Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    04-01-2019
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα σας. Μετά από 2 χρόνια συνδρομητής Nova σε πρόγραμμα ADSL όπου έπιανα 1,2Mbps ταχύτητα(λόγω απόστασης από αστικό κέντρο όπως λένε) αποφάσισα να αλλάξω σε VDSL μιας και μου έγινε μια αρκετά καλή προσφορά.
    Στις 11/12/2019 έγινε η ενεργοποίηση της υπηρεσίας VDSL και από τότε σταμάτησα να έχω ίντερνετ. Δεν πιάνω ούτε σήμα DSL στο router. Μετά από επικοινωνία στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης έκλεισα ραντεβού να έρθει τεχνικός να δει τι παίζει. Εκείνος έκανε τις ρυθμίσεις του και είπε πως έχει γίνει λάθος συγχρονισμός και πως θα χρειαστεί 3 εργάσιμες να διορθωθεί. Οι μέρες πέρασαν και τίποτα. Μετά από τηλέφωνο ξανά στο τμήμα εξυπηρέτησης της Nova μου είπαν πως θα το στείλουν ως βλάβη στον ΟΤΕ. Πέρασαν οι μέρες και τίποτα. Ξαναπήρα εγώ και με ενημέρωσαν πως σύμφωνα με σημειώσεις του ΟΤΕ έγινε αλλαγή στην πόρτα τις κάρτας μου καθώς είχε πρόβλημα. Εγώ ακόμα να πιάσω έστω DSL στο μεταξύ. Τους ενημέρωσα και το ξαναέστειλαν ως βλάβη(περίποτα στις 19/12/2019). Στο μεταξύ εγώ πήγα για γιορτές εξωτερικό και περίμενα με τον γυρισμό να έχει διορθωθεί το πρόβλημα. Δυστυχώς ακόμα τίποτα, μετά απο επικοινωνία μου είπαν πως υπάρχει απεργία του ΟΤΕ. Εγώ στο μεταξύ πλήρωσα ήδη για τον πρώτο μήνα της υπηρεσίας και για την ενεργοποίηση και σύμφωνα με αυτούς θα υπάρξει πίστωση καθώς υπάρχει απενεργοποίηση της υπηρεσίας λόγω της βλάβης.
    Εγώ πλέον έχω μείνει χωρίς ίντερνετ για πάνω από ένα μήνα μέχρι τώρα. Καμμία συμβουλή για το τι μπορώ να κάνω; Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.570
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sinothor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας. Μετά από 2 χρόνια συνδρομητής Nova σε πρόγραμμα ADSL όπου έπιανα 1,2Mbps ταχύτητα(λόγω απόστασης από αστικό κέντρο όπως λένε) αποφάσισα να αλλάξω σε VDSL μιας και μου έγινε μια αρκετά καλή προσφορά.
    Στις 11/12/2019 έγινε η ενεργοποίηση της υπηρεσίας VDSL και από τότε σταμάτησα να έχω ίντερνετ. Δεν πιάνω ούτε σήμα DSL στο router. Μετά από επικοινωνία στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης έκλεισα ραντεβού να έρθει τεχνικός να δει τι παίζει. Εκείνος έκανε τις ρυθμίσεις του και είπε πως έχει γίνει λάθος συγχρονισμός και πως θα χρειαστεί 3 εργάσιμες να διορθωθεί. Οι μέρες πέρασαν και τίποτα. Μετά από τηλέφωνο ξανά στο τμήμα εξυπηρέτησης της Nova μου είπαν πως θα το στείλουν ως βλάβη στον ΟΤΕ. Πέρασαν οι μέρες και τίποτα. Ξαναπήρα εγώ και με ενημέρωσαν πως σύμφωνα με σημειώσεις του ΟΤΕ έγινε αλλαγή στην πόρτα τις κάρτας μου καθώς είχε πρόβλημα. Εγώ ακόμα να πιάσω έστω DSL στο μεταξύ. Τους ενημέρωσα και το ξαναέστειλαν ως βλάβη(περίποτα στις 19/12/2019). Στο μεταξύ εγώ πήγα για γιορτές εξωτερικό και περίμενα με τον γυρισμό να έχει διορθωθεί το πρόβλημα. Δυστυχώς ακόμα τίποτα, μετά απο επικοινωνία μου είπαν πως υπάρχει απεργία του ΟΤΕ. Εγώ στο μεταξύ πλήρωσα ήδη για τον πρώτο μήνα της υπηρεσίας και για την ενεργοποίηση και σύμφωνα με αυτούς θα υπάρξει πίστωση καθώς υπάρχει απενεργοποίηση της υπηρεσίας λόγω της βλάβης.
    Εγώ πλέον έχω μείνει χωρίς ίντερνετ για πάνω από ένα μήνα μέχρι τώρα. Καμμία συμβουλή για το τι μπορώ να κάνω; Ευχαριστώ.
    Εβαλες επάνω στη γραμμη τον εξοπλισμό που σου έδωσαν?

    Αν έχεις φιλτρα κλπ στη γραμμή δοκίμασε να τα βγάλεις και να συνδεσεις το μοντεμ απ ευθειας.

  3. #3
    Εγγραφή
    04-01-2019
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Το μόντεμ είναι αυτό που μου έστειλαν όταν έκανα την συμφωνία για αλλαγή της γραμμής σε VDSL. Επίσης είναι συνδεδεμένο απευθείας με καλώδιο από τον κατανεμητή του ΟΤΕ στο σπίτι, δεν χρησιμοποιώ σταθερό τηλέφωνο. Ήρθε και ο τεχνικός και όταν έκανε τη μέτρηση δε βρήκε κάτι λάθος από μεριάς μου. Έχει σταλεί καθυστερημένη βλάβη στον ΟΤΕ 2 φορές μου είπαν.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    δύσκολα τα πράγματα ειδικά με την απεργία του οτε
    αν η βλάβη είναι εκτός κατοικίας δεν μπορείς να κάνεις κάτι εκτός από την αναμονή
    μπορείς να καλείς για ενημέρωση μηπως και υπάρχει κάτι νεότερο στην πορεία της βλάβης
    κατι επιπλέον που μπορείς είναι μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ αν βλέπεις πως δεν υπάρχει κάτι νεότερο

    πίστωση θα γίνει κανονικά όταν θα λειτουργεί κανονικά η υπηρεσία, το vdsl δηλαδή
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας