Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    21-12-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλημέρα σε όλους.
    Χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθεια σας.
    Έχουμε ενοικιαζόμενα δωμάτια. Γραμμή έως 24Mbps, υπάρχει το ρούτερ του παρόχου και ως ap έχουμε δύο nanostation m2.
    Σκέφτομαι να κάνω bridge το ρούτερ του παρόχου, να αφήσω ap τa nanostation, και να αγοράσω Ethernet router mikrotik για ρούτερ για να ορίσω τα παρακάτω.
    Θέλω ο κάθε χρήστης να:
    1. έχει όριο bandwidth.
    2. να μην βλέπει τους άλλους χρήστες.
    3. να μην μπορεί να μπει σε ακατάλληλα sites κτλ
    4 . να μην μπορεί να κατεβάσει torrents.
    5. οτιδήποτε άλλο κρίνετε εσείς, για το καλό του δικτύου μου.
    Καθημερινά μπορεί να συνδέονται ταυτόχρονα από 5 μέχρι 60 χρήστες.
    Θα χρειαστώ level4 ή level5?
    Ποίο ρούτερ να αγοράσω ώστε να με καλύψει στα ανωτέρω ( RB750Gr3 ή RB750UPr2)?
    Λεφτά για επαγγελματική εγκατάσταση δεν υπάρχουν, θα το παλέψω μόνος μου.
    Οποιαδήποτε βοήθεια σας είναι καλοδεχούμενη.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπερα,

    Οπως σου ειχα παει οταν ειχες ποσταρει το ιδιο παλιοτερα .... η γραμμη ειναι παρα πολυ αργη για τοσους χρηστες.

    Απο εκει και περα αν θες να με ακουσεις.... μια φορα θα παρεις εξοπλισμο. Οποτε καποιες φορες θα πρεπει να "χαλασουμε" λεφτα για να "βγαλουμε" λεφτα.

    Σιγουρα ΔΕΝ θα επαιρνα το RB750UPr2 που εχει 64 ΜΒ RAM .
    Το RB750Gr3 εχει RAM 256 MB οποτε ειναι μια καλη λυση.
    Δεν θα σου προτεινω καποιο αλλο εφοσον δεν υπαρχει το αναλογο budget.

    Το LICENCE LEVEL δεν πρεπει να σε απασχολει. Το 4 ειναι μια χαρα για σενα.

    Σιγουρα θα πρεπει να κανεις διαφορετικο subnet απο το ηδη υπαρχων (θεωρω οτι παιρνεις και εσυ ιντερνετ απο την ιδια γραμμη ) για να διαχωρισεις λιγο τα πραγματα . Δεν θα σου αναφερω Vlan καθως θα μπερδευτεις πολυ.

    Δεν αναφερεις αν εχει ηδη εμπειρια με mikrotik. Αν οχι... ετοιμασου για πολυ διαβασμα και youtube. Μια αρχη με tutorials για να ξεκινησεις ειναι εδω.

    Υ.Γ. Εφοσον θες να προσφερεις ιντερνετ , δεν μπορεις να το κανεις με τετοια γραμμη. θα πρεπει να την αναβαθμισεις .
    Σαν να γραφεις "δωρεαν μετακινησεις απο και προς το αεροδρομιο" και να τις κανεις με μηχανακι αντι για αυτοκινητο.
    Ενας δυσαρεστημενος πελατης δεν σου φερνει νεα πελατεια. ισα ισα σου αφαιρει κιολας. Σε αντιθεση με ενα ευχαριστημενο που θα σε συστησει σε αλλους.

    Σε καθε περιπτωση κανε μια αναλυτικη περιγραφη και εχα σχεδιαγραμμα τι εχεις ακριβως για να σε βοηθησουμε περισσοτερο. Αυτα για αρχη.
    The gr81 .

  3. #3
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kk1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους.
    Χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθεια σας.
    Έχουμε ενοικιαζόμενα δωμάτια. Γραμμή έως 24Mbps, υπάρχει το ρούτερ του παρόχου και ως ap έχουμε δύο nanostation m2.
    Σκέφτομαι να κάνω bridge το ρούτερ του παρόχου, να αφήσω ap τa nanostation, και να αγοράσω Ethernet router mikrotik για ρούτερ για να ορίσω τα παρακάτω.
    Θέλω ο κάθε χρήστης να:
    1. έχει όριο bandwidth.
    2. να μην βλέπει τους άλλους χρήστες.
    3. να μην μπορεί να μπει σε ακατάλληλα sites κτλ
    4 . να μην μπορεί να κατεβάσει torrents.
    5. οτιδήποτε άλλο κρίνετε εσείς, για το καλό του δικτύου μου.
    Καθημερινά μπορεί να συνδέονται ταυτόχρονα από 5 μέχρι 60 χρήστες.
    Θα χρειαστώ level4 ή level5?
    Ποίο ρούτερ να αγοράσω ώστε να με καλύψει στα ανωτέρω ( RB750Gr3 ή RB750UPr2)?
    Λεφτά για επαγγελματική εγκατάσταση δεν υπάρχουν, θα το παλέψω μόνος μου.
    Οποιαδήποτε βοήθεια σας είναι καλοδεχούμενη.
    1. To bandwidth απλώς δεν φτάνει, θές 3-4-n vdsl σε multi-wan.

    2. Τα 3 & 4 δεν γίνονται με mikrotik,
    αν το content-filtering είναι απαίτηση θες μια συσκευή τύπου UTM + συνδρομές για web/content filtering,
    ομοίως θες L7 filtering για να κόψεις (αποτελεσματικά) τα torrents.

    Οπότε, όχι, δεν θα κάνεις δουλειά με ένα RB750 ή παρόμοιο.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από K1m0n Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. To bandwidth απλώς δεν φτάνει, θές 3-4-n vdsl σε multi-wan.

    2. Τα 3 & 4 δεν γίνονται με mikrotik,
    αν το content-filtering είναι απαίτηση θες μια συσκευή τύπου UTM + συνδρομές για web/content filtering,
    ομοίως θες L7 filtering για να κόψεις (αποτελεσματικά) τα torrents.

    Οπότε, όχι, δεν θα κάνεις δουλειά με ένα RB750 ή παρόμοιο.
    Για το 1. θα συμφωνησω. Το εχω γραψει παραπανω. Εφοσον ομως λεει οτι αυτο εχει , προφανως θα εχει τους λογους του.

    Για το 2. ...... φυσικα και γινεται. Υπαρχουν ολοκληρα tutorials για το πως θα ρυθμισει το firewall να τα κοψει. Οπως πχ ΕΔΩ απο την μικροτικ και ΕΔΩ απο εναν διωτη που το εχω βαλει και δουλευει οντως. Σιγουρα δεν θα τα κοψει 100% αλλα ποιος παει σε ενοικιαζομενο απλα για να κατεβασει torrent ? Η ποιος θα προσπαθησει να το παρακαμψει ? Αν τα καταφερει χαλαλι του. Οποτε για την περιπτωση του μια χαρα θα παιξει.

    Επισης υπαρχουν ετοιμοι DNS για τα ακαταλληλα site . Οποτε θεωρω θα κανει δουλεια. Δεν το εχω δοκιμασει αυτο το κομματι με τα " ακαταλληλα site " αλλα συμφωνα με αλλα ποστ απο γειτονικα φορουμ , δουλευουν .


    EDIT : Σαφως υπαρχει και η περιπτωση ο πελατης να βρει τροπο να περασει τα P2P προγραμματα του. Αλλα και παλι θα τον περιορισουν τα limit που θα εχει βαλει σε καθε client. Οποτε και VPN να εχει ο αλλος.. απλα δεν θα περασει ογκος.

    @ΚΚ1990 Εγω παντως σαν πελατης αν ημουν πελατης και ηθελα να κανω μια βιντεοκληση VIBER αλλα λογω bandwidth δεν "εβγαινε" τοτε θα ημουν δυσαρεστημενος πελατης.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 13-01-20 στις 16:06.
    The gr81 .

  5. #5
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το 1. θα συμφωνησω. Το εχω γραψει παραπανω. Εφοσον ομως λεει οτι αυτο εχει , προφανως θα εχει τους λογους του.

    Για το 2. ...... φυσικα και γινεται. Υπαρχουν ολοκληρα tutorials για το πως θα ρυθμισει το firewall να τα κοψει. Οπως πχ ΕΔΩ απο την μικροτικ και ΕΔΩ απο εναν διωτη που το εχω βαλει και δουλευει οντως. Σιγουρα δεν θα τα κοψει 100% αλλα ποιος παει σε ενοικιαζομενο απλα για να κατεβασει torrent ? Η ποιος θα προσπαθησει να το παρακαμψει ? Αν τα καταφερει χαλαλι του. Οποτε για την περιπτωση του μια χαρα θα παιξει.

    Επισης υπαρχουν ετοιμοι DNS για τα ακαταλληλα site . Οποτε θεωρω θα κανει δουλεια. Δεν το εχω δοκιμασει αυτο το κομματι με τα " ακαταλληλα site " αλλα συμφωνα με αλλα ποστ απο γειτονικα φορουμ , δουλευουν .
    Για web/content filtering με mikrotik μπορείς να κάνεις:

    1) DNS filtering, δουλεύει, όσο δουλεύει, αναλόγως τον provider.
    Γενικά δεν είναι 100%, και το να έχεις τις άπειρες blacklists τοπικά επίσης δεν βολεύει.
    Η, εναλλακτικά, να στείλεις το traffic σε έναν proxy δίπλα και να τρέχεις filtering εκεί,
    πάλι θα παίζει αναλόγως του provider.
    Για να κόψεις το 90+ % από τα πονηρά sites αρκεί.

    Παρεμπιπτόντως... γιατί να θέλουν τα ενοικιαζόμενα να κόψουν τα "ακατάλληλα"?

    2) για να κόψεις αποτελεσματικά τα p2p/torrents θες L7 και να "βλέπεις" το encrypted traffic (με mitm, που έχει άλλα, και νομικά, θέματα).
    Μπορείς να προσπαθήσεις με το tik να βάλεις κανόνες και να κόβεις τα connections που ανοίγουν γρήγορα πολλά related,
    ή/και τους trackers, αλλά δεν δουλεύει (αξιόπιστα).
    Μπορείς να δοκιμάσεις και με L7 pattern matching, αλλά εφόσον θα είναι encrypted πάλι δεν δουλεύει 100% και τρώει πολύ cpu.
    Ημίμετρα είναι αυτά.

    Ιδανικά, και με δεδομένο το περιορισμένο budget, δεν θα προσπαθούσα καν να κόψω τα p2p,
    θα έτρεχα SQM στο wan, και limiters για να μοιράσω το bandwidth,
    και αν θέλει ο πελάτης να κατεβάσει (αργά) με γεια του με χαρά του.

    Τα tik μια χαρά είναι για τα λεφτά που (δεν) κάνουν,
    αλλά είναι routers, δεν είναι L7 firewalls.

    Αν το ερώτημα είναι "θέλω να κάνω ότι καλύτερο με 50-100€",
    τότε μια χαρά είναι το tik (και μάλλον θα ήταν καλύτερο ένα pfsense λόγω fq_codel/CAKE).
    Με το κατάλληλο config μπορεί να ποζάρουν και για firewalls
    (όσο επιτρέπει το υποκείμενο σύστημα, είτε iptables, είτε pf).
    Απλώς να ξέρει ο ενδιαφερόμενος ότι δεν είναι η ιδανική λύση, και δεν θα είναι 100% όσον αφορά το web filtering.
    Αν το ερώτημα είναι θέλω να κάνω τα 1-4 το mikrotik δεν είναι καλή επιλογή,
    και βασικά δεν υπάρχουν καλές επιλογές με λίγα χρήματα και χωρίς συνδρομές.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  6. #6
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Ας ξεκινήσει αρχικά με ένα openDNS (DNS filtering) που είναι και free για να σταματήσει τα χοντρά και έπειτα με firewall+L7 firewall ότι άλλο μπορεί.

    Έπειτα queue και ότι παίξει κουτσά στραβά.

    Αλλά για τέτοια υποδομή θα χρειαστεί αναγκαστικά καλύτερο εξοπλισμό/γραμμή.

  7. #7
    Εγγραφή
    21-12-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    griniaris, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι θα πρέπει να επενδύσουμε κάποια λεφτά για να αναβαθμίσουμε το wifi μας. Όντως έχεις δίκιο ότι η τωρινή adsl γραμμή μας είναι πολύ αργή και σκεφτόμαστε σοβαρά να την αναβαθμίσουμε σε 50αρα vdsl του ΟΤΕ. Ωστόσο, η επιχείρηση μας είναι μια οικογενειακή επιχείρηση και όχι κάποιο πολυτελές ξενοδοχείο, έτσι από την στιγμή που νοικιάζουμε σε χαμηλές τιμές δεν μπορούμε να έχουμε και τις παροχές ενός 5στερου ξενοδοχείου. Αυτονόητο είναι ότι οι πελάτες μας θα πρέπει να έχουν αξιοπρεπή ταχύτητα ίντερνετ και να μπορούν να βλέπουν βιντεάκια στο YouTube, να σερφάρουν στο ίντερνετ και να κάνουν videoκλήση στο viber και στο messenger.
    Ερωτήσεις:
    1. Αν αναβαθμίσουμε σε 50άρα vdsl, πιστεύετε ότι η γραμμή θα σηκώνει τόσους πελάτες? (Maximum 60 πελάτες είναι το ακραίο σενάριο... συνήθως ταυτόχρονα είναι 10-30).
    2. Που πιστεύετε ότι ''πονάει'' το δίκτυο μου και υπάρχει λύση να το διορθώσω με λίγα χρήματα για να σερφάρουν άνετα οι πελάτες μας? RpMz έχεις δίκιο και μακάρι να είχαμε μεγαλύτερο budget να αγοράζαμε καλύτερο εξοπλισμό, όμως το ταμείο είναι μείον.
    3. Τώρα έχουμε ως μοντεμ-ρουτερ το speedport του ΟΤΕ, έχουμε αγοράσει 2 access point mikrotik m2, τα οποία τα έχουμε συνδέσει με Ethernet καλώδιο στο speedport και τα έχουμε τοποθετήσει στις 2 άκρες του κτιρίου για να καλύπτεται ασύρματα όλο το κτίριο. Η σκέψη μου είναι να κάνω το speedport bridge, να αγοράσω το RB750Gr3 ως ρούτερ να κάνει όλη την δουλειά και τα 2 nanostation όπως είναι access point. Αυτός ο εξοπλισμός σηκώνει τόσους πελάτες?
    4. Το υφιστάμενο speedport και τα nanostation έχουν ταχύτητα lan 100 και το RB750Gr3 lan 1000. Από την στιγμή που το vdsl θα είναι 50Mbps και τα access points μου έχουν lan 100, αυτό παίζει κάποιο ρόλο στην ταχύτητα του δικτύου μου? Μήπως πρέπει να κάνω το δίκτυο μου gigabit ή είναι ανώφελο για 50άρα vdsl?
    5. K1m0n δεν θέλω οι πελάτες να μπαίνουν σε ακατάλληλα sites και σε torrents, επειδή και η ταχύτητα του δικτύου μου θα πέφτει αλλά και οτιδήποτε παράνομο γίνεται με το ίντερνετ μας υπόλογοι είμαστε εμείς και όχι ο κάθε πελάτης.
    Οποιαδήποτε πρόταση σας είναι καλοδεχούμενη και πολύτιμη, ενώ έχω πολύ όρεξη να διαβάσω και να προσπαθήσω να φτιάξω καλύτερα το υφιστάμενο δίκτυο μου.

  8. #8
    Εγγραφή
    07-04-2006
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    430
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΚΙΔΑ
    Router
    SpeedPort Entry 2i
    Path Level
    Fastpath
    Για να κόβεις τα πονηρά sites και τα torrents δες λίγο και την επιλογή του Pi-Hole (google it).

    Όσο το για εάν μια vDSL 50/5 μπορείς να σηκώσει 10 - 20 -30 ταυτόχρονους χρήστες, κανείς δεν μπορεί να σου δώσει σαφή απάντηση.
    Τα πάντα εξαρτώνται από το τι κάνει ο κάθε χρήστης! Για από browsing θεωρώ είσαι ΟΚ, αλλά εάν παράδειγμα 1-2 χρήστες βλέπουν Netflix ή 10-15 χρήστες βλέπουν ταυτόχρονα Youtube videos, χλωμό να είναι καλυμμένος.
    Είμαι ένας μικρός μικρός αλιγάτορας...

  9. #9
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kk1990 Εμφάνιση μηνυμάτων
    griniaris, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ότι θα πρέπει να επενδύσουμε κάποια λεφτά για να αναβαθμίσουμε το wifi μας. Όντως έχεις δίκιο ότι η τωρινή adsl γραμμή μας είναι πολύ αργή και σκεφτόμαστε σοβαρά να την αναβαθμίσουμε σε 50αρα vdsl του ΟΤΕ. Ωστόσο, η επιχείρηση μας είναι μια οικογενειακή επιχείρηση και όχι κάποιο πολυτελές ξενοδοχείο, έτσι από την στιγμή που νοικιάζουμε σε χαμηλές τιμές δεν μπορούμε να έχουμε και τις παροχές ενός 5στερου ξενοδοχείου. Αυτονόητο είναι ότι οι πελάτες μας θα πρέπει να έχουν αξιοπρεπή ταχύτητα ίντερνετ και να μπορούν να βλέπουν βιντεάκια στο YouTube, να σερφάρουν στο ίντερνετ και να κάνουν videoκλήση στο viber και στο messenger.
    Ερωτήσεις:
    1. Αν αναβαθμίσουμε σε 50άρα vdsl, πιστεύετε ότι η γραμμή θα σηκώνει τόσους πελάτες? (Maximum 60 πελάτες είναι το ακραίο σενάριο... συνήθως ταυτόχρονα είναι 10-30).
    2. Που πιστεύετε ότι ''πονάει'' το δίκτυο μου και υπάρχει λύση να το διορθώσω με λίγα χρήματα για να σερφάρουν άνετα οι πελάτες μας? RpMz έχεις δίκιο και μακάρι να είχαμε μεγαλύτερο budget να αγοράζαμε καλύτερο εξοπλισμό, όμως το ταμείο είναι μείον.
    3. Τώρα έχουμε ως μοντεμ-ρουτερ το speedport του ΟΤΕ, έχουμε αγοράσει 2 access point mikrotik m2, τα οποία τα έχουμε συνδέσει με Ethernet καλώδιο στο speedport και τα έχουμε τοποθετήσει στις 2 άκρες του κτιρίου για να καλύπτεται ασύρματα όλο το κτίριο. Η σκέψη μου είναι να κάνω το speedport bridge, να αγοράσω το RB750Gr3 ως ρούτερ να κάνει όλη την δουλειά και τα 2 nanostation όπως είναι access point. Αυτός ο εξοπλισμός σηκώνει τόσους πελάτες?
    4. Το υφιστάμενο speedport και τα nanostation έχουν ταχύτητα lan 100 και το RB750Gr3 lan 1000. Από την στιγμή που το vdsl θα είναι 50Mbps και τα access points μου έχουν lan 100, αυτό παίζει κάποιο ρόλο στην ταχύτητα του δικτύου μου? Μήπως πρέπει να κάνω το δίκτυο μου gigabit ή είναι ανώφελο για 50άρα vdsl?
    5. K1m0n δεν θέλω οι πελάτες να μπαίνουν σε ακατάλληλα sites και σε torrents, επειδή και η ταχύτητα του δικτύου μου θα πέφτει αλλά και οτιδήποτε παράνομο γίνεται με το ίντερνετ μας υπόλογοι είμαστε εμείς και όχι ο κάθε πελάτης.
    Οποιαδήποτε πρόταση σας είναι καλοδεχούμενη και πολύτιμη, ενώ έχω πολύ όρεξη να διαβάσω και να προσπαθήσω να φτιάξω καλύτερα το υφιστάμενο δίκτυο μου.
    Με δεδομένο ότι δεν υπάρχει budget:

    1. 10 θα τους εξυπηρετήσει, 60 όχι.
    Όπως σου είπαν, εξαρτάται *τι* κάνουν οι πελάτες και τι απαιτήσεις έχουν.
    Για browsing/e-mail επαρκεί, για multimedia/downloading/p2p/video conference/etc, σαφώς όχι.
    Ένα video 1080p στο tube θέλει ~4-5mbit, αν 10 πελάτες (από τους 60...) θελήσουν να δουν ένα βιντεάκι ταυτόχρονα τερμάτισε η vdsl 50.
    Ένας (συντηρητικός) ορισμός του broadband είναι 4mbit down / 1mbit up ανά χρήστη.
    Ένας πιο σύγχρονος ορισμός θα ήταν 20mbit/χρήστη.
    Οπότε (πάλι συντηρητικά) θα ήθελες 240mbit down / 60 mbit up wan, μοιρασμένα /60 + giagabit lan,
    για να πεις "προσφέρω broadband" και να είσαι καλυμμένος στο χειρότερο (χειρότερο = 60 ταυτόχρονοι χρήστες με 4mbit έκαστος) σενάριο.
    Και κατά πάσα βεβαιότητα θα ήθελες και περισσότερα/γρηγορότερα ap για να καλύψεις ένα τέτοιο σενάριο.
    Αλλά όλο αυτό δεν έχει νόημα, αφού το καλύτερο που μπορείς να έχεις είναι vdsl 50,
    αυτό θα βάλεις και θα κοιτάξεις να το μοιράσεις όσο το δυνατόν καλύτερα.
    Δεν θα είναι ιδανικό, θα είναι όμως καλύτερο από αυτό που έχεις.

    2. Θές ένα σχήμα qos που να μοιράζει δίκαια (και ιδανικά δυναμικά...) το bandwidth,
    ίσως και hard limiters ώστε να μην μπορεί ένας πελάτης που θα τρέξει ένα p2p να πάρει όλο το bandwidth.
    Το tik είναι ικανό στο qos αλλά να είσαι προετοιμασμένος να κάτσεις να διαβάσεις, δεν είναι το τυπικό router που ξέρεις.
    Επικουρικά να κόψεις διαφημίσεις (οικονομία bandwidth),
    αν μπορείς να στήσεις/τρέξεις/συντηρήσεις έστω ένα pi-hole (όπως είπε ο προλαλήσαντας) όντως θα βοηθήσει.
    Τα p2p προφανώς θα προσπαθήσεις να τα κόψεις, δεν θα το πετύχεις 100%, αλλά ότι μπορέσεις.
    Τυπικά είναι encrypted, και το να τα αναγνωρίσεις/κόψεις είναι πονεμένη ιστορία.

    3. Καλή είναι η σκέψη σου. Τα συγκεκριμένα ap δεν θα ήταν η 1ή επιλογή μου, αλλά αφού ήδη υπάρχουν ok.
    Και το RB750 επίσης δεν θα ήταν η πρώτη επιλογή μου, αλλά για 50mbit wan
    (όσο δεν το παρακάνεις στο firewall) μια χαρά θα κάνει nat/firewalling/routing με 60 χρήστες.
    Άμα του βάλεις πολλές ουρές για qos είναι οριακό.
    Αν υπάρχει budget κοίτα κάνα μεγαλύτερο (rb 1100/3011/4011)
    Ακόμα και το RB750 θα είναι οπωσδήποτε πολύ καλύτερο του speedport.
    Και μην δίνεις και πολύ σημασία στις προτάσεις μου, έχω τάση να προτείνω over-kill λύσεις.

    4. Όσο μιλάμε μόνο για πρόσβαση στο internet με wan 50mbit (και όχι μεταφορές αρχείων), και με τα συγκεκριμένα ap,
    ανώφελο το gigabit στο lan.

    5. Φτιάξε τα παραπάνω και θα δεις πώς θα πάει.
    Έτσι κι αλλιώς το κόστος για τα παραπάνω είναι αστείο.
    Αν θες να φιλτράρεις αποτελεσματικά το περιεχόμενο θες άλλου τύπου μηχάνηματα και θα σου κοστίσει.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  10. #10
    Εγγραφή
    10-06-2006
    Περιοχή
    Eastattica
    Μηνύματα
    473
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote, AWMN
    Router
    RB5009UG+S+IN
    Path Level
    Interleaved
    Για την γραμμή και το router θα συμφωνήσω.

    Μόλις μπουν μερικά queues + firewall θα αρχίζει να βαράει 100% cpu.

    Ένα απο τα router που πρότειναν παραπάνω είναι η καλύτερη επιλογή.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οποτε απο οτι καταλαβες θα πρεπει να αναβαθμισεις την υπαρχουσα adsl σε vdsl.

    1) Αν θελεις... ανεβασε στατιστικα της γραμμης οπως ειναι τωρα, Οπως επισης τι πακετο εχεις και με τι κοστος... για να δουμες τι μπορεις να κανεις με την καλυτερη αναλογια κοστος/παροχες .

    2) Περιπου ποσα χρηματα μπορεις να διαθεσεις για την αγορα ενος ρουτερ?
    Εχε υποψιν σου οτι θα ειναι κομβικο σημειο. Εκει θα γινονται αρκετα απο αυτα που αναφερονται παραπανω. Οπως επισης και αν βαλεις 2η γραμμη internet εκει θα μπει και αυτη για load-balance.
    Οποτε οσο πιο "ικανο" ειναι τοσα περισσοτερα χρηματα θα γλυτωσεις σατο μελλον απο την αντικατασταση του.

    Ο @Κ1m0n οπως γραφει... ισως έχει τάση να προτείνει over-kill λύσεις ... αλλα δεν ειναι απαραιτητα παντα κακό.
    Θελουμε να στησουμε κατι που θα αντεξει στον χρονο. οχι να το αλλαζουμε συνεχεια.

    Επισης θα πρεπει να μας δωσεις κ ιαλλες πληροφοριες. Εχετε εσεις PC ? POS ? λαπτοπ ? smart-TV ? κατι αλλο?
    Εχετε αλλες αναγκες δικτυωσης? Γενικα οσα περισσοτερα πεις , τοσο καλυτερα για εσενα.
    Τοσα ατομα εδω μεσα, θα σε βοηθησουμε οσο μπορουμε.

    EDIT : σε ποια περιοχη εισαι?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 22-01-20 στις 12:28.
    The gr81 .

  12. #12
    Εγγραφή
    13-10-2018
    Μηνύματα
    2.440
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H168N/TP-LINK VR600
    SNR / Attn
    8.9(dB) / 4.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για router θα σοϋ πρότεινα το παρακάτο...
    https://www.skroutz.gr/s/10245308/Mi...3.html#reviews

  13. #13
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημέρα, να συμπληρωσω και εγω, ότι για να γινει ελεγχος σε σελιδες εκτος το pihole, υπαρχει και το adguard home που μπορει να μπει σε πολλα μηχανήματα με linux και το raspi φυσικα, το δουλευω εγω σπιτι, είναι ποιο καλο θεωρω από το pihole.
    Επισης μπορει να στηθει web proxy σε mikrotik που κοβει ακομα και τα downloads, σελιδες, υπηρεσίες κτλ, το ειχα κανει παλιοτερα στο awmn με αριστα αποτελέσματα.

  14. #14
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @ΚΚ1990

    Κανενα νεοτερο ??
    The gr81 .

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας