Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 30
  1. #1
    Εγγραφή
    10-01-2020
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DRAYTEK
    Question
    Καλημέρα... Χαίρετε... 1ο post!!!

    ύστερα από αλλαγές του ΟΤΕ σε κάποιους εξοπλισμούς - δήθεν μετάβαση σε ευρυζωνικές - αποφάσισα λίγο να το ψάξω... με VOIP αλλά θέλω τα φώτα σας... γνωρίζω αρκετά από τεχνικά αλλά με VOIP δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα από εποχής ALTEC !!! :-) (τι θυμήθηκα)...

    Λοιπόν ας τα πάρουμε από την αρχή...

    έχω 2 ISDN γραμμές με VDSL2 και στις 2 από ΟΤΕ... για κάποιο λόγο το παλιό μου αναλογικό κέντρο ψιλοχάλασε και σκέφτομαι να πάω σε ISDN/VOIP
    Αυτή την στιγμή οι φωνές δουλεύουν ανεξάρτητα από το router - δεν είναι πάνω στις θύρες των router...

    έχω δει αυτό: GIGASET DX800A
    manual...

    πώς το σκέφτομαι.... να αγοράσω αυτό το πραγματάκι που συνδέεται με ISDN κανονικά για τις 2 φωνές (landline) και να σεττάρω και 2 VOIP (από την άλλη γραμμή) ασχέτως από την 1η ISDN (landlines) και το 2ο router/ιντερνετ να το έχω για άλλη χρήση...
    επίσης οι 6 θέσεις εργασίας θέλω να έχουν ασύρματο τηλέφωνο - πράγμα που βολεύει... με dect...

    τώρα ερχόμαστε στις ερωτήσεις:

    1) Τι ακριβώς παίζει με τα VOIP από τον ΟΤΕ.... ? - Μίλησα με κάποιον από ΟΤΕ και μου είπε ότι η γραμμή θα πρέπει να είναι business πακέτο... (γκούχου - ας πούμε ΟΚ)... και μετά να πληρώνω όσα VOIP νούμερα τόσες θέσεις digital office (5€ τουλάχιστον ανά voip νούμερο) - είναι απαραίτητο να πληρώνω digital office !!!! ???? @#@
    2) Επίσης μου είπε (προσοχή τεχνικός ΟΤΕ μου το είπε) ότι τα SIP θα μου τα δώσει ο ΟΤΕ αλλά μπορεί σε σβήσιμο router ή κάποια αλλαγή - επανεκκίνηση να κάνει reset το password του voip... ????? που σημαίνει ότι θα χαθεί το τηλέφωνο...??? Ισχύει αυτό ?
    3) Πόσο αξιόπιστο είναι το VOIP που προσφέρει ο ΟΤΕ....?
    4) Στα ISDN τα πακέτα που έχω από ΟΤΕ είναι για απεριόριστα τηλέφωνα... (αστικά) - θα ισχύει για τις κλήσεις μέσω VOIP - ???
    5) Μήπως είναι προτιμότερο να μεταφέρω τα τηλ νούμερα σε άλλον πάροχο VOIP - και αν ναι ποιός είναι πιο αξίοπιστος και με καλή τιμή???
    6) Για να καταλάβω κάτι τι ισχύει αν εγώ έχω σύνολο 4 τηλ. νούμερα 2 βασικά και 2 msn από τις ISDN μπορώ να ζητήσω τα sip και για τα 4 π.χ. - πρέπει να γίνει κάποια αλλαγή / μετάβαση - χρόνος αναμονής κτλ....
    7) μπορώ να βάλω οποιαδήποτε συσκευή DECT π.χ. 6 συσκευές panasonic KX-TG1611GRH ???
    8) θα μπορώ να έχω μουσική αναμονή.... ?
    9) θα μπορώ αν δεν υπάρχει κάποιος στην κεντρική-κονσόλα-κέντρο στο DX800A να σηκωθεί γραμμή από τις περιφερειακές συσκευές...
    10) θα μπορώ αν σηκώσω γραμμή (γίνει το 3) να την στείλω σε άλλη συσκευή... ?
    11) ivr μπαίνει σε αυτό το κεντράκι ???
    12) το έχει πάρει κανείς ;;;

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις!!!

  2. #2
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Μίλα απευθείας με τον @sxbcl
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #3
    Εγγραφή
    23-01-2014
    Περιοχή
    aigina
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΙΝΑ
    Router
    draytek 2860
    μακρυα απο οτιδηποτε εξοπλισμο προσφερει ο ποτε, μιλαμε για μαπες!!!

  4. #4
    Εγγραφή
    10-01-2020
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DRAYTEK
    @hxooptiki Το Gigaset το έψαξα λίγο και το βρήκα εγώ... ο ΟΤΕ θέλει να πουλήσει κέντρο Auswerald... και συναφή... αλλά θέλω να την βγάλω φθηνά...

    για τα voip του ΟΤΕ έχει κανείς εμπειρία ;;;;

  5. #5
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.354
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cyberd Εμφάνιση μηνυμάτων
    @hxooptiki Το Gigaset το έψαξα λίγο και το βρήκα εγώ... ο ΟΤΕ θέλει να πουλήσει κέντρο Auswerald... και συναφή... αλλά θέλω να την βγάλω φθηνά...

    για τα voip του ΟΤΕ έχει κανείς εμπειρία ;;;;
    Ότι πληρώνεις παίρνεις.
    Ο @sxbcl εμπορεύεται τα συγκεκριμένα μηχανήματα.
    Μπορεί να σου δώσει ότι πληροφορίες θέλεις.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #6
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    811
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cyberd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα... Χαίρετε... 1ο post!!!

    ύστερα από αλλαγές του ΟΤΕ σε κάποιους εξοπλισμούς - δήθεν μετάβαση σε ευρυζωνικές - αποφάσισα λίγο να το ψάξω... με VOIP αλλά θέλω τα φώτα σας... γνωρίζω αρκετά από τεχνικά αλλά με VOIP δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα από εποχής ALTEC !!! :-) (τι θυμήθηκα)...

    Λοιπόν ας τα πάρουμε από την αρχή...

    έχω 2 ISDN γραμμές με VDSL2 και στις 2 από ΟΤΕ... για κάποιο λόγο το παλιό μου αναλογικό κέντρο ψιλοχάλασε και σκέφτομαι να πάω σε ISDN/VOIP
    Αυτή την στιγμή οι φωνές δουλεύουν ανεξάρτητα από το router - δεν είναι πάνω στις θύρες των router...

    έχω δει αυτό: GIGASET DX800A
    manual...

    πώς το σκέφτομαι.... να αγοράσω αυτό το πραγματάκι που συνδέεται με ISDN κανονικά για τις 2 φωνές (landline) και να σεττάρω και 2 VOIP (από την άλλη γραμμή) ασχέτως από την 1η ISDN (landlines) και το 2ο router/ιντερνετ να το έχω για άλλη χρήση...
    επίσης οι 6 θέσεις εργασίας θέλω να έχουν ασύρματο τηλέφωνο - πράγμα που βολεύει... με dect...

    τώρα ερχόμαστε στις ερωτήσεις:

    1) Τι ακριβώς παίζει με τα VOIP από τον ΟΤΕ.... ? - Μίλησα με κάποιον από ΟΤΕ και μου είπε ότι η γραμμή θα πρέπει να είναι business πακέτο... (γκούχου - ας πούμε ΟΚ)... και μετά να πληρώνω όσα VOIP νούμερα τόσες θέσεις digital office (5€ τουλάχιστον ανά voip νούμερο) - είναι απαραίτητο να πληρώνω digital office !!!! ???? @#@
    2) Επίσης μου είπε (προσοχή τεχνικός ΟΤΕ μου το είπε) ότι τα SIP θα μου τα δώσει ο ΟΤΕ αλλά μπορεί σε σβήσιμο router ή κάποια αλλαγή - επανεκκίνηση να κάνει reset το password του voip... ????? που σημαίνει ότι θα χαθεί το τηλέφωνο...??? Ισχύει αυτό ?
    3) Πόσο αξιόπιστο είναι το VOIP που προσφέρει ο ΟΤΕ....?
    4) Στα ISDN τα πακέτα που έχω από ΟΤΕ είναι για απεριόριστα τηλέφωνα... (αστικά) - θα ισχύει για τις κλήσεις μέσω VOIP - ???
    5) Μήπως είναι προτιμότερο να μεταφέρω τα τηλ νούμερα σε άλλον πάροχο VOIP - και αν ναι ποιός είναι πιο αξίοπιστος και με καλή τιμή???
    6) Για να καταλάβω κάτι τι ισχύει αν εγώ έχω σύνολο 4 τηλ. νούμερα 2 βασικά και 2 msn από τις ISDN μπορώ να ζητήσω τα sip και για τα 4 π.χ. - πρέπει να γίνει κάποια αλλαγή / μετάβαση - χρόνος αναμονής κτλ....
    7) μπορώ να βάλω οποιαδήποτε συσκευή DECT π.χ. 6 συσκευές panasonic KX-TG1611GRH ???
    8) θα μπορώ να έχω μουσική αναμονή.... ?
    9) θα μπορώ αν δεν υπάρχει κάποιος στην κεντρική-κονσόλα-κέντρο στο DX800A να σηκωθεί γραμμή από τις περιφερειακές συσκευές...
    10) θα μπορώ αν σηκώσω γραμμή (γίνει το 3) να την στείλω σε άλλη συσκευή... ?
    11) ivr μπαίνει σε αυτό το κεντράκι ???
    12) το έχει πάρει κανείς ;;;

    Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις!!!
    Τη συγκεκριμένη συσκευή δεν την γνωρίζω, επομένως δε μπορώ να σου απαντήσω σε όλα.
    1. Υπάρχει στην Cosmote business πακέτο VoIP, το flexy, με 5,10,20...60 κανάλια φωνής,αλλά δεν είναι αυτό που υποθέτω ψάχνεις. Αυτό που σου πρότειναν είναι η cloud λύση τηλεφωνικού κέντρου της Cosmote.
    2. Πράγματι τα SIP credentials θα στα δώσει η Cosmote. Με απλό σβήσιμο του router δεν έχω δει να χάνονται οι κωδικοί. Με factory reset ναι. Θεωρητικά υπάρχει η δυνατότητα να ζητήσεις να μην γίνει ποτέ αλλαγή κωδικού, αλλά ακόμη το ψάχνω αυτό. Προσωπικά στο σπίτι μου 2 χρόνια δεν έχει αλλάξει ο κωδικός. Δε χάνεται η τηλεφωνία τελείως, απλά ενεργοποιειται πάλι στο router με απότελεσμα να μη λειτουργεί η VoIP συσκευή ή τηλεφωνικό κέντρο που έχεις κάνει register. Στην περίπτωση αυτή ζητάς επανέκδοση των κωδικών.
    3. Είναι....αυτό που είναι!!! Σύντομα όλες οι συνδέσεις μέχρι ένα σημείο θα είναι τέτοιες, αν δεν είναι ήδη...
    4. Το πακέτο που έχεις είναι καθαρά εμπορικό θέμα και δεν έχει να κάνει με την υλοποίηση της σύνδεσης. Ναι, θα είναι το ίδιο.
    5. Σε άλλο πάροδο VoIP, σημαίνει ότι θα πρέπει ούτως ή άλλως να διατηρήσεις και μια "κανονική" γραμμή για να έχεις internet
    6. Οι γραμμές σου είναι ήδη ευρυζωνικες, σωστά; Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ζητήσεις τους κωδικούς της κάθε κύριας σύνδεσης, όχι των MSN. Τα MSN χρησιμοποιούν το ίδιο registration με την αντίστοιχη σύνδεση.
    7.
    8.
    9.
    10.
    11.
    12.

    Ελπίζω να βοήθησα λίγο.

  7. #7
    Εγγραφή
    25-10-2003
    Περιοχή
    marousi
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    433
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13000/950
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    TP-limk-kati + Netgear
    Τα flexy παρέχονται ακόμα?

  8. #8
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    811
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα flexy παρέχονται ακόμα?
    Φυσικά και παρέχονται και πλεον είναι μια πολύ ώριμη λύση.

  9. #9
    Εγγραφή
    10-01-2020
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DRAYTEK
    Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου...

    Δηλαδή αυτή την στιγμή τα 2 βασικά νούμερα που έχω στα isdn έχουν από την μαμά 2 registration / αυτό σημαίνει ότι έχουν 2 φωνές σωστά;; Πώς θα πάρω 4 σύνολο χωρίς αύξηση τιμής λόγω προσθήκη ς voip???

    H με ένα έξτρα msn με ίδιο pass θα έχω και αλλη φωνή;;

    Η θα δέχεται 2 φωνές / registration??

    και το σημαντικότερο γιατί μου είπανε ότι τα voip θα έχουν έξτρα χρέωση ανά μήνα - αν και εφόσον μάλλον προσθέσω κι άλλα - σωστά;;

    Αυτό πού κατάλαβα είναι ότι την αλλαγή κωδικού την ζητάνε τα router του ΟΤΕ - αν βάλω 3ης εταιρείας πχ draytek? Θα έχω τα ίδια προβλήματα;; Έτσι και αλλιώς το login θα το κάνει το κέντρο..

  10. #10
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Εφοσον εχεις δυο isdn και βολευεσαι με τα 4 καναλια, μπορεις να το συνεχισεις ετσι, και με κωδικους να τα βαλεις απευθειας σε καποια sip enabled λυση.

    Επειδη ειπες κατι για 6 θεσεις εργασιας, τα σκετα dect που να υποστηριζουν πανω απο 2 ταυτοχρονες συνομιλιες ειναι πιο εξειδικευμενα.
    Για 6 θεσεις και επαγγελματικη χρηση θα εβαζα στη μεση κατι asterisk based και voip συσκευες, ειτε επιτραπεζιες ειτε dect.
    Το να πας αριθμους σε voip παροχο γινεται, αρκει να μην σε ενοχλει το κοστος χρησης.
    Τα απεριοριστα αστικα/υπεραστικα των κλασσικων παροχων κανουν τις περισσοτερες εφαρμογες voip για εξερχομενες, μη συμφερουσες εκτος απο ειδικες περιπτωσεις.(πχ κλησεις προς εξωτερικο).

    Απο κει και περα, στο κοσμο του voip, εχουμε συσκευες με ip και software σε καποιο κουτακι που τρεχει κατι λινουξοειδες.

  11. #11
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    811
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cyberd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου...

    Δηλαδή αυτή την στιγμή τα 2 βασικά νούμερα που έχω στα isdn έχουν από την μαμά 2 registration / αυτό σημαίνει ότι έχουν 2 φωνές σωστά;; Πώς θα πάρω 4 σύνολο χωρίς αύξηση τιμής λόγω προσθήκη ς voip???

    H με ένα έξτρα msn με ίδιο pass θα έχω και αλλη φωνή;;

    Η θα δέχεται 2 φωνές / registration??

    και το σημαντικότερο γιατί μου είπανε ότι τα voip θα έχουν έξτρα χρέωση ανά μήνα - αν και εφόσον μάλλον προσθέσω κι άλλα - σωστά;;

    Αυτό πού κατάλαβα είναι ότι την αλλαγή κωδικού την ζητάνε τα router του ΟΤΕ - αν βάλω 3ης εταιρείας πχ draytek? Θα έχω τα ίδια προβλήματα;; Έτσι και αλλιώς το login θα το κάνει το κέντρο..
    Κάθε κύριο νούμερο είναι ένα registration. Το πόσα κανάλια ταυτόχρονα είναι ανά registration εξαρτάται από τον παροχο, στην περίπτωση σου, αφού έχεις ISDN, τότε εξ ορισμού έχεις 2.
    Επομένως 2 συνδέσεις τύπου ISDN, 2 registrations, 4 κανάλια επικοινωνίας, 2 ανά σύνδεση.

    Αν βάλεις άλλο router δε νομίζω ότι θα αντιμετωπισεις ποτέ το πρόβλημα της αλλαγής κωδικού. Το πρόβλημα υπάρχει όταν ο πελάτης της Cosmote δηλώνει κάποια βλάβη στη γραμμή του, το πρώτο που κάνουν είναι factory reset το router, ή ξανά provision τις ρυθμίσεις, με αποτέλεσμα να ανανεώνεται ο κωδικός

  12. #12
    Εγγραφή
    10-01-2020
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DRAYTEK
    Οπότε απλά ζητάω sip logins και pass για τα 2 κανάλια φωνής / γραμμή... Θα μου δώσουν 2 login (τα κεφαλικα) και για τις 2 γραμμές όπου θα μπορώ να κάνω 4 registration ή 2 + 2 και τα 2α θα έχουν π.χ μορφή msn@ims.κτλ... ???

  13. #13
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    811
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cyberd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε απλά ζητάω sip logins και pass για τα 2 κανάλια φωνής / γραμμή... Θα μου δώσουν 2 login (τα κεφαλικα) και για τις 2 γραμμές όπου θα μπορώ να κάνω 4 registration ή 2 + 2 και τα 2α θα έχουν π.χ μορφή msn@ims.κτλ... ???
    Θα ζητήσεις το SIP password της κάθε συνδεσης. Θα σου στείλουν με SMS δύο κωδικούς. Τα username είναι της μορφής +30xxxxxxxxxx@ims.otenet.gr, όπου χχχχχχχχχχ ο τηλεφωνικές σου αριθμός. Θα κάνεις 2 registrations, ένα για κάθε γραμμή. Δεν επιτρέπονται πολλαπλά registrations ανά γραμμή.

  14. #14
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Αφου δεν εχει ακομα τηλεφωνα απο το router.
    Ειτε δεν εχει ολοκληρωθεί η μεταβαση , ειτε ειναι msan.
    Σε καθε περίπτωση δεν μπορει να παρει κωδικους μονον

  15. #15
    Εγγραφή
    11-08-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    811
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Oxygen
    SNR / Attn
    13,4(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφου δεν εχει ακομα τηλεφωνα απο το router.
    Ειτε δεν εχει ολοκληρωθεί η μεταβαση , ειτε ειναι msan.
    Σε καθε περίπτωση δεν μπορει να παρει κωδικους μονον
    Έχεις δίκιο, πρώτο βήμα η μετάβαση σε ευρυζωνικη.

    Κάτι ακόμα που έχει αναφερθεί ξανά και θέλει προσοχή. Κάθε registration θα πρέπει απαραίτητα να βγαίνει από την ανάλογη σύνδεση/router, αλλιώς δε θα δουλέψει ποτέ.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας