Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    09-01-2020
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Μετακόμισα πρόσφατα και έκανα αίτηση μεταφοράς της γραμμής μου στην νέα μου κατοικία. Σήμερα λοιπόν έλαβα μήνυμα από την Cosmote ότι υπάρχει έλλειψη ελεύθερης χωρητικότητας στην περιοχή μου και για τον λόγο αυτό δεν είναι δυνατή η άμεση ενεργοποίηση νέας σύνδεσης. Μίλησα μαζί τους στο τηλέφωνο (13888) και μου είπαν λίγο-πολύ τα ίδια. Ότι δηλαδή μερικές φορές μπορεί να πάρει κάποιες μέρες, αλλά μπορεί επίσης και να μη γίνει ποτέ! Πήρα λοιπόν και την Nova και μου είπαν ότι υπάρχει διαθεσιμότητα βάσει του συστήματός τους, αλλά επειδή ο ΟΤΕ είναι ο τελικός πάροχος, μπορεί να κολλήσει η διαδικασία λόγω περιορισμένης χωρητικότητας (και δεν μπορούσαν να μου πουν από πριν για την διαθεσιμότητα αν δεν έκανα αίτηση).

    Έχετε εμπειρία με τέτοιο πρόβλημα; Αξίζει να περιμένω μερικές μέρες ή μήπως να πάω αλλού; Φαντάζομαι ότι ο ΟΤΕ δίνει κάποιες "γραμμές" σε άλλους παρόχους, οπότε μπορεί μεν αυτός να μην έχει διαθεσιμότητα, αλλά να έχει κάποιος άλλος πάροχος.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Προφανώς δεν υπάρχει διαθέσιμο ζεύγος χαλκού οπότε είναι δύσκολα τα πράγματα, θα πρέπει να ελευθερωθεί η γραμμή από άλλον συνδρομητή για να την δώσουν σε σένα και να είσαι και πρώτος στην σειρά προτεραιότητος.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    09-01-2020
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Δηλαδή λες ότι δεν αξίζει να το ψάξω με άλλο πάροχο;

  4. #4
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Στον ΟΤΕ η αίτηση καλύτερα, εκτός αν θες να πας σε λύση με sim κτλ.

    Επίσης ρωτα πόσο κρατάει η αίτηση και κάθε πότε πρέπει να την ξαναυποβάλεις (πηγαίνοντας στο τέλος της λίστας λόγω νέας αίτησης).

    Δυστυχώς δεν μένει για πάντα μεχρι να βρεις γραμμή και μπορεί πάνω σε επαναυποβολή να την πάρει άλλος αν ελευθερωθεί.

    Περιοχή ?

  5. #5
    Εγγραφή
    09-01-2020
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k.m. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον ΟΤΕ η αίτηση καλύτερα, εκτός αν θες να πας σε λύση με sim κτλ.

    Επίσης ρωτα πόσο κρατάει η αίτηση και κάθε πότε πρέπει να την ξαναυποβάλεις (πηγαίνοντας στο τέλος της λίστας λόγω νέας αίτησης).

    Δυστυχώς δεν μένει για πάντα μεχρι να βρεις γραμμή και μπορεί πάνω σε επαναυποβολή να την πάρει άλλος αν ελευθερωθεί.

    Περιοχή ?
    Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Μίλησα και με άλλους παρόχους σήμερα και όντως φαίνεται ότι δεν αξίζει να πας αλλού. Η Vodafone μου είπε ότι μπορεί να με ειδοποιήσει όταν υπάρξει διαθέσιμη γραμμή. Η Nova συνέχισε να μου λέει ότι δεν βλέπει την διαθεσιμότητα αν δεν κάνω πρώτα αίτημα μαζί τους (δηλ. να το ακυρώσω πρώτα από τον ΟΤΕ και να κάνω μαζί τους), το οποίο φυσικά δεν μου άρεσε...

    Η περιοχή είναι στο Ηράκλειο Κρήτης (ΤΚ 71307).

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας