Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-20 από 20
  1. #16
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    και στα δυο να το αφησεις ανοιχτο. Δεν δημιουργει κανενα προβλημα.

    Στο WAN θα δωσεις στο dlink. πολυ βασικο.
    The gr81 .

  2. #17
    Εγγραφή
    28-11-2004
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αν το αφήσω ανοιχτό και στα 2 πρέπει υποχρεωτικά να ακολουθήσω την συνδεσμολογία speedport—->D-Link—->switch αλλιώς αν κλείσω το DHCP στο speedport λογικά μπορώ να κάνω και το speedport—->switch—->D-Link που λογικά με βολεύει λίγο καλύτερα.

  3. #18
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.754
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Αν κανεις το δευτερο... οτι ειναι στο switch ΔΕΝ θα παιρνει ιντερνετ απο την σωστη συνδεση.

    Τι θες να συνδεσεις στο switch ? Και ετσι παλι θα καταληξεις οι συσκευες σου να ειναι σε 2 διαφορετικα δικτυα.

    Υ.Γ. Ελπιζω να καταλαβαινεις τι γινεται οταν κανεις το ΡΡΡοΕ στο dlink .. Δεν εχει λογικη αυτο που θες να κανεις. παλι στα ιδια καταληγεις.
    ΟΛΑ πρπει να ειναι ΜΕΤΑ το dlink.
    The gr81 .

  4. #19
    Εγγραφή
    28-11-2004
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Οκ, κατάλαβα. Τώρα πρέπει να βρω κουράγιο και χρόνο για πειραματισμούς. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

  5. #20
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.279
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kgian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θέλω να το βλέπω συνέχεια αλλά είναι σε αποθήκη στο υπόγειο. Αν θέλω να κάνω επανεκίνηση πχ πρέπει να μπω. Αν θέλω να δω που συγχρονίζει πρέπει να μπω. Είναι και η "ψυχασθένεια" που θέλω να δουλέυουν όλα όπως πρέπει. Φυσικά αυτά μπορώ να τα κάνω και από την εφαρμογή της cosmote. Ή να ανοίξω to WAN management και να μπαίνω μέσω internet. Τα παραπάνω όμως είναι "μπακάλικος" τρόπος. Γι'αυτό ψάχνω αν υπάρχει τρόπος να βλέπω το speedport από το LAN μου.

    Δηλαδή να πάω από την τοπολογία 1 στην 2.
    Συνημμένο Αρχείο 210790Συνημμένο Αρχείο 210789
    Και κατι ακομη που πρεπει να γνωριζεις ειναι οτι οχι επειδη πηρες ενα μηχανακι, που καλα εκανες και συμφωνω μαζι σου, το οποιο γραφει τη λεξη mesh αυτοματα εχεις και mesh δικτυο. Ολες αυτες τις ορολογιες πρεπει να τις στησεις κιολας με το σωστο τροπο για να εχεις το επιθυμητο, αν το γνωριζεις, αποτελεσμα.

    Στο σχημα 1 η τοπολογια ειναι αρχικη star και στο σχημα 2 ειναι hybrid. Και τις 2 περιπτωσεις θα μπορουσες να τις υλοποιησεις απλα προσθετοντας switches των 10 ευρω. Αρα αυτο το ωραιο μηχανακι που αγορασες πιθανον να μη σου χρειαζεται καν.
    Άλλα Ντάλλα....

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας