Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 27
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.664
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    HELLAS
    Δελτίο Τύπου:
    Τις τελευταίες ημέρες παρατηρείται αύξηση της διεθνώς γνωστής απάτης μέσω σεξουαλικής εκβίασης “sextortion scam”, που εκδηλώνεται με μαζική αποστολή μηνυμάτων ηλεκτρονικού ταχυδρομείου σε διάφορους αποδέκτες ανεξαρτήτου φύλου και ηλικίας, με σκοπό την εξαπάτησή τους.

    Ειδικότερα άγνωστοι δράστες με τη χρήση απατηλών λογαριασμών ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, στέλνουν μαζικά μηνύματα σε αποδέκτες και τους ενημερώνουν ότι διαθέτουν πρόσβαση στη συσκευή τους και το μήνυμα έχει αποσταλεί από τον προσωπικό τους λογαριασμό.

    Παράλληλα τους γνωστοποιούν ότι έχει εγκατασταθεί κακόβουλο λογισμικό, μετά από την επίσκεψή τους σε κάποιον ιστότοπο, το οποίο έχει ενεργοποιήσει την κάμερα και τους έχει καταγράψει σε προσωπικές στιγμές.

    Στη συνέχεια αναφέρεται ότι το κακόβουλο λογισμικό έχει συλλέξει όλες τις επαφές των χρηστών από τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης και οι δράστες απειλούν με την αποστολή του επίμαχου υλικού στις επαφές τους, σε περίπτωση που δεν λάβουν bitcoins.

    Η προσπάθεια εκβίασης των θυμάτων με την απειλή δημοσιοποίησης αρχείων ερωτικού περιεχομένου αναφέρεται διεθνώς ως σεξουαλική εκβίαση “sextortion”.

    Σημειώνεται ότι τα εκβιαστικά αυτά μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου έχουν κυρίως τις παρακάτω μορφές και περιεχόμενο, ενώ η αναφορά σε πραγματικούς κωδικούς γίνεται ώστε οι χρήστες να πεισθούν για το αληθινό της απειλής.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  21012020sextortion.jpg 
Εμφανίσεις:  494 
Μέγεθος:  216,0 KB 
ID: 210796

    Η Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, με αφορμή τα παραπάνω περιστατικά, προτρέπει τους παραλήπτες των απατηλών αυτών μηνυμάτων να:

    • αγνοούν τα μηνύματα και να μην καταθέτουν χρήματα στους λογαριασμούς, που τους παραθέτει ο δράστης,
    • μην ανοίγουν τυχόν συνημμένα αρχεία σε μηνύματα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου από άγνωστους αποστολείς,
    • μην επικοινωνούν ποτέ και για κανένα λόγο με τους εκβιαστές,
    • αλλάζουν άμεσα κάθε κωδικό ασφαλείας (password) που νομίζουν ότι διακυβεύεται,
    • αξιολογούν τις ρυθμίσεις ασφαλείας του υπολογιστή τους.



    Υπενθυμίζεται ότι οι πολίτες μπορούν να επικοινωνούν, ανώνυμα ή επώνυμα, με τη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος προκειμένου να παρέχουν πληροφορίες ή να καταγγέλλουν παράνομες ή επίμεμπτες πράξεις ή δραστηριότητες που τελούνται μέσω Διαδικτύου, στα ακόλουθα στοιχεία επικοινωνίας:

    • Τηλεφωνικά : 111 88
    • Στέλνοντας e - mail : ccu@cybercrimeunit.gov.gr
    • Μέσω Twitter « Γραμμή SOS Cyber Alert»: https://twitter.com/CyberAlertGR
    • Επίσης, στην ιστοσελίδα της Ελληνικής Αστυνομίας www.hellenicpolice.gr στην ενότητα «Οδηγός του Πολίτη», θα βρείτε αναρτημένες γενικές και ειδικότερες συμβουλές για την αποφυγή εξαπάτησης.

    Πηγή : ΕΛ.ΑΣ.

  2. #2
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.664
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    έσκασε και σε έμενα χτες σε ένα από τα mails μου
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  3. #3
    Εγγραφή
    26-03-2014
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    openwrt x86 abomination
    τα καλύτερα είναι αυτά, τόσο αστεία. δυστυχώς δεν μπορείς να απαντήσεις στα περισσότερα :C

  4. #4
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.852
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Μια φορά εγώ είχα απαντήσει αλλά δε νομίζω να βρήκε παραλήπτη.

    Το κορυφαίο είναι όταν ρωτάνε ανήσυχοι φίλοι και συνάδελφοι, καταλαβαίνεις πως έχουν λερωμένη τη φωλιά τους χεχεχε.

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια φορά εγώ είχα απαντήσει αλλά δε νομίζω να βρήκε παραλήπτη.

    Το κορυφαίο είναι όταν ρωτάνε ανήσυχοι φίλοι και συνάδελφοι, καταλαβαίνεις πως έχουν λερωμένη τη φωλιά τους χεχεχε.
    Δεν νομίζω, εδώ ρωτάει κόσμος που δεν έχει κάμερα, απλά φοβούνται, τους λες μα δεν έχεις κάμερα και σου λενε ναι έχεις δίκαιο.

    Ακόμα το Google translate που γίνεται είναι χάλια, αλλά σε κάθε έκδοση γίνεται όλο και πιο σωστό, ακόμα και με την πιο παλια του έκδοση υπάρχει κόσμος που έχει στείλει χρήματα.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Το προηγούμενο version σου έλεγε σαν απόδειξη και κάποιο παλιό σου password (είχαν πάρει το ζευγάρι email + password από hacked sites). Εκεί να δεις όποιος χρησιμοποιούσε τα ίδια passwords σε πολλά sites και δεν τα είχε αλλάξει από τότε τι έπαθε

  7. #7
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.276
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Ε λοιπον εγω σας περασα, θαγινω εκατομυριουχος

    Dear Kostandinos


    Thank you for the response to my email. I will start by introducing myself. My name is Johann Reimann a Swiss National, lecturing Economics and a consultant to Reserve bank of India (RBI).
    I need your services in a confidential matter regarding funds out of Reserve Bank of India. This requires a private arrangement.

    You will receive these funds under legal claims; all legal documents will be carefully worked out to ensure a risk free transfer and an agreement will be signed by both parties. 30% of the total sum
    would be your own potion at the end of this deal.

    I have all the details. The funds in question are quite large ($36.8M).I will expect a straight answer from you. If you are willing to assist, kindly furnish me with your personal information which must include your direct cell phone and fax number, means of identification, Occupation, your address and company name so that we can proceed with the next phase.

    Please get back to me ASAP

    Thanks as I expect to hear from you.

    Regards,
    Johann Reimann
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος KostakisK : 21-01-20 στις 16:53.

  8. #8
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.852
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Κάνε μια μόνο Edit το όνομά σου να μη φαίνεται GDPR και τα σχετικά

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  9. #9
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.276
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε μια μόνο Edit το όνομά σου να μη φαίνεται GDPR και τα σχετικά
    Περα απο αυτο, ρε παιδια τι να τα κανω εγω τοσα λεφτα, στειλτε κανα προσωπικο μπας και παρετε και εσεις κατι, εχουμε τα μεσα λεεεμεε

  10. #10
    Εγγραφή
    01-12-2003
    Περιοχή
    Κως
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    1.343
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    ZTE H1600
    SNR / Attn
    26,5(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    έσκασε και σε έμενα χτες σε ένα από τα mails μου
    Και σε εμένα προχθές.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακόμα το Google translate που γίνεται είναι χάλια, αλλά σε κάθε έκδοση γίνεται όλο και πιο σωστό, ακόμα και με την πιο παλια του έκδοση υπάρχει κόσμος που έχει στείλει χρήματα.
    Όντως αυτό παρατηρώ και εγώ. Αν κάποιος δεν έχει γνώσεις, σιγά-σιγά όλο και πιο πειστικό θα γίνεται το μήνυμα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε λοιπον εγω σας περασα, θαγινω εκατομυριουχος
    Τυχερέ!!!

  11. #11
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Το επιβεβαιώνω και εγώ ήρθε στο κύριο email της σύνδεσης μου COSMOTE και σε βοηθητικό.
    το ίδιο μήνυμα ακριβώς.

  12. #12
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.049
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Για να έχει φτάσει σε τόσο κόσμο ταυτόχρονα φαντάζομαι ότι έχουμε κάποιο τρελό leak email διευθύνσεων.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  13. #13
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να έχει φτάσει σε τόσο κόσμο ταυτόχρονα φαντάζομαι ότι έχουμε κάποιο τρελό leak email διευθύνσεων.
    Τι να πω...ελπίζω κάποτε να πιάσουν έναν από αυτούς και να του εξηγήσουν το όνειρο...
    ότι αφορά τα συγκεκριμένα email που με αφορούν
    το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχουν σε "hacked" λίστες που κατά καιρούς έχουν διαρρεύσει (έχω τα σχετικά που με ενημερώνουν ώστε αν κάτι συμβεί άμεσα αλλάζω όλους τους κωδικούς όπου με ενδιαφέρει φυσικά και είναι καίριας σημασίας)
    είναι email του παρόχου της σύνδεσης μου που τα χρησιμοποιώ μεν σε ιστοσελίδες αλλά πάντα με διαφορετικό κωδικό ανάλογα την ιστοσελίδα που το χρησιμοποιώ
    και πάντα ο κωδικός είναι συνδυασμός (κεφαλαία γράμματα / μικρά γράμματα / σύμβολα / αριθμούς)
    κατά καιρούς έρχονται φυσικά email που τάχα μου αφορούν τράπεζα , paypal , netflix , amazon

  14. #14
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.439
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Εμένα πάλι πουθενά...

  15. #15
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα πάλι πουθενά...
    είσαι από τους τυχερούς φαίνεται

    εμένα με θυμούνται

    πρίγκιπες της νιγηρίας που επιθυμούν να μου μοιράσουν την περιουσία τους
    αμερικανοί στρατιώτες που υπηρέτησαν στο αφγανιστάν ή στο ιρακ και θέλουν να μου δώσουν λάφυρα
    διάφορες τράπεζες - υπηρεσίες που μου μπλόκαραν λέει τον λογαριασμό
    και αυτοί εδώ που με απειλούν ότι θα δημοσιεύσουν "προσωπικές μου στιγμές" αν δεν τους πληρώσω για να μην το κάνουν

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας