Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 33

Θέμα: VDSL 30 low speed

  1. #16
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panedi85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι υπαλληλικό(οτε)της γυναίκας μου ! Το είχαμε 50 και μας το είχαν κλειδώσει στα 30 γιατί στο προηγούμενο σπίτι είμασταν μακριά απο το κέντρο!
    Τώρα ήρθαμε στο χωριό πρόσφατα και περίμενα πιο χρήγορο ιντερνετ ρε γαμώτο!

    To snr μου είναι σταθερά πάνω από 9!
    Δεν είναι καλό;
    Έχω και αρκετά crc errors
    Δεν ξέρω αν μπορείς να πεις τιμή..αλλά το αντίστοιχο 24αρι πακέτο σε adsl όμως, λογικά δεν θα είναι πιο φθηνό; Και μπορεί να παίξει κ καλύτερα σε τέτοια απόσταση.. Σε adsl πόσο έπιανες; Το upload σου πάντως είναι τραγικά χαμηλό..

    Ναι, το σνρ όταν είναι σταθερό είναι καλό..
    Τα αρκετά crc είναι ένα θέμα, διότι μπορεί να σου επηρεάζουν τη ταχύτητα γενικά και όχι μόνο.. Αλλά κάτι που ξέχασα να συμπληρώσω πριν, είναι ότι αν δεν παρατηρείς κάτι, μη δίνεις σημασία..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #17
    Εγγραφή
    22-12-2019
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    27 το μήνα δίνω σαν πακέτο xl 36 ε ειναι το κανονικό!
    Αποσυνδέσεις δεν έχω αλλά τα καλώδια που πάνε έξω απο το σπίτι στον κατανεμητή είναι μαζί με άλλα περασμένα σε ένα μεγάλο κανάλι μαζί με κεραία και νομίζω κ ρεύμα! Το utp είναι cat5e ! Αν έμπαινα στο κόπο και το ξήλωνα και έβαζα cat6 shielded θα κέρδιζα κάτι η να μην μπώ καν στον κόπο;

  3. #18
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panedi85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    27 το μήνα δίνω σαν πακέτο xl 36 ε ειναι το κανονικό!
    Αποσυνδέσεις δεν έχω αλλά τα καλώδια που πάνε έξω απο το σπίτι στον κατανεμητή είναι μαζί με άλλα περασμένα σε ένα μεγάλο κανάλι μαζί με κεραία και νομίζω κ ρεύμα! Το utp είναι cat5e ! Αν έμπαινα στο κόπο και το ξήλωνα και έβαζα cat6 shielded θα κέρδιζα κάτι η να μην μπώ καν στον κόπο;
    Το πακέτο που λες είναι το 50αρι σωστά; Το 24xl δε θα ήταν πιο κάτω σε τιμή; Δεν έχει νόημα νομίζω το 50αρι στη γραμμή σου..
    Είσαι μακριά.. Κανονικά πάνω από χιλιόμετρο (attenuation ~14) δεν το δίνουν..
    Ζήτα να το γυρίσουν δοκιμαστικά σε adsl mode 24/1 να δεις τι θα πιάσεις.. Αν γίνεται χωρίς άμεση αλλαγή πακέτου στο λογαριασμό.. Ζήτα να σε καλέσει τεχνικός να μιλήσεις κ δοκιμάστε το..

    Η λύση όλα τα καλώδια μαζί δεν είναι ποτέ καλή ιδέα.. Πρέπει να έχουν απόσταση μεταξύ τους..
    Το cat5e είναι μια χαρά αν πηγαίνει σε απόσταση από ρεύματα κλπ, είναι προστατευμένο από καιρό & ήλιο, και είναι συνδεδεμένο σωστά στο κατανεμητή - ρεγκλέτα, με το σωστό εργαλείο η scotch lock και όχι με ταινίες κλπ κλπ..
    Καλό θα ήταν αν μπορούσες να το περάσεις έστω μέσα σε ένα σωλήνα σαν αυτά των κλιματιστικών και να μην ακουμπάει στα άλλα..
    Η μετά σε άλλο κανάλι..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 21-01-20 στις 23:43.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #19
    Εγγραφή
    22-12-2019
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    δύσκολο να βάλω σωλήνες γιατί είναι περίπου 30 μέτρα καλωδίωση και περνάει μέσω του καναλιού από τον 2ο όροφο που είμαι εγώ και πάει στην αποθήκη του σπιτιού μου(όλα τα τηλέφωνα του κτηρίου περνάν από την αποθήκη μου στο υπόγειο) και καταλήγουν έξω από το κτήριο σε ένα κουτί (δίπλα στα ρολόγια της ΔΕΗ) πάνω στις ρεγκλέτες!
    το κτήριο έχει 4 διαμερίσματα(εργατικές κατοικίες)

    μήπως να ψάξω να βρώ ποιό είναι το καλώδιο μου που πάει στην ρεγκλέτα και να βάλω ένα άλλο καλώδιο utp απευθείας πάνω στην ρεγκλέτα για να δώ μήπως έχω πρόβλημα με την καλωδίωση στο κτήριο; να κουμπώσω το ρούτερ απευθείας με άλλο καλώδιο πάνω στην ρεγκλέτα και να τσεκάρω τα στατιστικά του!

    τι λέτε ;

    το αστείο της υπόθεσης είναι πως ο ΟΤΕ μου αναφέρει πως στην περιοχή μου με το 50άρι θεωρητικά πρέπει να κλειδώνει στα 21-30mbps

  5. #20
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panedi85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δύσκολο να βάλω σωλήνες γιατί είναι περίπου 30 μέτρα καλωδίωση και περνάει μέσω του καναλιού από τον 2ο όροφο που είμαι εγώ και πάει στην αποθήκη του σπιτιού μου(όλα τα τηλέφωνα του κτηρίου περνάν από την αποθήκη μου στο υπόγειο) και καταλήγουν έξω από το κτήριο σε ένα κουτί (δίπλα στα ρολόγια της ΔΕΗ) πάνω στις ρεγκλέτες!
    το κτήριο έχει 4 διαμερίσματα(εργατικές κατοικίες)

    μήπως να ψάξω να βρώ ποιό είναι το καλώδιο μου που πάει στην ρεγκλέτα και να βάλω ένα άλλο καλώδιο utp απευθείας πάνω στην ρεγκλέτα για να δώ μήπως έχω πρόβλημα με την καλωδίωση στο κτήριο; να κουμπώσω το ρούτερ απευθείας με άλλο καλώδιο πάνω στην ρεγκλέτα και να τσεκάρω τα στατιστικά του!

    τι λέτε ;

    το αστείο της υπόθεσης είναι πως ο ΟΤΕ μου αναφέρει πως στην περιοχή μου με το 50άρι θεωρητικά πρέπει να κλειδώνει στα 21-30mbps
    Να δοκιμάσεις το ρούτερ πάνω στο κατανεμητή να δεις τι πιάνει.. Και από εκεί θα φανεί αν φταίει το utp η όχι..
    Ρεύμα έχει εκεί κοντά για το ρούτερ; Με προσοχή όμως το τι κάνεις στο κατανεμητή ιδίως αν υπάρχουν και άλλα διαμερίσματα.. Αν δεν γνωρίζεις μόνο ηλεκτρολόγο.. Είναι λίγο δύσκολο να βρεις το ζεύγος σου.. Με pstn ήταν πιο εύκολο να το βρεις.. Εμένα μου το είχε δείξει τεχνικός παρόχου..
    Διαφορετικά η κάνεις τη δοκιμή με το adsl που είπα.. Η δηλώνεις βλάβη για χαμηλό συγχρονισμό για να έρθουν να μετρήσουν αυτοί (πάροχος) με το analyzer τους.. Έχε στο νου σου όμως ότι άμα βρουν βλάβη στη κάθετη = εσωτερική καλωδίωση, παίζει να παίξει χρέωση..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 22-01-20 στις 00:05.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #21
    Εγγραφή
    22-12-2019
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα και πάλι παιδιά σήμερα η αύριο θα βάλω το ρούτερ μου στον κατανεμητή μου (έχω δεί ποιά είναι τα καλώδια μου) και θα σας ενημερώσω με τα νέα στατιστικά μου !
    πάντως πήρα ένα speedport entry από έναν γνωστό και το attainable δεν ανέβηκε καθόλου ..όμως εκέινο κλείδωσε μέχρι 12800 ενώ το speedport plus μέχρι 15000

  7. #22
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panedi85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και πάλι παιδιά σήμερα η αύριο θα βάλω το ρούτερ μου στον κατανεμητή μου (έχω δεί ποιά είναι τα καλώδια μου) και θα σας ενημερώσω με τα νέα στατιστικά μου !
    πάντως πήρα ένα speedport entry από έναν γνωστό και το attainable δεν ανέβηκε καθόλου ..όμως εκέινο κλείδωσε μέχρι 12800 ενώ το speedport plus μέχρι 15000
    Μεγάλη προσοχή όταν θα το δοκιμάσεις αυτό.. Δοκίμασε στη πλευρά του κατανεμητή που είναι το καλώδιο που πάει μέσα στο σπίτι σου.. Και σταθερά χέρια..να μην κουνιούνται τα καλώδια..
    Καλού κακού αποσύνδεσε αν μπορείς την μέσα καλωδίωση ώστε να πάρεις πιο καθαρή μέτρηση..
    Κανονικά θέλει εργαλείο για να καρφώσεις το καλώδιο στη ρεγκλέτα, μετά σε πριζάκι τηλεφώνου, και rj11 καλώδιο προς το ρούτερ..
    Αν τελικά το κάνεις ένας βοηθός θα χρειαζόταν να κρατάει διάφορα.. Μη ξεχάσεις screenshots.. Και..προσοχή..
    Κανα ups η ρεύμα έχεις εκεί κοντά υποθέτω.. Μεγάλη προσοχή ιδίως με το ρεύμα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #23
    Εγγραφή
    22-12-2019
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Τελικά το κούμπωσα με το entry 2 απευθείας στον κατανεμητή (με μπαλαντέζα κατέβασα ρεύμα από το μπαλκόνι μου) αποσυνδέοντας το utp προς το σπίτι μου!
    Τα errors που βλέπετε είναι σε 2 λεπτά λειτουργίας



    - - - Updated - - -

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20200125-211601_Chrome.jpg 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  105,3 KB 
ID: 210940


    να το δηλώσω βλάβη;

    και εδώ βλέπετε τα στατιστικά με το Speedport μου μέσω της καλωδίωσης του σπιτιού
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20200125-213043_Chrome.jpg 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  91,9 KB 
ID: 210941

  9. #24
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panedi85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά το κούμπωσα με το entry 2 απευθείας στον κατανεμητή (με μπαλαντέζα κατέβασα ρεύμα από το μπαλκόνι μου) αποσυνδέοντας το utp προς το σπίτι μου!
    Τα errors που βλέπετε είναι σε 2 λεπτά λειτουργίας



    - - - Updated - - -

    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20200125-211601_Chrome.jpg 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  105,3 KB 
ID: 210940



    να το δηλώσω βλάβη;

    και εδώ βλέπετε τα στατιστικά με το Speedport μου μέσω της καλωδίωσης του σπιτιού
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20200125-213043_Chrome.jpg 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  91,9 KB 
ID: 210941
    Γρήγορος είσαι..
    Και ξαναλέω.. Σε αυτή την απόσταση..vdsl.. δλδ στα ~2χλμ απορώ γιατί έχουν δώσει.. Πραγματικά δλδ.. Πάνω από χιλιόμετρο δεν δίνουν και δεν πρέπει, γιατί συνήθως έχει χειρότερες επιδόσεις.. Το adsl αποδίδει καλύτερα σε απόσταση & με τυχόν θεματάκια στην εσωτερική καλωδίωση..
    Τώρα στις μετρήσεις 2 πράγματα είδα.. Α) ότι κάτι πρέπει να τρέχει με την εσωτερική καλωδίωση γιατί κάτω ανέβηκε το up.. Β) ότι κάτω είχες χειρότερο down που σημαίνει η ότι με το που ανέβηκε το up έπεσε το down = δεν αντέχει η γραμμή.. Η δεν πήρες καλά μέτρηση.. Και το ότι χρησιμοποίησες διαφορετικά ρούτερ μπερδεύει τη κατάσταση λίγο..
    Τα crc πάντως δεν είναι τραγικά, και η γραμμή δεν δείχνει να έχει θόρυβο..
    Σε κάθε περίπτωση μπορείς να το δηλώσεις βλάβη.. Αν και θα πρότεινα ξανά όπως κ πριν να το γυρίσετε πρώτα δοκιμαστικά με τον τεχνικό σε adsl να δείτε πως θα πάει.. Και τέλος ένας έλεγχος στην εσωτερική καλωδίωση ίσως θα χρειαζόταν..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 26-01-20 στις 00:59.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  10. #25
    Εγγραφή
    22-12-2019
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ο λόγος που έβαλα το entry στον κατανεμητη ήταν για να δω το attainable μήπως υπάρχει λόγος για το ανεβάσω σε 50 ! Τεσπα θα το δηλώσω βλάβη και θα τους ζητήσω να μου το αλλάξουν σε adsl2 μήπως καλυτερέψει

  11. #26
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panedi85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λόγος που έβαλα το entry στον κατανεμητη ήταν για να δω το attainable μήπως υπάρχει λόγος για το ανεβάσω σε 50 ! Τεσπα θα το δηλώσω βλάβη και θα τους ζητήσω να μου το αλλάξουν σε adsl2 μήπως καλυτερέψει
    Κατάλαβα.. Τι πράγμα και αυτό να μη δείχνει attainable το plus..
    Πάρε μια μέτρηση με το entry και πάνω να δούμε..
    Αλλά κάνε κ αυτό που είπα με το adsl για δοκιμή..
    Ερώτηση.. Όταν μέτρησες κάτω.. Αποσύνδεσες τη πάνω καλωδίωση; Από περιέργεια.. Αν έχει θέμα η πάνω καλωδίωση μπορεί να σου επηρεάζει τη μέτρηση..
    Και με adsl πάντως σε αυτή την απόσταση, μη περιμένεις θαύματα.. Αν όμως πάει χειρότερα, γυρνάς σε vdsl.. Το αν αξίζει για μερικά M το παραπάνω πάγιο της 50αρας εσύ ξέρεις.. Αλλιώς το αφήνεις σε adsl και κοιτάς το booster της κοτε αν θες παραπάνω ταχύτητα..
    Κάλυψη 3/4G έχετε εκεί;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 26-01-20 στις 00:57.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #27
    Εγγραφή
    22-12-2019
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ναι την αποσύνδεσα! Και το entry πάνω μου κανε αξριβώς το ίδιο με κάτω! Οπότε θεωρώ η καλωδίωση του σπιτιού είναι οκ

  13. #28
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panedi85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι την αποσύνδεσα! Και το entry πάνω μου κανε αξριβώς το ίδιο με κάτω! Οπότε θεωρώ η καλωδίωση του σπιτιού είναι οκ
    Έκανα update πάνω..
    Τι να σου πω.. Δήλωσε το βλάβη.. Ρώτησε τους αν μπορεί να γίνει κάτι καλύτερο με τη ταχύτητα.. Η ζήτα δοκιμαστική αλλαγή σε adsl να δείτε πως θα πάει..
    Μέτρηση έχεις με το entry στο σπίτι; Γιατί μόνο με το plus έχεις βάλει από πάνω.. Έτσι για το ιστορικό που λένε..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #29
    Εγγραφή
    22-12-2019
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μίλησα με τεχνικό του ΟΤΕ και μου είπε πως παίρνω από το αστικό κέντρο και πως η καλωδίωση στην περιοχή μου δεν είναι και ότι καλύτερο ..οπότε μένουμε έτσι ..

  15. #30
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panedi85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μίλησα με τεχνικό του ΟΤΕ και μου είπε πως παίρνω από το αστικό κέντρο και πως η καλωδίωση στην περιοχή μου δεν είναι και ότι καλύτερο ..οπότε μένουμε έτσι ..

    Συνηθισμένη απάντηση..
    Δοκιμή με adsl no;
    Πάντως κάτι πρέπει να γίνει με το up, τώρα..να είναι από την εσωτερική καλωδίωση; Με το entry επάνω είπες είναι τα ίδια;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 29-01-20 στις 19:09.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας