Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    19-07-2014
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα Forum

    Έχω ένα laptop Toshiba Satellite C855-1ED (cpu: i3-2310M, ram: 4GB transcend DDR3 1066MHz gpu: AMD Radeon™ HD 7610M) το οποίο όταν ανοίγει εμφανίζει ανάμεσα στο post του BIOS εισαγωγικά και τα Windows 10 BSOD. Όταν προσπάθησα να τρέξω ένα live usb συνέχισε να κάνει τα ίδια και οθόνη έχω μόνο από την έξοδο της VGA και η οθόνη δεν ανοίγει καθόλου, ούτε backlight (τσέκαρα με επιστημονικό τρόπο εργαστηριού που έχει ένα τοίχο με ISO , βάζοντας το χεράκι μου στην οθόνη και κοιτώντας μην τυχόν και φαίνονταν αχνά τίποτα. Αλλά τίποτα ). Τσέκαρα και την ram με memtest και είναι οκ . Την cpu θα μπορούσα να την ελέγξω βάζοντάς την στο άλλο laptop που έχω αλλά φοβάμαι μην έχει πάθει τίποτα και το στείλει αδιάβαστο. Μετά σκέφτομαι μην έχει πάθει ζημιά η gpu. Έψαξα και στο ιντερνέτ άλλα δεν κατάφερα να βρω κάτι παρόμοιο. Αν έχετε να προτείνεται κάποια ιδέα, λύση...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  bios.PNG 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  1,54 MB 
ID: 210724Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  live usb booting.PNG 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  1,80 MB 
ID: 210725

  2. #2
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Καλημέρα! Εγώ θα πρότεινα να κάνεις ένα reset στο bios και να δοκιμάσεις πάλι από live linux να δεις αν φορτώνει κανονικά.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Δεν εχει νοημα να ψαχνεις τοσο "κεντρικα" εξαρτηματα. Σε προβληματα μνημης/επεξεργαση δεν ανοιγει καθολου.
    Αυτο ειναι καποιο περιφερειακο προβλημα hardware. Αντιλαμβανομαι οτι το laptop ειναι παλιο και μισοχαλασμενο, χωρις οθονη.
    Προφανως και κατι αλλο χαλασε. Θα μπορουσε να ειναι πχ κανενας ξεραμενος πυκνωτης καπου κοντα στη gpu, η κατι τετοιο.
    Στην αρχη ξεκιναει, και μετα μολις πρεπει να λειτουργησει πληρως κανει bsod. Στην αρχη το bios ξεκιναει το hardware με τα ελαχιστα, μεχρι να ξεκινησει το λειοτυργικο και να χρησιμοποιησει ολα τα devices.
    Αμφιβαλλω οτι φτιαχνεται με καποιο σιγουρο τροπο/ λογικο κοστος.

  4. #4
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    437
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Nova
    Εγώ το είπα επειδή η πρώτη του εικόνα λέει πως υπάρχει πρόβλημα στις συσκευές εκκίνησης. Δεν χάνει κάτι να μπει στο bios για αρχή να κάνει ένα reset και μετά να κοιτάξει για δίσκο. Δε νομίζω να είναι θέμα γραφικών. Σε laptop θα είχε και άλλα σημάδια.
    The quieter you become, the more you are able to hear...

  5. #5
    Εγγραφή
    19-07-2014
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Subaru, το bios το εμφανίζει μια χαρά και το έκανα reset πήγα να κάνω boot από live usb πάλι με αποτέλεσμα πάλι να υπάρχουν παντού εισαγωγικά. Netblues, έκανα ένα check στην mobo με το άτι και δεν κανένα ολοκληρωμένο με τρυπούλα ή πυκνωτή και αντίσταση καμένη. Φυσικά και έλεγχος αυτός δεν λέει και πολλά γιατί δεν το τσέκαρα με πολύμετρο. Τσέκαρα και της οθόνης του laptop το καλώδιο και φαίνεται εντάξει. Όπως φαίνεται γενικότερα, κάποιο θέμα hardware είναι και δεν θα αξίζει και πολύ να φτιαχτεί Έβαλα πάλι να τρέξει live usb όπως λέω και πάνω και ιδού τα αποτελέσματα.

    To BIOS
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  238,2 KB 
ID: 210736 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  247,1 KB 
ID: 210737 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  471,3 KB 
ID: 210738 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  320,4 KB 
ID: 210740 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  5.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  528,8 KB 
ID: 210739

    To Live USB
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  401,5 KB 
ID: 210741Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  255,6 KB 
ID: 210742Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  295,0 KB 
ID: 210743Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  552,3 KB 
ID: 210744Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  5.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  539,4 KB 
ID: 210745Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  6.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  255,9 KB 
ID: 210746Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  7.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  1,39 MB 
ID: 210747

    Και ένα άκυρο boot που δείχνει τα εισαγωγικά.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  boot.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  376,2 KB 
ID: 210748

    *Τον σκληρό δίσκο του laptop τον έχω κάνει εξωτερικό και το μονό που του τρέχω είναι live usbs.

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ο ελεγχος ξεραμενων πυκνωτων δεν γινεται ουτε με πολυμετρο.
    Απο οτι φαινεται ειναι προβλημα της καρτας γραφικων, πιθανον στη μνημη της καρτας γραφικων, η οποια δεν ελεγχεται καπως ουτε κσι ενοχλει, εκτος απο το γεγονος οτι δεν διαβαζεται σωστα.
    Γενικοτερα τη μνημη της καρτας γραφικων την χρησιμοποιει ο επεξεργαστης για να την γραψει (και μερικες φορες και να την διαβασει) και το κύκλωμα που αναλαμβανει να περασει την πληροφορια στη καρτα οθόνης ειτε αναλογικα (vga) ειτε ψηφιακα (hdmi)
    Εαν το δευτερο κυκλωμα διαβαζει σκουπιδια, βλεπεις αυτα.
    Το bios δουλευει στο πολυ χαλαρο το hardware και πολλες φορες λειτουργει με τελειως διαφορετικο τροπο μεχρι να μπουταρει.

  7. #7
    Εγγραφή
    19-07-2014
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Netblues, κοίταξα την gpu και είδα που είναι οι μνήμες της (GDDR5; GDDR3; LPGDDR; δεν ξέρω τι είναι). Πάνω απο τα τσιπάκια περνάνε τα heatpipes της ψύκτρας και σκέφτηκα μήπως η θερμοκρασία το "ζάλισε" λίγο έως πολύ . Εκτός και αν λες για την cache της gpu που είναι μέσα στην gpu...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  763,2 KB 
ID: 210753Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  485,1 KB 
ID: 210754

  8. #8
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Θα μπορουσε να ειναι και απλα αυξηση της θερμοκρασιας που το προκαλει. Γενικοτερα η θερμικη καταπονηση φθειρει ολα τα υλικα, ακομα και χωρις κινουμενα μερη.
    Απλα οι ηλκετρολυτικοι πυκνωτες εχουν τη ταση να φευγουν πρωτοι, χωρις αυτο να ειναι απαραιτητα το προβλημα.
    Θεωρητικα πρεπει να τους ξεκολλησεις και να τους αντικαταστησεις προληπτικα (σε smd components ολα αυτα) μετα αν ριξεις και ενα reflow, και να ελπιζεις....
    Πρακτικα μονο κατα τυχη μπορει να επισκευαστει.

  9. #9
    Εγγραφή
    19-07-2014
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    netblues, και εγώ το μυαλό το είχα στο reflow... Το είχα ξανακάνει με ένα φουρνάκι και μια κάρτα γραφικών και έπαιξε μετά! Λες να ανάψω φούρνο να φτιάξω mobo με πατάτες και κάρυ ή να το πάω σε μαγαζί που ασχολείται με αυτά; Φυσικά και άμα βάλω εγώ φούρνο στο μαγαζί δεν το πάω, σε φάση, έκανα βλακεία, φτιάξω εσύ τώρα . Νευριάζω όταν πελάτες μου το κάνουν αυτό και φυσικά τρώνε ban for life.

  10. #10
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από napsteronly Εμφάνιση μηνυμάτων
    netblues, και εγώ το μυαλό το είχα στο reflow... Το είχα ξανακάνει με ένα φουρνάκι και μια κάρτα γραφικών και έπαιξε μετά! Λες να ανάψω φούρνο να φτιάξω mobo με πατάτες και κάρυ ή να το πάω σε μαγαζί που ασχολείται με αυτά; Φυσικά και άμα βάλω εγώ φούρνο στο μαγαζί δεν το πάω, σε φάση, έκανα βλακεία, φτιάξω εσύ τώρα . Νευριάζω όταν πελάτες μου το κάνουν αυτό και φυσικά τρώνε ban for life.
    Το σωστό είναι να γίνει με τον σωστό τρόπο, αποκόλληση, καθαρισμός, προσθήκη φρέσκιας κόλλησης, κόλληση, το φουρνάκι είναι μόνο για πατάτες, μπορείς πάντα να του βάλεις κάποιο ολοκληρωμένο και να το κάνεις reflow oven.

  11. #11
    Εγγραφή
    19-07-2014
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    sdikr, και βέβαια για πατάτες! Γι΄αυτό κοροϊδεύω για τον τρόπο μου. Άλλο το να έχεις φούρνο για πατάτες και άλλο φούρνος υπερύθρων, ειδικός για μια συγκεκριμένη δουλειά. Επίσης, έκανα δοκιμή σε τηλεόραση με HDMI και τίποτα. Μάλλον θα μιλήσω με κατάστημα να δω πόσο πάει (δεν περιμένω κάτι κάτω από 100€) και προχωράω, βλέποντας και κάνοντας.

  12. #12
    Εγγραφή
    19-07-2014
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    80€ μου είπαν στο κατάστημα για reflow και +40€ για rechip. Καλή τιμή, για μηχάνημα που αξίζει τα λεφτά του και ο χρήστης να το χειρίζεται ανάλογα όπως, τέρμα τα overclock, να παίζει παιχνίδια και άλλες δραστηριοτητες που πιέζουν την GPU (και όχι μόνο). Αλλά για αυτό το laptop δεν νομίζω ότι άξιζε, δεδομένου ότι στα 80€ βάζω και άλλα 100€ και παίρνω ένα μεταχειρισμένο από εταιρία σε καλή κατάσταση. Επίσης δεν πιστεύω στην "επισκευή" τύπου reflow γιατί παίζεις με τις πιθανότητες να δουλέψει 2 μήνες μέχρι 2 χρόνια προτού ξαναβγάλει το ίδιο πρόβλημα. Πιο πολύ το rechip ειναι επισκευή, αλλά για να πετύχει αυτή πρέπει να βρεθεί το chip που είχε και να είναι καινούργιο αλλιώς δεν έχει κανένα νόημα όλο αυτό (και άντε βρες chip απο Κίνα που να λέει Genuine να μην το έχουν πάρει απο άλλο laptop μεταχειρισμένο το οποίο μετράει μέρες).

    Στην δική μου περίπτωση μίλησε ο φούρνος άλλα το ξεκούφανε το laptop και έβγαλα μια ωραιότατη usb 3.0 η οποία προορίζεται για ένα project. Επίσης κράτησα και την οθόνη την οποία θα χρησιμοποιήσω με ένα controller board. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας