Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 30
  1. #1
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ίσως εδώ να βρω την λύση μιας και είναι θέμα μηνών αυτό που τραβάω..
    Πέρσι τον Φλεβάρη βάλαμε στην εταιρία μια wind 200/20 ( με την καμπίνα απεναντι στα 20m) . Αυτή η σύνδεση παρεα με μια άλλη wind 24mbps καταλήγουν σε ένα firewall/load balance router της cisco ( meraki mx64 )
    Μέχρι και τον Ιούνιο δεν μας απασχόλησε καθόλου η γραμμή . Απροβληματιστη λειτουργία μιας και η ip της που είναι static χρησιμοποιείται για την διασύνδεση με το b2b που έχουμε.
    Από τον Ιούνιο άρχισαν τα πανηγύρια . Αρκετές φορές την έπιανε ο σατανάς και άρχιζαν οι αποσυνδέσεις ανά 5 λεπτά. Άλλες φορές ενώ δούλευε κανονικά για μέρες ολόκληρες ξαναρχιζαν οι αποσυνδέσεις . Στην παρέα ήρθε να προστεθεί ένα tplink 9970 το οποίο το είχα σαν backup και το βάζω όταν αρχίζουν αυτά τα θέματα σε bridge mode

    Από την αρχή του έτους 2020 και μετά από την τελευταία επίσκεψη τεχνικού έδειχνε το πρόβλημα να ομαλοποιείται . 3 αποσυνδεσεις μέχρι τις 14 του Γενάρη και μετά το πανηγύρι.. με 50 και πλέον αποσυνδέσεις.
    Η γραμμή πεντακάθαρη στα 20-30 λεπτά που καθόταν κάθε φορά ο τεχνικός.
    Το modem ένα Dga 4130 της technicolor το οποίο μας το άλλαξαν πριν 2 μήνες.
    Τα καλώδια ξεκινάνε από την αποθήκη μας και έχω βάλει το ζεύγος σε ένα πριζακι με έξοδο rj11 που δίνει στο router
    Τα credentials και των 2 γραμμών στο cisco.
    Να τονίσω ότι εδώ και ένα χρόνο η άλλη γραμμή δεν έχει καταγράψει καμιά αποσύνδεση. Επίσης μετά και την τελευταία επίσκεψη τεχνικού η γραμμή άρχισε να συγχρονίζει στα 120 και να δουλεύει για μέρες χωρίς πρόβλημα. Λόγω του μεγάλου upload την χρειαζόμαστε για.το.site γιατί με την 24αρα έχουμε μεγάλες καθυστερησεις ( ο πάροχος που μας φιλοξενεί θέλει απλά μια static για.την.συνδεση και αναγκαστικά έχουμε βάλει αυτήν
    Σε συζήτηση με φίλο που είναι χρόνια στο.κουρμπετι μου είπε ότι τα technicolor δεν δουλεύουν καλά σε fixed ip mode
    Επίσης μια φορά.στο τηλέφωνό μου ανέφεραν από την wind ότι βλέπουν θέμα με τα credentials και για αυτό το λόγο οι αποσυνδέσεις. Να τονίσω ότι σαν αποσυνδέσεις εννοώ ότι το modem ξεσυγχρονιζει σε ότι αφορά την γραμμή και όχι σε ότι αφορά τα credentials. Εκτός και αν αυτά πάνε μαζί πλέον σε αυτού του τύπου τις γραμμές. Λέω να δοκιμάσω σήμερα το βράδυ να.καταργησω την γραμμή από το firewall και να την βάλω πάνω στο pc μου με pppoe για να δω πως συμπεριφέρεται το modem

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ο συγχρονισμός στα 120 σαν να δείχνει πως σας γυρίσανε την γραμμή σε 17a profile από supervectoring 35b, για να μειώσουν τις αποσυνδέσεις. Αν δεν είναι προβληματικό το modem, παίζει σοβαρά να υπάρχει καλωδιακό ή πρόβλημα παρεμβολών.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Το θέμα ήταν οτι η γραμμή γύρισε στα 120 αλλά ούτε και οι ίδιοι γνώριζαν πως γύρισε και πως δεν έκαναν τίποτα αυτοί. Το θέμα είναι οτι κρατησε λιγες μέρες χωρίς πρόβλημα και μετά γύρισε πάλι στα 220 περίπου

    Ο τελευταίος τεχνικός που ήρθε μέτρησε την γραμμή και ειπε οτι ειναι τέλεια.
    Σχετικά με τις παρεμβολές...

    Ο κεντρικός πίνακας των καλωδίων είναι μέσα στην πολυκατοικία που έχουμε από πάνω μας. Από κει και πέρα. Στην αποθήκη βγαίνουν από τον τοίχο τηλεφωνικά καλώδια από μια πρίζα χύμα και με ενα καλώδιο από αυτά τα χοντρά τα τηλεφωνικά που έχουν μέσα πολλά ζεύγη, καταλήγει στο πριζάκι που έχω βάλει ενα ζεύγος (κιτρινο ασπρο).
    Δίνω με ενα καλώδιο τηλεφωνικό στο router και απο κει με ενα καλώδιο UTP στο firewall
    Την ώρα που μου στέλνει μήνυμα το firewall Οτι έπεσε το uplink 0 Και γύρισε στο Uplink 1 (24αρα) , την ίδια ώρα στο Technicolor ειναι Off το broadband Και κάνει Initializing

    H συγκεκριμένη γραμμή δούλευε χρόνια σαν γραμμή Internet Πρώτα, μετά είχαμε το φαξ πάνω.
    Οσες μετρήσεις και να έκαναν στην γραμμή έδειξαν οτι όλα ειναι μια χαρά.
    Τώρα θα μου πεις γιατί δεν ξέρω και εγώ. Μπορεί ξέρω γω στα 30 λεπτά που κάνει τις μετρήσεις να ειναι ολα οκ και μετά να αρχίζει τα κουλά?

    Σήμερα θα δώσω απευθείας από το router στο pc μου καταργώντας για καμιά μέρα το firewall (θα έχω πάνω του μόνο την 24άρα) να δω πως θα πάει

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το ότι γύρισε στα 220 ξαφνικά, σημαίνει πως ξανασυγχρόνισε σε supervectoring. Παίζει να είναι προβληματική η κάρτα στην καμπίνα.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #5
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Απλά όταν τους το είπα μου ειπαν οτι αυτοί δεν εκαναν κάτι. Ουτε πως γύρισε στα 120 ουτε πως ξαναπήγε στα 220
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manolis28athens : 18-01-20 στις 14:39.

  6. #6
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο ίδιο καλώδιο, περνάνε και οι 2 γραμμές ?

    Αν ναι μπορεί να υπάρχει και θέμα παρεμβολών.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  7. #7
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Η γραμμή ειναι μια. Ένα ζεύγος πάει στο πριζάκι και από κει στο router . To fax ειναι πανω στο sip του router

    By the way

    Πριν μισή ώρα έβγαλα την γραμμή από το firewall , έβαλα το καλώδιο από το router στο δικό μου Pc και το γύρισα σε PPP

    Παίζει για 8-10 λεπτά , πέφτει , ξανακάνει Initializing, ξανάρχεται και τούμπαλιν

    Από την ώρα που την γύρισα σε PPP μετά από λίγο επανήλθε και το FAX. Άρα δεν είναι θέμα Fixed Ip Mode το όλο ζήτημα.

    Μέσα στην ώρα που η γραμμή ειναι up αλλάζει πολλές φορές ταχύτητα. Πχ πριν πέσει ήταν στα 219, επανήλθε, έπεσε τα 190 , μετά από κανά λεπτό πήγε στα 208 , μετά από 1 λεπτό στα 210 , μετά από 2 λεπτά στα 219

    Προσπαθώ να βγάλω άκρη με τα Logs και αναγράφω κάποια Logs την ώρα που πέφτει . Δεν ξέρω να τα διαβάζω . Ξεκίνα από κάτω προς τα πάνω. Ειναι τα logs την ώρα που έπαιζε μέχρι τις 15:18:03 και έπεσε

    Jan 18
    15:18:10
    kern.warn kernel
    [98964.269000] bcmxtmcfg: DS xDSL G.inp Mode =
    DISABLED
    Jan 18
    15:18:10
    kern.warn kernel [98964.266000] bcmxtmcfg: ChipId Rev-b0
    Jan 18
    15:18:10
    kern.warn kernel
    [98964.259000] bcmxtmcfg: Normal(XTM/PTM) Mode
    enabled
    Jan 18
    15:18:10
    kern.warn kernel
    [98964.254000] bcmxtmcfg: ReconfigureSAR port 0
    traffictype 0
    Jan 18
    15:18:10
    kern.warn kernel
    [98964.248000] bcmxtmcfg: Connection DOWN,
    LinkActiveStatus=0x0
    Jan 18
    15:18:10
    kern.warn kernel [98963.240000] bcmxtmrt: Egress TM Q 0 Shutdown
    Jan 18
    15:18:10
    kern.warn kernel
    [98963.231000] bcmxtmcfg: XTM Link Information, port
    = 0, State = DOWN(2), Service Support = PTM(2)
    Jan 18
    15:18:10
    kern.crit kernel [98963.228000] Line 0: xDSL link down
    Jan 18
    15:18:03
    daemon.notice odhcpd[3415] Failed to send to ff02::1%br-lan (Operation not permitted)
    Jan 18
    15:18:03
    daemon.info odhcpd[3415] Using a RA lifetime of 0 seconds on br-lan
    Jan 18
    15:17:49
    daemon.info transformer [hostmanager] Ignoring improper wireless radio event
    Jan 18
    15:17:39
    daemon.err odhcp6c[23285]
    Failed to send DHCPV6 message to ff02::1:2 (Operation
    not permitted)
    Jan 18
    15:17:23
    daemon.notice transformer
    [mobiled] (WaitingForDevice) runs WaitingFo

    - - - Updated - - -

    Εγω λεω από τα καλώδια που βγαίνουν από την πρίζα του τοίχου (Κάτι μπλε κοκκινα χοντρά), να πατσάρω το ζεύγος που πρέπει σε μια πρίζα RJ11 , να διώξω ένα καλώδιο ενισχυμένο SFTP με βυσματάκια RJ11 και στις 2 άκρες και να το βάλω στο Router.
    Εκτός και αν το πρόβλημα ειναι πριν την πρίζα

    - - - Updated - - -

    Edit
    Τώρα κράτησε 20 λεπτά και έπεσε . Πριν πεσει έβγαλε τα παρακάτω
    Failed to get IP for interface pppoe-wan


    [wansensing] (L2Sense) runs L2Main.check(timeout)

    Και μετά πάπαλα
    Μετά ξαναήρθε

    - - - Updated - - -

    Δοκιμές επί δοκιμών με γυρισμένο το Technicolor σε PPP και χωρίς να πειράξω καλωδιώσεις τηλεφωνικές

    Επειδή άρχισε να κάνει αποσυνδέσεις συνεχείς... με το pc μου μόνο πάνω του με καλώδιο και το κινητό μου ασύρματα , αποφάσισα μετά από ενα αλλο Post Που ειδα να βγάλω το pc μου από πάνω και να παίξω μόνο με το κινητο.

    Ως εκ θαύματος οι αποσυνδέσεις σταμάτησαν. Με το που έβαζα το καλώδιο από το pc Μου στις lan ports του router (τα δοκίμασα όλα) Να σου κατευθείαν απο αποσυγχρονισμός

    Αφού το γύρισα πάλι σε Fixed Ip Mode, σύνδεσα μια Lan port του technicolor με το firewall και έβγαλα και ενα switch που ειχα στο pc μου, και πήρα κατευθείαν απο το switch που ειναι στο Rack

    Να τονίσω οτι τις συνεχεις αποσυνδεσεις τις εκανε οταν ειχα το technicolor απευθείας πάνω στο pc μου και δεν παρεμβαλόταν το switch που έχω στο γραφείο μου

    Αυτη την στιγμή με

    Το PC μου κατευθειαν στο switch του Rack, Το switch του Rack συνδεδεμένο με το Firewall Και το firewall συνδεδεμένο με το technicolor είμαστε στα 20 λεπτά χωρίς αποσυνδέσεις

    Αν κάνει καμιά αποσύνδεση , θα κλείσω το pc Μου και θα βγάλω και το καλώδιο απο πάνω Και θα μπω από το σπίτι απομακρυσμένα στον server να παρακολουθησω τις αποσυνδέσεις αν υπάρχουν

  8. #8
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οι αυξομειώσεις στην ταχύτητα συγχρονισμού δείχνουν πως μαζεύινται πολλά σφάλματα στην γραμμή και αναγκάζεται να κάνει retrain.

    Πιθανές αιτίες πολλές. Καμπίνα, καλώδιο ως είσοδο, εσωτερική καλωδίωση, παρεμβολές, χαλασμένο modem, πρόβλημα τροφοδοσίας moden (αν έχεις δυνατότητα βάλε το επάνω σε UPS/σταθεροποιητή) κλπ.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #9
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι αυξομειώσεις στην ταχύτητα συγχρονισμού δείχνουν πως μαζεύινται πολλά σφάλματα στην γραμμή και αναγκάζεται να κάνει retrain.

    Πιθανές αιτίες πολλές. Καμπίνα, καλώδιο ως είσοδο, εσωτερική καλωδίωση, παρεμβολές, χαλασμένο modem, πρόβλημα τροφοδοσίας moden (αν έχεις δυνατότητα βάλε το επάνω σε UPS/σταθεροποιητή) κλπ.
    Πλάκα θα έχει δηλαδή να φταίει η πρίζα που το έχω βάλει...

    Αφού απέκλεισα το θέμα να φταίει το firewall , το load balance, το Pc Μου, το switch Που είχα εξτρα στο pc Μου , και αφού πάτσαρα ξανά το πριζάκι και αλλαξα τηλεφωνικό καλώδιο από το πριζάκι προς το router,

    Το γύρισα σε fixed ip mode πάλι και το έβαλα στο wan1 του firewall Με κλειστό το Pc Μου και βγαλμένο τοσο το switch Μου όσο και το pc μου από τα καλώδια.

    Αυτή τη στιγμή μόνο ο server ειναι ανοιχτός τον οποίο και αυτόν σε λίγο θα τον κλείσω γιατί αυριο θα εχει διακοπή για 5-6 ώρες στην περιοχή και δεν θα αντέξει το UPS τόσες ώρες

    Μέχρι στιγμής αφού έχω κάνει και όλα τα παραπάνω έχει κάνει μια αποσύνδεση μόνο και εδώ και μιάμιση ώρα ειναι Online...

    Η αλλη λύση ειναι να φτιάξω ένα πριζάκι εκει που βγαινουν τα καλώδια από τον τοίχο, να πατσάρω ενα UTP με RJ11 και να το στείλω στο router . Και να το αλλάξω πρίζα όπως μου ειπες η να του βάλω UPS που κάνει και σταθεροποίηση.

    Σε ευχαριστώ θερμά για το ενδιαφέρον

    Edit : Συνεχίζει τις αποσυνδέσεις .Κανει 2 μαζεμένες σε 10 λεπτα και μετά σταματάει
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manolis28athens : 18-01-20 στις 20:30.

  10. #10
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φτιάξε το πριζάκι για αρχή.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  11. #11
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πριζάκι πρώτα και αλλαγή καλωδίου...
    Μετά αλλαγή καλωδίων από τον πίνακα της πολυκατοικίας μέχρι την πρίζα

    Μιας και ειναι η καμπίνα απέναντι πόσο μπορεί να κοστίσει να μας φέρουν οπτική από την καμπίνα μέχρι το Router ? Γιατί διάβασα γενικά ότι δεν είναι πολλά τα λεφτά αλλά φαντάζομαι ότι θα πρεπει να σκάψουν κατά μήκος του δρόμου οπότε το σίγουρο ειναι το βρίσιμο που θα φάμε..δεδομένου ότι ο συγκεκριμένος δρόμος είναι παράλληλος της Συγγρού από μέσα και διπλής κατεύθυνσης αν και δεν χωράνε 2 αμάξια δίπλα δίπλα λόγω των παρκαρισμένων

  12. #12
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οπτική θα σας φέρουν μόνο αν η καμπίνα είναι FTTH enabled. Κατά 99% δεν είναι και παίζει με Supervectoring.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  13. #13
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν το ηξερα αλλά κατανοητό..Την βρηκα και στο fttxgr και ειναι VDSL όπως αναφέρει

  14. #14
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ερώτηση κρίσεως μιας και ακόμα δεν έχω προχωρήσει σε αλλάγες καλωδίων
    Χτες πάλι είχαμε χοντρό πρόβλημα. Στις 6:30 σήμερα το πρωί σηκώθηκα προς νερού μου από το σπίτι και είδα οτι η γραμμή στο firewall ειχε πέσει από χτες το βράδυ στις 8 και δεν είχε επανέλθει

    Αρκετές φορές για να την επαναφέρω μπαίνω στο Local διαχειριστικό στο Meraki , γυρνάω το IP Assignment από STATIC (μιας και η γραμμή ειναι STATIC) σε DYNAMIC και τούμπαλιν

    Από το πρωί λοιπόν την έχω αφήσει επίτηδες σε DYNAMIC και δεν εχει κανει αποσύνδεση . Λες να παίζει ρόλο αυτό?

    Η αλλη γραμμή η 24άρα την έχω μόνιμα σε STATIC χωρίς κανένα πρόβλημα

  15. #15
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.746
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για τον αποσυγχρονισμό, δεν φταίει η static IP. Απλά λόγω ώρας, μάλλον κλείδωσε σωστά ο συγχρονισμός.

    - - - Updated - - -

    Πόσες συσκευές συνδέονται στο modem ?
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας