Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Καλησπέρα σας
    έχω να κάνω μια ερώτηση για αυτούς που γνωρίζουν / ξέρουν
    σχετικά με την αγορά και πώληση ειδών τεχνολογίας που θεωρούνται "μεταχειρισμένα"

    ρωτάω γιατί σε μια ιστοσελίδα που απευθύνθηκε ένα μέλος το οποίο αγόρασε μια κάρτα γραφικών (μεταχειρισμένη) από άλλο μέλος της ίδιας ιστοσελίδας και του παρουσιάστηκε πρόβλημα απευθύνθηκε στο κατάστημα του οποίου έχει την απόδειξη από το άλλο μέλος (αναγράφει τα στοιχεία του) και το κατάστημα επειδή δεν μπόρεσε να κάνει κάτι έβγαλε RMA και την έστειλε στην κατασκευάστρια εταιρεία η οποία την έβγαλε εκτός εγγύησης αλλά αυτό που μου κίνησε την περιέργεια στο όλο το θέμα και θέλω την άποψη/γνώμη/σχόλιο αυτών που γνωρίζουν / ξέρουν

    είναι η απάντηση του καταστήματος

    Στην σελίδα https://europa.eu/youreurope/citizen...s/index_el.htm και συγκεκριμένα στο τμήμα «Εγγυήσεις για ελαττωματικά προϊόντα», αναφέρεται ξεκάθαρα τι ισχύει για τα μεταχειρισμένα στην περίπτωση που κάποιος τα αγοράσει από κατάστημα και στην περίπτωση που τα αγοράσει από ιδιώτη.

    Παραθέτουμε το κείμενο για σχετική ευκολία:

    Μεταχειρισμένα προϊόντα

    Τα μεταχειρισμένα προϊόντα που αγοράζετε από έμπορο καλύπτονται επίσης από την ελάχιστη 2ετή εγγύηση. Ωστόσο, καμία εγγύηση δεν καλύπτει τα προϊόντα που αγοράζετε από ιδιώτες.

    εσείς τι καταλαβαίνετε από αυτό?

    εγώ καταλαβαίνω ότι η αγορά/πώληση μεταχειρισμένων προιόντων (τεχνολογίας) π.χ εξαρτήματα υπολογιστή ή κινητά τηλέφωνα μεταξύ ιδιωτών δεν έχει νόημα καθώς παύει να ισχύει η εγγύηση τους.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-06-2006
    Περιοχή
    ΓΛΥΦΑΔΑ
    Μηνύματα
    1.342
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200000/20000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Interleaved
    Ειναι ξεκαθαρη η οδηγια και αφορα σε χορηγηση "νεας" εγγυησης απο αυτη της αρχικης του κατασκευαστη η οποια ομως παρεχεται απο τον πωλητη. Οποτε αν αγορασεις μεταχειρισμενο απο εμπορο υπαρχει εγγυηση (εμπορικη εγγυηση). Αν αγορασεις απο ιδιωτη οχι. Σε καμια περιπτωση ομως δεν ακυρωνει την αρχικη εγγυηση ενος καινουργιου προιοντος απο καποιον αγοραστη ο οποιος οταν το μεταπωλει μεταβιβαζει μαζι με το αντικειμενο και το υπολοιπο χρονικο οριο της εγγυσης αυτου στον νεο ιδιοκτητη. Αν γορασεις πχ ενα κινητο απο ιδιωτη κι εχουν περασει 22 μηνες απο τους 24 της αρχικης εγγυησης θα εχεις υπολοιπο εγγυσης 2 μηνες απο τον κατασκευαστη ή αρχικο πωλητη και οχι 1 ετος (ανεξαρτητου υπολοιπου χρονου ή παρελευσης αυτου της εργοστασιακης εγγυησης) που θα ειχες αν το αγοραζες απο εμπορο.

  3. #3
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Avvocato Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι ξεκαθαρη η οδηγια και αφορα σε χορηγηση "νεας" εγγυησης απο αυτη της αρχικης του κατασκευαστη η οποια ομως παρεχεται απο τον πωλητη. Οποτε αν αγορασεις μεταχειρισμενο απο εμπορο υπαρχει εγγυηση (εμπορικη εγγυηση). Αν αγορασεις απο ιδιωτη οχι. Σε καμια περιπτωση ομως δεν ακυρωνει την αρχικη εγγυηση ενος καινουργιου προιοντος απο καποιον αγοραστη ο οποιος οταν το μεταπωλει μεταβιβαζει μαζι με το αντικειμενο και το υπολοιπο χρονικο οριο της εγγυσης αυτου στον νεο ιδιοκτητη. Αν γορασεις πχ ενα κινητο απο ιδιωτη κι εχουν περασει 22 μηνες απο τους 24 της αρχικης εγγυησης θα εχεις υπολοιπο εγγυσης 2 μηνες απο τον κατασκευαστη ή αρχικο πωλητη και οχι 1 ετος (ανεξαρτητου υπολοιπου χρονου ή παρελευσης αυτου της εργοστασιακης εγγυησης) που θα ειχες αν το αγοραζες απο εμπορο.
    αν διαβάσεις το link που λέει για την ευρωπαική νομοθεσία πάρα πολύ προσεκτικά θα διαπιστώσεις ότι αυτό που λες δεν ισχύει φίλε μου

    διάβασε και το σχετικό θέμα στο insomnia.gr περιέχει όλο το ιστορικό και την απάντηση φυσικά του ελληνικού καταστήματος που παραθέτει και την σχετική ευρωπαική νομοθεσία που είναι πολύ ξεκάθαρη πάνω σε αυτό το θέμα.

    τι λέει η ευρωπαική οδηγία/νομοθεσία

    έτσι το καταλαβαίνω εγώ που δεν είμαι νομικός / δικηγόρος

    αγόρασα ένα ακριβό κινητό τηλέφωνο , ένα αυτοκίνητο , έναν υπολογιστή σταθερό/φορητό σήμερα από κατάστημα στην ελλάδα ή σε οποιαδήποτε χώρα της ευρωπαικής ένωσης

    αύριο άλλαξα γνώμη και πουλάω το ακριβό κινητό τηλέφωνο , το αυτοκίνητο , τον υπολογιστή (σταθερό/φορητό) σε εσένα στην ίδια τιμή που τα αγόρασα ή πιο χαμηλά (δεν έχει σημασία)

    εσύ με το που θα τα πάρεις στα χέρια σου από μένα που θα σου δώσω τα προιόντα μαζί με τα νόμιμα παραστατικά αγοράς τους

    αυτόματα όλα τα προιόντα που θα έχεις στα χέρια σου είναι εκτός εγγυήσεως

    αν έχω δίκιο όπως διαβάζω το σχετική ευρωπαική οδηγία καταλαβαίνεις για τι βόμβα μιλάμε στην αγοραπωλησία μεταχειρισμένων.

    πάτα εδώ https://europa.eu/youreurope/citizen...s/index_el.htm και κάνε μόνος σου την δοκιμή

    πες μου μετά τι σου λέει.

    γιατί αυτό που είπε το κατάστημα στον φίλο μας στο insomnia.gr καταλαβαίνω και εγώ.

    επίσης διάβασε και αυτό εδώ

    Μεταχειρισμένα προϊόντα
    Τα μεταχειρισμένα προϊόντα που αγοράζετε από έμπορο καλύπτονται επίσης από την ελάχιστη διετή εγγύηση. Ωστόσο, καμιά εγγύηση δεν καλύπτει τα προϊόντα που αγοράζετε από ιδιώτες σε μη επαγγελματική βάση.

    https://www.eccgreece.gr/el/topics/goods-services/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 12-01-20 στις 04:12.

  4. #4
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ναι, αλλα οι περισσοτεροι κατασκευαστες (αν οχι ολοι) διατηρουν database με serial numbers οπου ελεγχουν την ημερομηνια κατασκευης, και απο κει δινουν την εγγυηση.
    Οταν η ημερομηνια κατασκευης εχει παρελθει αλλα ο χρηστης το αγορασε αργοτερα, ζητανε και την αποδειξη ωστε να φανει και ποσο εμεινε στο ραφι
    Το τι ονομα γραφει η αποδειξη, (αν γραφει- δεν ειναι υποχρεωτικο) ειναι αδιαφορο, αρκει να υπαρχει.

    Με αλλα λογια, ο κατασκευαστης δεν ειναι σε θεση να γνωριζει/αποδειξει αν το προιόν εχει αλλαξει δεκαπεντε χερια μετα, καθοτι οι ιδιωτες δεν εκδιδουν παραστατικα μεταξυ τους.. Και στην τελικη δεν τον νοιαζει κιολας.

  5. #5
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Καλημέρα
    μου φαίνεται ότι δεν έχετε καταλάβει καθόλου το πρόβλημα με την ευρωπαική νομοθεσία ή αυτό εδώ που τα εξηγεί καλύτερα
    δεν διαβάσατε καν το θέμα στο insomnia.gr
    δεν διαβάσατε καν την απάντηση του καταστήματος που βρίσκεται στην τελευταία σελίδα του θέματος

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Καλά κάνεις και μας λες να διαβάσουμε το νήμα στο insomnia ώστε να έχουμε όλα τα δεδομένα

    Όταν πάω σπίτι, την ανοιγώ και παρατηρώ αυτό που βλέπετε στις 2 επόμεμες φώτο. Η κάρτα είναι βέβαιο ότι ή από τα χέρια κάποιου έπεσε ή στάλθηκε εξωτερικό σε κακή συσκευασία και το στράβωμα του μεταλικού ελάσματος, επέφερε την οπτική ζημιά. Πιο πολύ κλίνω στο 2ο, καθώς ο τεχνικός που την παρέλαβε την εξέτασε εκτενώς και δεν είχε κάποια παρατήρηση στο χαρτι.
    Που είναι και ο λόγος που βγήκε η κάρτα εκτός εγγύησης απο τον κατασκευαστή


    Το τι λέει το κατάστημα πραγματικά δεν λέει κάτι, αν όπως λεει δεν είχε εγγύηση δεν θα την έστελνε την κάρτα απο την αρχή στην MSI, απλά τώρα προσπαθεί να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα.

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    To διαβασαμε.

    Ο νομος ειναι ξεκαθαρος. Το καταστημα ειναι υποχρεωμενο σε εγγυηση. Ο ιδιωτης οχι. Αν δεν το ελεγε αυτό, τοτε σε καθε μεταπώληση ο αγοραστης θα ζηταγε εγγυήσεις απο τον ιδιωτηνπωλητή με τεράστιο θέμα.
    Αυτο δεν σημαινει οτι ομως οτι αν γινει μεταπωληση απο ιδιωτη ακυρωνεται η αρχικη εγγυηση. Το οτι διαφοροι μπορει να το βρουν ως πατημα, ναι παιζει.

    Επειδή τυχαίνει να γνωρίζω την ακριβή διαδικασια που ακολουθούν τα service center για να τα βγάλουν εντος/εκτος εγγύησης (σε συμφωνία με τις μητρικές εταιρείες) η διαδικασια ειναι οπως την εγραψα.
    Εαν απο το serial number προκύπτει οτι δεν εχει παρέλθει η χρονική περίοδος εγγύησης απο την κατασκευή τότε ειναι ΕΝΤΟΣ εγγύησης.
    Αλλιως ζητείται η αποδειξη αγοράς για να δικαιολογηθεί ο χρόνος που έμεινε στο ράφι.
    Αν δεν την έχεις, ειναι άλλο θέμα, όμως ταυτοτητα δεν ζητάνε, και ουτε και έχουν και το δικαίωμα από κάπου.
    Δες το και στη πράξη. Στο εκαναν δωρο, ειναι εκτός εγγύησης αυτοματα?
    Αγοραστηκε στο ονομα της πεθεράς σου και το πηγες εσυ στο service. θα την κουβαλήσεις μαζί?
    Αγοραστηκε ψυγειο στο ονομα της γυναίκας σου, χάλασε και ερχεται ο τεχνικός στο σπίτι.
    Στο κουδούνι γραφει μόνο το δικο σου όνομα, και ανοιγει την πόρτα η μητέρα σου που κάνει baby sitting.
    Ο τεχνικος θα πρέπει να σου ζητησει πιστοποιητικο οικογενειακής κατάστασης για να αποδειξεις οτι δεν το αγορασες μεταχειρισμενο :P :P
    (και αν χωρισες και στο αφησε? Δεν ισχυει η εγγύηση? 10 χρονια στο συμπιεστη ειναι αυτα... ) Μπορω να πω και αλλα.

    Εκτος αν μιλαμε για αυτοκίνητα και αλλα ηδη που μεταβιβαζονται επωνυμα και με διοικητικες πράξεις, όπου και εκεί απλα θελει λιγο ψαξιμο αλλα ειναι σιγουρα ειδικη περιπτωση.

  8. #8
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    To διαβασαμε.

    Ο νομος ειναι ξεκαθαρος. Το καταστημα ειναι υποχρεωμενο σε εγγυηση. Ο ιδιωτης οχι. Αν δεν το ελεγε αυτό, τοτε σε καθε μεταπώληση ο αγοραστης θα ζηταγε εγγυήσεις απο τον ιδιωτηνπωλητή με τεράστιο θέμα.
    Αυτο δεν σημαινει οτι ομως οτι αν γινει μεταπωληση απο ιδιωτη ακυρωνεται η αρχικη εγγυηση. Το οτι διαφοροι μπορει να το βρουν ως πατημα, ναι παιζει.

    Επειδή τυχαίνει να γνωρίζω την ακριβή διαδικασια που ακολουθούν τα service center για να τα βγάλουν εντος/εκτος εγγύησης (σε συμφωνία με τις μητρικές εταιρείες) η διαδικασια ειναι οπως την εγραψα.
    Εαν απο το serial number προκύπτει οτι δεν εχει παρέλθει η χρονική περίοδος εγγύησης απο την κατασκευή τότε ειναι ΕΝΤΟΣ εγγύησης.
    Αλλιως ζητείται η αποδειξη αγοράς για να δικαιολογηθεί ο χρόνος που έμεινε στο ράφι.
    Αν δεν την έχεις, ειναι άλλο θέμα, όμως ταυτοτητα δεν ζητάνε, και ουτε και έχουν και το δικαίωμα από κάπου.
    Δες το και στη πράξη. Στο εκαναν δωρο, ειναι εκτός εγγύησης αυτοματα?
    Αγοραστηκε στο ονομα της πεθεράς σου και το πηγες εσυ στο service. θα την κουβαλήσεις μαζί?
    Αγοραστηκε ψυγειο στο ονομα της γυναίκας σου, χάλασε και ερχεται ο τεχνικός στο σπίτι.
    Στο κουδούνι γραφει μόνο το δικο σου όνομα, και ανοιγει την πόρτα η μητέρα σου που κάνει baby sitting.
    Ο τεχνικος θα πρέπει να σου ζητησει πιστοποιητικο οικογενειακής κατάστασης για να αποδειξεις οτι δεν το αγορασες μεταχειρισμενο :P :P
    (και αν χωρισες και στο αφησε? Δεν ισχυει η εγγύηση? 10 χρονια στο συμπιεστη ειναι αυτα... ) Μπορω να πω και αλλα.

    Εκτος αν μιλαμε για αυτοκίνητα και αλλα ηδη που μεταβιβαζονται επωνυμα και με διοικητικες πράξεις, όπου και εκεί απλα θελει λιγο ψαξιμο αλλα ειναι σιγουρα ειδικη περιπτωση.
    εγώ πάντως αυτό που καταλαβαίνω από την νομοθεσία είναι αυτό και το λέω με μορφή παραδείγματος
    ναι αυτό λέει αν εσύ αγοράσεις κάτι από κατάστημα έχεις την εγγύηση του κατασκευαστή + την εγγύηση που μπορεί να σου δώσει το κατάστημα
    αν εσύ αύριο το πουλήσεις σε εμένα μέσω αγγελίας στο ADSLgr.com ή στο insomnia.gr και εννοείται ότι θα μου δώσεις και την απόδειξη αγοράς του προιόντος
    αυτόματα είναι εκτός εγγύησης και του κατασκευαστή και του καταστήματος (απλά πλέον αφήνεσαι στην καλή θέληση του κατασκευαστή/καταστήματος) να σε καλύψουν ή όχι..

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ πάντως αυτό που καταλαβαίνω από την νομοθεσία είναι αυτό και το λέω με μορφή παραδείγματος
    ναι αυτό λέει αν εσύ αγοράσεις κάτι από κατάστημα έχεις την εγγύηση του κατασκευαστή + την εγγύηση που μπορεί να σου δώσει το κατάστημα
    αν εσύ αύριο το πουλήσεις σε εμένα μέσω αγγελίας στο ADSLgr.com ή στο insomnia.gr και εννοείται ότι θα μου δώσεις και την απόδειξη αγοράς του προιόντος
    αυτόματα είναι εκτός εγγύησης και του κατασκευαστή και του καταστήματος (απλά πλέον αφήνεσαι στην καλή θέληση του κατασκευαστή/καταστήματος) να σε καλύψουν ή όχι..
    Μπερδεύεις δυο πράγματά, άλλο πράγμα η εγγύηση του κατασκευαστή και άλλο πράγμα η εγγύηση που αναφέρει η ΕΕ.
    Η ΕΕ αναφέρεται σε μια εγγύηση απο τον πωλητή προς τον πελάτη για πραγματικές ελλείψεις.
    Σου πουλάω πχ μια τοστιέρα και σου λέω πως κάνει και καφέ και ανακαλύπτεις πως δεν το κάνει μέσα σε διάστημα 2 χρόνων.

  10. #10
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά κάνεις και μας λες να διαβάσουμε το νήμα στο insomnia ώστε να έχουμε όλα τα δεδομένα



    Που είναι και ο λόγος που βγήκε η κάρτα εκτός εγγύησης απο τον κατασκευαστή

    Το τι λέει το κατάστημα πραγματικά δεν λέει κάτι, αν όπως λεει δεν είχε εγγύηση δεν θα την έστελνε την κάρτα απο την αρχή στην MSI, απλά τώρα προσπαθεί να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα.
    πολύ σωστά απλά έχω μια απορία στην νομοθεσία που επικαλείται

    στο θέμα λέει ο κατασκευαστής στην απάντηση που έστειλε στο κατάστημα (έχει φωτογραφία μάλιστα με σημάδι) εκεί που είναι η λάμα (το οποίο συνήθως το πειράζουμε για να κουμπώσει) που μπαίνει στον υπολογιστή και κουμπώνει υπάρχει ζημιά στην πλακέτα για αυτό το λόγο την βγάζει εκτός εγγύησης

    αν έπεσε από υπάλληλο του καταστήματος δεν το ξέρουμε εμείς φυσικά αλλά ο πελάτης έχει δελτίο παραλαβής στα χέρια του στο οποίο δεν αναφέρεται τίποτα
    άρα δεν πιστεύω να έγινε στο κατάστημα

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπερδεύεις δυο πράγματά, άλλο πράγμα η εγγύηση του κατασκευαστή και άλλο πράγμα η εγγύηση που αναφέρει η ΕΕ.
    Η ΕΕ αναφέρεται σε μια εγγύηση απο τον πωλητή προς τον πελάτη για πραγματικές ελλείψεις.
    Σου πουλάω πχ μια τοστιέρα και σου λέω πως κάνει και καφέ και ανακαλύπτεις πως δεν το κάνει μέσα σε διάστημα 2 χρόνων.
    αν διαβάσεις την δεύτερη ιστοσελίδα νομίζω ότι τα λέει σαφέστατα https://www.eccgreece.gr/el/topics/goods-services/

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολύ σωστά απλά έχω μια απορία στην νομοθεσία που επικαλείται

    στο θέμα λέει ο κατασκευαστής στην απάντηση που έστειλε στο κατάστημα (έχει φωτογραφία μάλιστα με σημάδι) εκεί που είναι η λάμα (το οποίο συνήθως το πειράζουμε για να κουμπώσει) που μπαίνει στον υπολογιστή και κουμπώνει υπάρχει ζημιά στην πλακέτα για αυτό το λόγο την βγάζει εκτός εγγύησης

    αν έπεσε από υπάλληλο του καταστήματος δεν το ξέρουμε εμείς φυσικά αλλά ο πελάτης έχει δελτίο παραλαβής στα χέρια του στο οποίο δεν αναφέρεται τίποτα
    άρα δεν πιστεύω να έγινε στο κατάστημα

    - - - Updated - - -



    αν διαβάσεις την δεύτερη ιστοσελίδα νομίζω ότι τα λέει σαφέστατα https://www.eccgreece.gr/el/topics/goods-services/
    Ξαναλέω, άλλο πράγμα η εγγύηση του κατασκευαστή, άλλο του πωλητή (που αναφέρει η ΕΕ) ξεκάθαρος είμαι

  12. #12
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ειναι αντιληπτο οτι δεν γινεται ενας νόμος καλυψει περιγραφικα οτιδηποτε μπορει να παει στραβα. Γιαυτο εξαλλου υπαρχουν και τα δικαστηρια, αλλιως θα εφαρμοζαμε απλα νομους. Πχ αν η πλακετα εσπασε, ο κατασκευαστης θα πει (σωστα) εκτος εγγυησης. Το ποιος την εσπασε ειναι αλλο θεμα. Οποιος το αποδειξει κερδιζει.
    Περα απο αυτο, απο τη στιγμή που εχεις αποδειξη αγορας στα χερια σου, το γεγονος απόδειξης οποιασδηποτε μεταπώλησης βαρύνει το κατάστημα, και επι της ουσίας είναι αδύνατον να αποδειχθεί στις περισσοτερες περιπτώσεις, οπότε η καλή θέληση ειναι απλά σχημα λόγου.

  13. #13
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαναλέω, άλλο πράγμα η εγγύηση του κατασκευαστή, άλλο του πωλητή (που αναφέρει η ΕΕ) ξεκάθαρος είμαι
    αυτό το πρόσεξες όμως

    Μεταχειρισμένα προϊόντα
    Τα μεταχειρισμένα προϊόντα που αγοράζετε από έμπορο καλύπτονται επίσης από την ελάχιστη διετή εγγύηση. Ωστόσο, καμιά εγγύηση δεν καλύπτει τα προϊόντα που αγοράζετε από ιδιώτες σε μη επαγγελματική βάση.
    γιατί εγώ αναφέρομαι στην αγοραπωλησία μεταξύ ιδιωτών (φυσικών προσώπων) καθώς αυτό λέει και το κατάστημα στο θέμα του insomnia.gr

    δηλαδή αγγελίες που συναντάμε παντού και πουλάνε από ακριβά κινητά τηλέφωνα - υπολογιστές κτλ

    όχι στην αγοραπωλησία μεταξύ ιδιώτη (φυσικού προσώπου) και καταστήματος (νομικού προσώπου)

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτό το πρόσεξες όμως



    γιατί εγώ αναφέρομαι στην αγοραπωλησία μεταξύ ιδιωτών (φυσικών προσώπων) καθώς αυτό λέει και το κατάστημα στο θέμα του insomnia.gr

    δηλαδή αγγελίες που συναντάμε παντού και πουλάνε από ακριβά κινητά τηλέφωνα - υπολογιστές κτλ

    όχι στην αγοραπωλησία μεταξύ ιδιώτη (φυσικού προσώπου) και καταστήματος (νομικού προσώπου)
    Αντε να το ξαναπώ 3η φορά
    Ξαναλέω, άλλο πράγμα η εγγύηση του κατασκευαστή, άλλο του πωλητή (που αναφέρει η ΕΕ)

    Και 2η φορά το

    Το τι λέει το κατάστημα πραγματικά δεν λέει κάτι, αν όπως λεει δεν είχε εγγύηση δεν θα την έστελνε την κάρτα απο την αρχή στην MSI, απλά τώρα προσπαθεί να συμμαζέψει τα ασυμμάζευτα.

  15. #15
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντε να το ξαναπώ 3η φορά
    Ξαναλέω, άλλο πράγμα η εγγύηση του κατασκευαστή, άλλο του πωλητή (που αναφέρει η ΕΕ)

    Και 2η φορά το
    ναι για το 2ο συμφωνώ αν είναι όπως τα λέει δεν θα έπρεπε να την στείλει καν στον κατασκευαστή και να πει στο πελάτη κύριε το προιόν σας είναι εκτός εγγύησης καθώς το αγοράσατε μεταχειρισμένο από άλλον ιδιώτη και τέλος η ιστορία καλυμμένο δεν θα ήταν το κατάστημα αν έλεγε κάτι τέτοιο.

    σωστά.?

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας