Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    07-02-2016
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να ζητήσω τα φώτα σας σχετικά με τις συχνές αποσυνδέσεις που έχω.

    Η γραμμή είναι 100ρα vdsl της wind και έχει ενεργοποιηθεί εδώ και σχεδόν ένα χρόνο.

    Αρχικά, ένα πρόβλημα που είχα ήταν ότι μετά από κάποιες μέρες λειτουργίας, έπιανα ταχύτητες τις τάξης του 1mbps, και για να λυθεί έπρεπε να κάνω restart το modem. Αυτό συνέβαινε κατά μέσο όρο μια φορά στις 10 μέρες, και ήταν ανεκτό, αλλά εδώ και 1-1.5 μήνα περίπου πέφτει αρκετά συχνά (4-5 μέσα στη μέρα) η γραμμή και πρέπει να συγχρονήσει ξανά.

    Ήρθε ο τεχνικός της wind, και μου είπε ότι φταίει η καλωδίωση του σπιτιού, και πράγματι, ενώ πριν συγχρόνιζε γύρω στα 70mbps, έκατσα και βίδωσα ξανά τα καλώδια στην κεντρική μπρίζα, απομόνωσα και τις υπόλοιπες μπρίζες του σπιτιού, και τώρα συγχρονίζει γύρω στα 90mbps, αλλά συνεχίζει να πέφτει η σύνδεση κάποιες φορές μέσα στη μέρα.

    Αυτή τη στιγμή ας πούμε, τα στοιχεία της γραμμής είναι ως εξής

    Link Status Up
    Modulation Type VDSL2(Vectoring)
    Actual Rate(Up/Down) 9997/87180 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 35363/101680 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 27.2/11.7 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 2.4/6.9 dB
    Output Power(Up/Down) 9.8/11.9 dBm
    Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
    Interleave Depth(Up/Down) 9/2081
    Interleave Delay(Up/Down) 0/8 ms
    INP(Up/Down) 0/0 symbols
    Profile 17a
    LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
    CRC Errors(Up/Down) 0/2781
    FEC Errors(Up/Down) 3/25777
    HEC Errors(Up/Down) 0/0
    Showtime Start 4 h 19 min 50 s


    άρα τελευταία πτώση της γραμμής πριν από 4 ώρες περίπου.

    Κοιτάζοντας σε άλλα αντίστοιχα threads, τα νούμερα δεν μου φαίνονται άσχημα. Το modem είναι το ZXHN H168N που μου έδωσε η wind. Θα είχε νόημα να πάρω κάποιο άλλο; είναι πράγματι πρόβλημα στη γραμμή και να το πάρω απόφαση;

    Ευχαριστώ για το χρόνο σας

  2. #2
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Οταν λες ότι η ταχύτητα επεφτε στο 1mbps, το έβλεπες στην διαχείριση του ρούτερ ή μέσω speedtest; Αν ήταν μέσω speedtest το έκανες ενσύρματα ή ασύρματα;

  3. #3
    Εγγραφή
    07-02-2016
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν λες ότι η ταχύτητα επεφτε στο 1mbps, το έβλεπες στην διαχείριση του ρούτερ ή μέσω speedtest; Αν ήταν μέσω speedtest το έκανες ενσύρματα ή ασύρματα;
    καλημέρα!

    Το τεστ έχει γίνει και ασύρματα και ενσύρματα. Στη διαχείριση του router τα νούμερα ήταν τα αναμενόμενα (~80Mbps Up / ~10Mbps Down), το ίδιο και η ταχύτητα ανάμεσα στις συσκευές στο lan.

    Επίσης, όσον αφορά το βασικό πρόβλημα: Έβαλα ένα δεύτερο φίλτρο πάνω στη γραμμή που πάει στο modem, βλέπω πολύ λιγότερα disconnections (ή μάλλον δεν βλέπω να μένω τόσο συχνά χωρίς σύνδεση), και τώρα συνήθως συγχρονίζει από 89 ως 93Mbps.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-02-2016
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    ΟΚ, έχω χάσει τη μπάλα.

    Το modem συνεχίζει να αποσυνδέεται 1-2 φορές τη μέρα, αλλά τώρα είχαμε και νέο πρόβλημα.

    χτες το βράδυ για καμία ώρα, και ενώ το modem ήταν σταθερά συγχρονισμένα στα 97mbps, δεν είχα internet.

    Άφησα ανοιχτό ένα ping στο 8.8.8.8 που έχω για dns, και έδινε σταθερά 25.7ms. Μπήκα στο modem να δω, και είχε δεκάδες χιλιάδες crc error το δευτερόλεπτο. Ίσως είχε θέμα με τα μεγάλα πακέτα μόνο; Δεν σκέφτηκα να στείλω πιο μεγάλα ping, να δω τι θα γίνει. Restart το modem, όλα καλά για κανένα τρίλεπτο, και μετά πάλι από την αρχή.

    Έστειλα μήνυμα στη wind να μου πουν τι πρέπει να κάνω για να με ρίξουν στα 50mbps που δεν είχα αντίστοιχα προβλήματα, δεν παλεύεται η κατάσταση.

    και τώρα πάντως, τα νούμερα της σύνδεσης ωραία μου φαίνονται. Σκέφτομαι να πάρω ένα άλλο modem να το δοκιμάσω αν κλωτσήσει η wind για τα 50mbps, αλλά φοβάμαι ότι σύντομα θα με γυρίσουν σε voip και θα μου βγει άχρηστο.

    Link Status Up
    Modulation Type VDSL2(Vectoring)
    Actual Rate(Up/Down) 9997/98427 kbps
    Attainable Rate(Up/Down) 37658/114548 kbps
    Noise Margin(Up/Down) 28.1/9.1 dB
    Line Attenuation(Up/Down) 3/8.2 dB
    Output Power(Up/Down) 9.8/12 dBm

  5. #5
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mantzoun Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα!
    Επίσης, όσον αφορά το βασικό πρόβλημα: Έβαλα ένα δεύτερο φίλτρο πάνω στη γραμμή που πάει στο modem, βλέπω πολύ λιγότερα disconnections (ή μάλλον δεν βλέπω να μένω τόσο συχνά χωρίς σύνδεση), και τώρα συνήθως συγχρονίζει από 89 ως 93Mbps.
    Η 100αρα γραμμή δεν θέλει φίλτρο όταν είναι VoIP και εχεις τηλέφωνο μέσω του μοντεμ που έδωσε η εταιρεία,είναι λάθος.Αν έβαλες και ένα πρόσθετο δεύτερο φίλτρο κάπου δεν βλέπω το γιατί , επίσης χρήση φίλτρου από μόνο της μπορεί να αυξήσει τα CRC Errors (π.χ αν είναι παλιό και δε λειτουργει σωστα).

    Αν κατάλαβα μια πριζα μόνο υπάρχει ενεργή, επίσης εχεις καλη ταχύτητα δεν ξέρω αν πρόβλημα είναι σε εσένα λόγω της καλωδίωσης ή άλλο αυτή τη στιγμη, γιατί θα περιμενα να είχες χαμηλότερο συγχρονισμο στα στατιστικά του μοντεμ.

    Τελος το μόντεμ zte zxhn h268n που δίνει η wind σε 100 Mbps (αυτο έχω) έχει εντολή SRA που βοηθάει στις αποσυνδέσεις.
    Αν γίνεται ζητά να σου δώσουν αυτό αν έχεις τώρα το technicolor (αυτά τα δύο είναι που δινει σε πρόγραμμα vdsl 100) βέβαια σε WiFi υστερεί το zte... γιατί είναι 2.4 GHz αλλά αυτό λύνεται με bridge mode και δικό σου ρούτερ.

  6. #6
    Εγγραφή
    07-02-2016
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση!

    όχι δεν έχει γυρίσει σε VoIP η γραμμή, οπότε το σπλίτερ είναι απαραίτητο. Το δεύτερο φίλτρο το έβαλα στην απελπισία μου. Θεωρητικά δεν θα πρέπει να έχει αρνητική επίδραση, εκτός αν είναι ελαττωματικό όπως λες. Πάντως από ένα χαλασμένο αναλογικό εξάρτημα θα περίμενα να έχω ένα μόνιμο πρόβλημα, όχι κάπου κάπου να μου χαλάει όλα τα πακέτα. Βέβαια δεν έχω άμεση σχέση με το αντικείμενο, οπότε απλά μαντεύω.

    Έχω το 168Ν, το ποίο σήμερα το μεσημέρι το άλλαξα με ένα tp-link, και περιμένω να δω πως θα συμπεριφερθεί. Έβγαλα φίλτρα και καλώδια, και έβαλα τα καλώδια και το σπλίτερ που ήρθαν με το μόντεμ. Το πρώτο που βλέπω είναι ότι κλείδωσε πιο χαμηλά (91, με attainable 103), με καλύτερα όμως περιθώρια θορύβου, αλλά το βασικό είναι αν θα έχουμε αποσυνδέσεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    07-02-2016
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    είχα και μια ενδιαφέρουσα συνομιλία με το support chat της wind. Παραθέτω απόσπασμα

    Wind: Μάλιστα,οι αποσυνδέσεις είναι σπάνιες από ότι βλέπω.

    ΕΓΩ: τι εννοουμε σπανιες;

    W: σε μικρή πυκνότητα
    μήπως θέλεις να στείλουμε ενα τεχνικό να κοιτάξει τη γραμμή προτού προβείς σε άσκοπες αγορές?

    E: εχουμε ενα θεμα ορισμου εδω ???? βλεπω αποσυνδεση πριν 16 ωρες, 22 ωρες, 4 στις 25 μαιου, 5 στις 24 μαιου κ.ο.κ., δεν θα το αποκαλουσα σπανιες. παντως το modem ειναι με τον κουριερ και θεωρητικα θα ειναι εδω σημερα, οποτε θα δοκιμαστει και αυτη η λυση

    W: όπως επιθυμείς, καταλαβαίνεις πως είναι πολύ δύσκολο να εντοπιστεί πρόβλημα από συνεργείο αν οι αποσυνδέσεις συμβαίνουν σπάνια 1 / 2ημέρες κλοιπά.
    Κοινώς, 4-5 πεντάλεπτα χωρίς internet μέσα στη μέρα χαρακτηρίζονται ως σπάνια.

  8. #8
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Μην κοιτας μονο το attainable και το actual rate.

    Εχεις παρα πολλα λαθη στη γραμμη.

    Οποτε θεωρω γιαυτο σου κανει και τις εποανεκκινησεις.

    Οταν ειναι idle η γραμμη ειναι φυσικο και επομενο να ΜΗΝ εχεις και λαθη. Πως να εχεις οταν δεν στελνονται-ερχονται δεδομενα.

    Οταν εβαλες να κανει το ping ειδες ολα αυτα τα λαθη γιατι ειχες κινηση στη γραμμη.

    και βαση αυτων που αναφερεις για τις πριζες και την αυξομειωση του attainable... προτεινω να ξεκινησεις απο τον κατανεμητη σου και να αρχισεις να ελεγχεις την εσωτερικη σου καλωδιωση και τις πριζες.

    βαλε φωτο τον κατανεμητη να δουμε πως ειναι να εχουμε μια " εικονα" του τι υπαρχει και συνεχιζουμε απο εκει.
    The gr81 .

  9. #9
    Εγγραφή
    07-02-2016
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλημέρα griniaris, σε ευχαριστώ για την απάντηση!

    θα βγάλω μια φωτογραφία το κουτί όταν ξαναβγώ από το σπίτι, ελπίζω να το θυμηθώ.

    Πάντως η γραμμή δεν είχε μόνιμα τα προβλήματα. π.χ. από το steam κατέβαζα με 9-10mbps. Δεν έπεφτε όταν ανέβαινε το throughput, ήταν τυχαίο φαινόμενο - μπορούσε να πέσει και χωρίς να είναι καμία συσκευή συνδεδεμένη.

    Είμαι τώρα 5 μέρες με το νέο modem, κανένας αποσυγχρονισμός, και έχει λέει 29k error packets. δεν ξέρω αν είναι σαν το 168Ν, και να σημαίνει 29k + n*max_u16, αλλά δεν είχα λόγο ακόμα να το ψάξω . Πάντως 5 μέρες αδιάκοπα με το 168Ν δεν είχα πιάσει.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mantzoun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα griniaris, σε ευχαριστώ για την απάντηση!

    θα βγάλω μια φωτογραφία το κουτί όταν ξαναβγώ από το σπίτι, ελπίζω να το θυμηθώ.

    Πάντως η γραμμή δεν είχε μόνιμα τα προβλήματα. π.χ. από το steam κατέβαζα με 9-10mbps. Δεν έπεφτε όταν ανέβαινε το throughput, ήταν τυχαίο φαινόμενο - μπορούσε να πέσει και χωρίς να είναι καμία συσκευή συνδεδεμένη.

    Είμαι τώρα 5 μέρες με το νέο modem, κανένας αποσυγχρονισμός, και έχει λέει 29k error packets. δεν ξέρω αν είναι σαν το 168Ν, και να σημαίνει 29k + n*max_u16, αλλά δεν είχα λόγο ακόμα να το ψάξω . Πάντως 5 μέρες αδιάκοπα με το 168Ν δεν είχα πιάσει.
    Θα πρεπει να το δεις γιατι δεν ειναι φυσιολογικα τοσα λαθη για τοσο χρονικο διαστημα.
    Ειδικα αν δεν ειχες μεγαλη "κινηση" τις 5 αυτες μερες .

    Ισως δεν καταλαβαινεις τρομερη διαφορα , αλλα παιζει ρολο στην πλοηγηση σου στο ιντερνετ.
    Οσο περισσοτερο μεταδιδεις-λαμβανεις δεδομενα , τοσο περισσοτερα θα ειναι και τα λαθη σου.
    Και απο καποιο σημειο και μετα θα κανει παλι ρεβοοτ την γραμμη.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ERRORS.jpg 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  126,0 KB 
ID: 215602

    Μια πολυ γραμμη ειναι αυτη. Πετρουπολη σε οικοδομη 20 ετιας.

    Καθε 2 χρονια ελεγχω ολη την καλωδιωση απο τον κατανεμητη μεχρι πανω.
    The gr81 .

  11. #11
    Εγγραφή
    07-02-2016
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    και ένα μήνα μετά το θυμήθηκα...

    αυτό είναι το κουτί στην είσοδο, σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  kouti.jpg 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  227,6 KB 
ID: 216735

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας