Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Γειας σας και καλή χρονιά.

    Το setup μου είναι το εξής : Ένα modem router Speedport Entry με κλειστό dhcp και wireless, στο 192.168.1.1 (έχει γραμμή DSL πάνω του και τηλεφωνία), ένα Huawei HA35 (speed booster) στο 192.168.1.254 που δίνει internet μόνο μέσω 4G, δεν του έχω dsl πάνω και επίσης έχει κλειστό dhcp και wireless και τέλος ένα TP-Link WR940N το οποίο είναι σε access point mode, με ανοιχτό wireless και DHCP server. Το TP-Link είναι το μοναδικό wireless δίκτυο σπίτι. Speedport και Huawei είναι συνδεδεμένα πάνω στο TP-Link με ethernet καλώδιο στις lan ports.

    Επειδή θέλω να έχω δύο ξεχωριστά gateways, με βολευει αυτό το setup, γιατί απλά κάνω login στο TP-Link, πάω στα dhcp settings, και όταν θέλω οι συσκευές μου να παίρνουν ιντερνετ μέσω 4G, απλά αλλάζω τη ρυθμιση preferred gateway σε 192.168.1.254 και αντίστοιχα αν θέλω να παίρνουν μέσω DSL αλλάζω σε 192.168.1.1. Πατώντας save, μετά από 3 δευτερόλεπτα όλες οι συσκευές που παίρνουν αυτόματα ip settings, αλλάζουν στο gateway που επέλεξα.

    Αυτό γίνεται για χειροκίνητους QOS λόγους. Πχ online gaming, το PC που παίζω δηλαδή με fixed IP settings στο 192.168.1.1, και όλες οι αλλες συσκευες στο 254 μέσω dhcp server του TP-Link.

    Όλα καλά και όλα ωραία με το TP-Link αλλά θέλω να προσθέσω ένα NAS. Αλλά το TP-Link δεν έχει ούτε gigabit ethernet, ουτε γρήγορο wifi και δυστυχώς το range του είναι περιορισμένο, και μιλάμε για αυστηρά N στην 2.4GHz band με αποτέλεσμα να έχω dead zones.

    Αγόρασα το D-Link DIR-882, που σαν specs με καλύπτει και με το παραπάνω, αλλά δεν έχω dhcp settings. Δηλαδή δεν έχω αυτή τη ρύθμιση για preferred gateway που με καίει.

    Υπάρχει κάποιο workaround που δεν βλέπω; Πώς θα εκμεταλλευτω το DIR-882 καταργώντας το TP-Link; Ακόμα και αν δεν γίνεται, μπορώ να έχω το TP-Link μόνο σαν DHCP server με κλειστό ασύρματο και το D-Link σαν wireless access point με κλειστό dhcp;
    Έχω επίσης δει ότι το D-Link υποστηρίζει DD-WRT. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με άλλα firmwares πλην των εργοστασιακών σε routers. Αν βάλω DD-WRT θα έχω αυτή τη δυνατότητα για DHCP; Επίσης σαν firmware θα είναι σταθερό κλπ όπως το εργοστασιακό ή είναι experimental φάση για μερακλήδες;

    Τι μπορώ να κάνω;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος netlag : 15-01-20 στις 10:47.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Μάλλον θα έκανες καλύτερα την δουλειά σου με ένα tik, ή κάτι άλλο να κάνει multi-wan.
    *Υποθέτω* θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις το dir μόνο σαν AP αν κλείνει το dhcp του,
    απλώς μαζεύονται πολλές συσκευές.
    Όσον αφορά το dd-wrt:
    Τελευταία φορά που το χρησιμοποίησα ήταν σε ένα wrt54gl.
    Θάναι 10+ χρόνια, καλό ήταν, σταθερό ήταν, reboot έκανε μόνο για updates, δυνατότητες είχε,
    dnsmasq τρέχει για dhcp, μπορείς να ορίσεις preferred gateway στα leases (από default βάζει την ip του router).
    Δεν θυμάμαι αν έχει την σχετική ρύθμιση στο gui ή το περνάς σαν παράμετρο, δες τα docs.
    YMMV, πόσο σταθερό θα είναι στο dir δεν το ξέρω, δοκίμασε και βλέπεις.
    Πέραν αυτού, το ιδανικό set-up (για σπίτι) θα ήταν:

    [xdsl/4g] -> [gateways (pref. bridged)] -> [multi-wan router/firewall] -> [switch] -> [LAN/AP/clients].
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

    Τελικά φαίνεται πως βιάστηκα να απογοητευτώ. Όπως είπα έκανα τη δουλειά μου με το TP Link σε AP Mode στα DHCP settings αλλάζοντας default gateway. Αλλά δεν χρησιμοποιούσα τη WAN Port.

    Στο D-Link το έκανα τελικά διαφορετικά. Χρειάζεται οπωσδηποτε να χρησιμοποιήσω τη Wan Port, και πλέον στο wan setup (internet), να σετάρω static και φυσικά εκεί πλέον υπάρχει η δυνατότητα να ορίσω εγώ πιο gateway θέλω, δηλαδή το 1 ή το 254. Τελικά παίζει μια χαρά!

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.963
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Αφού σου παίζει μια χαρά.
    Πάντως, όταν αρχίζει το πράγμα να ξεφεύγει από την τυπική τοπολογία για home χρήση (1 wan -> nat -> 1 lan),
    με τους wizards των οικιακών μπρικιών θα έχεις θεματάκια.
    Θεωρούν πολλά πράγματα δεδομένα,
    και δεν θα μπορούσε να είναι αλλιώς αφού μιλάμε για consumer χρήση.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας