Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 20
  1. #1
    Εγγραφή
    28-11-2004
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλημέρες. Έχω το router του OTE το speedport να μου δίνει DSL και να κάνει το routing στο δίκτυό μου. Μέχρι τώρα είχα κάτι σκόρπια ΑΡs να δίνουν wifi σε όλο το σπίτι (διόροφο+υπόγειο). Το σπίτι έχει καλώδια ethernet παντού.

    Αποφάσισα να στήσω mesh δίκτυο και πήρα αυτά https://www.dlink.com/en/products/di...h-wi-fi-router
    Τα έχω βάλει να δουλεύουν σαν APs και όλα λειτουργούν άψογα αλλά υπάρχουν ορισμένες λεπτομέρειες.

    To dlink έχει 1 wan και 4 lan θύρες. Αν συνδέσω το dlink στο speedport με την lan (όπως το έχω τώρα) και κλείσω το dhcp στο dlink, δουλεύει κανονικά το όλο σύστημα mesh αλλά έχω τα εξής προβλήματα:
    1. δεν δουλεύει η δημιουργία Guest wifi. Για να δουλέψει πρέπει να είναι συνδεδεμένο στο wan
    2. δεν δουλεύει το speedtest σε επίπεδο router που έχει το dlink
    3. στο web interface του μου βγάζει ότι δεν είναι συνεδεμένο στο internet. Φυσικά είναι συνδεδεμένο και όλα δουλεύουν άψογα.



    Όλα τα παραπάνω είναι συνδεδεμένα με το wan port όπως έχω διαβάσει και στο forum της dlink και όπως ανακάλυψα και μόνος μου. Δεν με ενοχλούν ιδιαίτερα αλλά έλεγα μήπως μπορούσα να κάνω καλύτερη ρύθμιση.

    Αν λοιπόν συνδέσω το to speedport με το wan του dlink, γίνεται το εξής:
    Το speedport έχει ip 10.140.38.2. To dlink παίρνει ip 10.140.38.80 στην wan του. Το dlink φτιάχνει άλλο range με τον dhcp του και οι συσκευές που συνδέονται πάνω του ενσύρματα και ασύρματα παίρνουν Ip στο range 192.168.0.x με αποτέλεσμα να μην μιλάνε με τις άλλες συσκευές του δικτύου που είναι στο range 10.140.38.x. Αν το βάλω αμέσως μετά το speedport και μετά από το dlink δώσω στο switch και όλο το δίκτυό μου θα έχω routing και πρόσβαση στα πάντα εκτός από το router του ote.

    Aν κλείσω το DHCP στο dlink, ότι συνδεθεί πάνω του δεν παίρνει καθόλου Ip. Αν κλεισω το DHCP στο speedport δεν θα πάρει Ip προφανώς το wan του dlink και δεν θα εχω πρόσβαση.

    Πως γίνεται να τα συνδέσω και να τα ρυθμίσω ώστε να εχω πρόσβαση σε όλο το δίκτυό μου και να κάνει το routing το dlink;
    To manual του dlink είναι https://media.dlink.eu/ftp/products/...i_20190828.pdf

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Ποσες τετοιες συσκευες εχεις τοποθετησει ?

    Παντως ολα οσα γραφεις ειναι φυσιολογικα εφοσον εχεις αγορασει ROUTER και οχι Αccess Point.

    Η μονη λυση ειναι αν στο μενου του εχει ρυθμιση απο router να γινει AP . Αλλα ετσι δεν ξερω τι "ευκολιες" δεν θα δουλευουν.
    Με dlink εχω σταματησει να ασχολουμαι πανω απο 10 χρονια.
    Αν εχεις δουλεψει με ASUS το εχουν στανταρ ολες οι συσκευες. Δεν βρηκα κατι ομως στο δικο σου. Εχεις δει κατι εσυ?


    Αλλιως αφηνεις το PLUS οπως ειναι , συνδεεις μια θυρα του με την WAN του D-link . και οτι εχεις απο μηχανηματα τα συνδεεις ειτε καλωδιακα ειτε ασυρματα με το d-link. και ειναι ολα στο ιδιο subnet.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 21-01-20 στις 11:53.
    The gr81 .

  3. #3
    Εγγραφή
    28-11-2004
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Όπως έγραψα για να δουλέψουν οι "ευκολίες" πρέπει να κάνει routing το dlink. Αν συνδέσω το speedport με την wan του dlink και μετά όλα πάνω στο dlink, θα τα έχω όλα στο ίδιο subnet ΕΚΤΟΣ από το speedport! Αυτό πως θα το βλέπω; Γίνεται με static routes ή άσχετο;

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως έγραψα για να δουλέψουν οι "ευκολίες" πρέπει να κάνει routing το dlink. Αν συνδέσω το speedport με την wan του dlink και μετά όλα πάνω στο dlink, θα τα έχω όλα στο ίδιο subnet ΕΚΤΟΣ από το speedport! Αυτό πως θα το βλέπω; Γίνεται με static routes ή άσχετο;
    Τι να το κανεις το speedport και θες να το βλεπεις συνεχεια?

    Αν εχεις προβλημα θα πατησεις το κουμπι wifi . και θα μπεις στο μενου του. δεν βλεπω τον λογο για συνεχη παρακολουθηση.
    Εκτος αν εχεις snmp server και πρεπει να επικοινωνουν .
    The gr81 .

  5. #5
    Εγγραφή
    28-11-2004
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι να το κανεις το speedport και θες να το βλεπεις συνεχεια?

    Αν εχεις προβλημα θα πατησεις το κουμπι wifi . και θα μπεις στο μενου του. δεν βλεπω τον λογο για συνεχη παρακολουθηση.
    Εκτος αν εχεις snmp server και πρεπει να επικοινωνουν .
    Δεν θέλω να το βλέπω συνέχεια αλλά είναι σε αποθήκη στο υπόγειο. Αν θέλω να κάνω επανεκίνηση πχ πρέπει να μπω. Αν θέλω να δω που συγχρονίζει πρέπει να μπω. Είναι και η "ψυχασθένεια" που θέλω να δουλέυουν όλα όπως πρέπει. Φυσικά αυτά μπορώ να τα κάνω και από την εφαρμογή της cosmote. Ή να ανοίξω to WAN management και να μπαίνω μέσω internet. Τα παραπάνω όμως είναι "μπακάλικος" τρόπος. Γι'αυτό ψάχνω αν υπάρχει τρόπος να βλέπω το speedport από το LAN μου.

    Δηλαδή να πάω από την τοπολογία 1 στην 2.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  topologia 1.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  48,0 KB 
ID: 210790Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  topologia 2.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  50,8 KB 
ID: 210789
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kgian : 21-01-20 στις 12:40.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Σε ρωτησα πιο πανω ποσες τετοιες συσκευες εχεις τοποθετησει.
    Να υποθεσω 2 βαση του σχεδιαγραμματος ?

    Για ποιο λογο αγορασες 2 ? ενα επρεπε να παρεις και αν ηθελες επιπλεον καλυψη μπαινουν ΑΡ (που να εχουν δυνατοτητα mesh ) .
    ΟΙπως πχ τα DAP-1620 .

    Δεν καταλαβαινω ποιος σου προτεινε να παρεις δυο τετοιες συσκευες. Μια χρειαζεται και τα υπολοιπα να ειναι ΑΡ. Anyway.


    Ετσι οπως ειναι τωρα........ αν αλλαξεις απο το wifi του ενος dlink στο wifi του αλλου dlink..... σου αλλαζει την ιρ που εχεις η συσκευη σου ??? Η σου δινει παλι την ιδια?

    1) Αν σου δινει την ιδια.... τοτε τα αφηνεις οπως ειναι... και στο plus θα ειναι συνδεδεμενα μονο τα 2 dlink σου. και ολα τα υπολοιπα πανω στα dlink. ειτε καλωδιακα ειτε ασυρματα.
    2) Αν σου δινει διαφορετικες ΙΡ.... τοτε λυπαμαι αλλα δεν εχεις mesh. Εχεις απλα δυο συσκευες με το ιδιο SSID. Οποτε πρεπει να κανεις αλλαγες.

    Υ.Γ. το plus ειναι στο υπογειο γραφεις. Δεν χρησιμοποιείς τηλεφωνια στο plus? Αν οχι... υπαρχουν πολλες λυσεις. Αν ναι... υπαρχουν 2 λυσεις .

    edit: Στο σχημα 1 γιατι το plus εχει 10αρα ΙΡ ? εσυ την εχεις βαλει?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 21-01-20 στις 13:15.
    The gr81 .

  7. #7
    Εγγραφή
    28-11-2004
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ρωτησα πιο πανω ποσες τετοιες συσκευες εχεις τοποθετησει.
    Να υποθεσω 2 βαση του σχεδιαγραμματος ?

    Για ποιο λογο αγορασες 2 ? ενα επρεπε να παρεις και αν ηθελες επιπλεον καλυψη μπαινουν ΑΡ (που να εχουν δυνατοτητα mesh ) .
    ΟΙπως πχ τα DAP-1620 .

    Δεν καταλαβαινω ποιος σου προτεινε να παρεις δυο τετοιες συσκευες. Μια χρειαζεται και τα υπολοιπα να ειναι ΑΡ. Anyway.


    Ετσι οπως ειναι τωρα........ αν αλλαξεις απο το wifi του ενος dlink στο wifi του αλλου dlink..... σου αλλαζει την ιρ που εχεις η συσκευη σου ??? Η σου δινει παλι την ιδια?

    1) Αν σου δινει την ιδια.... τοτε τα αφηνεις οπως ειναι... και στο plus θα ειναι συνδεδεμενα μονο τα 2 dlink σου. και ολα τα υπολοιπα πανω στα dlink. ειτε καλωδιακα ειτε ασυρματα.
    2) Αν σου δινει διαφορετικες ΙΡ.... τοτε λυπαμαι αλλα δεν εχεις mesh. Εχεις απλα δυο συσκευες με το ιδιο SSID. Οποτε πρεπει να κανεις αλλαγες.

    Υ.Γ. το plus ειναι στο υπογειο γραφεις. Δεν χρησιμοποιείς τηλεφωνια στο plus? Αν οχι... υπαρχουν πολλες λυσεις. Αν ναι... υπαρχουν 2 λυσεις .

    edit: Στο σχημα 1 γιατι το plus εχει 10αρα ΙΡ ? εσυ την εχεις βαλει?

    To σχεδιάγραμμα είναι απλουστευμένο, έχω 3 τέτοιες συσκευές που δουλεύουν σαν access points και 3 DAP-1620, ολα σε mesh. Οι wireless clients κάνουν roaming από το ένα wifi στο άλλο χωρίς να αποσυνδέονται και προφανώς διατηρώντας την ίδια IP (δεν το έχω ελέγξει για να είμαι ειλικρινής). Αλλά πχ μια VOIP κλήση δεν πέφτει. Τώρα γιατί πήρα 3 DLINK routers; Για να τα χρησιμοποιήσω αποκλειστικά σαν mesh ΑPs και να αποφύγω έξτρα switches μια και έχω αρκετές wired συσκευές δικτύου. Τα βρήκα και σε καλή τιμή.

    ΥΓ. Το Speedport είναι στο υπόγειο, παρέα με το patch panel. Χρησιμοποιώ τηλεφωνία από αυτό, την πατσάρω και την πάω σε όποια πρίζα του σπιτιού θέλω.
    Την 10άρα ip την χρησιμοποιούσα από παλιά και είναι όλο το δίκτυό μου έτσι στημένο.

  8. #8
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι wireless clients κάνουν roaming από το ένα wifi στο άλλο χωρίς να αποσυνδέονται και προφανώς διατηρώντας την ίδια IP (δεν το έχω ελέγξει για να είμαι ειλικρινής).
    Ελεγξε το αυτο καθως μαλλον θα παιξει ρολο στο πως θα συνεχισουμε.

    Οποτε αφου εχεις τηλεφωνια... το plus μενει εκει που ειναι.

    Απο οτι καταλαβα... εχεις 2 οροφους... και εχεις βαλει 3 DIR-2660 και αλλα 3 DAP‑1620 ?? συνολο 6 συκευες για wifi ?? 'Η καταλαβα λαθος ??
    The gr81 .

  9. #9
    Εγγραφή
    28-11-2004
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Σωστα, 6 συσκευές wifi σε mesh. Πιο συγκεκριμενα, 3 dir exo mesh 2660 routers συνδεδεμένα με ethernet, 2 dir 1620 APs με ethernet και 1 dir 1620 σαν repeater. Όλες οι συσκευές είναι στο mesh όπως φαίνεται στο web interface του κυριου 2660. Όταν αλλάζω τις wifi ρυθμίσεις στο κύριο αλλάζουν αυτόματα σε όλα τα υπόλοιπα.

    2 όροφοι, υπόγειο και βεραντες-κηπος.πληρης κάλυψη. Θα ελέγξω την IP σε λίγο που θα πάω σπίτι.

    Το speedport μένει εκεί που είναι.

  10. #10
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Μεχρι να δεις τι γινεται με τις ΙΡ.....

    1) Υπαρχει περιπτωση να μπορεσεις να δωσεις χρηματα για αγορα ενος Vdsl2 modem-router?
    Αν ναι , τοτε μπαινει αυτο στη γραμμη σαν bridge , και "φερνει" το ιντερνετ. απο εκει και περα βαζεις τo "κεντρικο" dlink να κανει PPPoE κληση και παιρνει κανονικα public IP.
    Και το PLUS το βαζεις ΜΕΤΑ απο το dlink μονο για την τηλεφωνια.

    2) Αφηνεις το plus οπως ειναι ... και βαζεις το "κεντρικο" dlink να κανει μια επιπλεον PPPoE κληση και να παρει 2η PUBLIC IP.
    Αυτο βεβαια δεν ειναι οτι καλυτερο καθως δεσμευεις επιπλεον ΙΡ και ο παροχος ενδεχομενως να το δει και να στο μπλοκαρει καποια στιγμη.

    3) Αφηνεις το plus οπως ειναι , ΑΛΛΑ του βαζεις να κανει την κληση με τα generic στοιχεια cosmote. απλα για να δουλευει το τηλεφωνο.
    βαζεις τo "κεντρικο" dlink να κανει PPPoE κληση με τα δικα σου credentials και παιρνει κανονικα public IP.
    Αυτο ομως ενδεχεται σε restart ή firmware update ( του PLUS )να "χαθει" η ρυθμιση των credentials και να πρεπει να τα ξαναβαλεις απο την αρχη.
    Σπανιο..αλλα εχει τυχει. Αν εχεις backup των ρυθμισεων τοτε σε 2 λεπτα εισαι ετοιμος παλι.

    Υ.Γ. αληθεια ποσο εδωσες για να τα αγορασεις ολα αυτα?
    The gr81 .

  11. #11
    Εγγραφή
    28-11-2004
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μόλις το έλεγξα, η IP παραμένει η ίδια στο wifi roaming.

    Και στις 3 περιπτώσεις πως θα είναι όλες οι συσκευές, μαζί και το modem (είτε το speedport ή κάποιο άλλο που θα πάρω) στο ίδιο ip range, απο την στιγμή που το Dlink παίρνει μια WAN ip και δίνει σε όλες τις άλλες συσκευές ip σε άλλο range;

    Για να δουλέψει αυτό πρέπει η WAN ip του dlink να είναι μια εξωτερική IP.

    Στην περίπτωση 1 θα έχω πρόσβαση στο speedport αλλά όχι στο καινούριο modem router.

    Στην περίπτωση 2 θα έχω πρόσβαση σε όλα αλλά 2 εξωτερικές IP?

    Στην περίπτωση 3 μιλάμε μήπως σε update χάσει το speedport το otenet@otenet.gr και πρέπει να το ξαναβάλω χειροκίνητα; Αν ναι μου ακούγεται η καλύτερη λύση.


    ΥΓ. Περίπου 300E έδωσα για όλα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kgian : 21-01-20 στις 15:41.

  12. #12
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις το έλεγξα, η IP παραμένει η ίδια στο wifi roaming.
    ωραια. καλο αυτο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στις 3 περιπτώσεις πως θα είναι όλες οι συσκευές, μαζί και το modem (είτε το speedport ή κάποιο άλλο που θα πάρω) στο ίδιο ip range, απο την στιγμή που το Dlink παίρνει μια WAN ip και δίνει σε όλες τις άλλες συσκευές ip σε άλλο range;
    αναλογως την περιπτωση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να δουλέψει αυτό πρέπει η WAN ip του dlink να είναι μια εξωτερική IP.
    Αυτο ειναι το ιδανικο σεναριο και αυτο θα προσπαθησουμε να κανουμε.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περίπτωση 1 θα έχω πρόσβαση στο speedport αλλά όχι στο καινούριο modem router.
    θα εχεις προσβαση και σε ολα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περίπτωση 2 θα έχω πρόσβαση σε όλα αλλά 2 εξωτερικές IP?
    ναι. θα εχεις 2 public IP . το οποιο δεν ειναι το σωστο.... ΑΛΛΑ δεν το απαγορευει κιολας ο παροχος. Απλα δεν ειναι ηθικα σωστο.
    Αν θα το αντιμετωπισει ο παροχος... δεν το ξερουμε αυτο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περίπτωση 3 μιλάμε μήπως σε update χάσει το speedport το otenet@otenet.gr και πρέπει να το ξαναβάλω χειροκίνητα; Αν ναι μου ακούγεται η καλύτερη λύση.
    Σε update... σε restart... σε κλεισιμο λογω ρευματος.. κλπ κλπ ... ενδεχεται απο τα generic να παρει τα κανονικα credential αυτοματα απο την γραμμη.
    Το οποιο αντιμετωπιζεται απλα με το να ξαναβαλεις με το χερι τις ρυθμισεις...η απλα να κανεις restore to backup file που θα εχεις κρατησει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ. Περίπου 300E έδωσα για όλα.
    Αουτς... αρκετα χρηματα.. Θεωρω οτι με λιγοτερα χρηματα θα ειχες τουλαχιστον τα ιδια ή ακομα και καλυτερα αποτελεσματα.


    Οποτε θες να ξεκινησεις χωρις να δωσεις χρηματα για αρχη.. και να κανουμε το 3) ??? ?Να το δεις για λιγο καιρο δοκιμαστικα αν σε βολευει?

    Αρα βαζεις το PLUS με τα generic. Και δημιουργεις στο κεντρικο σου dlink ενα PPPoE με τα κανονικα credentials.
    c-class θα κρατησεις στο PLUS και στο WAN το 10.140.38.xx που σε βολευει ??
    The gr81 .

  13. #13
    Εγγραφή
    28-11-2004
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Οπότε για το 3:
    Στις ρυθμίσεις του speedport (εχω το entryi2, όχι το Plus)
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  rithmiseis SP.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  101,6 KB 
ID: 210800
    βάζω το generic login το οποίο είναι otenet@otenet.gr και password Ποιο;;;
    Με αυτό αν δεν συνδέσω κάτι άλλο θα έχω τηλεφωνία χωρίς να έχω ιντερνετ;
    Κλείνω το DHCP από το speedport.

    Στην συνέχεια συνδέω το dlink και στις ρυθμίσεις του βάζω το κανονικό loginΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  rithmiseis Dlink.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  105,5 KB 
ID: 210801
    πχ gataki@otenet.gr και password skilaki22 (τυχαία, χαχαχαχα). Ανοίγω το DHCP στο dlink και έτσι παίρνει εσωτερική IP το speedport από το dlink που κάνει το routing. To δε dlink παίρνει μια μοναδική εξωτερική IP από το WAN port.

    Αν δουλεύουν όλα καλά κάνω επανεκίνηση στο speedport να δω τι γίνεται!

    Και αν δουλεύει μετά την επανεκκίνηση συνδέω όλο μου το δίκτυο να δω αν όλα είναι οκ και βάζω τα Port forward μου.

  14. #14
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Δεν ξερω πως μου κολλησε οτι εχεις το PLUS. περιεργο.

    Λοιπον οπως ειπαμε...


    Στο speedport ...

    1) Ρυθμιζεις το c-class που θελεις να εχει το speedport. πχ του δινεις την 10.140.38.1 .
    βαζεις στο dhcp server του τις αντιστοιχες τιμες που θελεις. Κρατας καποιες ΙΡ για να τις βαζεις με το χερι σε αλλες συσκευες. .

    2) Βαζεις τα generic που ειναι τα εξης. : otenet@otenet.gr & otenet

    3) τσεκαρεις οτι το PPPoE PassThrough ειναι ενεργοποιημένο.


    Λογικα εχεις κανονικα ιντερνετ και τηλεφωνο .

    Πας στο "κεντρικο" dlink οπως το λες. Κανεις το wizard και φτιαχνεις το PPPoE με τα στοιχεια σου.
    Θα εχεις κανονικα ιντερνετ και public ΙΡ .
    Και αν μπεις στην ΙΡ του speedport (10.140.38.1 ) θεωρητικα θα σου ανοιξει κανονικοτατα.
    The gr81 .

  15. #15
    Εγγραφή
    28-11-2004
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Θα το τσεκαρω πρώτα στο γραφείο που έχω speedport και ένα Asus router σε πολύ πιο απλό δικτυο να το σετάρω πριν ξηλωσω όλο το σπίτι.

    Αφού το dlink θα κάνει το routing, αυτό δεν πρέπει να έχει DHCP; Και να το κλείσω στο Speedport;

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας