Σελ. 5 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 117

Θέμα: Nova κινητή

  1. #61
    Εγγραφή
    22-12-2018
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Πρωτες εντυπώσεις:
    Αψογη εκκινηση σημερα με αποστολή ολων των απαραιτητων μηνύματων ενεργοποίηση ς. Επικοινωνιες και internet στη Ναξο, απροβλημάτιστα
    Eαν συνεχισει ετσι, its a keeper!

  2. #62
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    φίλε μπορείς να ελέγξεις αν έχεις volte (φωνή στο 4g); Τηλεφώνησα τις προάλλες στο cc να ρωτήσω αν παρέχουν και δεν γνώριζαν καν τι είναι η συγκεκριμένη υπηρεσία.

  3. #63
    Εγγραφή
    30-05-2013
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE
    Path Level
    Fastpath
    Να παραθέσω και εγώ τις εντυπώσεις μου σχετικά με το πιλοτικό.

    Αρχικά ξεκίνησα συμπληρώνοντας την φόρμα εκδήλωσης ενδιαφέροντος και με κάλεσαν μετά από 2 μέρες. Η κοπέλα που κάλεσε βρισκόταν κάπου που είχε υπερβολικό θόρυβο και το πρώτο πράγμα που με ρώτησε είναι εάν είμαι εργαζόμενος στην Nova. Της απάντησα ότι όχι δεν είμαι και με ενημερώνει ευγενικά και ωραία ότι το πιλοτικό διατίθεται μόνο για τους εργαζόμενους στην εταιρεία. Κάπου εκεί τελείωσε η συνομιλία μας, εκφράζοντας βέβαια τα παράπονα μου καθώς κάτι τέτοιο δεν αναφέρεται στην σελίδα ούτε αφήνεται να εννοηθεί.


    Με καλούν μετά από περίπου μια εβδομάδα για να με ενημερώσουν ότι πλέον το δίνουν και σε μη εργαζόμενους. Ωραία λέω προχωράμε στην ενεργοποίηση. Δίνω τα στοιχεία μου και λαμβάνω μετά από 4 εργάσιμες τη νέα sim. Την οποία ενεργοποίησαν σήμερα εφόσον έλαβαν το συμβόλαιο από τη κουριερ.

    Ο αριθμός που έλαβα ήταν της σειράς 69000. Η συσκευασία που έλαβα για την sim δεν είχε τίποτα γραμμένο εκτός από Nova. Ούτε τον αριθμό της sim. Μέσα περιεχόταν η κλασσική πλαστική κάρτα με την sim χωρίς κάποια επιπλέον πληροφορία με εξαίρεση το pin και puk.

    Με την πρόσβαση της κάρτας στο δίκτυο ήρθαν 2 SMS γραμμένα στα αγγλικά με οδηγίες για ρύθμιση των APN. Η κάλυψη έδειχνε να είναι ίδια με της COSMOTE στην περιοχή που ήμουν και οι ταχύτητες σε speedtest πολύ κοντά.

    Οι παροχές που δίνει για 15€ δεν τις λες και vfm αλλά θα περιμένω να δω τα εμπορικά προγράμματα καθώς έχουμε άλλα 2 καρτοκινητά που δεν βρίσκω λόγω να μην τα μεταφέρουμε εφόσον υπάρχει κάποια καλή προσφορά.

    Επίσης να πω ότι προσπάθησα αμέσως μετά την πρόσβαση στο δίκτυο να φτιάξω account για τον έλεγχο του υπολοίπου αλλά μάταια. Δεν μπορούσαν να επαληθεύσουν τα στοιχεία μου για να προχωρήσω. Απευθύνθηκα στο chat όπου μου λένε ότι δεν δίνεται η δυνατότητα για το my account στο πιλοτικό. Μετά μου λένε ότι έκαναν λάθος και ότι δίνεται αλλά παρόλο που έχω υπηρεσίες και κάνω χρήση της sim, συστημικά δεν φαίνεται ενεργή η σύνδεση.

  4. #64
    Εγγραφή
    18-05-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΛ. ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ
    Router
    Fritz7581
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiwrgosNT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης να πω ότι προσπάθησα αμέσως μετά την πρόσβαση στο δίκτυο να φτιάξω account για τον έλεγχο του υπολοίπου αλλά μάταια. Δεν μπορούσαν να επαληθεύσουν τα στοιχεία μου για να προχωρήσω. Απευθύνθηκα στο chat όπου μου λένε ότι δεν δίνεται η δυνατότητα για το my account στο πιλοτικό. Μετά μου λένε ότι έκαναν λάθος και ότι δίνεται αλλά παρόλο που έχω υπηρεσίες και κάνω χρήση της sim, συστημικά δεν φαίνεται ενεργή η σύνδεση.
    Μια από τα ίδια και γω. Δεν κατάφερα να μπω στο my account ενώ η συνομιλία με το chat δεν βοήθησε καθόλου.

  5. #65
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    φίλε μπορείς να ελέγξεις αν έχεις volte (φωνή στο 4g); Τηλεφώνησα τις προάλλες στο cc να ρωτήσω αν παρέχουν και δεν γνώριζαν καν τι είναι η συγκεκριμένη υπηρεσία.
    Από την στιγμή που η Vodafone το ενεργοποίησε επίσημα στο δίκτυό της αρχές του έτους (ενώ η συμφωνία με τη Forthnet έχει κλείσει από πιο παλιά, όταν δεν το έδινε επίσημα η Vodafone αλλά έκανε απλά δοκιμές), το θεωρώ αδύνατο να το δίνει η Forthnet.

  6. #66
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiderman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την στιγμή που η Vodafone το ενεργοποίησε επίσημα στο δίκτυό της αρχές του έτους (ενώ η συμφωνία με τη Forthnet έχει κλείσει από πιο παλιά, όταν δεν το έδινε επίσημα η Vodafone αλλά έκανε απλά δοκιμές), το θεωρώ αδύνατο να το δίνει η Forthnet.
    έχει λογική ο συλλογισμός σου αλλά μη ξεχνάμε ότι σε λιγους μήνες (και) η vf θα κλείσει τελείως το 3G. Τι θέλω να πω; Θα έχει και η ίδια (vf) συμφέρον να περνάει όσο περισσότερη κίνηση γίνεται από το 4G. Το gsm παγκοσμίως πλέον κυρίως προορίζεται για m2m και λοιπές legacy συσκευές.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefanos1999 : 12-08-20 στις 00:47.

  7. #67
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.966
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχει λογική ο συλλογισμός σου αλλά μη ξεχνάμε ότι σε λιγους μήνες (και) η vf θα κλείσει τελείως το 3G. Τι θέλω να πω; Θα έχει και η ίδια (vf) συμφέρον να περνάει όσο περισσότερη κίνηση γίνεται από το 4G. Το gsm παγκοσμίως πλέον κυρίως προορίζεται για m2m και λοιπές legacy συσκευές.
    Κάτι για τέλος του 22 διάβασα.. Οι άλλοι πάροχοι έχουν ανακοινώσει τπτ;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #68
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    νομίζω τέλος του '21 το (3G) κλείνει και η κοσμοτε.

  9. #69
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiderman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από την στιγμή που η Vodafone το ενεργοποίησε επίσημα στο δίκτυό της αρχές του έτους (ενώ η συμφωνία με τη Forthnet έχει κλείσει από πιο παλιά, όταν δεν το έδινε επίσημα η Vodafone αλλά έκανε απλά δοκιμές), το θεωρώ αδύνατο να το δίνει η Forthnet.
    Θέμα της nova είναι αν θα χρησιμοποιήσει IMS. Από την μεριά της vodafone δεν υπάρχει περιορισμός, γιατί όπως είπαμε χρησιμοποιεί μόνο το δίκτυό της.

  10. #70
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiwrgosNT Εμφάνιση μηνυμάτων

    Επίσης να πω ότι προσπάθησα αμέσως μετά την πρόσβαση στο δίκτυο να φτιάξω account για τον έλεγχο του υπολοίπου αλλά μάταια.
    Εναλλακτικά μπορείς να καλείς το 1200 (από κινητό Nova) για να ακούς το υπόλοιπο σου

  11. #71
    Εγγραφή
    30-05-2013
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100000/10000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    ZTE
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVDLover75 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εναλλακτικά μπορείς να καλείς το 1200 (από κινητό Nova) για να ακούς το υπόλοιπο σου
    Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση, δεν το γνώριζα.

    Ωστόσο σήμερα, μια μέρα μετά την ενεργοποίηση της sim, ήρθε sms καλωσόρισματος. Αμέσως μετά έλαβα sms με έναν προσωρινό κωδικό για το my account όπου με ενημέρωσαν ότι το username μου είναι το email μου.

  12. #72
    Εγγραφή
    22-12-2018
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Για τo volte δε γνωριζω. Οσον αφορα την ενημερωση για τα του λογαριασμού, μετα την ενεργοποίηση του νεου αριθμού 69000ΧΧΧΧΧ, ελεγξα το myaccount app στο κινητο ( android). Ειχε ενσωματωθει αλλη μια ενοτητα, με τις σχετικες πληροφοριες για το λογαριασμό της κινητης NOVA. Η ενοτητα ειχε υπεραρκετες πληροφορίες, κατι που μου εκανε θετική εντύπωση.
    Σε 5-10 ημερες φανταζομαι η εικονα θα ειναι πληρεστερη.

  13. #73
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.627
    Downloads
    52
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Ζte 288a
    SNR / Attn
    6(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάνα print screen από my account?

  14. #74
    Εγγραφή
    09-04-2011
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    870
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 220,0 ↑ 22,0
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Mesh
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakels Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνα print screen από my account?
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2020-08-12 at 23.42.42.png 
Εμφανίσεις:  46 
Μέγεθος:  231,8 KB 
ID: 217819

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2020-08-12 at 23.43.17.png 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  209,4 KB 
ID: 217820
    FRITZ! Mesh Set [FRITZ!Box 7530 & FRITZ!Repeater 1200] * MacBook Air M1 * iPhone 12 * Huawei E3372h-153 LTE USB Stick * Gigaset E370 & C620 DECT Phones

  15. #75
    Εγγραφή
    10-10-2018
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    766
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10999/110092
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    29.8(dB) / 3.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από StrontiumDog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τo volte δε γνωριζω. Οσον αφορα την ενημερωση για τα του λογαριασμού, μετα την ενεργοποίηση του νεου αριθμού 69000ΧΧΧΧΧ, ελεγξα το myaccount app στο κινητο ( android). Ειχε ενσωματωθει αλλη μια ενοτητα, με τις σχετικες πληροφοριες για το λογαριασμό της κινητης NOVA. Η ενοτητα ειχε υπεραρκετες πληροφορίες, κατι που μου εκανε θετική εντύπωση.
    Σε 5-10 ημερες φανταζομαι η εικονα θα ειναι πληρεστερη.
    Το myaccount είναι όντως πολύ εντυπωσιακό, αλλά θα μπορούσε να έχει και μερικές άλλες δυνατότητες όπως πχ επιλογή φραγών, επιλογή προγράμματος χρήσης, ενεργοποίηση άλλων υπηρεσιών κτλ . Μην περιμένεις όμως να δεις κάτι περισσότερο αφού ότι είναι να δεις, το βλέπεις από την πρώτη μέρα

Σελ. 5 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας