Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Πύργος (Δάφνη πολύυυυ παλιά!!!)
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    *Μάλλον Βιβό...
    Καλημέρα! Έχω βάλει OpenWRT σε ένα TP-Link Router, και το δουλεύω με 2 modems της Cosmote για load balancing με το mwan3.
    Εχω modulus, και θα ήθελα να κάνω και QOS για να έχει προτεραιότητα το VOIP, εχει η modulus έναν οδηγό για το Speedport αλλά για OpenWRT δεν βοηθάει και τόσο!
    Έχω κατεβάσει το qos και το qos-luci πακέτο, καμία βοήθεια;
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  openwrtqos.png 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  47,0 KB 
ID: 210669

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  VoIP_QoS_Setup_at_Speedport_Entry_2i.width-800.png 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  156,0 KB 
ID: 210670
    www.paniliakos.net (πάει το έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια) -Πυργολέ ολέ Ομαδάρα μου τρελαίνομαι!

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Χωρίς να μπορώ να απαντήσω ολοκληρωμένα,
    σκέψεις:

    1.Το qos του 2i με dscp markings προφανώς θα μαρκάρει μόνο την κίνηση που δρομολογεί το 2i.
    Όχι την κίνηση που περνάει από pppoe tunnel (αν κάνεις passthrough) ή αν το έχεις bridged.
    Για να έχουμε άποψη περί dscp (για ενδεχόμενο marking στο wrt) θα έπρεπε να ξέρουμε τι κάνει ο isp upstream,
    και αν δρομολογεί κατά προτεραιότητα συγκεκριμένα dscp values.
    Δεν το ξέρω, και δεν έχω βρει πουθενά και καμία αναφορά από τον isp.
    Και αν το κάνει, πιθανότατα θα το κάνει μόνο μέχρι τον δικό του sip server, όχι μέχρι την modulus.
    Μια ιδέα είναι να ξεκινήσεις αντιγράφοντας τις dscp τιμές του default config του isp από το 2i και να δοκιμάσεις τι κάνουν (αν κάνουν...).

    2. Παλαιότερα που είχα δοκιμάσει με wrt σε multi-wan,
    τα scripts του multi-wan έσπαγαν τα scripts του qos.
    Μπορεί να το έχουν διορθώσει πια.

    Γενικά μιλώντας, το qos σε multi-wan με ασύμμετρες wan,
    ή/και με wan που μπορεί να αλλάξει το bandwidth απροειδοποίητα,
    είναι πονεμένη υπόθεση.

    Αν βρείς config που δουλεύει γράψε δυο λόγια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος K1m0n : 17-01-20 στις 13:27. Αιτία: info added
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Πύργος (Δάφνη πολύυυυ παλιά!!!)
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    *Μάλλον Βιβό...
    Ευχαριστώ για την απάντηση!
    Ναι, τα ΟΤΕ (Speedport + Oxygen) τα έχω σε bridged mode το ένα, το άλλο κανονικά (oxygen) γιατί πρέπει να περνάει και του ΟΤΕ η τηλεφωνία...Και έχω το ένα interface μου ας πούμε wan2 να συνδέεται με ethernet στο oxygen και από εκεί το ίντερνετ που παίρνει, το παντρεύει με το άλλο.

    Τέλος πάντων δεν είναι εκεί το θέμα μας! Στο mwan3 λεει ότι έχουν φτιάξει το script, ώστε να μην χαλάει το qos script. Ωστόσο, δεν ξέρω τι στο καλό settings να βάλω σε αυτό το ρημαδοQOS! Ας το ξεκινήσουμε από την 1 wan, και βλέπουμε αν και κατά πόσο θα παίξει και στις 2...Στο interface του Qos-luci, δεν γράφει τίποτα για dscp...γι' αυτό και στράφηκα εδώ για βοήθεια!!
    www.paniliakos.net (πάει το έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια) -Πυργολέ ολέ Ομαδάρα μου τρελαίνομαι!

  4. #4
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Μην περιμένεις σοβαρό αποτέλεσμα με τα χαζοWRT.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μια χαρά έχει QoS και μάλιστα αξιόπιστο το OpenWrt. Απορώ αν δεν το έχει δει κανείς, πως βγάζει συμπέρασμα.
    Παλαιότερα υπήρχαν (και πολλοί ακόμη τα δουλεύουν) τα fireqos και qos-scripts.
    Πλέον υπάρχει το sqm-scripts (SQM), που κάνει πολλά πράγματα αυτόματα αλλά έχει δυνατότητες ιδιαίτερων και πολύπλοκων ρυθμίσεων (ακόμη και με τιμές dscp), αλλά απαιτεί αυξημένες γνώσεις.

    Έχεις κάποιο πρόβλημα με το VoIP ή ρωτάς γενικά; Ενεργοποίησε το SQM και πέσε στα βαθιά μόνο αν έχεις κάποιο θέμα.
    Αν αντιμετωπίσεις, καταρχήν φρόντισε να υπάρχουν τα πακέτα kmod-nf-nathelper-extra, iptables-mod-conntrack-extra και kmod-ipt-raw. Μετά απλά ενεργοποιείς το Helper SIP στο κατάλληλο zone του firewall.

    Υπόψη ότι VoIP (και VPN) πρέπει να βγαίνουν από ένα WAN για να μην υπάρχουν θέματα στην επικοινωνία.

  6. #6
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.884
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά έχει QoS και μάλιστα αξιόπιστο το OpenWrt. Απορώ αν δεν το έχει δει κανείς, πως βγάζει συμπέρασμα.
    Παλαιότερα υπήρχαν (και πολλοί ακόμη τα δουλεύουν) τα fireqos και qos-scripts.
    Πλέον υπάρχει το sqm-scripts (SQM), που κάνει πολλά πράγματα αυτόματα αλλά έχει δυνατότητες ιδιαίτερων και πολύπλοκων ρυθμίσεων (ακόμη και με τιμές dscp), αλλά απαιτεί αυξημένες γνώσεις.

    Έχεις κάποιο πρόβλημα με το VoIP ή ρωτάς γενικά; Ενεργοποίησε το SQM και πέσε στα βαθιά μόνο αν έχεις κάποιο θέμα.
    Αν αντιμετωπίσεις, καταρχήν φρόντισε να υπάρχουν τα πακέτα kmod-nf-nathelper-extra, iptables-mod-conntrack-extra και kmod-ipt-raw. Μετά απλά ενεργοποιείς το Helper SIP στο κατάλληλο zone του firewall.

    Υπόψη ότι VoIP (και VPN) πρέπει να βγαίνουν από ένα WAN για να μην υπάρχουν θέματα στην επικοινωνία.
    Αυτό +1.
    Αν μιλάγαμε για 1 wan, απλώς θα ενεργοποιούσα το codel/cake και με όριο κάτι σαν το 90% του upload,
    και θα θα το άφηνα να κάνει τα μαγικά του.
    Είναι idiot-proof, και παίζει ok.
    Με το dscp δεν θα ασχολίομουν εφόσον δεν έχω docs από τον isp που να εξηγεί τί/πως υποστηρίζει upstream.
    Με 2 wan δεν ξέρω πώς θα παίξει, μεσολαβεί νομίζω ένα virtual interface και ο όποιος αλγόριθμος για το balancing.
    Είναι κάπως εξειδικευμένο, στα fora του wrt τι λένε?
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  7. #7
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.180
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Περιμένω αποτελέσματα από το χαζοWRT με voip και αυξημένο φόρτο κίνησης (torrent).
    Με οποιοδήποτε bw γραμμής...
    Έστω εμπειρικά... αν κάνει διακοπές η τηλεφωνία προς την μία ή την άλλη κατεύθυνση.

    ΥΓ
    Σταματήστε την καραμέλα με το codel.
    Δεν είναι η λύση σε όλα τα προβλήματα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  8. #8
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το έχω εγώ και στο αυτόματο δεν υπάρχει κανένα απολύτως θέμα. Κανένα!
    Δεν χρειάστηκε ποτέ να κάνω κάτι για να παίξει σωστά και όπως πρέπει το VoIP. Απλά παίζει, φυσικά με το άνοιγμα των θυρών για το RTP.

  9. #9
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Πύργος (Δάφνη πολύυυυ παλιά!!!)
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    *Μάλλον Βιβό...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά έχει QoS και μάλιστα αξιόπιστο το OpenWrt. Απορώ αν δεν το έχει δει κανείς, πως βγάζει συμπέρασμα.
    Παλαιότερα υπήρχαν (και πολλοί ακόμη τα δουλεύουν) τα fireqos και qos-scripts.
    Πλέον υπάρχει το sqm-scripts (SQM), που κάνει πολλά πράγματα αυτόματα αλλά έχει δυνατότητες ιδιαίτερων και πολύπλοκων ρυθμίσεων (ακόμη και με τιμές dscp), αλλά απαιτεί αυξημένες γνώσεις.

    Έχεις κάποιο πρόβλημα με το VoIP ή ρωτάς γενικά; Ενεργοποίησε το SQM και πέσε στα βαθιά μόνο αν έχεις κάποιο θέμα.
    Αν αντιμετωπίσεις, καταρχήν φρόντισε να υπάρχουν τα πακέτα kmod-nf-nathelper-extra, iptables-mod-conntrack-extra και kmod-ipt-raw. Μετά απλά ενεργοποιείς το Helper SIP στο κατάλληλο zone του firewall.

    Υπόψη ότι VoIP (και VPN) πρέπει να βγαίνουν από ένα WAN για να μην υπάρχουν θέματα στην επικοινωνία.
    Με το VoIP μου παραπονέθηκαν 3 φορές ότι είχαμε προβλήματα, στους 2 μήνες που το έχω σε πλήρη λειτουργία. Τις 2 νομίζω, ήταν τεχνικό πρόβλημα στο Data Center της Modulus, που αποκαταστάθηκε και είχαμε και σχετική ενημέρωση (κανονικά θα έπρεπε να μπω στο τηλ. κέντρο και να αλλάξω την προτεραιότητα, να μην βγαίνει 1η στην σειρά εξερχομένων η voip, αλλά δεν έδωσα πολλή σημασία).
    Την τελευταία φορά, μου παραπονέθηκαν για σπασίματα ότι δεν μας άκουγε καλά η άλλη πλευρά (ενώ ο συνομιλών στην δική μας πλευρά άκουγε καλά). Αυτό μου κάνει για πρόβλημα στο upload, αλλά καθώς είχαν συμβεί τα 2 προηγούμενα περιστατικά, πήρα στην Modulus για βοήθεια. Εκεί μου είπαν, ότι καλό θα είναι να ορίσω qos για να τα αποφεύγω, με ρώτησαν για provider και με παρέπεμψαν στην εικόνα που ανέβασα αρχικά (για speedport).
    Όταν τους εξήγησα ότι δουλεύω το speedport σαν modem και το openwrt σαν router, μου είπαν ότι δεν έχουν οδηγό για openwrt και σαν εξειδικευμένο να δω μήπως κάνω εγώ κάτι, με βάση τις οδηγίες που δίνουν για speedport.
    Οπότε μη βγάζοντας άκρη, ήρθα εδώ (άσε που είχα παλιά version του OpenWRT και δεν μου κατέβαζε τα πακέτα, οπότε κάναμε και ενημερωσούλα firmware )

    Έτσι έχει η κατάσταση με τα προβλήματα!

    Τώρα, όσον αφορά την 2πλή WAN, έχει λίγο καιρό που την 2η την έχω εκτός και η αλήθεια είναι ότι στους 2 μήνες που χρησιμοποιώ καθημερινά την Voip, δεν έχω δει τι κάνει με το Load Balancing.
    Θα το δω, και το πολύ - πολύ να ορίσω η κίνηση για VOIP να βγαίνει από ένα WAN και να χρησιμοποιήσω το 2ο μόνο σαν failover...κάπως θα γίνεται!

    Οπότε συνοψίζοντας, βγάζω τα qos-scripts κλπ σχετικά πακέτα, βάζω το SQM, και βλέπουμε!
    www.paniliakos.net (πάει το έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια) -Πυργολέ ολέ Ομαδάρα μου τρελαίνομαι!

  10. #10
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Πύργος (Δάφνη πολύυυυ παλιά!!!)
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    *Μάλλον Βιβό...
    Επιστρέφω στο θέμα - έβαλα SQM του έκανα μια βασική παραμετροποίηση, αλλά δεν βοήθησε καθόλου.
    Στο μεταξύ, επειδή είχα κάποιες αποσυνδέσεις στην γραμμή, ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ και μου άφησε ένα Speedport να δοκιμάσω μήπως φταίει το router (αν και δεν νομίζω τέλος πάντων άλλο θέμα αυτό).
    ...και λέω: για το Speedport έχει βγάλει η modulus οδηγό (όπως έγραψα στο αρχικό post μου!), ΔΕΝ ΔΟΚΙΜΑΖΩ να δω τι θα κάνει;;;

    Όπως στο openwrt το zte το είχα σαν modem, σε bridge mode, πώς θα γίνει...
    Και βάζω το Speedport σε διεύθυνση 192.168.3.1/24, αλλάζω στο OpenWRT το wan2 σε dhcp, παίρνει ip 192.168.3.2, και επικοινωνεί κομπλέ...
    Βάζω και στο Load balancing, ένα rule ολο το traffic που προέρχεται από την 192.168.1.225/24 και πηγαίνει σε port 5060 να περνάει από το wan2...

    Προς το παρόν είμαι σε αυτή την φάση, και κάνω δοκιμές...
    Τι λέτε, θα έχω κανένα πρόβλημα;

    ΥΓ. Και το wan(1) interface, επειδή μου άλλαξε ο ΟΤΕ modem/router και έβαλε oxygen, και δεν κατάφερα ποτέ να σετάρω ως σκέτο modem, το έχω γυρίσει σε dhcp με range 192.168.2.0/24, και το δουλεύω με αυτή την πατέντα στο dual wan, δεν είχα πρόβλημα μέχρι τώρα...
    www.paniliakos.net (πάει το έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια) -Πυργολέ ολέ Ομαδάρα μου τρελαίνομαι!

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    α. Η 5060 δεν χρειάζεται ποτέ άνοιγμα, αν θέλουμε να συνδεθούμε σε κάποιον VoIP πάροχο. Χρειάζεται στην περίπτωση που εσύ τρέχεις SIP Server και θέλεις να συνδεθεί κάποιο extension απ'έξω.

    β. Η ομιλία μεταφέρεται μέσω RTP πακέτων και οι πόρτες αυτές χρειάζονται άνοιγμα. Το ποιες είναι, εξαρτάται από την συσκευή στην οποία δουλεύει η τηλεφωνία ή/και τυχόν δικιάς σου ρύθμισης.

    γ. Αν το μπροστινό Speedport δεν δουλεύει σε Bridge mode, κάτι που κατάλαβα ότι ισχύει από αυτά που έγραψες, τότε οι RTP πόρτες πρέπει να ανοιχθούν και σε αυτό προς την ΙΡ του OpenWrt.

    δ. Τέλος αν και στο Speedport δουλεύει η τηλεφωνία του ΟΤΕ ή αν όχι άλλα δεν την έχεις απενεργοποιήσει, τότε η 5060 είναι δεσμευμένη και πιθανόν να δημιουργεί προβλήματα σύνδεσης στη Modulus.

  12. #12
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Πύργος (Δάφνη πολύυυυ παλιά!!!)
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    *Μάλλον Βιβό...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    α. Η 5060 δεν χρειάζεται ποτέ άνοιγμα, αν θέλουμε να συνδεθούμε σε κάποιον VoIP πάροχο. Χρειάζεται στην περίπτωση που εσύ τρέχεις SIP Server και θέλεις να συνδεθεί κάποιο extension απ'έξω.

    β. Η ομιλία μεταφέρεται μέσω RTP πακέτων και οι πόρτες αυτές χρειάζονται άνοιγμα. Το ποιες είναι, εξαρτάται από την συσκευή στην οποία δουλεύει η τηλεφωνία ή/και τυχόν δικιάς σου ρύθμισης.

    γ. Αν το μπροστινό Speedport δεν δουλεύει σε Bridge mode, κάτι που κατάλαβα ότι ισχύει από αυτά που έγραψες, τότε οι RTP πόρτες πρέπει να ανοιχθούν και σε αυτό προς την ΙΡ του OpenWrt.

    δ. Τέλος αν και στο Speedport δουλεύει η τηλεφωνία του ΟΤΕ ή αν όχι άλλα δεν την έχεις απενεργοποιήσει, τότε η 5060 είναι δεσμευμένη και πιθανόν να δημιουργεί προβλήματα σύνδεσης στη Modulus.
    Οοο πολλά μου έβαλες!
    Λοιπόν πάμε:
    α)Η 5060 δεν είναι ανοιχτή, αλλά καθώς την χρησιμοποιεί η modulus (είναι ρυθμισμένο το sip trunk να χτυπάει την 5060 στο sip server) οπότε, έβαλα η κίνηση που πηγαινοέρχεται μεταξύ τηλεφωνικού κέντρου και έξω κόσμου, στην πόρτα 5060, να διενεργείται από το wan2, που είναι το Speedport, και το οποίο έβαλα να κάνει qos σύμφωνα με τις ρυθμίσεις του αρχικού post, που δίνει η ίδια η Modulus.

    β),γ(ισχύει) Δεν έχω ανοίξει... συνδέεται όμως, δεν είχα πρόβλημα μέχρι τώρα. Θα το ψάξω!
    δ) Δεν έχει τηλεφωνία, δεν ξέρω αν είναι όντως δεσμευμένη όμως καθώς δεν μου δημιούργησε πρόβλημα στην modulus.

    Βασικά αυτό που σκέφτομαι, θα γίνεται όντως qos στα πακέτα της voip ή επειδή είναι το ένα router πίσω από το άλλο, θα τα βλέπει όλα σαν ίδια, οπότε δεν θα τα ξεχωρίζει καθόλου!
    www.paniliakos.net (πάει το έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια) -Πυργολέ ολέ Ομαδάρα μου τρελαίνομαι!

  13. #13
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το πρώτο πράγμα που πρέπει να γίνει (χωρίς δεύτερη σκέψη) είναι άνοιγμα των RTP πορτών, ώστε να εξασφαλίσουμε σωστή επικοινωνία των πακέτων ομιλίας.

    Θα το ξαναγράψω. Η 5060 θέλει άνοιγμα μόνο στην περίπτωση που θέλεις εισερχόμενη σύνδεση (registration) κάποιου εξωτερικού extension στο ΡΒΧ. Αν για τον σκοπό αυτό κάνεις χρήση VPN, τότε πάλι δεν χρειάζεται άνοιγμα αυτής της πόρτας.

    Η ρύθμιση που έκανες αφορά ποια WAN σύνδεση θα κάνει χρήση το SIP πρωτόκολλο, ώστε να γίνει το registration στη Modulus.

    Το επόμενο βήμα είναι να απενεργοποιήσεις την τηλεφωνία στο Speedport.

  14. #14
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Πύργος (Δάφνη πολύυυυ παλιά!!!)
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    *Μάλλον Βιβό...
    Ωραία, συμφωνούμε! Η 5060 είναι κλειστή!
    Ορίστε ποιες έχω ανοιχτές (μου έχει μείνει ο κανόνας αλλά δεν τον έχω enabled, όπως επίσης είχα κανόνα και για να κάνω register στο pbx, αλλά το pbx έχει αυστηρή ασφάλεια και κόβει από μόνο του όλες τις εισερχόμενες συνδέσεις και χρησιμοποιώ το δικό του client, μέχρι να στήσω vpn)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ports.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  190,5 KB 
ID: 213255

    Για την wan και την προτιμώμενη σύνδεση, είμαι σωστός; Μήπως να βάλω να χρησιμοποιεί και την 2η, σαν failover? (χμ...τώρα που το σκέφτομαι, το speedport δίνει δυνατότητα να του βάλω και 4g modem επάνω, ώστε να κάνει και αυτό failover, να μια ιδέα που μου ήρθε τώρα, έτσι δεν θα μένω ποτέ από internet στην ουσία και κατ'επέκταση και από τηλεφωνία... άλλο θέμα αυτό, όμως!)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  rule.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  99,1 KB 
ID: 213256

    Λοιπόν, θα απενεργοποιήσω και την τηλεφωνία στο Speedport!

    Τις RTP πόρτες, από πού τις ανοίγω, και ποιες πρέπει να είναι αυτές...καμία ιδέα;;; -δεν είναι η 5060, φαντάζομαι!
    www.paniliakos.net (πάει το έχω εγκαταλείψει εδώ και χρόνια) -Πυργολέ ολέ Ομαδάρα μου τρελαίνομαι!

  15. #15
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στη ρύθμιση του MWAN πρέπει να ορίσεις την 5060 και στο πεδίο Source Port.

    Οι πόρτες RTP είναι αυτές που ζητά ο SIP Server που έχεις και πρέπει να τις βλέπεις στις ρυθμίσεις του.
    Αυτές θα τις ανοίξεις στο Speedport προς την WAN IP του OpenWrt και μετά σε αυτό προς την ΙΡ του SIP Server.

    H 5060 αφορά μόνο την σηματοδοσία (και όχι την ομιλία), δηλαδή τα πακέτα SIP μέσω των οποίων γίνεται η επικοινωνία server-client, το registration, καθώς και οι αλλαγές κατάστασης (κλήση, εκτροπή, μεταφορά κλπ).
    Η καθεαυτού επικοινωνία (δηλαδή το κανάλι φωνής), γίνεται μέσω των πακέτων RTP.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkoukos : 01-04-20 στις 12:43.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας