Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 45
  1. #1
    Εγγραφή
    12-11-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα σας. Μπορείτε να μου πείτε πως θα συνδέεται το router https://www.amazon.de/dp/B07GVR9TG7/...1&sr=8-13&th=1
    με τη γραμμή τηλεφώνου; Σε μία εικόνα του δείχνει ότι δεν δέχεται καλώδιο που να μπαίνει στο πριζάκι του τηλεφώνου.
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το συγκεκριμενο ειναι ROUTER. Εσυ θελεις να ειναι MODEM-ROUTER ετσι ωστε να συνδεσεις την γραμμη του τηλεφωνου.

    Και σαφως αναλογα την γραμμη που εχεις...πρεπει να παρεις και το αναλογο MODEM-ROUTER.

    Οποτε το συγκεκριμενο δεχεται στη WAN θυρα του το δικτυο σου ( lan ) και προφανως και το ιντερνετ .
    The gr81 .

  3. #3
    Εγγραφή
    12-11-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το συγκεκριμενο ειναι ROUTER. Εσυ θελεις να ειναι MODEM-ROUTER ετσι ωστε να συνδεσεις την γραμμη του τηλεφωνου.

    Και σαφως αναλογα την γραμμη που εχεις...πρεπει να παρεις και το αναλογο MODEM-ROUTER.

    Οποτε το συγκεκριμενο δεχεται στη WAN θυρα του το δικτυο σου ( lan ) και προφανως και το ιντερνετ .
    Σε ευχαριστώ. Πως επιλέγω τι modem router να αγοράσω; Θέλω, στην περίπτωση που μου το επιτρέψει η NOVA, να αγοράσω ένα router διαφορετικό από εκείνο που δίνουν, για την αλλαγή σε 50 Mbps (αυτήν την στιγμή έχω 24 Mbps + τηλεφωνία) και διάβασα πολύ αρνητικά σχόλια για το router που δίνουν.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αποψη μου ειναι να μην αγορασεις τιποτα ακομα.

    Κανε την αλλαγη που θες στο πακετο που θελεις. Βαλε πανω κανονικοτατα το ρουτερ του παροχου. Αν δεν μεινεις ευχαριστημενος τοτε ψαξε για αντικαταστατη.

    Σαφως και θα ακουσεις αρνητικα σχολια. Οσοι εχουν προβλημα (για τον οποιοδηποτε λογο ) τοτε θα μπουν εδω και θα ποσταρουν.
    Οσοι ΔΕΝ εχουν προβλημα απλα δεν θα το γραψουν ποτέ. Οποτε μην εισαι προκατειλημμένος.
    The gr81 .

  5. #5
    Εγγραφή
    12-11-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αποψη μου ειναι να μην αγορασεις τιποτα ακομα.

    Κανε την αλλαγη που θες στο πακετο που θελεις. Βαλε πανω κανονικοτατα το ρουτερ του παροχου. Αν δεν μεινεις ευχαριστημενος τοτε ψαξε για αντικαταστατη.

    Σαφως και θα ακουσεις αρνητικα σχολια. Οσοι εχουν προβλημα (για τον οποιοδηποτε λογο ) τοτε θα μπουν εδω και θα ποσταρουν.
    Οσοι ΔΕΝ εχουν προβλημα απλα δεν θα το γραψουν ποτέ. Οποτε μην εισαι προκατειλημμένος.
    Σε ευχαριστώ. Ένα τελευταίο ερώτημα: έχω τη δυνατότητα να αρνηθώ να πάρω το router του παρόχου; Θα επικοινωνήσω μαζί τους τηλεφωνικά ούτως ή άλλως. Έχω το νόμιμο δικαίωμα; Και μετά, με λίγη βοήθεια βρίσκω router για τις ανάγκες μου.

    *Κατά τύχη το σχετικό post το είδα εδώ, σε αυτό το site:https://www.adslgr.com/forum/threads...BB%CE%BB%CE%BF
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GiorgosAth : 17-01-20 στις 19:09.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν σου κοστιζει κατι. Παρτο και αν μετα απο δοκιμαστικη περιοδο δεις οτι καπου δεν σε καλυπτει... βαλτο στο κουτι του και αστο στην ακρη.

    Γιατι θες ντε και καλα να πληρωσεις για κατι απο τωρα?
    The gr81 .

  7. #7
    Εγγραφή
    12-11-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σου κοστιζει κατι. Παρτο και αν μετα απο δοκιμαστικη περιοδο δεις οτι καπου δεν σε καλυπτει... βαλτο στο κουτι του και αστο στην ακρη.

    Γιατι θες ντε και καλα να πληρωσεις για κατι απο τωρα?
    Έχω δικαίωμα να αρνηθώ την αγορά του από τη Nova (κοστίζει 15 ή 20 € σε περίπτωση αγοράς από αυτήν). Έχω διαβάσει και τη συζήτηση που σου έστειλα παραπάνω.

  8. #8
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εχασα 5 λεπτα τσαμπα να διαβασω το νημα.

    Ειλικρινα απλα δεν θα σχολιασω.

    Αν θες περιμενε να ενεργοποιηθεις , να μπει το ρουτερ του παροχου και να το δοκιμασεις.
    Αν δεις οτι δεν σου κανει τοτε προχωρα σε αγορα αλλου modem-royter.
    The gr81 .

  9. #9
    Εγγραφή
    12-11-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχασα 5 λεπτα τσαμπα να διαβασω το νημα.

    Ειλικρινα απλα δεν θα σχολιασω.

    Αν θες περιμενε να ενεργοποιηθεις , να μπει το ρουτερ του παροχου και να το δοκιμασεις.
    Αν δεις οτι δεν σου κανει τοτε προχωρα σε αγορα αλλου modem-royter.
    Οκ. Αυτό μάλλον θα κάνω. Μου είπανε από την τεχνική υποστήριξη της NOVA ότι αν το τηλέφωνο στηρίζεται σε τεχνολογία VOIP θα πρέπει να αγοράσω το router από την ίδια. Όπως και να έχει, επειδή δεν είμαι πολύ σχετικός με αυτά, μάλλον θα το αγοράσω. Η μόνη μου ένσταση είναι τα αρνητικά σχόλια στο ίντερνετ.

    - - - Updated - - -

    Οι κριτικές στο ίντερνετ για τις συσκευές που δίνουν οι πάροχοι είναι αρκετά αρνητικές. Αν αγοράσω δική μου συσκευή, θα πρέρει να είναι οπωσδήποτε modem router; Ευχαριστώ.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiorgosAth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ. Αυτό μάλλον θα κάνω. Μου είπανε από την τεχνική υποστήριξη της NOVA ότι αν το τηλέφωνο στηρίζεται σε τεχνολογία VOIP θα πρέπει να αγοράσω το router από την ίδια. Όπως και να έχει, επειδή δεν είμαι πολύ σχετικός με αυτά, μάλλον θα το αγοράσω. Η μόνη μου ένσταση είναι τα αρνητικά σχόλια στο ίντερνετ.

    - - - Updated - - -

    Οι κριτικές στο ίντερνετ για τις συσκευές που δίνουν οι πάροχοι είναι αρκετά αρνητικές. Αν αγοράσω δική μου συσκευή, θα πρέρει να είναι οπωσδήποτε modem router; Ευχαριστώ.
    Ειμαι 12 χρονια στο φορουμ. Αν χρειαστεις βοηθεια εδω θα ειμαι. Μην αγχωνεσαι και μην διαβαζεις αλλα αρνητικα σχολια.
    Τα θετικα ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΣΕΔΟΝ ΠΟΤΕ. Σκεψου την αναλογια ποσοι ειναι οι συνδρομητες και ποσα σχολια διαβασες.
    Ολα μια χαρα θα ειναι.

    Αποψη μου... ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΑ.
    Οταν ερθει η ωρα θα βρουμε αυτο που θα σου καλυπτει .
    The gr81 .

  11. #11
    Εγγραφή
    12-11-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι 12 χρονια στο φορουμ. Αν χρειαστεις βοηθεια εδω θα ειμαι. Μην αγχωνεσαι και μην διαβαζεις αλλα αρνητικα σχολια.
    Τα θετικα ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΣΕΔΟΝ ΠΟΤΕ. Σκεψου την αναλογια ποσοι ειναι οι συνδρομητες και ποσα σχολια διαβασες.
    Ολα μια χαρα θα ειναι.

    Αποψη μου... ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΑ.
    Οταν ερθει η ωρα θα βρουμε αυτο που θα σου καλυπτει .
    Οκ. Σε ευχαριστώ. Απλά λαμβάνω υπ'όψιν τα εξής θέματα:
    1. Να μην πετάξω λεφτά μου στα σκουπίδια αγοράζοντας το router της εταιρείας
    2. Να αγοράσω κάτι και για το μέλλον, να με καλύπτει και όταν οι τεχνολογικές εξελίξεις, τα αντίστοιχα προϊόντα, έρθουν και στην Ελλάδα (ταχύτητες ίντερνετ κ.λ.π.) και
    3. Να έχω κάποιο καλύτερο router ώστε να έχουν τα δικά μου άτομα καλύτερη κάλυψη wifi.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GiorgosAth : 18-01-20 στις 18:17.

  12. #12
    Εγγραφή
    12-11-2011
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι 12 χρονια στο φορουμ. Αν χρειαστεις βοηθεια εδω θα ειμαι. Μην αγχωνεσαι και μην διαβαζεις αλλα αρνητικα σχολια.
    Τα θετικα ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΣΕΔΟΝ ΠΟΤΕ. Σκεψου την αναλογια ποσοι ειναι οι συνδρομητες και ποσα σχολια διαβασες.
    Ολα μια χαρα θα ειναι.

    Αποψη μου... ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΚΟΜΑ.
    Οταν ερθει η ωρα θα βρουμε αυτο που θα σου καλυπτει .
    Επικοινωνήσαμε πριν λίγο με τη NOVA. Είπαν στη μητέρα μου, στης οποίας το όνομα είναι η γραμμή, ότι οι ταχύτητες που θα έχουμε με το πακέτο 50 Mbps θα είναι μεταξύ 24 και 50 Mbps. Πριν λίγες μέρες είχα μιλήσει με τεχνικό της NOVA ο οποίος μου είχε πει ότι η ταχύτητα θα είναι 50 Mbps σταθερά γιατί χρησιμοποιούνται οπτικές ίνες. Και σήμερα μίλησα με τεχνικό ο οποίος μου είπε ότι δεν μπορεί να εγγυηθεί ταχύτητα γιατί εξαρτάται από την απόσταση από τον κόμβο και πως όταν η ταχύτητα πέφτει κάτω από 44 Mbps αυτό θα αντιμετωπίζεται ως βλάβη και θα διορθώνεται από τους τεχνικούς. Αυτό όμως προϋποθέτει κάθε φορά που αντιλαμβάνομαι χαμηλές ταχύτητες να επικοινωνώ με το τεχνικό τμήμα και να διορθώνεται. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Τι μπορώ να κάνω;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GiorgosAth : 20-01-20 στις 16:51.

  13. #13
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Σε τι ακριβώς να σε βοηθήσει ;
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  14. #14
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.739
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiorgosAth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Τι μπορώ να κάνω;
    Μην πνιγεσαι σε μια κουταλια νερο. Οπως επισης μην φερνεις την καταστροφη.

    Αν θελεις vdsl ....βαλε vdsl... το πως θα παιξει ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙ πριν ενεργοποιηθει η υπηρεσια και τελειωσουν οι ρυθμισεις.

    Spoiler:
    Αν θες βοηθεια στο να μαντεψουμε... λυπαμαι αλλα η μαγικη σφαιρα ειναι για service αυτη την εβδομαδα.


    Βαλε την υπηρεσια που θελεις... και αν εχει προβλημα με κατι... τοτε το συζηταμε.
    The gr81 .

  15. #15
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    4.750
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14400/1022
    ISP
    Wind
    DSLAM
    On Telecoms - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Asus DSL-N10_C1
    SNR / Attn
    10,5(dB) / 16,7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiorgosAth Εμφάνιση μηνυμάτων
    - - - Updated - - -



    Επικοινωνήσαμε πριν λίγο με τη NOVA. Είπαν στη μητέρα μου, στης οποίας το όνομα είναι η γραμμή, ότι οι ταχύτητες που θα έχουμε με το πακέτο 50 Mbps θα είναι μεταξύ 24 και 50 Mbps. Πριν λίγες μέρες είχα μιλήσει με τεχνικό της NOVA ο οποίος μου είχε πει ότι η ταχύτητα θα είναι 50 Mbps σταθερά γιατί χρησιμοποιούνται οπτικές ίνες. Και σήμερα μίλησα με τεχνικό ο οποίος μου είπε ότι δεν μπορεί να εγγυηθεί ταχύτητα γιατί εξαρτάται από την απόσταση από τον κόμβο και πως όταν η ταχύτητα πέφτει κάτω από 44 Mbps αυτό θα αντιμετωπίζεται ως βλάβη και θα διορθώνεται από τους τεχνικούς. Αυτό όμως προϋποθέτει κάθε φορά που αντιλαμβάνομαι χαμηλές ταχύτητες να επικοινωνώ με το τεχνικό τμήμα και να διορθώνεται. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Τι μπορώ να κάνω;
    Τι μπορείς να κάνεις, για το πρόβλημα που διάβασες ότι ίσως σου έρθει στην ζωή σου, και θα είναι να συγχρονίζει η Vdsl κάτω απο 44mbit?
    Αν ισχυει το 39 που βλεπω για ηλικια, έχε το νου σου, γιατι μετά τα 40 βαράνε κάτι εμφράγματα και κάτι εγκεφαλικά που κλαίνε μανάδες.
    Οπότε... χαλάρωσε και απόλαυσε το!

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας