Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 40
  1. #16
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Τενεκές
    SNR / Attn
    24.1(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αυτό που είχα γράψει ήταν πολύ συγκεκριμένο:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτή τη στιγμή, σύμφωνα με το site της Vodafone, το πρόγραμμα VDSL 50Mbps + 360' έχει πάγιο 30 euro/μήνα.
    ...
    Έτσι ανταμείβετε τους σταθερούς πελάτες σας; Με 117% ακριβότερη χρέωση για αυτούς που θα ανανεώσουν και θα δεσμευτούν για άλλα 2 χρόνια στην εταιρεία σας;
    και λίγο παρακάτω το εξήγησα ακόμα πιο καλά:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τα 30euro που είναι το πάγιο όπως αναγράφεται στο site τους, μου ζητάνε να πληρώσω 35. Αυτό είναι το 117% (100*35/30 το οποίο για την ακρίβεια είναι 116,7%).
    Ενώ δηλαδή η τρέχουσα προσφορά είναι 30euro/μήνα, εμένα μου δίνουν ως τιμή το 116,7% της τρέχουσας προσφοράς. Δηλαδή 30 * 116,7% = 35,01.



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosaek2121 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ φίλε αν ειμουν στην θέση σου, που μάλλον θα είμαι σε 1 χρόνο θα έκανα αίτηση Wind για 100αρι με 34,90, πάντα με την λογική ότι θα κάνει αντί προσφορά η Vodafone, αλλιώς για σας και χαρά σας. Πάντα προσωπική μου άποψη.
    Το έκανα ήδη από την Παρασκευή. Ακόμα και μόλις 50Mbps να μου έδινε η Wind με 35euro, πάλι θα έφευγα εφόσον η Vodafone δεν σέβεται τους υπάρχοντες πελάτες της και τους ανεβάζει το πάγιο (από 33,43 σε 35).


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην κάνεις ανανέωση, Κατά πάσα πιθανότητα θα σου την ανανεώσουν αυτόματα ακόμα και σε αορίστου χρόνου.
    Σύμφωνα με το συμβόλαιο που ήδη έχω με τη Vodafone, η τιμή των 33,43euro προκύπτει συνυπολογίζοντας την έκπτωση των 15,05euro λόγω 24μηνου συμβολαίου.



    Εάν θέλανε να κρατήσουνε τους πελάτες τους, θα έπρεπε να τους ενημερώνουν τυχόν άλλη έκπτωση που θα ισχύσει όταν γίνει αορίστου χρόνου.

    Γιατί το ίδιο αυθαίρετα που αποφάσισαν να μου προσφέρουν νέο 24μηνο συμβόλαιο με πάγιο 35euro, θα μπορούσαν και να με πάνε στα 53euro/μήνα.
    Τα 53euro/μήνα προκύπτουν αφαιρώντας την έκπτωση του 24μηνου συμβολαίου (41,53-0,81)*1,05*1,24 = 53,02

    Μάλιστα κάποια στιγμή σε μια από τις τηλεφωνικές μου επικοινωνίες με το τμήμα συμβολαίων, κάποιος μου ανέφερε αυτό το νούμερο ως το πάγιο που θα έχω μόλις λήξει το συμβόλαιο και γίνει αορίστου χρόνου.
    -=kioan=-
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  2. #17
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Νομιζεις οτι μονο η vodafone το κανει αυτο? Δεν καταλαβαινεις οτι ειναι κοινη πρακτικη απο ολους τους παροχους ??

    Πιστευεις οτι οταν ληξει στη wind το συμβολαιο... θα εχεις την ιδια η καλυτερη τιμη?

    Απλα αυτο που θελω να σου πω ειναι το εξης. Μην βγαινεις απο τα ρουχα σου και μην νευριαζεις. Δεν θα αλλαξει τιποτα.
    χαλαρα.. δες τι τιμες υπαρχουν στην αγορα και μολις ληξει το συμβολαιο σου , κατευθειαν ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ κανε αιτηση φορητοτητας. ποτέ σε καταστημα.

    Αν σε παρουν τηλ για αντιπροσφορα δες τι θα κανεις. Αλλιως συνεχιζεις στο νεο παροχο.
    The gr81 .

  3. #18
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Κιλκίς
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.604
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360Mbps/360Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    JMFIBRE AF611/MikrHap Ac2
    εγώ για να πάρω καλύτερη τιμή στην forthnet στον πατέρα μου, από vdsl 50άρα, τους είπα οκ θέλω να διακόψω την vdsl πείτε μου τιμή για απλή adsl για να δω τι θα κάνω.

    Έτσι μου έριξαν την τιμή, δεν ξέρω αν θα πιάσει και στην vodafone αλλά μπορείς να δοκιμάσεις.

    Ενώ δηλαδή η τρέχουσα προσφορά είναι 30euro/μήνα, εμένα μου δίνουν ως τιμή το 116,7% της τρέχουσας προσφοράς. Δηλαδή 30 * 116,7% = 35,01.
    αυτό που αναφέρεις είναι για σεμινάριο "δημιουργικής" λογιστικής, τι αύξηση τζίρου είχαμε φέτος.
    Κατά τα άλλα είναι λάθος. Και δες το χονδρικά, αν το 30 είναι το 100% το 35,01 είναι το 116,7% του αρχικού ποσού(30). Δεν είναι αύξηση 116,7!

    Επίσης αύξηση 100% σημαίνει χ*2. Δηλαδή π.χ. 30 ευρώ(x) και αύξηση 100% πάει στα 60(x*2)

  4. #19
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Τενεκές
    SNR / Attn
    24.1(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τι να πω... Ίσως να είχα κακομάθει από όλα τα προηγούμενα χρόνια που είχα Forthnet ADSL και ανά δύο χρόνια ζητούσα και έπαιρνα την τιμή της τρέχουσας προσφοράς τους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ κανε αιτηση φορητοτητας. ποτέ σε καταστημα.
    Εξ αποστάσεως την έκανα κι εγώ την αίτηση τώρα, αλλά αν θέλεις εξήγησε για ποιο λόγο το λες αυτό.
    -=kioan=-
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  5. #20
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA

  6. #21
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Τενεκές
    SNR / Attn
    24.1(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από adiS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατά τα άλλα είναι λάθος. Και δες το χονδρικά, αν το 30 είναι το 100% το 35,01 είναι το 116,7% του αρχικού ποσού(30). Δεν είναι αύξηση 116,7!

    Επίσης αύξηση 100% σημαίνει χ*2. Δηλαδή π.χ. 30 ευρώ(x) και αύξηση 100% πάει στα 60(x*2)
    Εάν η παλιά τιμή ήταν Χ, η "αύξηση κατά 116,7%" σημαίνει πώς η νέα τιμή διαμορφώνεται ως Χ + (116,7% * Χ) δηλαδή (1 + 116,7%) * Χ. Μιλώντας δηλαδή για "αύξηση κατά ένα ποσοστό" εννοούμε, όπως πολύ σωστά ανέφερες κι εσύ, πόσο είναι το ποσό αύξησης το οποίο προστίθεται στο αρχικό ποσό.
    Αυτή είναι και η πράξη που κάνει εσωτερικά ένα κουμπιουτεράκι όταν του πληκτρολογήσεις πχ "30+116,7%="


    Εγώ δεν έγραψα ποτέ για για αύξηση 116,7%, αλλά πως το νέο πάγιο είναι 116,7% ακριβότερο. Σε όλες τις πράξεις που παρέθεσα δείχνω πολλαπλασιασμό με το ποσοστό (για παράδειγμα Χ*116,67%).

    Το "ακριβότερο" υποδηλώνει σύγκριση και υπολογίζεται με πολλαπλασιασμό. Είναι όπως θα λέγαμε πως ένα προϊόν Y είναι 2 φορές ακριβότερο από ένα άλλο προϊόν X, οπότε η τιμή του Y διαμορφώνεται σε 2*Χ.
    Ή στην περίπτωση του παραδείγματός μας το Υ είναι 1,167 φορές ακριβότερο από το Χ, οπότε η τιμή του Υ = 1,167*Χ.
    Το 1,167 θα μπορούσε να γραφτεί ως κλάσμα 116,7/100 ή στην πιο μαζεμένη μορφή 116,7%.

    Πατώντας κάποιος σε ένα κουμπιουτεράκι "30*116,7%" όπως έγραψα σε όλες τις αναφορές μου σχετικά με το ποσό, θα του υπολογίσει 35,01.



    Εάν ο τίτλος που έβαλα δημιουργεί τόση πολλή σύγχυση, ας τον αλλάξει κάποιος moderator. Από "Ανανέωση συμβολαίου - 117% ακριβότερο για όσους θέλουν να παραμείνουν πελάτες" που είναι τώρα, ας γίνει "Ανανέωση συμβολαίου - 1,167 φορές ακριβότερο για όσους θέλουν να παραμείνουν πελάτες".





    Σε ευχαριστώ πολύ! Αυτό δεν το γνώριζα.
    -=kioan=-
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  7. #22
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.756
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ πολύ! Αυτό δεν το γνώριζα.
    Αν σε παρουν για αντιπροφορα απλα ενημερωσε μας και εμας , απλα να ξερουμε πως αντιμετωπιζουν την περιπτωση.
    The gr81 .

  8. #23
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αν θα κάνεις την αίτηση σε άλλο πάροχο να την κάνεις με το σκεπτικό ότι θέλεις να πας, γιατί πλέον έχουν δικαίωμα να μην στείλουν την αίτηση για 14 ημέρες απο την στιγμή της υπογραφής και να την στείλουν μετά, μετά δεν υπάρχει υπαναχώρηση.

  9. #24
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Περιοχή
    Μαρούσι, Αττική
    Μηνύματα
    562
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ 268Q
    SNR / Attn
    9(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πολύ σωστό το παραπάνω και θελει προσοχή καθότι εύκολα η Wind μπορεί να το κάνει για να ελαχιστοποιήσει την πιθανότητα αντιπροσφοράς εκ μέρους του τρέχοντος πάροχου (Vodafone)

  10. #25
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θα κάνεις την αίτηση σε άλλο πάροχο να την κάνεις με το σκεπτικό ότι θέλεις να πας, γιατί πλέον έχουν δικαίωμα να μην στείλουν την αίτηση για 14 ημέρες απο την στιγμή της υπογραφής και να την στείλουν μετά, μετά δεν υπάρχει υπαναχώρηση.
    Να επιβεβαίωσω ότι αυτό συνέβη σε μια αλλαγή που έκανα το καλοκαίρι από Forthnet σε Vodafone. Η αίτηση έγινε εξ'αποστάσεως και ήταν τσεκαρισμένο να έχω δυνατότητα υπαναχώρησης 14 ημερών, η διαδικασία όμως ουσιαστικά ξεκίνησε μόλις πέρασαν οι 14 ημέρες, δέχτηκα αντιπροσφορά την ίδια μέρα από τον παλιό πάροχο (Forthnet) αλλά θα είχα θέμα με ποινή ακύρωσης στον νέο πάροχο (Vodafone) και έτσι άφησα την φορητότητα να ολοκληρωθεί κανονικά.

  11. #26
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σύμφωνα με το συμβόλαιο που ήδη έχω με τη Vodafone, η τιμή των 33,43euro προκύπτει συνυπολογίζοντας την έκπτωση των 15,05euro λόγω 24μηνου συμβολαίου.



    Εάν θέλανε να κρατήσουνε τους πελάτες τους, θα έπρεπε να τους ενημερώνουν τυχόν άλλη έκπτωση που θα ισχύσει όταν γίνει αορίστου χρόνου.
    Σου το ξαναλέω: Αν το ποσό που πληρώνεις σήμερα σε ικανοποιεί, μην κάνεις τίποτα και περίμενε απλά να έρθει η μέρα που κλείνεις τη 2ετία. Η όποια προσφορά είχες θα ανανεωθεί και ο λογαριασμός σου δεν πρόκειται να αλλάξει ούτε cent. Και θα είσαι και "ελεύθερος" με αορίστου χρόνου. Άσχετα με το τι σου είπαν, σε "απείλησαν" ή πρότειναν στο τηλέφωνο. Σήμερα εκδόθηκε και σε εμένα ο 1ος λογαριασμός μετά την παρέλευση της 2ετίας: 25,99€ όσα ακριβώς πλήρωνα. Και στον αδερφο μου που έχει 2-3 συνδέσεις συνολικά σε Wind την ίδια πρακτική ακολουθούν. "Μπλόφες" είναι αυτά ότι και καλά θα ανέβει η χρέωση μετά την υποχρεωτική παραμονή. Σε πελάτες παλιούς από τους οποίους τα παίρνουν σταθερά δεν έχουν λόγους να κάνουν "τσαλίμια" και να ρισκάρουν να τους φύγουν οπότε δεν τους ακουμπάνε.

    offtopic: Η "αριθμητική" σου είναι όντως λανθασμένη όπως σου επεσήμαναν ήδη οι άλλοι. 16,7% είναι η αύξηση και όχι 116,7%.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος theopan : 22-01-20 στις 16:54.

  12. #27
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Τενεκές
    SNR / Attn
    24.1(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου το ξαναλέω: Αν το ποσό που πληρώνεις σήμερα σε ικανοποιεί, μην κάνεις τίποτα και περίμενε απλά να έρθει η μέρα που κλείνεις τη 2ετία. Η όποια προσφορά είχες θα ανανεωθεί και ο λογαριασμός σου δεν πρόκειται να αλλάξει ούτε cent.
    Αυτό περιμένω να δω. Πάγωσα την αίτηση της Wind και περιμένω να περάσουν οι μέρες που απομενουν για την διετία. Τότε θα καλέσω στη Vodafone να μάθω πόσο είναι το πάγιο που θα μου χρεώσουν για τον μήνα εκτός συμβολαίου που θα διανύω. Θα ρωτήσω και για την σύναψη νέου διετούς στην τιμή της τρέχουσας προσφοράς. Αν το αρνηθούν, θα προχωρήσω με την Wind.

    Σε κάθε περίπτωση, μόλις έχω νεότερα, θα σας ενημερώσω.



    Ποσοστό αύξησης και μείωσης
    Μερικές φορές λόγω ασυνεπούς χρήσης, δεν είναι πάντοτε σαφές από τα συμφραζόμενα με τι βρίσκετε σε σχέση το ποσοστό. Όταν μιλάμε για μια «10% αύξηση» ή «10% πτώση» σε μια ποσότητα, η συνήθης ερμηνεία είναι ότι αυτό είναι σε σχέση με την αρχική τιμή της εν λόγω ποσότητας. Για παράδειγμα, αν ένα αντικείμενο είναι αρχικά στην τιμή των $ 200 και η τιμή αυξηθεί κατά 10% (αύξηση κατά $ 20), η νέα τιμή θα είναι $ 220. Να σημειωθεί ότι αυτή η τελική τιμή είναι 110% της αρχικής τιμής (100% + 10% = 110%).

    Πηγή
    -=kioan=-
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  13. #28
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό περιμένω να δω. Πάγωσα την αίτηση της Wind και περιμένω να περάσουν οι μέρες που απομενουν για την διετία. Τότε θα καλέσω στη Vodafone να μάθω πόσο είναι το πάγιο που θα μου χρεώσουν για τον μήνα εκτός συμβολαίου που θα διανύω. Θα ρωτήσω και για την σύναψη νέου διετούς στην τιμή της τρέχουσας προσφοράς. Αν το αρνηθούν, θα προχωρήσω με την Wind.

    Σε κάθε περίπτωση, μόλις έχω νεότερα, θα σας ενημερώσω.



    Ποσοστό αύξησης και μείωσης
    Μερικές φορές λόγω ασυνεπούς χρήσης, δεν είναι πάντοτε σαφές από τα συμφραζόμενα με τι βρίσκετε σε σχέση το ποσοστό. Όταν μιλάμε για μια «10% αύξηση» ή «10% πτώση» σε μια ποσότητα, η συνήθης ερμηνεία είναι ότι αυτό είναι σε σχέση με την αρχική τιμή της εν λόγω ποσότητας. Για παράδειγμα, αν ένα αντικείμενο είναι αρχικά στην τιμή των $ 200 και η τιμή αυξηθεί κατά 10% (αύξηση κατά $ 20), η νέα τιμή θα είναι $ 220. Να σημειωθεί ότι αυτή η τελική τιμή είναι 110% της αρχικής τιμής (100% + 10% = 110%).

    Πηγή
    Όταν λες πάγωσες τι εννοείς;

  14. #29
    Εγγραφή
    08-09-2006
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    50
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Τενεκές
    SNR / Attn
    24.1(dB) / 5.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λες πάγωσες τι εννοείς;
    Κάλεσα στο 13800 και εφόσον ακόμα η αίτηση ήταν σε πολύ αρχικό στάδιο και δεν έχω υπογράψει τίποτα, τους ζήτησα να μου καθυστερήσουν την διαδικασία και συμφωνήσαμε να μου στείλουν τα σχετικά έγγραφα μετά από μερικές ημέρες.
    -=kioan=-
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  15. #30
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Και να έληγε η 2ετία σου και να μην σου έδιναν ξανά την έκπτωση (πράγμα απίθανο-τουλάχιστον από τον Ιούνιο του 2018 που αν θυμάμαι καλά άλλαξαν οι όροι για τις φορητότητες δεν βάζουν σε μπελάδες τους συνδρομητές τους και ανανεώνουν από μόνοι τους τις προσφορές) το πολύ πολύ να χρεωνόσουν την αναλογία της διαφοράς του παγίου με και χωρίς έκπτωση για τις μέρες μέχρι να μεταβείς σε άλλον πάροχο. Μιλάμε για ούτε 5-10€ ποσό δηλαδή. Δεν έρχεται το τέλος τους κόσμου αν περάσουν λίγες μέρες και δεν ανανεώσουμε αμέσως. Περιπέτειες οσμίζομαι... Φοβάμαι ότι θα καταφέρει να σε τραβήξει η Wind ή στην καλύτερη περίπτωση θα βρεθείς με κομμένο τηλέφωνο ή κανένα πρόβλημα στη δρομολόγηση κλήσεων από "μισοτελειωμένη" φορητότητα (το έχω πάθει).

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας