Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    14-03-2015
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλημέρα και χρόνια πολλά,

    κάνω αυτό το ποστ απλά για να σας πω για την εμπειρία μου με το γνωστό παλιό eshop και για να προφυλάξω κανέναν άτυχο εκεί έξω ...

    Όπως εκτιμώ και οι πιο πολλοί-παλιοί, προτίμησα την εν λόγω επιχείρηση καθώς λόγω μεγέθους, ονόματος και "εγγύησης" που αυτό παρέχει, πίστευα ότι οι αγορές μου θα ήταν οι πιο εξασφαλισμένες από άποψη ποιότητας (σε σχέση με ένα κλασικό σκρουτζομάγαζο).

    Πως έχει η ιστορία:

    Έχοντας φίλο μου που αγόρασε hardware από τη συγκεκριμένη επιχείρηση (αποφεύγω λεπτομέρειες γιατί πιστεύω δεν είναι εκεί η ουσία), με συμβούλεψε καθώς ήθελα να κάνω την ίδια δουλεία να πάρω το ίδιο, όπως και έκανα.
    Το παρήγγειλα από τη σελίδα μέσω ιντερνετ (όχι κάποιο stock house) με αναγραφή της εγγύησης και σύντομα παρέλαβα το προϊόν.

    Όταν το έβαλα να λειτουργήσει όμως, δεν δούλευε όπως έπρεπε. Τι διάβασα τα εγχειρίδια, τι άλλαζα συνδεσμολογία τίποτα. Τηλεφώνησα στον φίλο μου όπως ήταν λογικά να ρωτήσω τι έκανε αυτός και του δούλεψε και πάλι δεν δούλεψε (ενώ γενικά δούλευε το εξάρτημα, παρουσίαζε πρόβλημα σε μια και μόνο λειτουργία του-που όμως την χρειαζόμουν).... Όπως μιλάγαμε μου λέει ο φίλος μου ότι είχε παρόμοιο πρόβλημα, και απλά επέστρεψε τη συσκευή σαν ελαττωματική (δηλαδή λόγω βλάβης) και του την αντικαταστήσανε. Επιπλέον μου είπε το serial της αρχικής του συσκευής(μου έστειλε και φωτογραφία της απόδειξης,γιατι νόμιζα ότι με τρόλαρε), το οποίο με μεγάλη μου έκπληξη και απογοήτευση διαπίστωσα ότι ήταν αυτό που είχα αγοράσει για καινούργιο.....

    Προσπαθώντας να δω, κατά πόσο η εταιρεία το έκανε σκόπιμα ή αν είχε αδυναμία να το καταλάβει, προσπάθησα να δω αν τι θα μου πουν από μόνοι τους....

    Στέλνω εμαιλ λοιπόν, ρωτώντας αν το προιον ήταν αυθεντικό και καινούργιο με εγγύηση και ζητάω απάντηση γραπτή. Με παίρνει μια κυρία μετά από 1-2 μέρες στο τηλέφωνο, μου λέει ότι ήταν αυθεντικό και καινούργιο αλλά ότι έβλεπε στο σύστημα ότι ήταν από επιστροφή, το οποίο ο προηγούμενος αγοραστής δεν το είχε ανοίξει, απλά δεν το ήθελε(συγκεκριμένα "δεν ήταν ικανοποιημένος") και το επέστρεψε ως καινούργιο (δικαίωμα υπαναχώρησης).
    Κάπου εκεί κατάλαβα τη στάση της επιχείρησης και το "ποίημα" που έλεγε η τηλεφωνήτρια. Πως ήταν δύνατόν να ισχύουν όλα αυτά, όταν ο φίλος μου λόγω του ακριβώς ίδιου προβλήματος να την επέστρεψει σαν ελαττωματική, να ελέγχθηκε από το εσοπ (να εντοπίστηκε η βλάβη) και μετά να του δώσανε ένα ακριβώς ίδιο εξάρτημα(που προφανώς τον "ικανοποίησε" αρά εξαρχής ήθελε το συγκεκριμένο κομμάτι)...
    Της λέω ότι αυτά που μόλις μου είπε δεν ισχύουν, και της αποκαλύπτω αυτά που ήξερα. Μου απαντάει ότι χρειάζεται χρόνο για να το ελέγξει και το κλείνει. Σημείωση : σε αυτό τη σημείο της λέω ότι για τη προστασία των υπόλοιπων καταναλωτών θα ήθελα να κοινοποιήσω την επικοινωνία μας (την ως τότε καθώς και οποιαδήποτε μελλοντική) και μου είπε άμεσα ότι θα είχα πρόβλημα με την νομική υπηρεσία τους... (για αυτό και αποφεύγω να πω λεπτομέρειες και δεν παραθέτω ονόματα και τα γραπτά εμαιλ που έχω..)

    Με παίρνει αργότερα(δε θυμάμαι ακριβώς ώρες ή αν ήταν 1 μέρα), και μου λέει ότι όντως ήταν όπως το έλεγα και ότι κάποιο λάθος έγινε στην αποθήκη και δεν πήγε στο stock house. Της λέω πως είναι δυνατόν αφού παρουσίασε βλάβη να πάει στο stock house, μου απάντησε ότι το έλεγξαν οι τεχνικοί και το βρήκαν εντάξει ή το επισκεύασαν ..... (υπόψην ότι μιλάμε για ηλεκτρονική πλακέτα που δεν επισκευάζεται κατά τη γνώμη από έναν τεχνικό στην Ελλάδα, αλλά πρέπει να πάει εξωτερικό ή τουλάχιστον αντιπροσωπεία...)

    Δεδομένου όμως ότι μπορεί όντως κάποιος τεχνικός να μην έκανε σωστά τη δουλεία του και ότι κάποιος άλλος αποθηκάριος να έκανε ταυτόχρονα λάθος, της λέω πως είναι δυνατόν αρχικά να μη μπορείτε να μου πείτε μεσώ του συστήματος σας όλο αυτό το ιστορικό και ΜΟΝΟ όταν σας είπα ότι είχα στοιχεία-αποδείξεις, αποφασίσατε να παραδεχτείτε το τι είχε γίνει ; (δηλαδή τη ρώτησα γιατί αφού είχε τη δυνατότητα στο σύστημα να βρει το λάθος, δεν το έκανε παρά μόνο όταν την έφερα σε δύσκολη θέση)... προφανώς δεν πήρα κάποια απάντηση..

    Η επικοινωνία συνεχίστηκε και τελικά παρέλαβαν το αντικείμενο ενώ πιστώσανε το ποσό σε λογαριασμό μου. Μου ζητήσανε "συγνώμη" αλλά ποτέ δεν απαντήσανε στις ερωτήσεις που τους έστειλα με εμαιλ..

    Για να ολοκληρώσω την ιστορία στο τελευταίο εμαιλ που τους έστειλα, που προσπαθούσα να τους πιέσω να πούνε το "γιατί" , δεν πήρα κάποια απάντηση (με απαξιώσανε)...

    Αυτά προς γνώση όλων όσων νομίζουν ότι μπορούν να εμπιστεύονται κάποια επιχείρηση επειδή έχει "όνομα" ή πολυετή παρουσία στο χώρο.. Λάθη σίγουρα γίνονται και αν με είχαν πάρει τηλέφωνο έστω και αφού το είχα παραλάβει να μου το πουν θα ήταν διαφορετικά, αλλά πόσοι άλλοι σαν έμενα θα έχουν ταλαιπωρηθεί αγοράζοντας "καινούργια ελαττωματικά" προϊόντα(σκεφτείτε να το είχα παραλάβει σε κάποια δυσπρόσιτη περιοχή ή να είχα επιβαρυνθεί με μεταφορικά ή αν πλήρωνα έναν τεχνικό να μου το εγκαταστήσει και έπρεπε να δώσω 2 μεροκάματα) ή πόσοι μπορεί να μην το έχουν καταλάβει ακόμα(δεδομένου ότι μιλάμε για μια συγκεκριμένη λειτουργία), και κάποια στιγμή στο μέλλον που θα το αντιληφθούν θα είναι ήδη αργά...

    Δεν έχω να δώσω κάποια συμβουλή, γιατί το να μπαίνει κάποιος στη διαδικασία κάθε φορά να ζητάει εγγράφως με εμαιλ να μάθει αν αυτό που μόλις αγόρασε είναι ολοκαίνουργιο απλά δεν είναι εφικτό..

    Ελπίζω να σας προβλημάτισα και να μην έγινα πολύ κουραστικός...

  2. #2
    Εγγραφή
    21-08-2007
    Περιοχή
    Φάληρο
    Μηνύματα
    1.173
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από epistax Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά προς γνώση όλων όσων νομίζουν ότι μπορούν να εμπιστεύονται κάποια επιχείρηση επειδή έχει "όνομα" ή πολυετή παρουσία στο χώρο..
    Κανείς συνειδητοποιημένος αγοραστής δεν το νομίζει αυτό.
    Είναι πολλά τα παραδείγματα τεράστιων εταιρειών (π.χ οι γερμανικές αυτοκινητοβιομηχανίες όπου το κάθε eshop μοιάζει μπροστά τους σαν περίπτερο), οι οποίες δεν δίστασαν να αμαυρώσουν το όνομά τους, εξαπατώντας συνειδητά τους πελάτες τους κατ' επανάληψη, προκειμένου να μεγιστοποιούν την κερδοφορία τους.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Δεν ειναι πρωτη φορα που το κανει αυτο το e-shop (και προσωπικη εμπειρια και φίλων/γνωστών).

  4. #4
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.017
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ πιστεύω ότι είναι λάθος απο τον αντιπρόσωπο που έχει το franchise και όχι απο την εταιρεία έτσι θέλω να πιστεύω.
    Τέτοια να κάνουν και τους βλέπω και αυτούς να τους ξερνάει η αγορά.
    Γιατί όπως είναι γνωστό ουδείς αναντικατάστατος
    https://www.iefimerida.gr/news/93782...E-%CE%B5%CE%B9
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.799
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πιστεύω ότι είναι λάθος απο τον αντιπρόσωπο που έχει το franchise και όχι απο την εταιρεία έτσι θέλω να πιστεύω.
    Τέτοια να κάνουν και τους βλέπω και αυτούς να τους ξερνάει η αγορά.
    Γιατί όπως είναι γνωστό ουδείς αναντικατάστατος
    https://www.iefimerida.gr/news/93782...E-%CE%B5%CE%B9
    Τι εχει να μας πει μια ειδηση του 2013 για μια επιχειριση με τα καλα της και τα κακα της που ειναι ακομα εδω, οταν εχουν κλήσει πολλες αλλες..

    Οσο για τον op, αν και οντως ταλαιπωρηθηκε, και προκυπτει ενα μαλλον μετριο προς κακο customer service, δεν προκυπτει οτι αυτο γινεται με ολους, η οτι αυτο δεν θα μπορουσε να συμβει σε οποιοδηποτε αλλο eshop.

  6. #6
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.755
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πιστεύω ότι είναι λάθος απο τον αντιπρόσωπο που έχει το franchise και όχι απο την εταιρεία έτσι θέλω να πιστεύω.
    Τέτοια να κάνουν και τους βλέπω και αυτούς να τους ξερνάει η αγορά.
    Γιατί όπως είναι γνωστό ουδείς αναντικατάστατος
    https://www.iefimerida.gr/news/93782...E-%CE%B5%CE%B9
    Δεν νομίζω πως έχουν καμία σχέση πια οι Μαυροειδήδες με το eshop.

    - - - Updated - - -

    Προφανώς κανείς δεν εγραψε για κανενα προβλημα. Το πήραν πίσω ώς "δεν με καλύπτει" και το αντικαταστήσαν.
    ή το έβαλαν επάνω στον πάγκο, δούλεψε, και έκλεισε το θέμα.
    Δεν μας λες και τι προιον ειναι. Αν ειναι να εχεις προβλημα με το eshop, θα το έχεις και έτσι. Ασχετα που δεν πιστευω οτι θα εχεις το παραμικρό πρόβλημα, πάντα αν δεν εμπεριέχεται στο post σου κανένα ψέμα.

  7. #7
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής, ταινία ασφαλείας δεν είχε το κουτί; Πρόσφατα και εγώ αγόρασα από skroutzομάγαζο τα "κομμάτια" του η/υ μου και πριν τα ανοίξω κοιτούσα πάντα για ταινίες ασφαλείας που είχαν τα κουτιά. Πέρα από τα κομμάτια που μου παραδόθηκαν από το e-shop.gr, σε όλα τα άλλα κουτιά, που μου είχαν πει τα μαγαζιά τηλεφωνικά, τα προϊόντα θα τα παραλάμβαναν από προμηθευτή του εξωτερικού. Και επειδή υποψιαζόμουν τέτοια πατάτα ήμουν πολύ προσεκτικός με το τι άνοιγα. Μου κάνει τρομερή εντύπωση. Θα μου πεις και εκείνοι τι να το κάνουν το προϊόν αν το έχουν παραλάβει από τα βάθη της κίνας και δε μπορούν να το επιστρέψουν; Θα το ελέγξει ο τεχνικός, θα πει μικρό το κακό, θα το ξαναβάλει στο κουτί και όποιος τη φάει....
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  8. #8
    Εγγραφή
    14-03-2015
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Subaru Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θέλω να ρωτήσω το εξής, ταινία ασφαλείας δεν είχε το κουτί;
    Ταινία ασφαλείας δεν είχε το προϊόν, αλλά ούτε αυτό που είχε πάρει ο φίλος μου και ούτε αυτό που πήρα τελικά από άλλο eshop. Δεν νομίζω να έχει γενικά το συγκεκριμένο κομμάτι, αν και ξέρω ότι σε άλλα εξαρτήματα πάντα υπάρχει και το αναζητώ και ο ίδιος.

    Προσωπικά με προβλημάτισε το γεγονός ότι ενώ μπορούσαν στο σύστημα να δούν το λάθος (γιατί τελικά το βρήκαν), δεν το παραδέχτηκαν εξαρχής.. το αν είχε γίνει ανθρώπινο λάθος ή ήταν σκόπιμο δε μπορεί κανένας να ξέρει. Το γεγονός όμως ότι τέτοια εξαρτήματα διακινούνται βάσει serial number, μου δείχνει ότι θα έπρεπε να γίνουν τουλάχιστον 2-3 "λαθάκια" για να καταλήξει πάλι στη βάση δεδομένων να φαίνεται ως καινούργιο.....


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο για τον op, αν και οντως ταλαιπωρηθηκε, και προκυπτει ενα μαλλον μετριο προς κακο customer service, δεν προκυπτει οτι αυτο γινεται με ολους, η οτι αυτο δεν θα μπορουσε να συμβει σε οποιοδηποτε αλλο eshop.
    Σίγουρα μπορεί κάτι τέτοιο να γίνει σε οποιοδήποτε eshop και δε λέω ότι το συγκεκριμένο το κάνει συνεχώς.. αλλά από την άλλη είχα τη πεποίθηση ότι αγοράζοντας από αυτό θα ήμουν πιο εξασφαλισμένος..

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας