Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Μηνύματα
    101
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπερα, μιας και πριν λιγο καιρο επαθα χοντρη ζημια,οπου χαλασε ενας σκληρος δισκος με χρήσιμα για εμενα και την δουλεια μου αρχεια και projects,και να κανω ανακτηση κατι απο τα αρχεια και τις δουλιες μου,μου μπήκε στο μυαλό ή ιδεα για να στήσω ένα nas μου μπήκε στο μυαόο ή ιδεα για να στήσω ένα nas ή ενα καλύτερα home server σε ένα παλιο ή ελαφρως παλιο pc,αφου εχω κάβα σκληρούς δίσκους.Θελω να ειναι αυτο που κατα κυριο λογο θα μου κραταει ένα backup απο ολους τους σκληρους και τα pc ακόμα και αυτοματα.Ετσι ωστε σε μια πιθανή βλαβη σκληρου ή του συστήματος χωρις να εχω ασχοληθει ιδιαιτερως εγω,χειροκινητα, να εχει κάνει ενα backup,αυτοματα απο μονο του.

    Με ενδιαφέρει να έχω και σχετική προσβαση απο απομακρυσμενα σημεια,και να μπορώ να πάρω αρχεια απο το pc αυτο,αλλα και να στειλω αρχεια.Επιπλέον απο οτι ειχα διάβασει γυρω γυρω ενας nas ειναι πιο οικονομικος στο θεμα της καταναλωσης ρευματος καθως ενα τετοιο μηχανημα θα πρεπει να ειναι ειναι ολη μερα ανοιχτο,και φυσικά,αν οχι ολη μερα, τοτε τις περισσοτερες ωρες της ημερας ή για οσο εγω θα δουλεύω στον υπολογιστή. Οποτε οπως καταλαβενετε η οποια καταναλωση ρευματος, οσο πιο χαμηλα μεινει τοσο το καλυτερο για εμενα. Καπου πήρε το ματι μου πριν λιγο καιρο οτι μπορεις να εχεις ενα τετοιο μηχανημα ακομα και να κατεβαζεις torrents εχοντας το βασικο σου pc κλειστο,ολα δηλαδη μεσω του nas, δηλαδη εχοντας και χαμηλοτερο ρευμα απο το να αφηνες τον βασικο υπολογιστη να δουλευει.
    Η ιδέα μου πέραν του να αγορασω μια ετοιμη λυση nas ειναι να κάτσω να φτιαξω εγω δικο μου ένα μου nas κομματι κομματι οπως φτιαχνουμε ενα pc,ή παιρνοντας ενα υπολογιστη λιγο παλιοτερο και να του βαλω επανω τους καβα σκληρους που έχω,να του βαλω το λειτουργικο και να το διαμορφωσω οπως το εχω στο νου μου.

    Η δική σας άποψη που κυμαινεται;τι θα προτεινατε;Ενα ετοιμο nas ή ενα pc σαν home server και γιατι?Και εφοσον πάω στην λυση ενος pc, πως γινεται να εχω οσο το δυνατον χαμηλοτερη καταναλωση ρευματος απο τα ετοιμα nas που υπάρχουν στην αγορά (και τα οποια,σύμφονα με τα λεγόμενα,δεν καινε πολυ ήλεκτρικο ρευμα).

    Ευχαριστώ πολυ προκαταβολικά.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Έτοιμο Nas γιατί είναι έτοιμο να κάνει αυτά που ζητάς.
    Home server πέρα ότι θα πρέπει να το στήσεις εσύ και για να μας ρωτάς δεν το έχεις ξανά κάνει οπότε δεν σου το προτείνω.
    Έχει πολύ δουλειά και αν δεν στηθεί σωστά την ώρα που θα το χρειαστείς θα εντοπίσεις ότι απλώς δεν δούλεψε.

    Να έχεις έναν βασικό κανόνα, όσο ποιο συμαντικα είναι τα αρχεία τόσα περισσότερα backup πρέπει να έχεις σε διαφορετικά μέσα.

    Οπότε να επιλέξεις και ένα online backup σύστημα. Δουλεύω χρόνια το idrive που υποστηρίζει και versioning.

  3. #3
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Εγω εχω pc file server και τα κανω ολα αυτα που λες εδω και περιπου 15 χρονια.
    Άλλα Ντάλλα....

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας