Σελ. 4 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 234569 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 142
  1. #46
    Εγγραφή
    02-01-2020
    Περιοχή
    ΣΕΡΡΕΣ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    129
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓186000/↑22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRΙTZ!Box 7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστω πολύ παιδιά για τις απαντήσεις θα κανω τις δοκιμές που προτείνετε και θα πράξω αναλόγως

  2. #47
    Εγγραφή
    07-05-2011
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.780
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mb/s
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από txb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα στην παρέα να θέσω μια ερώτηση,έχω vodafone tv αλλά το έχω συνδεδεμένο με το ρούτερ μέσω power lines.....
    Μήπως φταίει και το γεγονός ότι είναι κάπως φορτωμένα τα δίκτυα λόγω ότι κάθονται πολλά άτομα σπίτι τους;

  3. #48
    Εγγραφή
    10-04-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    82
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μπορω να συνδέσω το box με αναλογικό modulator?

  4. #49
    Εγγραφή
    26-11-2002
    Περιοχή
    Σε ένα PC
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    VIGOR 2862Vac
    Με την τρέχουσα κατάσταση της καραντίνας και σε ADSL που κλειδώνει στα 16800 και τον παλιό αποκωδικοποιητή το VF TV κάνει FREEZE σχεδόν συνέχεια, πράγμα που πριν από λίγο καιρό δεν γινόταν (αν και η χρήση του από την αρχή είναι λιγότερο και από περιστασιακή, ελέω Netflix και ωραρίων δουλειάς)
    παρόλα αυτά, σε επικοινωνία μαζί τους πληροφορήθηκα ότι αν είχαμε τον νέο αποκωδικοποιητή, που χρησιμοποιεί λιγότερο Bandwidth δεν θα είχαμε τέτοιο πρόβλημα.
    και όλα καλά...αμ δε!
    με αίτημα για αλλαγή από το τεχνικό τμήμα μας είπαν ότι δεν μπορούν να μας τον στείλουν, μιας και αυτοί κλειδώνουν μόνο με πακέτα τις πλατφόρμας triple Play (το τρέχων πακέτο είναι DoublePlay + TV) και ουσιαστικά αυτό σημαίνει και ταυτόχρονη αύξηση του παγίου κάτα 10 ευρώ τον μήνα.
    οπότε προσωρινά έχει βγει και από την πρίζα για να μη καίει και ρεύμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος raven_gr : 10-04-20 στις 23:00.

  5. #50
    Εγγραφή
    07-05-2011
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.780
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mb/s
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Fastpath
    Κάτσε δεν κατάλαβα. Πώς έχεις τηλεόραση χωρίς triple play?
    Είσαι με άλλο πάροχο και απλά ζήτησες την τηλεόρασή της βόνταφον;

  6. #51
    Εγγραφή
    26-11-2002
    Περιοχή
    Σε ένα PC
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    VIGOR 2862Vac
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shocked Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε δεν κατάλαβα. Πώς έχεις τηλεόραση χωρίς triple play?
    Είσαι με άλλο πάροχο και απλά ζήτησες την τηλεόρασή της βόνταφον;
    πάνω σε vodafone είναι η γραμμή αλλά όπως το έχω καταλάβει πριν τον νέο αποκωδικοποιητή υπήρχε πακέτο double-play + TV. ο παλιός αποκωδικοποιητής λειτουργεί με συγκεκριμένα router της vodafone (ΖΤΕ) ή με router τρίτου κατασκευαστή κατόπιν ρυθμίσεων (υπάρχει και αντίστοιχο νήμα στο forum).
    ο νέος αποκωδικοποιητής που παίζει με όλους τους router θέλει να είσαι σε πακέτο triple-play.

  7. #52
    Εγγραφή
    07-05-2011
    Περιοχή
    ΙΛΙΟΝ
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    1.780
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 Mb/s
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Router
    ZTE H1600
    Path Level
    Fastpath
    Μάλιστα. Ζήτα να μιλήσεις με το τμήμα προσφορών μπας και κάνουν καλύτερη τιμή. Σίγουρα δεν θα θέλουν να χάσουν πελάτη.

  8. #53
    Εγγραφή
    26-11-2002
    Περιοχή
    Σε ένα PC
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    VIGOR 2862Vac
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από shocked Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα. Ζήτα να μιλήσεις με το τμήμα προσφορών μπας και κάνουν καλύτερη τιμή. Σίγουρα δεν θα θέλουν να χάσουν πελάτη.
    νομίζω ότι με κάνανε βόλτα σε όλα τα τμήματα και καταλήξαμε ότι μόνο αν φύγω και επιστρέψω σαν νέος συνδρομητής θα δικαιούμαι μια καλή νέα προσφορά.

  9. #54
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raven_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με την τρέχουσα κατάσταση της καραντίνας και σε ADSL που κλειδώνει στα 16800 και τον παλιό αποκωδικοποιητή το VF TV κάνει FREEZE σχεδόν συνέχεια, πράγμα που πριν από λίγο καιρό δεν γινόταν (αν και η χρήση του από την αρχή είναι λιγότερο και από περιστασιακή, ελέω Netflix και ωραρίων δουλειάς)
    παρόλα αυτά, σε επικοινωνία μαζί τους πληροφορήθηκα ότι αν είχαμε τον νέο αποκωδικοποιητή, που χρησιμοποιεί λιγότερο Bandwidth δεν θα είχαμε τέτοιο πρόβλημα.
    και όλα καλά...αμ δε!
    με αίτημα για αλλαγή από το τεχνικό τμήμα μας είπαν ότι δεν μπορούν να μας τον στείλουν, μιας και αυτοί κλειδώνουν μόνο με πακέτα τις πλατφόρμας triple Play (το τρέχων πακέτο είναι DoublePlay + TV) και ουσιαστικά αυτό σημαίνει και ταυτόχρονη αύξηση του παγίου κάτα 10 ευρώ τον μήνα.
    οπότε προσωρινά έχει βγει και από την πρίζα για να μη καίει και ρεύμα.
    Λοιπον να βαλουμε τα πραγματα σε μια σειρα,κλειδωνεις στα 16800 και σου ειπανε πως φταιει το bandwidth για τα σπασιματα - freeze της εικονας,προφανως και κατι τετοιο δεν ισχυει,ειτε εχεις παλιο η νεο αποκωδηκοποιητη η ταχυτητα που τρωει η τβ ειναι το πολυ,πολυ 6mbps,επισης αυτο με το αν εχεις μονο triple play θα παιξει ο αποκωδ. ειναι μην πω τι...
    Εγω στην θεση σου θα εκανα καταγγελια στη εεττ,να δεις για ποτε στρωνει το vodafone tv.

  10. #55
    Εγγραφή
    26-11-2002
    Περιοχή
    Σε ένα PC
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    VIGOR 2862Vac
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον να βαλουμε τα πραγματα σε μια σειρα,κλειδωνεις στα 16800 και σου ειπανε πως φταιει το bandwidth για τα σπασιματα - freeze της εικονας,προφανως και κατι τετοιο δεν ισχυει,ειτε εχεις παλιο η νεο αποκωδηκοποιητη η ταχυτητα που τρωει η τβ ειναι το πολυ,πολυ 6mbps,επισης αυτο με το αν εχεις μονο triple play θα παιξει ο αποκωδ. ειναι μην πω τι...
    Εγω στην θεση σου θα εκανα καταγγελια στη εεττ,να δεις για ποτε στρωνει το vodafone tv.
    αν και αυτά είναι ήδη γνωστά από το forum, το τεχνικό τμήμα είπε ότι ο παλιός αποκωδικοποιητής καταναλώνει μέχρι και 8mbit για τα HD κανάλια. ο νέος έχει καλύτερο buffering και καλύτερη συμπίεση. Πολύ σημαντικό βέβαια είναι ότι παίζει με οποιονδήποτε router και νομίζω ότι με αυτόν ξεπεράστηκε και το πρόβλημα ότι παλιότερα VDSL + VF TV δεν λειτουργούσε.
    αυτό το κώλημα με τα πακέτα triple-play την τρέχουσα χρονική στιγμή δεν μπορεί να γεφυρωθεί και φτάσαμε να λέμε ότι αν χαλάσει ο τρέχων εξοπλισμός θα ψάχνουμε να βρούμε κατάστημα που μπορεί να έχει στην αποθήκη, είτε αυτό είναι router είτε αποκωδικοποιητή.

  11. #56
    Εγγραφή
    28-12-2007
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    Thomson
    SNR / Attn
    (dB) / 19(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raven_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο νέος έχει καλύτερο buffering και καλύτερη συμπίεση.
    Απορίες , από ότι ξέρω:
    1. Buffering , για να κάνει buffering σημαίνει ότι κατά διαστήματα η ταχύτητα της γραμμής σου είναι μεγαλύτερη από την ταχύτητα που χρειάζεται το streaming.
    Όταν μιλάμε για τηλεόραση που παίζει για ώρες δεν βλέπω πως το ΄καλύτερο buffering' μπορεί να επιτευχθεί.
    Δεν είναι π.χ. youtube που λες 5 λεπτά βίντεο ,ίσως αν το αφήσω να γεμίσει το buffer , θα προλάβω να το δω χωρίς σπασίματα.
    2. Η συμπίεση είναι και αυτή πάντα η ίδια , δεν είναι θέμα αποκωδικοποιητή. Δεν κάνει καλύτερη συμπίεση ο τάδε αποκωδικοποιητής ή ο άλλος.
    Ή έχει την δυνατότητα να κάνει την συγκεκριμένη αποσυμπίεση ή δεν την έχει .
    Το μόνο που μπορούν να κάνουν ,δεν ξέρω αν το κάνουν , είναι να ρίξουν την ποιότητα του βίντεο και να θες λιγότερο bandwidth , πράγμα που από ότι καταλαβαίνω σε εσένα ή δεν γίνεται ή δεν έχει φέρει αποτέλεσμα.
    Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος , γιατί νομίζω ότι δεν τα λενε σωστά ή κάτι έχω καταλάβει πολύ λάθος.

  12. #57
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raven_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν και αυτά είναι ήδη γνωστά από το forum, το τεχνικό τμήμα είπε ότι ο παλιός αποκωδικοποιητής καταναλώνει μέχρι και 8mbit για τα HD κανάλια. ο νέος έχει καλύτερο buffering και καλύτερη συμπίεση. Πολύ σημαντικό βέβαια είναι ότι παίζει με οποιονδήποτε router και νομίζω ότι με αυτόν ξεπεράστηκε και το πρόβλημα ότι παλιότερα VDSL + VF TV δεν λειτουργούσε.
    αυτό το κώλημα με τα πακέτα triple-play την τρέχουσα χρονική στιγμή δεν μπορεί να γεφυρωθεί και φτάσαμε να λέμε ότι αν χαλάσει ο τρέχων εξοπλισμός θα ψάχνουμε να βρούμε κατάστημα που μπορεί να έχει στην αποθήκη, είτε αυτό είναι router είτε αποκωδικοποιητή.
    Απο την στιγμη που αυτα που εγραψα ειναι γνωστα στο φορουμ οπως ειπες,τοτε γνωριζεις ποια ειναι και η λυση,αν βεβαια θελεις να εχεις την υπηρεσια ,γιατι πανω που διαβασα δε σε πολυνοιαζει και να μην παιζει το vf tv.

  13. #58
    Εγγραφή
    26-11-2002
    Περιοχή
    Σε ένα PC
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    VIGOR 2862Vac
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο την στιγμη που αυτα που εγραψα ειναι γνωστα στο φορουμ οπως ειπες,τοτε γνωριζεις ποια ειναι και η λυση,αν βεβαια θελεις να εχεις την υπηρεσια ,γιατι πανω που διαβασα δε σε πολυνοιαζει και να μην παιζει το vf tv.
    "γνωστά" εννοούσα το τι απαιτήσεις σε bandwidth έχει ο παλιός αποκωδικοποιητής. την λύση που βρήκα όπως λέω από το πρώτο μου μήνυμα είναι να βγάλω τον αποκωδικοποιητή από την πρίζα

    μοιράστηκα την εμπειρία μου μήπως και κάποιος είχε διαφορετική αντιμετώπιση από την vodafone για αλλαγή του παλιού αποκωδικοποιητή με νέο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος raven_gr : 12-04-20 στις 11:48.

  14. #59
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από raven_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    μοιράστηκα την εμπειρία μου μήπως και κάποιος είχε διαφορετική αντιμετώπιση από την vodafone για αλλαγή του παλιού αποκωδικοποιητή με νέο.
    δυστηχως ιδια αντιμετωπιση ειχα και εγω,οποτε περιμενω την ληξη συμβολαιου για κατι καλυτερο οικονομικα ειτε σε αλλον παροχο ειτε στην βοντα,δεν μπορεις να κανεις κατι καλυτερο

  15. #60
    Εγγραφή
    08-02-2008
    Μηνύματα
    31
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    υπαρχει τροπος να δουλεψεις το vodafone tv χωρις τον official τηλεκοντρολ? έχω τον παλιο αποκωδικοποιητη. πουλανε καπου τηλεκοντρολ ή να το ζητήσω απο τη vodafone? αυτο που ειχα, εξαφανιστηκε...

Σελ. 4 από 10 ΠρώτηΠρώτη ... 234569 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας