Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 27
  1. #1
    Εγγραφή
    21-02-2018
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    9356/1020
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    9(dB) / 39(dB)
    Το τελευταιο διαστημα οποτε γινετια διακοπη ρευματος ειτε για επισκευες η για κατασκευες απο τη ΔΕΗ το interleave depth και το line attenuation μειωνεται μαζι με την ταχητητα που απο περιπου 6 με 7 Mbps πεφτει στα 3 με 4.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  hmmm.PNG 
Εμφανίσεις:  53 
Μέγεθος:  29,4 KB 
ID: 209865

    Δεν εχω φωτο απο τις κανονικες τιμες αλλα η διαφορα ειναι πως το interleave depth στο downstream ειναι 64 και το line attenuation κυμεναιτε απο 37.9 μεχρι 40.5 υπο κανονικες συνθηκες.

    Μεχρι στιγμης αυτο φτιαχνει απο μονο μετα απο μερικες ωρες εως και μερες.

    Επισης αυτο εχει αρχισει να συμβαινει απο τοτε που αρχισανε να δινουν VDSL στη περιοχη.

    Ευτυχως για εμενα τον Φεβρουαριο το συμβολαιο ληγει και θα παω σε VDSL αλλα αναρωτιεμαι γιατι συμβαινει αυτο.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στην διακοπή ρεύματος σβήνουν και όλα τα ρούτερ της περιοχής ή τουλάχιστον αυτά που δεν είναι σε UPS, οπότε μετά ξεκινάνε να συγχρονίσουν όλα μαζί οπότε μπορεί να δεις και διάφορα περίεργα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    31-07-2007
    Περιοχή
    CRETE
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.268
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Οτι να ναι
    ISP
    ΑΜΑΝ
    Router
    Netgear
    SNR / Attn
    ??(dB) / ??(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εμενα το αντιθετο - χτυπαει ταβανι στα 23-24 κανοντας με να βριζω παροχους και τις μπουρδες τους με τα σαπια τους crosstalk . Προφανως ειμαι απο τους λιγους που τα εχουν ολα σε μπαταριες - Απορια εχω το ΑΚ εχει σιγουρα μπαταριες duratel -το τοπικο καφαο στη γωνια δεν εχει μεταφερεται ταση απο το ΑΚ ;

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το KAΦΑΟ δεν χρειάζεται τάση γιατί δεν έχει ενεργό εξοπλισμό, μόνο οριολωρίδες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    21-02-2018
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    9356/1020
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    9(dB) / 39(dB)
    φοβαμει μηπως για καποιον λογο με εχουν βαλει σε 12ρι προφιλ γατι 35.8db και τετοια ταχυτητα κατι δεν παει καλα.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάποιον έλεγχο έχεις κάνει;;
    https://www.adslgr.com/forum/threads...92#post6477992
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    21-02-2018
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    9356/1020
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    9(dB) / 39(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποιον έλεγχο έχεις κάνει;;
    https://www.adslgr.com/forum/threads...92#post6477992
    Φυσικα τις πρωτες 3 φορες που εχει ξανασυμβει μετα απο διακοπη ρευματος. Συνηθως επανερχεται στα κανονικα απο μονο του η μετα απο αλλη διακοπη ρευματος με μαγικο τροπο. Επισης δεν ειναι ο μονος με προβληματα στο ιντερνετ μετα απο αυτη τη διακοπη ρευματος.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν μιλάμε ειδικά για τις περιπτώσεις με τις διακοπές, γενικά λέω αν έχεις κάνει έλεγχο της εγκατάστασης, σωστή συνδεσμολογία, κ.λ.π., αν τα έχεις κάνει όλα και έχουν και οι υπόλοιποι στην περιοχή σου τον ίδιο συγχρονισμό είναι θέμα χάλια δικτύου της περιοχής.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    21-02-2018
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    9356/1020
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    9(dB) / 39(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μιλάμε ειδικά για τις περιπτώσεις με τις διακοπές, γενικά λέω αν έχεις κάνει έλεγχο της εγκατάστασης, σωστή συνδεσμολογία, κ.λ.π., αν τα έχεις κάνει όλα και έχουν και οι υπόλοιποι στην περιοχή σου τον ίδιο συγχρονισμό είναι θέμα χάλια δικτύου της περιοχής.
    Ολα αυτα αρχισανε απο τοτε που ενεργοποιησαν το VDSL, επισης αρχισανε και τα τηλεφωνα για προσφορες για 50αρα. Ακομα και οταν παιρνω τηλ την υποστηριξη της WIND μου βγαζουν αυτοματη διαφημιση για 50αρα, ξερω οτι ειναι λιγο συνομοσιολογικο αλλα τετοια συμπτωση?

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    H σύμπτωση λέγεται crosstalk.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    21-02-2018
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    9356/1020
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    9(dB) / 39(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    H σύμπτωση λέγεται crosstalk.
    Ναι ισως βαλανε 50 ατομα ιντερνετ και επεσε η ταχυτητα σε ολο την περιοχη πανω απο 50%....

  12. #12
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arasaka2077 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι ισως βαλανε 50 ατομα ιντερνετ και επεσε η ταχυτητα σε ολο την περιοχη πανω απο 50%....
    Αν βάλανε 50 άτομα vdsl;

    είναι νέα υπηρεσία, με νέες συχνότητες και πιο δυνατά power και παρεμβολές Λόγο του ότι πλέον είναι στην καμπίνα.
    Αν δεν το δέχεσαι είναι δικό σου πρόβλημα, αλλά αυτό δεν σταματάει να το κάνει πραγματικότητα

  13. #13
    Εγγραφή
    21-02-2018
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    9356/1020
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    9(dB) / 39(dB)
    Τελικα πηρα τη WIND και μετα απο 2 μερες back and forth μου κανανε προταση να βαλω VDSL. Την παρασκευη παω γερμανο να βαλω 50αρι ΟΤΕ.
    Οσον αφορα τη "προβλημα" μου ειπανε τωρα η περιοχη μου δινει 6.5mbps στην καλυτερη ενω πριν μια βδομαδα εδινε 8.
    Θα τους πιστευα αν το attenuation δεν πηγαινε απο 39 σε 35 (που υπο κανονικες συνθηκες θα μου εδινε γρηγοροτερη ταχυτα).
    Επισης το interleave depth αλλαξε απο 64 και εγινε 32. Που για εμενα σημαινει οτι μου αλλαξανε το προφιλ στο μισο απο οτι ηταν πριν για να με αναγκασουν να παω σε VDSL.
    Θα πιστευα οτη ηταν θεμα φορτου του δυκτιου αλλα το VDSL ειναι ενεργο εδω και κοντα ενα χρονο και ποτε μεχρι πριν μια βδομαδα δεν ειχα θεμα με το ADSL. Μενω σε χωριο με 200 κατοικους btw, οι περισσοτεροι γεροι.

  14. #14
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arasaka2077 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα πηρα τη WIND και μετα απο 2 μερες back and forth μου κανανε προταση να βαλω VDSL. Την παρασκευη παω γερμανο να βαλω 50αρι ΟΤΕ.
    Οσον αφορα τη "προβλημα" μου ειπανε τωρα η περιοχη μου δινει 6.5mbps στην καλυτερη ενω πριν μια βδομαδα εδινε 8.
    Θα τους πιστευα αν το attenuation δεν πηγαινε απο 39 σε 35 (που υπο κανονικες συνθηκες θα μου εδινε γρηγοροτερη ταχυτα).
    Επισης το interleave depth αλλαξε απο 64 και εγινε 32. Που για εμενα σημαινει οτι μου αλλαξανε το προφιλ στο μισο απο οτι ηταν πριν για να με αναγκασουν να παω σε VDSL.
    Θα πιστευα οτη ηταν θεμα φορτου του δυκτιου αλλα το VDSL ειναι ενεργο εδω και κοντα ενα χρονο και ποτε μεχρι πριν μια βδομαδα δεν ειχα θεμα με το ADSL. Μενω σε χωριο με 200 κατοικους btw, οι περισσοτεροι γεροι.
    Ξέρεις ο ΟΤΕ όπου βάζει καμπίνα σιγά σιγά γυρνάει και τον δικό του κόσμο σε 24αρι vdsl απο καμπίνα για όσους έχει με adsl ακόμα σαν κερασάκι για να τους περάσει στην ευρυζωνική τηλεφωνία.

    Αλλά οκ αφού θεωρείς του ότι σε πήγανε απο 64 στα 32 στο interleaved οτι σε βάλανε στο 1/2 του προηγούμενου προφιλ, οκ όπως νομίζεις.

    Η wind έχει παραπάνω κέρδος όταν σε έχει σε adsl μέσω LLU απο ότι όταν σε έχει μέσω vdsl απο καμπίνας 3ου παρόχου

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arasaka2077 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα πηρα τη WIND και μετα απο 2 μερες back and forth μου κανανε προταση να βαλω VDSL. Την παρασκευη παω γερμανο να βαλω 50αρι ΟΤΕ.
    Οσον αφορα τη "προβλημα" μου ειπανε τωρα η περιοχη μου δινει 6.5mbps στην καλυτερη ενω πριν μια βδομαδα εδινε 8.
    Θα τους πιστευα αν το attenuation δεν πηγαινε απο 39 σε 35 (που υπο κανονικες συνθηκες θα μου εδινε γρηγοροτερη ταχυτα).
    Επισης το interleave depth αλλαξε απο 64 και εγινε 32. Που για εμενα σημαινει οτι μου αλλαξανε το προφιλ στο μισο απο οτι ηταν πριν για να με αναγκασουν να παω σε VDSL.
    Θα πιστευα οτη ηταν θεμα φορτου του δυκτιου αλλα το VDSL ειναι ενεργο εδω και κοντα ενα χρονο και ποτε μεχρι πριν μια βδομαδα δεν ειχα θεμα με το ADSL. Μενω σε χωριο με 200 κατοικους btw, οι περισσοτεροι γεροι.
    Άλλαξα πάροχο πριν 2.5 χρόνια περίπου(ΟΤΕ >>> VODAFONE).
    To Downstream Attenuation άλλαξε από την πρώτη στιγμή χωρίς να μετακινηθεί το σπίτι μου από την θέση του.
    Το interleave depth(Down) είναι σταθερό, όσο ήταν στον ΟΤΕ είναι και στην VODA.
    O συγχρονισμός πέφτει σταδιακά, όπως φαίνεται από τα ss, σε μένα τι τεχνικές μπορεί να έχουν εφαρμόσει για να με σπρώξουν προς το VDSL;;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στοιχεία γραμμής  OTE.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  116,7 KB 
ID: 210014 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VODAFONE 18-8-2018.jpg 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  147,5 KB 
ID: 210015 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VODAFONE  25-12-2019.jpg 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  145,3 KB 
ID: 210016
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας