Σελ. 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 36789 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 106-120 από 129
  1. #106
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.549
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CaptainNickGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    restart εκανες;
    Ναι, 2 κιόλας! Έχω CU αλλά βλέπω οτι ισχύει και για κάρτα. Το περίεργο είναι οτι και το app δε μου δίνει ρύθμιση τέτοια όπως λέει στο site της vodafone
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Korakios : 17-01-20 στις 21:07.

  2. #107
    Εγγραφή
    01-07-2010
    Περιοχή
    Area 51
    Μηνύματα
    2.671
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενεργοποιούνται από τον πάροχο και τα 2 μαζί.
    Αυτό ήθελα να μάθω.

  3. #108
    Εγγραφή
    07-02-2008
    Μηνύματα
    62
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΙΛΙΟΝ
    SNR / Attn
    9(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο προσωπικό μου κινητό Cosmote και οι 2 υπηρεσίες λειτουργούν άψογα. Όμως στο εταιρικό vodafone (xiaomi ναι γίνεται απο τις ρυθμίσεις στη sim και μετά ένα τηλ στο cc για ενεργοποίηση) ενεργοποιήθηκε και λειτουργούσαν μια χαρά οι υπηρεσίες μόνο που η vodafone έχει κάνει μια ΠΑΤΑΤΑ μεγάλη. Απο τη στιγμή που έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία, όταν το κινητό σου είναι εκτός δικτύου, κλειστό η κατειλλημένο και σε καλεί κάποιος, τότε αυτός που σε καλεί δεν ακούει τα κλασικά μηνύματα (μη διαθέσιμος, η κλησης σας προωθείτε κτλ) ΑΛΛΑ για άγνωστο λόγο όπου τελικά είναι bug, ακούει "Καλωσορίσατε.Ο συνδρομητής είναι κατειλημμένος. Πατήστε 1 για αποστολή SMS ή 2 για να συνδεθείτε με τον τηλεφωνητή".
    Δηλαδή έχει το κινητό κλειστό ή είσαι κάπου που δεν έχει σήμα; αυτός που σε καλεί νομίζει ότι μιλάς στο τηλέφωνο και το χειρότερο, ΔΕΝ σου στέλνει ποιος σε κάλεσε και ας έχεις ενεργή την υπηρεσία ειδοποίησης κλήσεων. Πράγμα που προκαλεί μεγάλα προβλήματα και παρεξηγήσεις με τους πελάτες αλλά και τον εργοδότη κτλ.
    Κάναμε όλες τις δοκιμές με τον τεχνικό και μου επιβεβαίωσε και ο ίδιος ότι όντως είναι bug αλλά δεν γνωρίζει αν και πότε θα λυθεί.
    Αυτά.

  4. #109
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.295
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Επίσης με την εφαρμογη που εχουν για μοντελα μη συμβατα, το νουμερο που καλουμε δεν αναγνωριζει το δικο μας με αποτελεσμα να μας βλεπουν ως αποκρυψη, μεγααααλη ανοησια

  5. #110
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.900
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    "Επιπλέον, η Vodafone προχωρά στην προετοιμασία της απενεργοποίησης του δικτύου 3G, η οποία θα πραγματοποιηθεί στο τέλος του 2022"
    Αυτό πάει γενικά για όλους τους παρόχους..όχι μόνο για ένα..
    Αλλά θα μου πεις, πόσους εξοπλισμούς θα συντηρούν πια..
    Πρέπει να πουληθούν και νέες συσκευές από την άλλη..
    Τουλάχιστον τώρα όπου είχαμε θέμα με 3g/4g το γυρνάγαμε στο άλλο και κάναμε δουλειά.. Εδώ θα χρειαστεί μάλλον καλύτερη κάλυψη..

    Όταν κυκλοφορήσει το 5g, αλήθεια τι θα γίνει με το 4g;

    Τέλος μαζί με τη κατάργηση του 3g ελπίζω να αναθεωρήσουν και την πολιτική ορθής χρήσης ημέρας στα data τουλάχιστον προς τα πάνω..
    Τι νόημα έχουν οι καλύτερες ταχύτητες με τα σημερινά όρια όγκου; Στα καρτοκινητά τουλάχιστον..
    Τα δεδομένα με 4g φεύγουν πριν προλάβεις να τα δεις & πιθανώς σταματήσεις..
    Με το 3g κάπως το περιόριζες αυτό, π.χ το να φορτώνει κάτι και να το σταματήσεις πριν καταναλώσει πολλά data, με το 4g δεν θα προλάβεις να κάνεις πολλά.. Να υπήρχε δυνατότητα κόφτη (από το χρήστη) στη ταχύτητα στα κινητά καλά θα ήταν.. Όπως έχει στο hotspot και ορίζεις ταχύτητα.. Σε ορισμένα κινητά δλδ, δεν ξέρω αν το έχουν όλα..

    - - - Updated - - -

    Σε redmi8 με 11.0.2 global δεν βλέπω κάπου επιλογή vowifi γενικά, μάλλον δεν το έχει native ε;

    Επίσης έχω και άλλο θέμα που με προβληματίζει..με 4g preffered επιλογή και q πάροχο με μέτριο σήμα, χάνονται κλήσεις..δείχνει να ενημερώνεται πάρα πολύ αργά για το σήμα.. Δεν φαίνεται να πέφτει σε 3g η 2g αυτόματα και έχω αναγκαστεί να το έχω σε 3g preffered για να μην χάνονται οι κλήσεις.
    Να είναι θέμα συσκευής η παρόχου άραγε;

    Ακόμα παρόλο που υπάρχει επιλογή για dual 4g mode, η επιλογή για volte υπάρχει μόνο στη sim που έχει τα data.. Και δυστυχώς είναι only data (simplefi) η συγκεκριμένη sim... Νομίζω..δεν θυμάμαι καλά, θα το κοιτάξω.. ότι αν γυρίσουν τα data στην άλλη sim πως παίζει εκεί το volte.. Νομίζω βέβαια ότι παίζει ρόλο και το ποια κάρτα θα ορίσεις στο μενού για τις sim, κάτω κάτω εκεί που ρωτάει, Ομιλία: τάδε sim & Δεδομένα (ίντερνετ): τάδε sim..
    Γιατί να μην έπαιζε και στις 2 sim; Χρησιμοποιεί δεδομένα κινητής ε; Λογικά δεν θα σε χρεώνει για volte ακόμα και αν δεν έχεις πακέτο data... Αλλά αυτό σημαίνει ότι πρέπει να έχεις και τα data ενεργοποιημένα; Χωρίς πακέτο;

    Το ότι το miui11 δεν εμφανίζει τα σχετικά εικονίδια volte & vowifi ισχύει ε;
    Ούτε στο 4g νομίζω το δείχνει.. Μόνο όταν πέφτει σε 2g/3g βγάζει τα σχετικά εικονίδια..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 18-01-20 στις 06:45.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #111
    Εγγραφή
    13-01-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    520
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Έχω το Huawei p10 lite (αυτό με τα 3gb) και είμαι με vodafone καρτοκινητή .

    Η vodafone δεν εμφανίζει το κινητό σαν συμβατή συσκευή με το wifi calling και αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ την εφαρμογή .

    Βλέπω ομως οτι η cosmote σε αντίθεση την δίνει την ίδια συσκευή σαν συμβατή και δίνει μάλιστα και οδηγίες ενεργοποίησης της .

    Ξέρει κανείς τι ακριβώς ισχύει; Είναι θέμα sim κάρτας;


  7. #112
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.549
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Λοιπόν σε iPhone για να μη παιδεύονται όσοι είναι σε iOS τελευταίο (13.3) ,αν δεν ενεργοποιείται με τίποτα ,μιλάτε στο chat για δωρεάν αντικατάσταση sim. Παίζει κάποια ασυμβατότητα μου είπαν
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Korakios : 18-01-20 στις 14:55.

  8. #113
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.900
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Korakios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν σε iPhone για να μη παιδεύονται όσοι είναι σε iOS τελευταίο (13.3) ,αν δεν ενεργοποιείται με τίποτα ,μιλάτε στο chat για δωρεάν αντικατάσταση sim. Παίζει κάποια ασυμβατότητα μου είπαν
    Μια με το 4g, τώρα με το vowifi/volte, μετά ποιος ξέρει τι.. Έχουν να πέσουν ~7ευρα για sim.. Οι πάροχοι πάντως λένε ότι sim της τελευταίας 5ετίας (νομίζω) θεωρείται οκ..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #114
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από branelos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο προσωπικό μου κινητό Cosmote και οι 2 υπηρεσίες λειτουργούν άψογα. Όμως στο εταιρικό vodafone (xiaomi ναι γίνεται απο τις ρυθμίσεις στη sim και μετά ένα τηλ στο cc για ενεργοποίηση) ενεργοποιήθηκε και λειτουργούσαν μια χαρά οι υπηρεσίες μόνο που η vodafone έχει κάνει μια ΠΑΤΑΤΑ μεγάλη. Απο τη στιγμή που έχει ενεργοποιηθεί η υπηρεσία, όταν το κινητό σου είναι εκτός δικτύου, κλειστό η κατειλλημένο και σε καλεί κάποιος, τότε αυτός που σε καλεί δεν ακούει τα κλασικά μηνύματα (μη διαθέσιμος, η κλησης σας προωθείτε κτλ) ΑΛΛΑ για άγνωστο λόγο όπου τελικά είναι bug, ακούει "Καλωσορίσατε.Ο συνδρομητής είναι κατειλημμένος. Πατήστε 1 για αποστολή SMS ή 2 για να συνδεθείτε με τον τηλεφωνητή".
    Δηλαδή έχει το κινητό κλειστό ή είσαι κάπου που δεν έχει σήμα; αυτός που σε καλεί νομίζει ότι μιλάς στο τηλέφωνο και το χειρότερο, ΔΕΝ σου στέλνει ποιος σε κάλεσε και ας έχεις ενεργή την υπηρεσία ειδοποίησης κλήσεων. Πράγμα που προκαλεί μεγάλα προβλήματα και παρεξηγήσεις με τους πελάτες αλλά και τον εργοδότη κτλ.
    Κάναμε όλες τις δοκιμές με τον τεχνικό και μου επιβεβαίωσε και ο ίδιος ότι όντως είναι bug αλλά δεν γνωρίζει αν και πότε θα λυθεί.
    Αυτά.
    Αυτό νομίζω ότι είναι υπηρεσία. Δεν καλεις το 1285 να παίξεις με τις επιλογές του να δεις αν απενεργοποιήται από εκεί;
    mac rulez

  10. #115
    Εγγραφή
    28-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.549
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια με το 4g, τώρα με το vowifi/volte, μετά ποιος ξέρει τι.. Έχουν να πέσουν ~7ευρα για sim.. Οι πάροχοι πάντως λένε ότι sim της τελευταίας 5ετίας (νομίζω) θεωρείται οκ..
    Δωρεάν είπαν, από Δευτέρα θα δείξει. Και μένα <5ετίας είναι (τότε πλήρωσα 5Ε γιατί δεν ήταν συμβατή με το 5s), οκ, αλλά τώρα δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσω ούτε σεντ

  11. #116
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από npats Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω το Huawei p10 lite (αυτό με τα 3gb) και είμαι με vodafone καρτοκινητή .

    Η vodafone δεν εμφανίζει το κινητό σαν συμβατή συσκευή με το wifi calling και αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ την εφαρμογή .

    Βλέπω ομως οτι η cosmote σε αντίθεση την δίνει την ίδια συσκευή σαν συμβατή και δίνει μάλιστα και οδηγίες ενεργοποίησης της .

    Ξέρει κανείς τι ακριβώς ισχύει; Είναι θέμα sim κάρτας;

    Θέμα συσκευής.
    Θα πρέπει με fw η Huawei να περασει τις ρυθμισεις του δικτύου.
    mac rulez

  12. #117
    Εγγραφή
    13-01-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    520
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ATG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέμα συσκευής.
    Θα πρέπει με fw η Huawei να περασει τις ρυθμισεις του δικτύου.
    Ευχαριστώ για την απάντηση .

    Θα μείνω με το app λοιπόν ...


  13. #118
    Εγγραφή
    01-07-2010
    Περιοχή
    Area 51
    Μηνύματα
    2.671
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Παίδες στις ρυθμίσεις τι βάζουμε; Στο network preferences - prefer Wi -Fi ,όχι prefer mobile networks?
    To Data roaming πρέπει να είναι στο always ή δεν έχει σχέση;

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2020-01-18-22-19-47-183_com.android.phone - Copy.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  102,9 KB 
ID: 210723

  14. #119
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.308
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Τα ρυθμίζεις όπως θέλεις.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #120
    Εγγραφή
    01-07-2010
    Περιοχή
    Area 51
    Μηνύματα
    2.671
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ρυθμίζεις όπως θέλεις.
    Εσύ,πως τα έχεις ρυθμίσει και τι θα πρότεινες;

Σελ. 8 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 36789 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας