Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    Ρεντης, Αττικη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    191
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz! 7590
    SNR / Attn
    25(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Επειδη δεν βρισκω ποια συσκευη δινει. Μπορει να μου πει καποιος που εβαλε προσφατα 100Mbps?

    - - - Updated - - -

    οκ το βρηκα TECHNICOLOR TG789vac v2

  2. #2
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    σε εμένα πάντως ήρθε το ZTE H268N

  3. #3
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ss13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε εμένα πάντως ήρθε το ZTE H268N
    Αυτό έχει 100άρες LAN, πως είναι δυνατόν να το δίνουν σε 100αρα σύνδεση
    Έχω την εντύπωση ότι δεν μπορείς να εκμεταλευτείς ολόκληρη την γραμμή σε ένα PC.

  4. #4
    Εγγραφή
    01-02-2006
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    Vivodi
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΤΖΑΝΑΚΑΚΗ
    Router
    LINKSYS WAG354g
    εμενα ηρθε το technicolor tg789vac v2

  5. #5
    Εγγραφή
    23-08-2005
    Περιοχή
    ILION
    Μηνύματα
    3.498
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    232000/33000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό έχει 100άρες LAN, πως είναι δυνατόν να το δίνουν σε 100αρα σύνδεση
    Έχω την εντύπωση ότι δεν μπορείς να εκμεταλευτείς ολόκληρη την γραμμή σε ένα PC.
    Απλά από περιέργεια ..με βάση ποια στοιχεία δε μπορείς να εκμεταλλευτείς ολόκληρη τη 100αρα γραμμή σου με μια 100αρα ethernet?
    Αν δεν μεταφέρεις ταυτόχρονα και αρχεία στο εσωτερικό δίκτυο μια χαρά επαρκεί για 100% εκμετάλευση της γραμμής. Από εκεί και πέρα προφανώς και τα ρουτερ χωρις gbit lan και χωρίς AC WIFI θα πρέπει να απαγορευτουν δια νόμου. Έλεος με τα σαπάκια που μας δίνουν και δε μας αφήνουν να τα αλλάξουμε κιολας με δικά μας εργαλεία..

  6. #6
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    957
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n - ΖΤΕ288
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από baskon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά από περιέργεια ..με βάση ποια στοιχεία δε μπορείς να εκμεταλλευτείς ολόκληρη τη 100αρα γραμμή σου με μια 100αρα ethernet?
    Αν δεν μεταφέρεις ταυτόχρονα και αρχεία στο εσωτερικό δίκτυο μια χαρά επαρκεί για 100% εκμετάλευση της γραμμής. Από εκεί και πέρα προφανώς και τα ρουτερ χωρις gbit lan και χωρίς AC WIFI θα πρέπει να απαγορευτουν δια νόμου. Έλεος με τα σαπάκια που μας δίνουν και δε μας αφήνουν να τα αλλάξουμε κιολας με δικά μας εργαλεία..
    Επειδή ποτέ δεν έχω δει ούτε 100αρα ούτε 1000άρα ethernet να τερματίζουν. Βέβαια όταν έπαιζα με 100αρα σύνδεση μεταξύ μηχανημάτων ήταν άλλες εποχές άλλα μηχανήματα, πιθανών να φρέναρε και το μηχάνημα.
    Σίγουρα μια ethernet σύνδεση εκτός από τα πακέτα δεδομένων έχει και άλλα πακέτα ελέγχου (μην με βάλεις να κατεβάσω τα βιβλία μου για να τα βρω ακριβώς) τα οποία προσθέτουν ένα όχι μεγάλο άλλα όχι και αμελητέο επιπλέον φορτίο στη σύνδεση. Με βάση αυτό μου φάνηκε τραγικό να δίνουν ρούτερ με 100άρα LAN σε 100άρα σύνδεση κάτι για το οποίο νομίζω ότι συμφωνείς.

    Επιπλέον πιστεύω (χωρίς να το έχω ψάξει, απλή προσωπική εκτίμηση) ότι ένας τέτοιος ρούτερ σίγουρα δεν έχει την CPU και μνήμη που χρειάζεται για να αντεπεξέλθει αξιοπρεπώς σε τέτοιο όγκο δεδομένων.

    Σε κάθε περίπτωση θα ήθελα να δω από περιέργεια ένα download ή speedtest σε 100άρα γραμμή με τέτοιο ρούτερ που να την τερματίζει. Αν θα ήθελε ο φίλος ss13 θα χαιρόμουν να κάνω λάθος και να με διαψεύσει, όχι τπτ άλλο, αυτό το ρούτερ μου στείλανε και μένα στην 50άρα και δεν βλέπω να το αλλάζουν αν πάω στα 100 .

  7. #7
    Εγγραφή
    21-02-2011
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    359
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Για να σας λύσω την απορία, όταν είχα 100άρα και μου είχαν στείλει το ZTE H268N η γραμμή τερμάτιζε κανονικά στο full της ταχύτητας, το πρόβλημα που είχε και ήταν τραγικό είναι ότι αν κάποιος δεν έβαζε καλώδιο και δούλευε μόνο με WiFi και δίπλα από το router να ήσουν max με το ζόρι να έφτανε 40-50 Mbps.

    Είχα κάνει παράπονο μάλιστα στην φόρμα επικοινωνίας της Wind και τους ρώταγα πως είναι δυνατόν να δίνετε τέτοια συσκευή όταν δεν μπορεί η ίδια η συσκευή να δώσει την max ταχύτητα από το WiFi.

  8. #8
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    107
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή ποτέ δεν έχω δει ούτε 100αρα ούτε 1000άρα ethernet να τερματίζουν. Βέβαια όταν έπαιζα με 100αρα σύνδεση μεταξύ μηχανημάτων ήταν άλλες εποχές άλλα μηχανήματα, πιθανών να φρέναρε και το μηχάνημα.
    Σίγουρα μια ethernet σύνδεση εκτός από τα πακέτα δεδομένων έχει και άλλα πακέτα ελέγχου (μην με βάλεις να κατεβάσω τα βιβλία μου για να τα βρω ακριβώς) τα οποία προσθέτουν ένα όχι μεγάλο άλλα όχι και αμελητέο επιπλέον φορτίο στη σύνδεση. Με βάση αυτό μου φάνηκε τραγικό να δίνουν ρούτερ με 100άρα LAN σε 100άρα σύνδεση κάτι για το οποίο νομίζω ότι συμφωνείς.

    Επιπλέον πιστεύω (χωρίς να το έχω ψάξει, απλή προσωπική εκτίμηση) ότι ένας τέτοιος ρούτερ σίγουρα δεν έχει την CPU και μνήμη που χρειάζεται για να αντεπεξέλθει αξιοπρεπώς σε τέτοιο όγκο δεδομένων.

    Σε κάθε περίπτωση θα ήθελα να δω από περιέργεια ένα download ή speedtest σε 100άρα γραμμή με τέτοιο ρούτερ που να την τερματίζει. Αν θα ήθελε ο φίλος ss13 θα χαιρόμουν να κάνω λάθος και να με διαψεύσει, όχι τπτ άλλο, αυτό το ρούτερ μου στείλανε και μένα στην 50άρα και δεν βλέπω να το αλλάζουν αν πάω στα 100 .

    Σου στέλνω screenshot απο nvidia Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.JPG 
Εμφανίσεις:  90 
Μέγεθος:  22,7 KB 
ID: 214234

    Το μόνο παράπονο που έχω απο το μόντεμ είναι οτι δίνει μόνο 2,4Ghz στο WiFi ...

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας