Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    25-12-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σας,

    Εξετάζουμε την αγορά τηλεφωνικού κέντρου για τη σύνδεση 3 ως 8 συσκευών. Να πω πως δε μας ενδιαφέρει το VOIP προς το παρόν.

    Επειδή δεν γνωρίζω τη συγκεκριμένη αγορά ήθελα να ρωτήσω τα εξής κι όποιος μπορεί να με διαφωτίσει:

    1. Όταν κάποιο τηλ.κέντρο αναφέρει πως υπάρχει 1 εξωτερική γραμμη σημαίνει πως αν μιλάει το τηλέφωνο και σε καλέσει κάποιος: Μπαίνει σε αναμονή ή φαίνεται ως κατειλλημένο μετά την προαπάντηση;
    2. Γίνεται να υπάρχει αναγνώριση κλήσης σε όλες τις συσκευές και όχι μόνο στο χειριστή;
    3. Οποιεσδήποτε συσκευές είναι συμβατές;

  2. #2
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.651
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ITA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας,

    Εξετάζουμε την αγορά τηλεφωνικού κέντρου για τη σύνδεση 3 ως 8 συσκευών. Να πω πως δε μας ενδιαφέρει το VOIP προς το παρόν.

    Επειδή δεν γνωρίζω τη συγκεκριμένη αγορά ήθελα να ρωτήσω τα εξής κι όποιος μπορεί να με διαφωτίσει:

    1. Όταν κάποιο τηλ.κέντρο αναφέρει πως υπάρχει 1 εξωτερική γραμμη σημαίνει πως αν μιλάει το τηλέφωνο και σε καλέσει κάποιος: Μπαίνει σε αναμονή ή φαίνεται ως κατειλλημένο μετά την προαπάντηση;
    2. Γίνεται να υπάρχει αναγνώριση κλήσης σε όλες τις συσκευές και όχι μόνο στο χειριστή;
    3. Οποιεσδήποτε συσκευές είναι συμβατές;
    1. Σημαίνει ότι μπορεί να δεχτεί μία εξωτερική τηλεφωνική γραμμή. Αν αυτή είναι pstn έχεις μια ταυτόχρονη κλήση, άρα αν σε καλέσει κάποιος άλλος δεν φτάνει καθόλου στο κέντρο η κλήση.
    Αν είναι ISDN και η υποδοχή της γραμμής στο κέντρο είναι ISDN, τότε έχεις είτε 2 ταυτόχρονες κλήσεις για ISDN BRA ή 30 για ISDN PRI

    2. Γίνεται. Σε κάποια κέντρα με έξτρα κάρτες και σε κάποια χωρίς. Αν βάλεις κέντρο με Asterisk, τότε παίζει παντού χωρίς κάρτες.

    3. Εξαρτάται τι κέντρο θα βάλεις. Στα συμβατικά παίζουν είτε δικιές του συσκευές, είτε αναλογικές. Σε κέντρο Asterisk παίζουν είτε οποιεσδήποτε VoIP συσκευές υποστηρίζουν το πρωτόκολλο SIP, είτε κλασσικές συσκευές συνδεδεμένες σε SIP VoIP adapter που βγάζει αναλογικές θύρες.

    Για να βάλεις κέντρο Asterisk δεν είναι απαραίτητο να έχεις VoIP από τον τηλεφωνικό σου πάροχο. Υπάρχουν κάρτες που βάζεις πάνω και PSTN και ISDN γραμμές .

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ITA Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας,

    Εξετάζουμε την αγορά τηλεφωνικού κέντρου για τη σύνδεση 3 ως 8 συσκευών. Να πω πως δε μας ενδιαφέρει το VOIP προς το παρόν.
    Απο τη στιγμη που το δικτυο του οτε εχει γινει σχεδον ολο voip και οι υπολοιποι παροχοι ακολουθουν, το δεν μας ενδιαφερει το voip ειναι περιπου σαν να λεμε δεν μας ενδιαφερουν τα ταχυδρομικα περιστερια, η τα σηματα καπνου.

    Για λογους συμβατοτητας με παλαιο εξοπλισμο, υπαρχουν ακομα αναλογικες απλες συνδεσεις (pstn) μιας γραμμης, και isdn BRI δυο γραμμων.
    Ομως αλλο 8 συσκευες, αλλο 8 ατομα σε θεσεις εργασιας και αλλο 3 συσκευες σε ενα σπιτι.
    Πρεπει να περιγραψεις το τι θελεις με περισσοτερες λεπτομερειες.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο τη στιγμη που το δικτυο του οτε εχει γινει σχεδον ολο voip και οι υπολοιποι παροχοι ακολουθουν, το δεν μας ενδιαφερει το voip ειναι περιπου σαν να λεμε δεν μας ενδιαφερουν τα ταχυδρομικα περιστερια, η τα σηματα καπνου.

    Για λογους συμβατοτητας με παλαιο εξοπλισμο, υπαρχουν ακομα αναλογικες απλες συνδεσεις (pstn) μιας γραμμης, και isdn BRI δυο γραμμων.
    Ομως αλλο 8 συσκευες, αλλο 8 ατομα σε θεσεις εργασιας και αλλο 3 συσκευες σε ενα σπιτι.
    Πρεπει να περιγραψεις το τι θελεις με περισσοτερες λεπτομερειες.
    Οι άλλοι πάροχοι στον τελικό πελάτη συνεχίζουν και δίνουν περιστέρια και σήματα καπνού, μόνο ο ΟΤΕ δίνει κωδικούς για να περάσεις στον δικό σου εξοπλισμό.

  5. #5
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι αλλα αυτο δεν ειναι κριτηριο για να απορρίπτουν ενα τηλ. κεντρο ΜΕ δυνατοτητα για voip στο μελλον.

    Το κεντρο δεν το παιρνεις για χρονικο οριζοντα 1-2 χρονων. Οποτε θα πρεπει να ειναι future-proof .

    Και για ποιο λογο θα πρεπει να εχει ΑΜΕΣΣΑ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟ το τηλεφωνικο του νουμερο με τον παροχο??

    Αλλαζουν αρκετα τα πραγματα καθε 6μηνο . Οι παροχοι οπως τους ξερουμε θα μας προμηθευουν με προσβαση στο διαδικτυο.

    Απο εκει και περα ολα τα υπολοιπα θα ειναι σε αλλες εταιρειες. αλλου το VOIP νουμερακι , αλλου το VPN , κλπ κλπ

    Το FTTH θα γινει πραγματικοτητα . Δεν ξερω ακριβως το ποτε. αυτο ειναι το μελλον.

    Anyway, απλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν πρεπει να κολλαμε σε λεπτομερειες οτι δεν δινουν κωδικους. Κακο δικο τους .

    Αλλα στο θεμα του τηλ κεντρου ειμαι ΥΠΕΡ του να ειναι VOIP-capable . Οι "ευκολιες" και τα πλεονεκτηματα ειναι τοσα πολλα.

    Το να βαλει καποιος κεντρο pstn-isdn το θεωρω πολυ λαθος. ΕΚΤΟΣ και αν ειναι 1-2 γραμμες απλα για BACK-UP σε περιπτωση καθολικης πτωσης .
    The gr81 .

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αλλα αυτο δεν ειναι κριτηριο για να απορρίπτουν ενα τηλ. κεντρο ΜΕ δυνατοτητα για voip στο μελλον.

    Το κεντρο δεν το παιρνεις για χρονικο οριζοντα 1-2 χρονων. Οποτε θα πρεπει να ειναι future-proof .

    Και για ποιο λογο θα πρεπει να εχει ΑΜΕΣΣΑ ΣΥΝΔΕΔΕΜΕΝΟ το τηλεφωνικο του νουμερο με τον παροχο??

    Αλλαζουν αρκετα τα πραγματα καθε 6μηνο . Οι παροχοι οπως τους ξερουμε θα μας προμηθευουν με προσβαση στο διαδικτυο.

    Απο εκει και περα ολα τα υπολοιπα θα ειναι σε αλλες εταιρειες. αλλου το VOIP νουμερακι , αλλου το VPN , κλπ κλπ

    Το FTTH θα γινει πραγματικοτητα . Δεν ξερω ακριβως το ποτε. αυτο ειναι το μελλον.

    Anyway, απλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν πρεπει να κολλαμε σε λεπτομερειες οτι δεν δινουν κωδικους. Κακο δικο τους .

    Αλλα στο θεμα του τηλ κεντρου ειμαι ΥΠΕΡ του να ειναι VOIP-capable . Οι "ευκολιες" και τα πλεονεκτηματα ειναι τοσα πολλα.

    Το να βαλει καποιος κεντρο pstn-isdn το θεωρω πολυ λαθος. ΕΚΤΟΣ και αν ειναι 1-2 γραμμες απλα για BACK-UP σε περιπτωση καθολικης πτωσης .
    Δεν μπορεί κάποιος να μην δεν βάλει κέντρο pstn/isdn απο την στιγμή που ο πάροχος σου δίνει γραμμή pstn/isdn θα βάλεις και τέτοιο κέντρο.

    Για αυτό μιλάμε και όχι για το αν θα έχει και δυνατότητες voip.

    Και εγώ υπέρ του voip είμαι για το τηλεφωνικό κέντρο, κατά προτίμηση κάτι ανοιχτό και όχι voip πχ panasonic ή siemens

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι άλλοι πάροχοι στον τελικό πελάτη συνεχίζουν και δίνουν περιστέρια και σήματα καπνού, μόνο ο ΟΤΕ δίνει κωδικούς για να περάσεις στον δικό σου εξοπλισμό.
    Με παρεξηγησες. Ειτε δινουν ειτε δεν δινουν κωδικους, η φωνη ειναι πλεον voip. Mε τα θεματακια της, το delay της αλλα και την ευελιξια της. Το αν την δινουν και στο συνδρομητη, end to end, ειναι μια επιπλεον δυνατότητα που αφορα ομως μικρους οικιακους πελατες και πολυ μικρες επιχειρησεις.

    - - - Updated - - -

    Ακομα και αν ο παροχος δινει pstn /isdn με ενα voip κεντρο μπορουμε να προσθεσουμε και παροχες voip παροχου, πχ ars σε αριθμους εξωτερικου με χαμηλο κοστος, επιπλεον γραμμες κλπ.
    Και καποια στιγμη το legacy isdn/pstn μπροστα απο voip θα καταργηθει. Ειναι ακριβο, πολυπλοκο, υποβιβαζει την ποιοτητα και γενικοτερα δεν εχει λογο υπαρξης εκτος απο legacy reasons.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με παρεξηγησες. Ειτε δινουν ειτε δεν δινουν κωδικους, η φωνη ειναι πλεον voip. Mε τα θεματακια της, το delay της αλλα και την ευελιξια της. Το αν την δινουν και στο συνδρομητη, end to end, ειναι μια επιπλεον δυνατότητα που αφορα ομως μικρους οικιακους πελατες και πολυ μικρες επιχειρησεις.
    3 με 8 είναι πολύ μικρή επιχείρηση, για αυτό μιλάμε εδώ, όποτε κάποιο setup θα πάρει με pstn/isdn

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Οποτε μπορει να παρει ενα μικρο voip κεντρο, και ενα isdn 2 voip adapter επισης...
    Η να το εχει μεσα στο κουτακι με τον asterisk.

    Δεν ξερουμε καν αν ειναι επιχειριση. Μπορει να ειναι σπιτι με home office.
    Αλλο 3 τηλεφωνα, αλλο 8 εργαζομενοι.
    Στη δευτερη περιπτωση, αν μιλανε, μια δικαναλη vobb (πρωην isdn ) δεν φτανει. Κατι εγραψε παντος για μηνυμα και προαπαντηση. Χρειαζομαστε περισσοτερη πληροφορια
    Παντως σε μεταχειρισμενα κυκλοφορει απειρο πραγμα σε πραγματικα εξεφτελιστικες τιμες, αν αυτο ειναι το θεμα μας...

  10. #10
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Πύργος (Δάφνη πολύυυυ παλιά!!!)
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    *Μάλλον Βιβό...
    Επειδή πήρα πρόσφατα κέντρο (το παλιό κάηκε), βασικά όλα πλέον είναι voip, με τους ανάλογους adapters...Δηλαδή, είτε θα είναι κάρτες που κάνουν την συμβατική τηλεφωνία, voip για να την διαχειριστεί το κέντρο, είτε κάρτες που βγάζουν σήμα για συμβατικές συσκευές... Οπότε εγώ είχα να επιλέξω μεταξύ του να διατηρήσω τις παλιές συσκευές και να πληρώσω τους ανάλογους adapters, ή να αγοράσω voip συσκευές... Επέλεξα το 2ο, οπότε πήρα το κέντρο και μόνο bri adapter.
    Έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένος. Και από σετάρισμα πραγματικά ήταν εύκολο, μου το σέταρε τεχνικός βέβαια αλλά καθώς τον βοηθούσα στην παραμετροποίηση να μου το φτιάξει ακριβώς όπως θέλω, πραγματικά ήταν παιχνιδάκι.
    Οπότε θέλω να καταλήξω ότι το "δεν θέλω voip" δεν έχει κανένα νόημα, ό,τι πάρεις σε voip καταλήγει...
    Και η γνώμη μου, είμαι κατά λύσεων τύπου Panasonic κλπ, που είναι πολύ "κλειστά" συστήματα, ό,τι θέλεις πρέπει να πληρώσεις licence και να χρησιμοποιήσεις τις δικές τους κάρτες!
    Yeastar, όλα ανοιχτά, μέχρι 50 χρήστες και μέχρι 25 ταυτόχρονες γραμμές, ούτε επιπλέον licence για μηνύματα υποδοχής, τηλεφωνητές κλπ, ούτε επιπλέον κάρτες για παραπάνω από 5 συσκευές voip, ούτε τίποτα...
    Ομοίως υπάρχουν αντίστοιχες λύσεις και από την Granstream...

    Τώρα αν είναι κάτι πολύ απλό και μικρής χρήσης, έχω διαβάσει ότι στήνεις κεντράκι ακόμα και με ένα fritzbox! Οπότε βλέποντας και σταθμίζοντας, το κόστος!
    www.paniliakos.net (πάει το έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια) -Πυργολέ ολέ Ομαδάρα μου τρελαίνομαι!

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας