Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    12-09-2015
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    HCN
    Router
    pfSense
    Καλησπερα παιδια!

    Ειμαι στο σπιτι του πατερα μου που εχει ADSL "24" Nova και γενικα υπαρχουν πολλα θεματακια με το internet (router?).

    Μετα απο επανεκκινηση λειτουργει κανονικα, μεχρι που στη μιση με μια ωρα μετα αρχιζουν οι αποσυνδεσεις απο το WiFi.

    Αποσυνδεονται ολα τα clients. Μετα απο προσπαθεια επανασυνδεσης βγαζει authentication failure και το android ζηταει παλι κωδικο WiFi. Μετα απο κανενα τριλεπτο συνδεονται ολα ξανα κανονικα χωρις να αλλαξω κατι.

    Αυτο συμβαινει ξανα και ξανα επ αοριστον.

    Το δευτερο θεμα, οταν λειτουργει το WiFi ειναι το οτι χανεται το "internet". Αυτο συνοδευεται απο αδυναμια προσβασης στο UI του Technicolor. Περισσοτερο μου μοιαζει σαν να σταματαει ο DNS server λογω μεγαλου φορτιου του router(?), που στη συνεχεια επηρεαζει και τον http server οποτε κανει 5 λεπτα για να μου φορτωσει το UI και αφου το φορτωσει δεν μπορω να προχωρησω σε αλλα μενου για να δω περισσοτερες πληροφοριες. Δεν τσεκαρα ομως εαν λειτουργουν pings σε IPs κτλ οποτε ισως να μην ειναι μονο το DNS που κολλαει.

    Εκανα τηλ στη Nova και με ενημερωσαν πως συγχρονιζει καλα. Στατιστικα απο το UI του router που λειτουργει αμεσως μετα απο reboot:
    1021 up / 12874 down
    Attenuation 2.0 up / 18.0 down
    SNR 9.6 up / 8.3 down
    Output Power 5.0 up / 6.0 down

    Φαγωθηκαν να μου αλλαξουν καναλι στο WiFi ενω το σπιτι ειναι διαμερισμα σε διωροφο σπιτι με αλλο ενα διαμερισμα απο πανω μονο.

    Εφοσον η γραμμη φαινεται να λειτουργει κανονικα, ο ενοχος φαινεται να ειναι το router.
    Μπορω να ζητησω αλλαγη? Διαφορετικα, υπαρχουν συγκεκριμενα μοντελα που παιζουν καλυτερα και χειροτερα στη Nova? Εχετε κατι να προτεινετε?

    Edit: Σε pings προς 8.8.8.8. απο Linux client στο ενα μετρο απο το modem/router εχω 10-40% packet loss, αναλογα με το ποσο χρησιμοποιουν και οι υπολοιποι.

    Edit2:
    FEC (Up/Down): 131072 / 39
    CRC (Up/Down): 131072 / 0
    με μια ωρα uptime.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sotiris.bos : 18-01-20 στις 20:25.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    CRC (Up/Down): 131072 / 0 έχεις αυτά τα πακέτα χαμένα κοίτα την καλωδίωση σου (έχεις παρεμβολή από κάπου)

  3. #3
    Εγγραφή
    12-09-2015
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000/200000
    ISP
    HCN
    Router
    pfSense
    Λοιπον απο οτι φαίνεται ειχε θέμα και η γραμμή και το modem/router.

    Αλλαξα το Technicolor με ενα αχρησιμοποίητο Nova ZTE και λύθηκαν τα θέματα αποσυνδεσεων WiFi και internet.

    CRC errors συνεχίζουν να μαζεύονται και το ZTE συγχρονίζει στα 8Mb αντί για 11Mb αλλά τουλαχιστον μπορούμε να χρησιμοποιησουμε το internet κανονικά.

    Θα ρίξω μια ματια στην καλωδίωση κάποια στιγμη.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας