Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    12-01-2018
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Router
    TP-Link AC1200 VR400
    Καλησπερα σας, εχω το εξης προβλημα και θα ηθελα την βοηθεια σας.

    Εχω σε ενα ισογειο διαμερισμα πολυκατοικιας server + desktop και θελω να τους δωσω προσβαση στο internet αλλα και να τα συνδεσω μαξι τους για να τρεχουν διαφορες εργασιες. Το ισογειο διαμερισμα δεν εχει γραμμη internet αλλα πιανει αρκετα καλο σημα wifi απο τον πανω οροφο και μπορω να εχω προσβαση στο modem-router του οροφου. Τι ειδους μηχανημα (μαλλον router αποσο καταλαβαινω) χρειαζομαι για να συνδεθει ασυρματα στο δικτυο του οροφου αλλα να εχει και θυρες για να συνδεθει με server + desktop του ισογειου?

    Να σημειωσω οτι το διαμερισμα ισογειο και πρωτου οροφου ειναι ανεξαρτητα μεταξυ τους και δε μπορω ετσι απλα να τραβηξω καλωδιο απο πανω λογω δυσκολιων του χωρου.

    Τελος το budget που μπορω να διαθεσω ειναι ~65e.

    Ευχαριστω!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AroNah : 21-01-20 στις 23:16.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Αν δεν εχεις μεγαλες απαιτησεις bandwidth... παιρνεις ενα ΑΡ που να εχει mode για client και εισαι ετοιμος.

    Ειτε σε ASUS ειτε σε TPLINK.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 22-01-20 στις 00:25.
    The gr81 .

  3. #3
    Εγγραφή
    12-01-2018
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Router
    TP-Link AC1200 VR400
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν εχεις μεγαλες απαιτησεις bandwidth... παιρνεις ενα ΑΡ που να εχει mode για client και εισαι ετοιμος.

    Ειτε σε ASUS ειτε σε TPLINK.

    Δεν εχω καποιες μεγαλες απαιτησεις απλα θελω ενα αξιοπιστο AP.

    Τα παρακατω βλεπω οτι υποστηριζουν client mode και εχουν καλα reviews. Κανουν για την δουλεια μου?
    https://www.e-shop.gr/tp-link-tl-wa8...t-p-PER.612441
    https://www.e-shop.gr/tp-link-tl-wa9...t-p-PER.612435

    Επισης επειδη βλεπω οτι ολα εχουν 1 θυρα ethernet, η συνδεση server + desktop στο internet πως ακριβως θα γινει?

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AroNah Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν εχω καποιες μεγαλες απαιτησεις απλα θελω ενα αξιοπιστο AP.
    Δεν υπαρχει λιστα με αξιοπιστα ΑΡ. Το καθε ενα ειναι διαφορετικο απο το αλλο . Και δεν κανουν ολα για ολες τις περιπτωσεις.
    Σαφως σε αυτη την γκαμα χρηματων (10-30 ) δεν μπορεις να εχεις τρελες απαιτησεις. Θα πρεπει να δουμε σε κατι διαφορετικο και πολυ πιο ακριβο.
    Οπως περιγραφεις την περιπτωση σου εκτιμω οτι θα σου ειναι αρκετο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AroNah Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα παρακατω βλεπω οτι υποστηριζουν client mode και εχουν καλα reviews. Κανουν για την δουλεια μου?
    https://www.e-shop.gr/tp-link-tl-wa8...t-p-PER.612441
    https://www.e-shop.gr/tp-link-tl-wa9...t-p-PER.612435
    Επισης επειδη βλεπω οτι ολα εχουν 1 θυρα ethernet, η συνδεση server + desktop στο internet πως ακριβως θα γινει?
    Κανουν για την περιπτωση σου κατα το ημισυ. Οπως και εσυ ειδες εχουν μια LAN. αυτα που σου προτεινα εχουν 4 .

    Οποτε εχεις 2 επιλογες.

    1) παιρνεις ενα απο τα δυο που βρηκες.... και αγοραζεις και ενα switch για να βαλεις. Αν εχουν Gigabit LAN τα μηχανηματα σου τοτε θα πας σε gigabit (10/100/1000) . αλλιως fast ethernet (10/100)

    2) Βρισκεις κατι αλλο που να ταιριαζει στα γουστα σου, που να εχει ομως 4 ethernet.
    The gr81 .

  5. #5
    Εγγραφή
    12-01-2018
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Router
    TP-Link AC1200 VR400
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανουν για την περιπτωση σου κατα το ημισυ. Οπως και εσυ ειδες εχουν μια LAN. αυτα που σου προτεινα εχουν 4 .

    Οποτε εχεις 2 επιλογες.

    1) παιρνεις ενα απο τα δυο που βρηκες.... και αγοραζεις και ενα switch για να βαλεις. Αν εχουν Gigabit LAN τα μηχανηματα σου τοτε θα πας σε gigabit (10/100/1000) . αλλιως fast ethernet (10/100)

    2) Βρισκεις κατι αλλο που να ταιριαζει στα γουστα σου, που να εχει ομως 4 ethernet.
    Αυτο, αποσο καταλαβαινω, αφορα τον τροπο που θα δωσω internet στα 2 μηχανηματα αλλα εγω στο αρχικο post αναφερω οτι θελω να τα συνδεσω και μεταξυ τους για να τρεχουν διαφορες εργασιες. Απο τη στιγμη που η μοναδικη θυρα ethernet του desktop θα χρησιμοποιηθει για να κουμπωσω το internet (ειτε απευθειας απο το AP ειτε μεσω switch οπως λες) πως ακριβως στη συνεχεια θα το συνδεσω και με τον server?
    Μπορει το ιδιο switch να κανει 2 tasks ταυτοχρονα δηλαδη και να δωσει internet αφου συνδεμενο με το AP αλλα και να συνδεσει τα μηχανηματα μεταξυ τους για να τρεχουν εργασιες?

  6. #6
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από AroNah Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο, αποσο καταλαβαινω, αφορα τον τροπο που θα δωσω internet στα 2 μηχανηματα αλλα εγω στο αρχικο post αναφερω οτι θελω να τα συνδεσω και μεταξυ τους για να τρεχουν διαφορες εργασιες. Απο τη στιγμη που η μοναδικη θυρα ethernet του desktop θα χρησιμοποιηθει για να κουμπωσω το internet (ειτε απευθειας απο το AP ειτε μεσω switch οπως λες) πως ακριβως στη συνεχεια θα το συνδεσω και με τον server?
    Μπορει το ιδιο switch να κανει 2 tasks ταυτοχρονα δηλαδη και να δωσει internet αφου συνδεμενο με το AP αλλα και να συνδεσει τα μηχανηματα μεταξυ τους για να τρεχουν εργασιες?
    Παμε παλι με απλα λογακια γιατι δεν καταλαβαινω που δυσκολευεσαι.

    Αγοραζεις το μηχανημα (θα δουμε αργοτερα ποιο σκεφτεσαι να παρεις ) .

    1) Αυτο το μηχανημα αν εχει 1 ETHERNET τοτε επειδη εσυ εχεις 2 υπολογιστες θα πρεπει να βαλεις και ενα switch . Το switch ειναι το αντιστοιχο "πολυμπριζο" που εχουμε για το ρευμα.

    2) Αν αυτο το μηχανημα που θα παρεις εχει 2 και παραπανω ETHERNET τοτε ΔΕΝ χρειαζεσαι switch. Θα βαλεις σε μια θυρα ethernet τον ενα υπολογιστη και σε αλλη μια τον αλλο.



    Οποτε ετσι θα εχουν και οι δυο σου υπολογστες και ιντερνετ και θα επικοινωνουν και μεταξυ τους.
    The gr81 .

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας