Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 31
  1. #1
    Εγγραφή
    04-02-2019
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα, τους τελευταίους δύο μήνες έχω σοβαρό πρόβλημα στην πολυκατοικία μου με τα καλώδια τηλεφώνου στον κατανεμητή. Δεν ξέρω αν γίνεται επίτηδες αλλά κάθε 10 ημέρες κάποιος τραβάει τα καλώδια και μένω συνεχώς χωρίς τηλεφωνο και δίκτυο. Η ενημέρωση στην διαχειρίστρια δεν βοήθησε μιας και είπε ότι δεν μπορεί να κλειδώσει το κουτί γιατί έρχονται συνεχώς τεχνικοί και ζητάνε τα κλειδιά. Τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση παιδιά; μπορώ να κάνω κάτι ή είμαι στο έλεος των βαρβάρων που τραβάν τα καλώδια.
    Υ.Γ.
    Δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό νήμα για μια τέτοια ανακοίνωση, οπότε συγχωρέστε με αν είναι άσχετο με την θεματολογία.

  2. #2
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Είναι υποχρέωση του διαχειριστή να είναι κλειδωμένος ο κατανεμητής και να φροντίζει να ανοίγει όποτε χρειάζεται.

    Πόσα διαμερίσματα είναι και έρχονται συνεχώς τεχνικοί;

  3. #3
    Εγγραφή
    04-02-2019
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Είναι καμιά 30 άρια. Φαντάζομαι τεχνικοί έρχονται συνεχεια γιατί μάλλον και οι υπόλοιποι έχουν το ίδιο προβλημα.

  4. #4
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    432
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Δεν γνωρίζω τι καθεστώς ισχύει επισήμως για αυτά τα θέματα, αλλά πιστεύω πως η πρόσβαση στον κατανεμητή του κτηρίου πρέπει να είναι ελεγχόμενη και όχι μπάτε-σκύλοι-αλέστε επειδή ο διαχειριστής δεν είναι πρόθυμος/ικανός να την επιτηρεί.

    Μια λύση θα ήταν, όποιος ένοικος έχει ραντεβού με τεχνικό, να προνοεί να παίρνει έγκαιρα το κλειδί του κατανεμητή από τον διαχειριστή, και όταν τελειώνουν οι εργασίες να το επιστρέφει.

  5. #5
    Εγγραφή
    04-02-2019
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Κατ' αρχην ευχαριστω για τις απαντησεις. Παιδια παιζει οι τεχνικοι που ερχονται να πεταει ο ενας τις γραμμες του αλλου εκτος, ισως και λογο απροσεξιας; ή απλα εχω καποιον βανδαλο συγκατοικο;

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο κατανεμητής θα πρέπει να είναι κλειδωμένος και θα πρέπει να αναφέρεται και μέσα στον κανονισμό της πολυκατοικίας.
    Το κλείδωμα διασφαλίζει πρώτα-πρώτα το απορρήτο των επικοινωνιών που είναι θεμελιώδες θέμα και μετά όλα τα άλλα.
    Τον κατανεμητή θα πρέπει να τον ξεκλειδώνει ο ίδιος ο διαχειριστής και να είναι παρών καθ' όλη την διάρκεια των εργασιών του τεχνικού.
    Ζήτησε από τον ιδιοκτήτη σου τον κανονισμό της πολυκατοικίας.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ' αρχην ευχαριστω για τις απαντησεις. Παιδια παιζει οι τεχνικοι που ερχονται να πεταει ο ενας τις γραμμες του αλλου εκτος, ισως και λογο απροσεξιας; ή απλα εχω καποιον βανδαλο συγκατοικο;
    Μπορεί απλά κάποιον που διαβάζει adslgr.com και νομίζει πως μπορεί να κατσαβιδιάζει για να κερδίσει 0.5Mbps

  8. #8
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι καμιά 30 άρια. Φαντάζομαι τεχνικοί έρχονται συνεχεια γιατί μάλλον και οι υπόλοιποι έχουν το ίδιο προβλημα.
    Σε όλους σας συμβαίνει αυτό η μόνο σε εσένα; Δλδ βγάζουν όλων τα καλώδια η μόνο τα δικά σου;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  9. #9
    Εγγραφή
    04-02-2019
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Την προηγουμενη φορα ειμαστε τρια διαμερισματα με προβλημα, αυτη την φορα δεν γνωριζω αν εχει και αλλος προβλημα, λογικα θα εχουν και αλλοι αφου το πρωι της Παρασκευης βρηκα ανοικτο το ντουλαπι του διανεμητη και ενα χαος απο καλωδια που ηταν εκτος κουτιου. Τις αλλες φορες πιυ μου συνεβησε (3) δεν ξερω αν ηταν και αλλοι.

  10. #10
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    432
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την προηγουμενη φορα ειμαστε τρια διαμερισματα με προβλημα, αυτη την φορα δεν γνωριζω αν εχει και αλλος προβλημα, λογικα θα εχουν και αλλοι αφου το πρωι της Παρασκευης βρηκα ανοικτο το ντουλαπι του διανεμητη και ενα χαος απο καλωδια που ηταν εκτος κουτιου. Τις αλλες φορες πιυ μου συνεβησε (3) δεν ξερω αν ηταν και αλλοι.
    Μου ακούγεται λίγο απαράδεκτη αυτή η κατάσταση. Κάτι πρέπει να κάνετε άμεσα για να αποτρέπεται η πρόσβαση του κάθε τυχαίου στον κατανεμητή

  11. #11
    Εγγραφή
    04-02-2019
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    και εγώ έτσι πιστεύω, αρκετά σας απασχόλησα, είναι πασιφανές ότι πρέπει να κλειδωθεί ο κατανεμητής, σας ευχαριστώ όλους.

  12. #12
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Moho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου ακούγεται λίγο απαράδεκτη αυτή η κατάσταση. Κάτι πρέπει να κάνετε άμεσα για να αποτρέπεται η πρόσβαση του κάθε τυχαίου στον κατανεμητή
    Το προφανές αφού έχουν τέτοια.. Αφού συμβαίνει και σχεδόν σε όλους τους..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pap Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγώ έτσι πιστεύω, αρκετά σας απασχόλησα, είναι πασιφανές ότι πρέπει να κλειδωθεί ο κατανεμητής, σας ευχαριστώ όλους.
    Συνέλευση κάνατε επί του θέματος; Αν όχι, ίσως πρέπει..
    Πάντως άλλο πράμα και τούτο πάλι..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #13
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Μαλακωντα Ευβοιας & Πλ. Αμερικης - Πατησια
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.951
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    ZXHN H108N V2.3
    SNR / Attn
    11.3(dB) / 36,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φερε εναν ηλεκτρολογο και αυτονομησου απο τον κατανεμητη
    Prima pensa, poi parla, perché parole poco pensate portano pena

  14. #14
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.761
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν μπορει να γινει αυτο. Σε 30 διαμερισματα υπαρχει κανονικη εισαγωγη απο τον οτε, οποτε απο κει και μονον απο εκει μπορει να παρει τη γραμμη του.

    Το προβλημα εχει να κανει προφανως με την αναρχη κατασταση που επικρατει στον κατανεμητη.
    30 διαμερισματα, με 2 γραμμες (το πιθανοτερο) 120 καλωδια.
    Εισαγωγη του οτε τυπικα με κανα 50 ζευγο, 25ζευγο σιγουρα. Αλλα 100 καλωδια.
    Αυτα μεταξυ τους συνδεονται (αν καθε διαμερισμα εχει μια συνδεση) με 60 ραζιμ καλωδια.
    ΕΕ δεν θελει πολυ για να γινει το μπαχαλο αν δεν ειναι στημενο σωστα.

    Αν ειναι και τιποτε ρεγκλετες με βιδες η με κλεμμες, ολα μαζι στριμωγμενα σε κανα μικρο κουτι, ειναι απολυτως λογικο να γινεται αυτο που αναφερεται.
    Λυσεις υπαρχουν , αλλα οχι τσαμπα.

  15. #15
    Εγγραφή
    30-11-2005
    Περιοχή
    Μαλακωντα Ευβοιας & Πλ. Αμερικης - Πατησια
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.951
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    ZXHN H108N V2.3
    SNR / Attn
    11.3(dB) / 36,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι αλλα μπορει ενας ηλεκτρολογος να βαλει μια ακομα ρεγκλετα/krone και να ριξει εκει πανω τον εισερχομενο χαλκο και να παρει εξοδο την γραμμη του.
    Μπορει επισης να συννενοηθει με κανα δυο ακομα και να πεσουν και αυτοι στην ρεγκλετα και να φυγουν απο το μπαχαλο που θα εχει εκει μεσα
    Prima pensa, poi parla, perché parole poco pensate portano pena

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας