ευρώ να γινόσουν αστυνομικός. Στην τεχνολογία δε χωράς πως να το κάνουμε, χτυπησου όσο θέλεις με απεργίες και πορείες καπελωμενες από το ΠΑΜΕ.

    Αν ήμουν ο Τσαμαζ θα επερνα πακιστανούς και αλγερινους στη δουλειά να σας βραχυκυκλωσω όλους μια και καλή. Και μετά θα έβαζα από τα μεγάφωνα "πως τους πετσοκοψες έτσι; "
    Καλημέρα,

    επειδή έχω ανάγκη από εργασία μπορείς να μου βρείς μία θέση όχι 1500€ και με 1000€ συμβιβάζομαι με πτυχίο Διοίκησης Επιχειρήσεων και τώρα κάνω μεταπτυχιακό

  3. #303
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Μηνύματα
    443
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FuS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να διευκρινήσω πως στις καίριες θέσεις υπάρχει -και ανέκαθεν υπήρχε- προσωπικό ασφαλείας.



    Το ότι δεν έχεις internet ένα μήνα δεν οφείλεται στον απεργό αλλά στην διοίκηση η οποία έχει καταντήσει τον όμιλο να σου κλείνουν ραντεβού με τεχνικό μετά από ένα μήνα και τελικά να υλοποιείται το αίτημα σε κάνα δίμηνο. Αντί να προσλάβουν κάνα άτομο και να τους δώσουν και κάνα φράγκο παραπάνω έχουν υποστελεχώσει όλα τα τμήματα και τα έχουν δώσει σε τρίτους για ψίχουλα ενώ χαλάνε εκατομμύρια σε χαζοδιαφημίσεις. Αυτός είναι ο λόγος που δεν έχεις ακόμη internet και αυτός είναι ο λόγος επίσης που o πελάτης εξυπηρετείται -με συνεχή ραντεβού- ύστερα από 2 μήνες. Και ο απεργός (και) γι' αυτά απεργεί, για την απαξίωση ενώ υπάρχουν λεφτά. Βέβαια είναι πιο απλό και αναίμακτο να κατηγορούμε τον απεργό.
    Δεκτόν. Δίκιο σε ότι αναφέρεις. Αλλα και πάλι, πες οτι είχε κολλησει η διαδικασια στην φαση της πραγματοποίησης του ραντεβου. Παλι αναμονη θα είχαμε. Και δεν κατηγορησα τον απεργό απ' ευθειας. Και τηλεφωνο πηρα και σε 4net και σε ΟΤΕ. Αφου καποιοι ξέρετε ότι είμαστε εθισμένοι ρε παιδιά. Κανει ο εθισμένος χωρίς ιντερετ? Κανει ο καπνιστης χωρίς τσιγάρο?

    Αμ ασε το άλλο. Οσοι ειναι σε παροχο που δίνει και κινητή όλα καλά. Τους δίνουν καποια GB δωρεάν. Αυτή η 4net που δεν εχει κινητή, δεν δινει τίποτα...

    Τελος πάντων. Ειπαμε ότι ειπαμε, ελπίζω να έπιασε τόπο η κινητοποίηση.

  4. #304
    Εγγραφή
    14-10-2005
    Περιοχή
    Κυπριαδου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritz 5530
    Συνάντηση με τον υφυπουργό Εσωτερικών (Μακεδονίας και Θράκης), Θεόδωρο Καράογλου, είχαν το πρωί εκπρόσωποι εργαζομένων στον ΟΤΕ, προκειμένου να τον ενημερώσουν για την απεργία στον όμιλο και για τα αιτήματά τους.



    Οι εργαζόμενοι του ΟΤΕ επέδωσαν ψήφισμα στον υφυπουργό, στο οποίο και αναφέρονται οι διεκδικήσεις τους, μεταξύ αυτών, η ανάκληση των απολύσεων συναδέλφων τους και η υπογραφή τριετούς συλλογικής σύμβασης.



    Σε δηλώσεις τους, εξερχόμενοι από το Διοικητήριο, οι εκπρόσωποι των εργαζομένων (κλιμάκιο της ΟΜΕ-ΟΤΕ από τη Θεσσαλονίκη και μαζί τους και ο βουλευτής του ΚΚΕ, Λεωνίδας Στολτίδης) τόνισαν ότι ζήτησαν τη μεσολάβηση του υφυπουργού προς τα υπουργεία Εσωτερικών και Εργασίας, προκειμένου να βρεθεί λύση, που να ικανοποιεί τα αιτήματα τους.

    Στις 12.30 οι εργαζόμενοι προγραμματίζουν συγκέντρωση στο κτίριο του ΟΤΕ στην οδό Καρόλου Ντηλ, μισή ώρα πριν ξεκινήσει η τριμερής συνάντηση (υπουργείο, εκπρόσωποι εργοδοτών, εκπρόσωποι ΟΜΕ – ΟΤΕ) στην Αθήνα
    https://www.newsit.gr/topikes-eidhse...oglou/2953930/
    OS1: Windows 10,MoBo:Gigabyte Aorus 7 X299, CPU:Ι9-7900X,RAM:G.Skill DDR4 64GB,GPU:MSI 3080 RTX ,PSU:Corsair HX1500i ,SSD1:Samsung 970PRO 512GB SSD 2: Sandisk Ultra 2 960GB,HDD:21 TB W/D, Case:CoolerMaster Cosmos 2,CPU Cooler:Corsair H150i Pro, Monitor: Samsung Odyssey G7 32',Various: Logitech Z550,Keyboard:Logi G915

  5. #305
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.090
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Φαντάζομαι μία κυβέρνηση η οποία δεν σταματά να μιλά για αριστεία και για brain drain κλπ θα κάνει ότι μπορεί για τους εργαζομένους και όχι μόνο του ΟΤΕ.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  6. #306
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι θα τους ευχηθει καλο Πασχα καλη ανασταση . Οτι εγινε με τις τραπεζες που πηραν πισω τις χρεωσεις

  7. #307
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από diamat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έπρεπε να διαβάσω 19 σελίδες ανθρωποφαγίας για να διαβάσω ένα σχόλιο άξιο επισήμανσης, μπορούμε και καλυτερα
    Αυτό για σένα ήταν το μόνο σχόλιο άξιο επισήμανσης?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα σου συνιστουσα να κρατησεις την λυπηση για τον εαυτο σου.
    Εγω το προβλημα μου το εχω λυσει, δεν χρειαζομαι την λυπηση σου

    Δεν γνωριζω (ουτε με αφορα) τι γινεται στη Γαλλια, με αφορα τι γινεται στην Ελλαδα και σχολιασα μονο την κατασταση στην Ελλαδα.
    Οπως σου απαντησε και συμφορουμιτης, στην Ελλαδα εχουμε μαθει να ζουμε με απεργιες, δεν τρεχει και κατι αν γινει μια απεργια.

    Εν τελει, η απεργια στον ΟΤΕ πετυχε τους στοχους της; Ή μετα την απεργια οι στοχοι αναπροσαρμοστηκαν για να πουμε οτι ηταν πετυχημενη;

    Εγω παντως την αποψη μου την εξεφρασα ξεκαθαρα - καλυτερη λυση απο την απεργια, ειναι η προσελκυση περισσοτερων εργοδοτων κι ο ανταγωνισμος στην αγορα εργασιας.
    Μαλλον τα παραπανω δεν ταιριαζουν στην σοβιετ καραμελα που μασατε ορισμενοι.

    ΥΓ: Κι η γραφη ειναι συνταγματικο δικαιωμα, και μπορεις να γραψεις οσα βιβλια θες στο χερι ή στη γραφομηχανη. Αυτο σημαινει οτι ειναι εξυπνο/αποδοτικο; Κι αν σχολιασω καποιον αρνητικα επειδη γραφει σε γραφομηχανη, σημαινει οτι ειμαι εναντια στην γραφη και το συνταγμα;
    Ενώ για να πάει ο κόσμος μπροστά χρειάζεται η νεοφιλελεύθερη καραμέλα που αναμασάς εσύ. Και αν για σένα απεργία σημαίνει σοβιετ καραμέλα τότε πρέπει να διαβάσεις και λίγο ιστορία ή να δεις λίγο τι γίνεται αυτή τη στιγμή στον κόσμο. Εκτός αν πιστεύεις ότι όλες οι χώρες ξαφνικά έγιναν κομμουνιστικές

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά. Θα συμφωνήσω απόλυτα. Ηταν ο παράδεισος του αχαμνοξύστη.
    Ειχα πελάτη εργαζόμενο στο Μεγάρο. Επι 15 χρονια και βάλε, πήγαινα 2 φορές τον χρόνο, απροειδοποίητα να τον δώ πάντα όμως μέχρι τις 12 το μεσημέρι. Μετά "σχόλαγε".
    Δεν τον πέτυχα ΟΥΤΕ ΜΙΑ φορα να μην παιζει πασιέντζα. Μιλάω απο εποχές Windows 95.
    Πραγματικα δεν τον πέτυχα ΠΟΤΕ να εργάζεται. 30 φορές κατ ελάχιστο απροειδοποίητη επίσκεψη, 30 φορες έπαιζε πασιέντζα. Master στην πασιέντζα. Αμφιβαλω αν ειχε καν αντικείμενο η θέση του.
    Συνταξιούχος σήμερα, ακόμα πελάτης μου.
    Γκρινιάζει κάθε 6 μηνες, για την σύνταξη που του έχουν κόψει.
    Ωρες ωρες νομίζω πως με τρολάρει επίτηδες.
    Νομίζω πως τους ΟΤΕτζηδες τους περνάγαν μόνο στο υπουργείο Γεωργίας. Κάπου εκεί στην Ιουλιανού.
    Εχει το είχαν πάει σε άλλο επίπεδο. Τραπέζι και τάβλι ή ζάρια!

    Και να πώ και το εξής.
    Το παραπάνω δεν σημαίνει ότι πρέπει οποιοσδήποτε εργαζόμενος να είναι σκλάβος.
    Συνεργάζομαι με μεγάλες εταιρίες, πολυεθνικές και βλέπω εργαζόμενους που βγάζουν το 80% της παραγωγής να παίρνουν 700€ και άχρηστα golden boys που δεν θα τους προσλάμβανα να μου βγάζουν ούτε τα σκουπίδια σύμφωνα με το IQ τους, να παίρνουν 5ψηφια νούμερα τον μήνα.

    Τα Golden Boys και τα υψηλά κλιμάκια των διοικήσεων έχουν καταστρέψει εταιρίες και εταιρίες. Αχρηστοι άνθρωποι, που δεν έχουν ιδέα για τίποτα παραπάνω πέρα απο το Αμερικάνικο Κολλέγιο, διοικούν εταιρίες που πραγματικά τις καταστρέφουν και αφήνουν τα αποκαίδια στους εργαζόμενους, πελάτες , τράπεζες και δημόσιο.
    Οι παραπάνω ειναι η απόδειξη οτι η πανεπιστημιακή εκπαίδευση δεν έχει καμία απόλυτως σχέση με την εξυπνάδα, τις ικανότητες και την αντίληψη.
    Προφανώς κάποια προσόντα θα έχουν που δε βλέπεις. Το γεγονός ότι υπήρχαν ξισαρχίδιδες, όμως οδηγεί σε 2 ενδεχόμενα λύσεων:
    1) Το δημόσιο συνεχίζει να έχει τον έλεγχο και βάζει καλύτερη διοίκηση διατηρώντας καλές συνθήκες εργασίας αλλά έχοντας εφικτούς στόχους ώστε όλοι να είναι ευχαριστημένοι
    2) Συνεχίζουν να υπάρχουν οι ξύσες και έχεις μανατζαρέους που δουλεύουν μια χαρά παίρνοντας 1+ εκατομμύρια αλλά συγχρόνως ζημιώνοντας τον οργανισμό. Μετά τον πουλάς τσάμπα όντας πχ ζημιογόνος. Έτσι καταλήγει ιδιωτικός για ψίχουλα και κάποιοι βγάζουν λεφτά αλλά δεν τους βλέπεις ούτε τους ξέρεις, ούτε ξέρεις αν δουλεύουν και δεν είναι συνήθως και ο γείτονάς σου που παίρνει 2Κ πιο εύκολα από ότι παίρνεις εσύ 1Κ. Βέβαια αυτός που εσύ δεν βλέπεις, παίρνει 1-2 μύρια και δεν θα ειδωθείτε ποτε.

    Ποια λύση προτιμάς?
    Γιατί από ότι φαίνεται το κράτος και πολύς κόσμος την 2. Το ίδιο σε ΕΥΔΑΠ, ΔΕΗ κλπ..

  8. #308
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αληθευει οτι οι συνδικαληστάδες εχουν υπογραψει διατηρωντας τα προνομια τους και εχουν τους νεους στη σεντρα τωρα να φωναζουν ;

  9. #309
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά. Θα συμφωνήσω απόλυτα. Ηταν ο παράδεισος του αχαμνοξύστη.
    Ειχα πελάτη εργαζόμενο στο Μεγάρο. Επι 15 χρονια και βάλε, πήγαινα 2 φορές τον χρόνο, απροειδοποίητα να τον δώ πάντα όμως μέχρι τις 12 το μεσημέρι. Μετά "σχόλαγε".
    Δεν τον πέτυχα ΟΥΤΕ ΜΙΑ φορα να μην παιζει πασιέντζα. Μιλάω απο εποχές Windows 95.
    Πραγματικα δεν τον πέτυχα ΠΟΤΕ να εργάζεται. 30 φορές κατ ελάχιστο απροειδοποίητη επίσκεψη, 30 φορες έπαιζε πασιέντζα. Master στην πασιέντζα. Αμφιβαλω αν ειχε καν αντικείμενο η θέση του.
    Συνταξιούχος σήμερα, ακόμα πελάτης μου.
    Γκρινιάζει κάθε 6 μηνες, για την σύνταξη που του έχουν κόψει.
    Ωρες ωρες νομίζω πως με τρολάρει επίτηδες.
    Νομίζω πως τους ΟΤΕτζηδες τους περνάγαν μόνο στο υπουργείο Γεωργίας. Κάπου εκεί στην Ιουλιανού.
    Εχει το είχαν πάει σε άλλο επίπεδο. Τραπέζι και τάβλι ή ζάρια!

    Και να πώ και το εξής.
    Το παραπάνω δεν σημαίνει ότι πρέπει οποιοσδήποτε εργαζόμενος να είναι σκλάβος.
    Συνεργάζομαι με μεγάλες εταιρίες, πολυεθνικές και βλέπω εργαζόμενους που βγάζουν το 80% της παραγωγής να παίρνουν 700€ και άχρηστα golden boys που δεν θα τους προσλάμβανα να μου βγάζουν ούτε τα σκουπίδια σύμφωνα με το IQ τους, να παίρνουν 5ψηφια νούμερα τον μήνα.

    Τα Golden Boys και τα υψηλά κλιμάκια των διοικήσεων έχουν καταστρέψει εταιρίες και εταιρίες. Αχρηστοι άνθρωποι, που δεν έχουν ιδέα για τίποτα παραπάνω πέρα απο το Αμερικάνικο Κολλέγιο, διοικούν εταιρίες που πραγματικά τις καταστρέφουν και αφήνουν τα αποκαίδια στους εργαζόμενους, πελάτες , τράπεζες και δημόσιο.
    Οι παραπάνω ειναι η απόδειξη οτι η πανεπιστημιακή εκπαίδευση δεν έχει καμία απόλυτως σχέση με την εξυπνάδα, τις ικανότητες και την αντίληψη.
    οι λιμενεγρατες επι ελληνικου ολπ παλια στους γερανους επερναν 7000 ευρω και δουλευαν με το ζορι 9-10 μερες τον μηνα γιατι δεν ερχοταν καραβι ετσι και αλλιως μετα απο αυτους ηταν η ολυμπιακη που αμα δεν εισουν γραμμενος στο συνδικατο σε εβαζαν μετα απο υπερατλαντικη πτηση αμεσως σε αλλη αντι για 1 μερα ξεκουρασης

  10. #310
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αληθευει οτι οι συνδικαληστάδες εχουν υπογραψει διατηρωντας τα προνομια τους και εχουν τους νεους στη σεντρα τωρα να φωναζουν ;
    Γιατι σου κανει εντυπωση;
    Ο συνδικαλισμος στην Ελλαδα εξυπηρετει τα προνομια των λιγων.
    ΟΤΕ, ΟΣΕ, ΔΕΗ τα λαμπρα μας παραδειγματα, που φεσωσαν το δημοσιο με χρεη αξιας δεκαδων δις.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενώ για να πάει ο κόσμος μπροστά χρειάζεται η νεοφιλελεύθερη καραμέλα που αναμασάς εσύ. Και αν για σένα απεργία σημαίνει σοβιετ καραμέλα τότε πρέπει να διαβάσεις και λίγο ιστορία ή να δεις λίγο τι γίνεται αυτή τη στιγμή στον κόσμο. Εκτός αν πιστεύεις ότι όλες οι χώρες ξαφνικά έγιναν κομμουνιστικές
    Παμε παλι την κασετα - οποιος δεν συμφωνει μαζι σου ειναι νεοφιλελε;
    Για πες μας, ποια εκδοχη της ιστοριας ειναι η απολυτη αληθεια για σενα;
    Τελικα η απεργια ηταν πετυχημενη;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποια λύση προτιμάς?
    Γιατί από ότι φαίνεται το κράτος και πολύς κόσμος την 2. Το ίδιο σε ΕΥΔΑΠ, ΔΕΗ κλπ..
    [/QUOTE]
    Ποιος θα αγορασει εταιρια που αποτελειται απο βισματα και ξισο-τετοιους;
    Λαμακας ειναι ο αλλος να αγορασει τη ΔΕΗ με χρεη δις στην τιμη που εσυ θεωρεις σωστη;
    Οταν αποκτησεις τα δικα σου χρηματα, πηγαινε να αγορασεις τετοια μαγαζια στις τιμες που εσυ θεωρεις σωστες.

  11. #311
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Κύριοι ξεφεύγουμε.

    Δεν έχει γίνει γνωστό ότι υπόγραψαν κάτι. Μήπως μπερδευτήκατε με την εθνική γενική συλλογική σύμβαση που υπογράφτηκε νύχτα πριν λίγες μέρες και είναι τόσο χάλια που δεν υπάρχει καν σαν είδηση στο site της ΓΣΕΕ αλλά πρέπει να ψάξει κανείς το site του ΣΕΒ;

  12. #312
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι σου κανει εντυπωση;
    Ο συνδικαλισμος στην Ελλαδα εξυπηρετει τα προνομια των λιγων.
    ΟΤΕ, ΟΣΕ, ΔΕΗ τα λαμπρα μας παραδειγματα, που φεσωσαν το δημοσιο με χρεη αξιας δεκαδων δις.

    - - - Updated - - -
    Το γεγονός ότι ο συνδικαλισμός ως δικαίωμα χρησιμοποιήθηκε απαίσια και καταστρεπτικά τουλάχιστον στην Ελλάδα χοντρικά μετά το 80 στις περισσότερες των περιπτώσεων (ειδικά στο δημόσιο κλπ) δεν σημαίνει ότι εξυπηρετεί τα προνόμια των λίγων. Ακόμα και στην Ελλάδα. Δυστυχώς, πολλοί συνδικαλιστές διώκονται ακόμα και σήμερα λόγω της συνδικαλιστικής τους δράσης, ειδικά στον ιδιωτικό τομέα. Η απεργία και η ενότητα όμως των εργαζομένων είναι και το μόνο τους όπλο απέναντι στους εργοδότες που τους προσφέρουν ειδικά στη μεταμνημονιακή Ελλάδα γη και ύδωρ. Δεν είναι ξύλινος λόγος αυτά. Πραγματικότητα είναι. Και είναι απειροελάχιστο το ποσοστό που πρακτικά μπορεί να απαιτήσει ιδιαίτερα υψηλό μισθό γιατί έχει πολύ συγκεκριμένα προσόντα. Και οι ανάγκες στην αγορά για αυτά τα προσόντα μπορούν να αλλάξουν εντελώς από τη μια μέρα στην άλλη. Το ζήτημα είναι να φτιάξεις για όλους ενα στοιχειώδες σύστημα επιβίωσης αρχικά και καλής διαβίωσης στη συνέχεια. Στην Ελλάδα με μισθούς 300 και 500 που έχουν στον ΟΤΕ μιλάμε για οριακή επιβίωση και αν.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παμε παλι την κασετα - οποιος δεν συμφωνει μαζι σου ειναι νεοφιλελε;
    Για πες μας, ποια εκδοχη της ιστοριας ειναι η απολυτη αληθεια για σενα;
    Τελικα η απεργια ηταν πετυχημενη;
    Όχι όποιος γράφει πολλά από αυτά που γράφεις εσύ είναι. Δεν μιλάω για απόλυτες αλήθειες, αν και μια προσπάθεια διατρέβλωσης διαφόρων πραγμάτων ανετότατα γίνεται. Δεν ξέρω αν ήταν ή αν θα είναι, αλλά αν δεν είναι δεν έπρεπε να γίνει?

    Εδώ πάει εντελώς η φράση του Μπρεχτ "αν αγωνιστεις μπορει και να χασεις... αν δεν αγωνιστεις εχεις ηδη χασει.."

    Παρεπιπτόντως εσύ θα προτιμούσες να είναι επιτυχημένη ή όχι?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hetfield Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος θα αγορασει εταιρια που αποτελειται απο βισματα και ξισο-τετοιους;
    Λαμακας ειναι ο αλλος να αγορασει τη ΔΕΗ με χρεη δις στην τιμη που εσυ θεωρεις σωστη;
    Οταν αποκτησεις τα δικα σου χρηματα, πηγαινε να αγορασεις τετοια μαγαζια στις τιμες που εσυ θεωρεις σωστες.
    Εγώ δεν θέλω να πουληθεί καθόλου. Βέβαια το γεγονός ότι την έχουν βάλει να πουλάει σε χαμηλές τιμές σε εναλλακτικούς πρακτικά χάνοντας, είναι ότι πιο ξεκάθαρο μπορεί να υπάρξει για το πως λειτουργεί η επιχειρηματικότητα τέτοιου μεγέθους στην Ελλάδα. Και να σου υπενθυμίσω τις πιπίλες περί ιδιωτικοποιήσεων τέτοιων δομών τις έκαναν και σε λιγότερο κομμουνιστικές (ξέρεις κάνω αστειάκια λόγω Τσίπρα που τον θεωρούν και ακρο-αριστερό) χώρες όπως κάτι Γαλλίες (νερό), Αγγλίες (τραίνα) κλπ και μετά έτρεχαν να μαζέψουν τα τιμολόγια και τα δυστυχήματα κλπ κλπ.

    Επίσης άλλο πράγμα να έχουμε δημόσιες εταιρίες και άλλο πράγμα να έχουμε ξισαρχίδιδες. Δεν παλεύουν οι άνθρωποι για να παίρνουν 1500 τσάμπα. Παλεύουν ώστε να δημιουργηθούν στοιχειώδεις συνθήκες για όλους τους εργαζομένους με συλλογική σύμβαση.

  13. #313
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς κάποια προσόντα θα έχουν που δε βλέπεις. Το γεγονός ότι υπήρχαν ξισαρχίδιδες, όμως οδηγεί σε 2 ενδεχόμενα λύσεων:
    1) Το δημόσιο συνεχίζει να έχει τον έλεγχο και βάζει καλύτερη διοίκηση διατηρώντας καλές συνθήκες εργασίας αλλά έχοντας εφικτούς στόχους ώστε όλοι να είναι ευχαριστημένοι
    2) Συνεχίζουν να υπάρχουν οι ξύσες και έχεις μανατζαρέους που δουλεύουν μια χαρά παίρνοντας 1+ εκατομμύρια αλλά συγχρόνως ζημιώνοντας τον οργανισμό. Μετά τον πουλάς τσάμπα όντας πχ ζημιογόνος. Έτσι καταλήγει ιδιωτικός για ψίχουλα και κάποιοι βγάζουν λεφτά αλλά δεν τους βλέπεις ούτε τους ξέρεις, ούτε ξέρεις αν δουλεύουν και δεν είναι συνήθως και ο γείτονάς σου που παίρνει 2Κ πιο εύκολα από ότι παίρνεις εσύ 1Κ. Βέβαια αυτός που εσύ δεν βλέπεις, παίρνει 1-2 μύρια και δεν θα ειδωθείτε ποτε.

    Ποια λύση προτιμάς?
    Γιατί από ότι φαίνεται το κράτος και πολύς κόσμος την 2. Το ίδιο σε ΕΥΔΑΠ, ΔΕΗ κλπ..
    Τριχες προσόντα έχουν. Για αυτό και όποια επιχειρήση αφέθηκε στα χέρια τους, πτώχευσε.
    Δεν υπαρχει υγιής επιχείρηση που δεν είναι ο επιχειρηματίας στην διοίκηση.
    Τυχαίνει και συνεργάζομαι μόνο με πολυεθνικές, και λόγω ιδιοσυγκρασίας δεν κολώνω να τα χώσω στον Γενικό Διευθυντή και στον ΔΣ. Ανάγκη με έχουν, δεν τους έχω.
    Αχρηστοι άνθρωποι ειναι η συντριπτική πλειοψηφία. Τα κολλεγιόπαιδα τα βρίσκουν παρέα, και μεγαλώνουν επιχειρήσεις, μέχρι να τις βροντήξουν στα βράχια.
    Να καταλήξει ιδιωτικός ο ΟΤΕ λοιπόν. Μου χαλάει το "τσι" να βλέπω τον αχαμνοξύστη να χρυσοπληρώνεται επειδή είχε βύσμα το ΠΑΣΟΚ, για να παίζει πασιέντζα. Εγώ τον πληρώνω!

  14. #314
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.806
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παντως για αλλη μια φορα ακουμε για εκπροθεσμη ενταξη των ατυχησαντων φυλακων στην εθελουσια. Αληθεια τωρα? Καλα τα κακα ΜΜΕ το προβαλουν. Οι συνδικαλες δεν εχουν τα στοιχειωδη αντανακλαστικα να το υποβαθμισουν? Τι ειναι αυτη η υποθεση εκτος απο βουτυρο στο ψωμι εναντιον τους?


    Εδω υπάρχει ενα αρθρο με περισσοτερη αποψη https://www.kathimerini.gr/1059824/a...-syndikalistwn
    Θα κρατησω μια φραση
    Μονόδρομος για τον κλάδο ο διαχωρισμός δικτύων - υπηρεσιών
    ΕΕΕΕΛΑ αλεκο..... Αν το ειχαμε κανει οταν τον πουλαγαμε, απλα τωρα θα ειμασταν μπροστα. Τωρα φαινεται οτι θα γινει, με χειροτερους ορους, κυριως για τους εργαζομενους.

  15. #315
    Εγγραφή
    14-10-2005
    Περιοχή
    Κυπριαδου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Fritz 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Clancy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,

    επειδή έχω ανάγκη από εργασία μπορείς να μου βρείς μία θέση όχι 1500€ και με 1000€ συμβιβάζομαι με πτυχίο Διοίκησης Επιχειρήσεων και τώρα κάνω μεταπτυχιακό
    Τι εγινε φιλε μου? Σου βρηκε δουλεια??
    OS1: Windows 10,MoBo:Gigabyte Aorus 7 X299, CPU:Ι9-7900X,RAM:G.Skill DDR4 64GB,GPU:MSI 3080 RTX ,PSU:Corsair HX1500i ,SSD1:Samsung 970PRO 512GB SSD 2: Sandisk Ultra 2 960GB,HDD:21 TB W/D, Case:CoolerMaster Cosmos 2,CPU Cooler:Corsair H150i Pro, Monitor: Samsung Odyssey G7 32',Various: Logitech Z550,Keyboard:Logi G915

Σελ. 21 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 11161920212223 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας