Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σας αγαπητή κοινότητα.

    Σήμερα μου ήρθε το fritzbox 7490 για vdsl vectoring 100/10mbps σύνδεση , tdm/pstn nova . Θα ήθελα να σας ρωτήσω πως πρέπει να συνδέσω το καλώδιο Υ επάνω στο splitter για να δουλέψει σωστά;

    Η καλωδίωση είναι ως εξής:
    Από το καλώδιο του παρόχου το υπόγειο που ανεβαίνει πάει απευθείας σε διπλή πρίζα και από εκεί στην 1η θύρα από πίσω έχω συνδέσει το καλώδιο του παρόχου και στην 1η υποδοχή το vdsl splitter και από εκεί έχω τραβήξει δύο καλώδια το ένα πάει στο router και το άλλο πάει ΠΑΟ το splitter στην 2η υποδοχή της πρίζας όπου εκεί από πίσω είναι συνδεδεμένα όλα τα καλώδια του τηλεφώνου.
    https://imgur.com/a/cG6lDUB

    Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    30-09-2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    206
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    AVM FritzBox 7490
    Δες την φωτογραφία:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  fritzConnection.png 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  11,1 KB 
ID: 210797
    Το άσπρο είναι για internet, το μαύρο για τηλέφωνο.
    Αν δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις το fritz για την τηλεφωνία αφήνεις το μαύρο καλώδιο στον αέρα

  3. #3
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elio_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες την φωτογραφία:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  fritzConnection.png 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  11,1 KB 
ID: 210797
    Το άσπρο είναι για internet, το μαύρο για τηλέφωνο.
    Αν δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις το fritz για την τηλεφωνία αφήνεις το μαύρο καλώδιο στον αέρα
    Δε κατάλαβα. Στη διπλή πρίζα έχω το splitter στην 1η θύρα της πρίζας που από πίσω έχει το καλώδιο του παρόχου από εκεί στην θύρα DSL του splitter βάζω το άσπρο καλώδιο και το μαύρο το βάζω αντίστοιχα στη μαύρη υποδοχή στη phone .

    Στην fon1 συνδεεω με ένα καλώδιο τηλεφώνου τη fon1 με τη 2η θύρα της πρίζας όπου από πίσω έχει όλα τα τηλέφωνα . Σωστά;

  4. #4
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    σε ποια fon 1 αναφερεσαι του παρόχου ή του Fritz ?

    Αν το πρώτο τότε δεν εισαι σε PSTN αλλα σε VOIP και μας μπερδευεις με το subject.
    Αν το δεύτερο τότε ξυλωσε τα και κάν' τα όπως στο σχήμα.

    και εταιρία δεν μας ειπες (Αν ειναι VOIP).

  5. #5
    Εγγραφή
    15-10-2006
    Μηνύματα
    2.002
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gamsgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε κατάλαβα. Στη διπλή πρίζα έχω το splitter στην 1η θύρα της πρίζας που από πίσω έχει το καλώδιο του παρόχου από εκεί στην θύρα DSL του splitter βάζω το άσπρο καλώδιο και το μαύρο το βάζω αντίστοιχα στη μαύρη υποδοχή στη phone .

    Στην fon1 συνδεεω με ένα καλώδιο τηλεφώνου τη fon1 με τη 2η θύρα της πρίζας όπου από πίσω έχει όλα τα τηλέφωνα . Σωστά;
    Τι πρόβλημα έχεις ?
    Τι δεν σου δουλεύει ?
    Για ποιόν λόγο άνοιξες αυτό το θέμα ?
    Το tdm στο #1 γιατί το αναφέρεις ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgep138 : 21-01-20 στις 18:30.

  6. #6
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    α. Αν έχεις VoIP τηλεφωνία, το μαύρο καλώδιο δεν το συνδέεις πουθενά, μόνο το γκρι μαζί με τον αντάπτορα (ίδιου χρώματος) στην 1η θύρα της 2πλής πρίζας και δεν χρειάζεσαι το DSL splitter.
    Μετά απλά συνδέεις όποια από τις 2 FON του Fritz με την 2η θύρα της διπλής πρίζας.

    β. Αν έχεις PSTN τηλεφωνία, στην 1η θύρα της 2πλής πρίζας βάζεις το DSL Splitter. Στην έξοδο DSL αυτού συνδέεις το γκρι καλώδιο μαζί με τον αντάπτορα (ίδιου χρώματος) ενώ στην έξοδο PHONE το μαύρο καλώδιο μαζί με τον αντάπτορα (ίδιου χρώματος).
    Μετά απλά συνδέεις όποια από τις 2 FON του Fritz με την 2η θύρα της διπλής πρίζας.

    Λογικά έχεις PSTN τηλεφωνία σύμφωνα με αυτά που αναφέρεις (άσε που σε Nova δεν θα σου έπαιζε το VoIP) και θα χρειαστεί να κάνεις ρυθμίσεις στο Fritz για να παίξει η τηλεφωνία μέσω αυτού, πρώτα ρυθμίζοντας τον τηλεφωνικό αριθμό και μετά την έξοδο FON.
    Υπόψη ότι θα πρέπει να έχεις ενεργό το Advanced View για να βλέπεις όλες τις ρυθμίσεις και επιλογές του Fritz.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-02-2016
    Περιοχή
    kifissia
    Μηνύματα
    1.201
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    Fritzbox 7590ax
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 7.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    α. Αν έχεις VoIP τηλεφωνία, το μαύρο καλώδιο δεν το συνδέεις πουθενά, μόνο το γκρι μαζί με τον αντάπτορα (ίδιου χρώματος) στην 1η θύρα της 2πλής πρίζας και δεν χρειάζεσαι το DSL splitter.
    Μετά απλά συνδέεις όποια από τις 2 FON του Fritz με την 2η θύρα της διπλής πρίζας.

    β. Αν έχεις PSTN τηλεφωνία, στην 1η θύρα της 2πλής πρίζας βάζεις το DSL Splitter. Στην έξοδο DSL αυτού συνδέεις το γκρι καλώδιο μαζί με τον αντάπτορα (ίδιου χρώματος) ενώ στην έξοδο PHONE το μαύρο καλώδιο μαζί με τον αντάπτορα (ίδιου χρώματος).
    Μετά απλά συνδέεις όποια από τις 2 FON του Fritz με την 2η θύρα της διπλής πρίζας.

    Λογικά έχεις PSTN τηλεφωνία σύμφωνα με αυτά που αναφέρεις (άσε που σε Nova δεν θα σου έπαιζε το VoIP) και θα χρειαστεί να κάνεις ρυθμίσεις στο Fritz για να παίξει η τηλεφωνία μέσω αυτού, πρώτα ρυθμίζοντας τον τηλεφωνικό αριθμό και μετά την έξοδο FON.
    Υπόψη ότι θα πρέπει να έχεις ενεργό το Advanced View για να βλέπεις όλες τις ρυθμίσεις και επιλογές του Fritz.
    Σε ευχαριστώ πολύ η β επιλογή ισχύει για εμένα. Καλό απόγευμα.

  8. #8
    Εγγραφή
    10-01-2015
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 Mbps
    ISP
    Wind
    Router
    FritzBox 7490
    SNR / Attn
    7(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    α. Αν έχεις VoIP τηλεφωνία, το μαύρο καλώδιο δεν το συνδέεις πουθενά, μόνο το γκρι μαζί με τον αντάπτορα (ίδιου χρώματος) στην 1η θύρα της 2πλής πρίζας και δεν χρειάζεσαι το DSL splitter.
    Μετά απλά συνδέεις όποια από τις 2 FON του Fritz με την 2η θύρα της διπλής πρίζας.

    β. Αν έχεις PSTN τηλεφωνία, στην 1η θύρα της 2πλής πρίζας βάζεις το DSL Splitter. Στην έξοδο DSL αυτού συνδέεις το γκρι καλώδιο μαζί με τον αντάπτορα (ίδιου χρώματος) ενώ στην έξοδο PHONE το μαύρο καλώδιο μαζί με τον αντάπτορα (ίδιου χρώματος).
    Μετά απλά συνδέεις όποια από τις 2 FON του Fritz με την 2η θύρα της διπλής πρίζας.

    Λογικά έχεις PSTN τηλεφωνία σύμφωνα με αυτά που αναφέρεις (άσε που σε Nova δεν θα σου έπαιζε το VoIP) και θα χρειαστεί να κάνεις ρυθμίσεις στο Fritz για να παίξει η τηλεφωνία μέσω αυτού, πρώτα ρυθμίζοντας τον τηλεφωνικό αριθμό και μετά την έξοδο FON.
    Υπόψη ότι θα πρέπει να έχεις ενεργό το Advanced View για να βλέπεις όλες τις ρυθμίσεις και επιλογές του Fritz.
    Έχω μετατρέψει το 7490 από DE σε International αλλά δεν έχω καταφέρει να πιάσω ποτέ γραμμή πάνω στο ρουτερ. Το καλώδιο το έφτιαξα μόνος μου με βάση αυτού του σχεδίου ανταπτορες 'ομως δεν νομιζω να χρειαζομαι εφοσον εχω βάλει ενα φιλτρο/splitter. Εχω ακολουθησει αυτην την διαδικασία

    The gray rj45 plugs into the DLS/tel port on the fritzbox

    the black and gray rj11's plug into your local filter splitter

    Gray into ADSL MODEM
    Black into LOCAL PHONE / PSTN

    Τα φώτα σας παρακαλώ :-)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Y cable config.jpg 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  139,6 KB 
ID: 213461.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PapaDim : 04-04-20 στις 21:15.

  9. #9
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σου απάντησα στο θέμα που άνοιξες.

  10. #10
    Εγγραφή
    19-12-2019
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    1(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για να μην ανοίγω νέο θέμα. Από τον τοίχο μου περνάει το γνωστό καλώδιο UPD μαύρο εξωτερικού χώρου και μπαίνει σε ένα τέτοιο Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3829C598-82B2-47D9-B31E-836893388088.jpeg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  26,5 KB 
ID: 215627.

    Από εκεί λοιπόν ξεκινάει το κλασικό καλώδιο τηλεφωνίας αν δεν κάνω λάθος λέγεται rj11. Το καλώδιο αυτό μπαίνει στο vdsl splitter από όπου μπαίνει το Υ καλώδιο που έχει το fritzbox και καταλήγει στο router. Από το router ξεκινάει από τη θύρα fon1 κλασικό καλώδιο τηλεφωνίας όπως προείπα μάλλον τύπου rj11 και πάει στο τηλέφωνο μου μιας και δεν έχω voip.

    Τώρα, που θέλω να καταλήξω...
    Επειδή είμαι της υπερβολής παράγγειλα καλώδιο Ethernet cat.7 (ξέρω άπειρη υπερβολή) αλλά έδωσα 1 δεκάρικο. Αυτό το καλώδιο θα πηγαίνει από το router στο Laptop που χρησιμοποιώ ως server δοκιμών. Μιας και βρήκα τις κατηγορίες των Ethernet μπήκα στη διαδικασία να βρω πιο ποιοτικό μπριζακι και καλώδια τηλεφώνου (rj11) από αυτά που χρησιμοποιώ. Έχει δεν έχει διάφορα θα ήθελα να το κάνω!
    Διάβασα κάπου πως αντί για rj11 μπορώ να χρησιμοποιήσω καλώδια Ethernet που θα αλλάξω τα βίσματα τους με αυτά των rj11!

    Μπορώ λοιπόν να κάνω το εξής;
    Να αλλάξω το ανώτερο μπριζακι με ένα που στην μέσα μεριά αντί για θύρα rj11 θα έχει θύρα Ethernet; Να ξεκινά από εκεί το Ethernet καλώδιο που από την άλλη θα έχει βίσμα rj11 αντί για Ethernet και θα μπαίνει στο vdsl splitter και το καλώδιο τηλεφωνίας rj11 που ξεκινά από το router στη θύρα fon1 και καταλήγει στο τηλέφωνο να αντικατασταθεί με καλώδιο Ethernet που θα έχει και στις 2 άκρες του βισματα rj11;

    Ελπίζω να μην κούρασα!

  11. #11
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ότι καλώδιο θέλεις μπορείς να βάλεις. Αρκεί να έχεις υπόψη τα παρακάτω:
    α. Αν ο αγωγός του καλωδίου έχει διατομή AWG 23 και παχύτερος (21, 22, κλπ), δεν χωρά στα απλά βύσματα RJ11 και RJ45. Θα χρειαστεί να τερματισθεί στα 2 άκρα του σε πρίζες (σαν κι αυτή που δείχνεις) με αντίστοιχες θύρες (RJ11 ή RJ45).
    β. Αν ο αγωγός του καλωδίου έχει μικρότερη διατομή (AWG 24 έως 26), τότε μια χαρά χωρά στα απλά βύσματα RJ11 και RJ45.
    γ. Για μικρές αποστάσεις (έως 5 μέτρα), μας κάνει καλώδιο πολύκλωνο (stranded). Διαφορετικά οπωσδήποτε ο αγωγός πρέπει να είναι μονόκλωνος (solid).

  12. #12
    Εγγραφή
    19-12-2019
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    1(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι καλώδιο θέλεις μπορείς να βάλεις. Αρκεί να έχεις υπόψη τα παρακάτω:
    α. Αν ο αγωγός του καλωδίου έχει διατομή AWG 23 και παχύτερος (21, 22, κλπ), δεν χωρά στα απλά βύσματα RJ11 και RJ45. Θα χρειαστεί να τερματισθεί στα 2 άκρα του σε πρίζες (σαν κι αυτή που δείχνεις) με αντίστοιχες θύρες (RJ11 ή RJ45).
    β. Αν ο αγωγός του καλωδίου έχει μικρότερη διατομή (AWG 24 έως 26), τότε μια χαρά χωρά στα απλά βύσματα RJ11 και RJ45.
    γ. Για μικρές αποστάσεις (έως 5 μέτρα), μας κάνει καλώδιο πολύκλωνο (stranded). Διαφορετικά οπωσδήποτε ο αγωγός πρέπει να είναι μονόκλωνος (solid).
    Ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινίσεις!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας