Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    24-02-2012
    Μηνύματα
    518
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    122880/122880
    ISP
    HCN
    Καλησπέρα,

    Εδώ και 4 μήνες περίπου αντιμετωπίζω πρόβλημα χαμηλού συγχρονισμού σε ADSL γραμμή. Η γραμμή πάντοτε συγχρόνιζε στα 11-12Mbps, ενώ από τον Οκτώβριο περίπου έπεσε στα 8Mbps και κανά δυο βδομάδες αργότερα έπεσε στα 6Mbps που βρίσκεται τώρα, δηλαδή έχει χάσει γύρω στο 50% του συγχρονισμού. Αυτά με attenuation 32dB και SNR Margin 6db.

    Στο τηλεφωνικό support της Nova όταν έπεσε στα 6Mbps το αναγνώρισαν ως βλάβη καθώς βγήκε έξω από τα αποδεκτά όρια και το έδωσαν ως βλάβη σε τεχνικό. Έρχεται ο τεχνικός σπίτι και μετράει όντως 6Mbps στον κατανεμητή της πολυκατοικίας, αλλά ανοίγει την πλατφόρμα της Nova και του βγάζει "Μη υποστηριζόμενη βλάβη ΟΤΕ" και λέει δεν μπορώ να το δώσω ως βλάβη στον ΟΤΕ και φεύγει. Στη συνέχεια στο τηλεφωνικό support αφού ρώτησα 15 φορές, μου είπαν πως τελικά ο ΟΤΕ έχει θέσει ακόμη πιο χαμηλό όριο (στα 4.5Mbps στο 10αρι προφίλ δοκιμών, ενώ εγώ κλείδωνα στα 5κάτι) για να το πάρει ως βλάβη. Στη συγκεκριμένη κλήση κιόλας έλαβα τη διαβεβαίωση πως όπως είναι και το λογικό, από τη στιγμή που το πρόβλημα δε βρίσκεται μετά τον κατανεμητή δε θα έχω καμία χρέωση για την επίσκεψη.

    Εκδίδεται σήμερα ο λογαριασμός και βλέπω 20€ χρέωση επίσκεψης.

    Είναι σοβαρά πράγματα αυτά; Και κερατάς και δαρμένος; Από τη μία η γραμμή έχει χάσει το 50% του συγχρονισμού και λαμβάνω την απάντηση δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα, ενώ από την άλλη βλέπω και τέτοιες χρεώσεις στο λογαριασμό;

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    04-10-2013
    Μηνύματα
    2.345
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα dkgr_serdkgr_ser,

    Για να μπορέσουμε να ελέγξουμε τι έχει συμβεί και να εξυπηρετήσουμε θα θέλαμε να μας ενημερώσεις σε ένα προσωπικό μήνυμα με κάποιο από τα στοιχεία της υπηρεσίας σου.

    Κώστας, Nova Support

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας