Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    455
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 16.3(dB)
    Καλησπέρα σας,

    Στις 10/01 ενεργοποιηθηκε μετά κόπων και βασάν γραμμή στη nova προερχόμενη απο την Cosmote (16-17Mpbs).

    Mετά απο μετρήσεις στο ΥΠΕΡΙΩΝ βρέθηκε ταχύτητα 5-5mbs ενώ σε επικοινωνία μου με την εξυπηρέτηση μου ανέφεραν ότι το νούμερο 6Mbps που βλέπουν αυτοι -και καλά αυτοι βλέπουν τη σωστή ταχύτητα- είναι στα πλαίσια της αποδεκτής απόκλισης ταχύτητας βάσει ΕΕΤΤ.

    Έκατσα και διάβασα την αποφαση της ΕΕΤΤ με ΑΠ 876/7Β περί ελάχιστης/μέγιστης/συνήθως διαθέσιμης ταχύτητας και αποκλισης/σημαντικής απόκλισης χωρίς να ορίζονται σαφή όρια πε΄ραν του παραδείγματος εφαρμογής.

    Απο την άλλη οι όροι της nova γράφουν ξεκάθαρα ότι "η εκτιμώμενη ταχύτητα δίνεται ΜΕΤΑ την ενεργοποιηση της γραμμης" ενώ σε περίπτωση σημαντικής απόκλισης έχεις δικαιωμα υπαναχώρησης εντός μήνα. Όμως δεν ορίζεται η σημαντική απόκλιση στους όρους της nova ούτε υπάρχει παραπομπή.

    Η ερώτηση είναι εαν υπαναχωρήσω θα γυρίσω αυτόματα στην Cosmote ή θέλει μαζί αιτήσεις κλπ; Σκοπός μου βέβαια δεν είναι να γυρίσω στον Cosmote καθώς το triple play της nova μπήκε σχεδόν αποκλειστικά για τα Eurosport.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Μάλλον έπαιρνες υπηρεσία ADSL από καμπίνα του ΟΤΕ. Σε όποιο εναλλακτικό πάροχο και να πας σε αυτή τη περίπτωση η ταχύτητα του internet θα είναι ίδια με της nova.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    455
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    9.6(dB) / 16.3(dB)
    Δεν καταλαβαίνω την καμπίνα του ΟΤΕ. το 90% των καμπίνων ΟΤΕ δεν είναι; Οποίος φεύγει από ΟΤΕ ή ξαναγυρνάει αλλάζει ταχύτητα;

  4. #4
    Εγγραφή
    25-10-2012
    Μηνύματα
    906
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Όταν έχει ο ΟΤΕ στην περιοχή σου δίκτυο FTTC, είναι συνήθης πρακτική να βάζει μόνο τους δικούς του συνδρομητές στον ενεργό εξοπλισμό της καμπίνας. Οι πελάτες των υπόλοιπων παρόχων παίρνουν υπηρεσία από το αστικό κέντρο με αποτέλεσμα να υπάρχουν αυτές οι διαφορές στην υπηρεσία.

    *Ναι, θα μπορούσε ο κάθε εναλλακτικός πάροχος να μισθώσει πόρτες στο minidslam αντί για το Α/Κ, ενέχει μεγαλύτερο κόστος, για αυτό και δεν το κάνουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Μηνύματα
    443
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    Path Level
    Interleaved
    Έφυγες από cosmote στην Nova για τα Eurosport??

    Το streaming μόνο στα συγκεκριμένα κανάλια δεν ήταν εφικτό με cosmote δλδ;

  6. #6
    Εγγραφή
    29-11-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Fritz Box Fon
    SNR / Attn
    14(dB) / 30(dB)
    Εγώ που είμαι σε nova με "έως 24Mbps" σε επαγγελματικό πρόγραμμα που έληγε σε λίγους μήνες και μου πρότειναν vdsl "ως 50" που τελικά πιάνει 12Mbps μπορώ να φύγω να πάω σε άλλο πάροχο γιατί απο Nova μου λένε θα πληρώσω ποινή

  7. #7
    Εγγραφή
    07-12-2019
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    H υπαναχώρηση σε καινούργιο συμβόλαιο ή ανανέωση μπορεί να γίνει εντός 14 ημερών και χωρίς να υπάρξει αιτιολογία ,γιατί έτσι απλά δεν γουστάρετε και φυσικά χωρίς ποινή .

  8. #8
    Εγγραφή
    29-11-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Fritz Box Fon
    SNR / Attn
    14(dB) / 30(dB)
    Την αίτηση υπαναχώρησης που μπορώ να την βρω ?

  9. #9
    Εγγραφή
    07-12-2019
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sunlight2030 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την αίτηση υπαναχώρησης που μπορώ να την βρω ?
    Την γράφεις μόνος σου ,είναι απλή .
    Γράφεις απλά ότι ασκείς το δικαίωμα που σου δίνει ο νόμος για την υπαναχώρηση ,βάζεις τα στοιχεία της γραμμής και τα δικά σου κλπ,κλπ
    Αν θέλεις κάνε αναφορά -κοινοποίηση πρός ΕΕΤΤ

  10. #10
    Εγγραφή
    29-11-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Fritz Box Fon
    SNR / Attn
    14(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ptolemeos14 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την γράφεις μόνος σου ,είναι απλή .
    Γράφεις απλά ότι ασκείς το δικαίωμα που σου δίνει ο νόμος για την υπαναχώρηση, βάζεις τα στοιχεία της γραμμής και τα δικά σου κλπ,κλπ
    Αν θέλεις κάνε αναφορά -κοινοποίηση πρός ΕΕΤΤ
    Πρώτα θα ήθελα να σε ευχαριστώ για την βοήθεια, με πήραν τηλέφωνο απο forthnet και προσπάθησαν να με μεταπείσουν όπως και επίσης οτι δεν ισχύει για ανανέωση συμβολαίου η υπαναχώρηση!!!!
    Βρήκα το παρακάτω στην EETT
    "Απαγόρευση επιβολής τέλους διακοπής/ανανέωσης σύμβασης
    Ο πάροχος δεν επιτρέπεται να επιβάλει τέλος αποσύνδεσης λόγω διακοπής/καταγγελίας, είτε σύμβασης που είναι (ή έχει καταστεί) αορίστου χρόνου, είτε σύνδεσης καρτοκινητής τηλεφωνίας. Επίσης, απαγορεύεται να επιβάλει τέλος ανανέωσης για τη σύναψη νέας σύμβασης ορισμένου χρόνου σε υφιστάμενο συνδρομητή με σύμβαση αορίστου χρόνου."

    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...egulation.html

    Επίσης επειδή δεν με ενημέρωσαν για την ηχογράφηση όταν αποδέχτηκα την ανανέωση , τώρα ψάχνουν να βρουν αν όντως έγινε έτσι

  11. #11
    Εγγραφή
    07-12-2019
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sunlight2030 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτα θα ήθελα να σε ευχαριστώ για την βοήθεια, με πήραν τηλέφωνο απο forthnet και προσπάθησαν να με μεταπείσουν όπως και επίσης οτι δεν ισχύει για ανανέωση συμβολαίου η υπαναχώρηση!!!!
    Βρήκα το παρακάτω στην EETT
    "Απαγόρευση επιβολής τέλους διακοπής/ανανέωσης σύμβασης
    Ο πάροχος δεν επιτρέπεται να επιβάλει τέλος αποσύνδεσης λόγω διακοπής/καταγγελίας, είτε σύμβασης που είναι (ή έχει καταστεί) αορίστου χρόνου, είτε σύνδεσης καρτοκινητής τηλεφωνίας. Επίσης, απαγορεύεται να επιβάλει τέλος ανανέωσης για τη σύναψη νέας σύμβασης ορισμένου χρόνου σε υφιστάμενο συνδρομητή με σύμβαση αορίστου χρόνου."

    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...egulation.html

    Επίσης επειδή δεν με ενημέρωσαν για την ηχογράφηση όταν αποδέχτηκα την ανανέωση , τώρα ψάχνουν να βρουν αν όντως έγινε έτσι
    Μια χαρά ισχύει η υπαναχώρηση για την ανανέωση .Το έκανα μόλις πριν ένα μήνα .Στείλε τους γραπτά το αίτημα ,πάρε και τηλέφωνο και ενημέρωσε τους ότι ηχογραφείς την συνομιλία όπου ο εκπρόσωπος θα ισχυριστεί ότι δεν ισχύει η υπαναχώρηση .Θα αλλάξουν τροπάρι αμέσως και φυσικά καταγγελία στην ΕΕΤΤ .

  12. #12
    Παρόμοιο θέμα έχω με αίτηση φορητότητας από Vodafone σε Nova. Η αίτηση έγινε ΕΚΤΟΣ καταστήματος.
    Χθες 26/2 έστειλα με e-mail υπογεγραμμένη την αίτηση και μετά από 2 ώρες, αφού δέχτηκα αντιπροσφορά από Vodafone, έκανα αίτηση υπαναχώρησης-ακύρωσης στη Nova.
    Σήμερα, 27/2 το πρωί έλαβα μήνυμα από Nova ότι έλαβαν την αίτηση υπαναχώρησης.

    Μέχρι στιγμής δεν έχω λάβει απάντηση από Nova. Δε φαίνεται πουθενά δηλαδή ότι "εγκρίνεται" η αίτηση. Μιλώντας με το chat τους δε μου δίνουν απάντηση, μόνο ότι έχει "δρομολογηθεί" η ακύρωση.
    Στην αίτηση ενεργοποίησης είχα δηλώσει ότι αποποιούμαι του δικαιώματος υπαναχώρησης αλλά από ότι βλέπω από την ΕΕΤΤ δεν υπάρχει κάποιο θέμα:
    Εάν ο συνδρομητής έχει ζητήσει με αίτησή του η ενεργοποίηση της σύνδεσης να γίνει πριν την πάροδο των 14 ημερολογιακών ημερών και έχει αποδεχθεί
    ρητά ότι θα απωλέσει το δικαίωμα υπαναχώρησης με την ενεργοποίηση της σύνδεσης, τότε, εφόσον η ενεργοποίηση πραγματοποιηθεί πριν τις 14 ημέρες,
    μπορεί να ασκήσει το δικαίωμα υπαναχώρησης μέχρι την ενεργοποίηση της σύνδεσης.


    Ημ. ενεργοποίησης δεν έχουν ακόμα στη Nova. Τι λέτε; Θα έχω πρόβλημα με την υπαναχώρηση;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mpokwsths : 27-02-20 στις 18:38.

  13. #13
    Εγγραφή
    29-11-2002
    Περιοχή
    Greece.gif
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΡΙΛΑΟΥ
    Router
    Fritz Box Fon
    SNR / Attn
    14(dB) / 30(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpokwsths Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρόμοιο θέμα έχω με αίτηση φορητότητας από Vodafone σε Nova. Η αίτηση έγινε ΕΚΤΟΣ καταστήματος.
    Χθες 26/2 έστειλα με e-mail υπογεγραμμένη την αίτηση και μετά από 2 ώρες, αφού δέχτηκα αντιπροσφορά από Vodafone, έκανα αίτηση υπαναχώρησης-ακύρωσης στη Nova.
    Σήμερα, 27/2 το πρωί έλαβα μήνυμα από Nova ότι έλαβαν την αίτηση υπαναχώρησης.

    Μέχρι στιγμής δεν έχω λάβει απάντηση από Nova. Δε φαίνεται πουθενά δηλαδή ότι "εγκρίνεται" η αίτηση. Μιλώντας με το chat τους δε μου δίνουν απάντηση, μόνο ότι έχει "δρομολογηθεί" η ακύρωση.
    Στην αίτηση ενεργοποίησης είχα δηλώσει ότι αποποιούμαι του δικαιώματος υπαναχώρησης αλλά από ότι βλέπω από την ΕΕΤΤ δεν υπάρχει κάποιο θέμα:
    Εάν ο συνδρομητής έχει ζητήσει με αίτησή του η ενεργοποίηση της σύνδεσης να γίνει πριν την πάροδο των 14 ημερολογιακών ημερών και έχει αποδεχθεί
    ρητά ότι θα απωλέσει το δικαίωμα υπαναχώρησης με την ενεργοποίηση της σύνδεσης, τότε, εφόσον η ενεργοποίηση πραγματοποιηθεί πριν τις 14 ημέρες,
    μπορεί να ασκήσει το δικαίωμα υπαναχώρησης μέχρι την ενεργοποίηση της σύνδεσης.


    Ημ. ενεργοποίησης δεν έχουν ακόμα στη Nova. Τι λέτε; Θα έχω πρόβλημα με την υπαναχώρηση;
    Και εγώ ακόμη περιμένω απάντηση τους έχω στείλει προχθές πάλι mail άλλα κανένας τους δεν απαντάει, νομίζουν πως θα το αφήσω έτσι !!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας