Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Πρόσφατα κάνοντας κάποιες μετρήσεις για κατανάλωση ρεύματος στο σπίτι είδα πως το Ups τραβάει ρεύμα, ακόμα και μόνο του, χωρίς μάλιστα να φορτίζει μπαταρία ή κάτι τέτοιο να έχει το 1500αρι που έχω μια κατανάλωση περίπου 22 με 25w, δεν είναι κάτι τρομερό αλλά είναι μια κατανάλωση για το "τίποτα".

    Θα ήταν καλό ίσως να μαζέψουμε πληροφορίες για την κατανάλωση απο διάφορα μοντέλα έτσι όταν χρειαστεί η αλλαγή να πάρουμε κάποιο με μικρότερη κατανάλωση.

    Το 1500αρι το δικό μου είναι της Tescom, line interactive
    Εχω και ενα 600αρι NRG το όποιο έχει μια πιο λογική κατανάλωση περίπου 8 με 10w

  2. #2
    Εγγραφή
    23-01-2005
    Μηνύματα
    3.810
    Downloads
    33
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    95500/10996
    ISP
    Cosmote
    Router
    FritxBox 530
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πως το μέτρησες ?
    Phanteks P600S -Corsair RM850x -MPG X570S EDGE MAX Wifi -Ryzen 5700X -Kingston Fury Renegade 32Gb@3600@cl16 -XFX RX6600 -Samsung 980Pro & 970Evo 2*500gb

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nimik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως το μέτρησες ?
    Με πριζα power meter αλλά και με smart wifi με δυνατότητα μέτρησης.

  4. #4
    Εγγραφή
    21-10-2003
    Περιοχή
    Στο κέλυφος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    241
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12220/830
    ISP
    HOL
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H108N
    SNR / Attn
    6,1(dB) / 27,3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κάθε 3-5 χρόνια περίπου που αλλάζουμε τα ups ποτέ δεν βρίσκουμε τα ίδια μοντέλα στην αγορά. Αν εννοείς ίδιας εταιρείας...πάλι δεν νομίζω ότι μπορούν να εξαχθούν ασφαλή συμπεράσματα.
    Ωστόσο αναρωτιέμαι κι εγώ που την πάνε αυτή την ενέργεια, έστω και τα 25W που αντλούνε.
    Ζούμε σε κοινωνία παρακμής & σήψης.
    Οι εταιρείες βυσσοδομούν στους γυάλινους πύργους τους για να μας αρπάξουν τα πορτοφόλια.
    Έξαρση, ανανέωση, μιμητισμός. Ω αγελαίοι ταγοί. Γιατί πρέπει διαρκώς να ανάγουμε τις ιδιοτροπίες κάποιων σε ανάγκες για όλους;
    Να "τρως" καλά & να "σκεπάζεσαι".


  5. #5
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas_1966 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάθε 3-5 χρόνια περίπου που αλλάζουμε τα ups ποτέ δεν βρίσκουμε τα ίδια μοντέλα στην αγορά.
    Ανά 3-5 χρόνια αλλάζουμε μπαταρίες, όχι απαραίτητα UPS. Πχ σε ένα 13 ετών UPS (APC Smart-UPS 1500VA - SUA1500) πρόσφατα χρειάστηκε 3η αλλαγή μπαταρίας. Θέλω κάποια στιγμή να το αλλάξω (πιθανόν με ένα APC Smart-UPS 1500 VA - SMT500i) αλλά λειτουργεί άψογα όλα αυτά τα χρόνια (μαζί με λίγο καθάρισμα σε κάθε αλλαγή μπαταρίας) και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Μάλιστα αν και το 2007-2008 θεωρείτο ακριβό (600+ ευρώ), υπολογίζοντας αγορά+συντήρηση όλα αυτά τα χρόνια βγαίνει <€70/έτος Μ.Ο που διαρκώς μειώνεται αν και ΟΚ σκοπεύω να το αντικαταστήσω όπως είπα, οπότε δε θα πέσει πολύ ακόμα (πιθανόν μέχρι τα €60/έτος).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσφατα κάνοντας κάποιες μετρήσεις για κατανάλωση ρεύματος στο σπίτι είδα πως το Ups τραβάει ρεύμα, ακόμα και μόνο του, χωρίς μάλιστα να φορτίζει μπαταρία ή κάτι τέτοιο να έχει το 1500αρι που έχω μια κατανάλωση περίπου 22 με 25w, δεν είναι κάτι τρομερό αλλά είναι μια κατανάλωση για το "τίποτα".
    Έχω παρατηρήσει και εγώ μια αντίστοιχη μικρή κατανάλωση σαν αυτή που αναφέρεις σε 1500άρι της APC. Δεν γνωρίζω ακριβώς γιατί αλλά υποθέτω ότι αφορά το κομμάτι του AVR που κάνει διαρκώς monitoring στο ρεύμα, αλλά και στο να κρατάει "ενεργή" την μπαταρία με μικρές φορτίσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 27-02-20 στις 10:03.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανά 3-5 χρόνια αλλάζουμε μπαταρίες, όχι απαραίτητα UPS. Πχ σε ένα 13 ετών UPS (APC Smart-UPS 1500VA - SUA1500) πρόσφατα χρειάστηκε 3η αλλαγή μπαταρίας. Θέλω κάποια στιγμή να το αλλάξω (πιθανόν με ένα APC Smart-UPS 1500 VA - SMT500i) αλλά λειτουργεί άψογα όλα αυτά τα χρόνια (μαζί με λίγο καθάρισμα σε κάθε αλλαγή μπαταρίας) και με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο. Μάλιστα αν και το 2007-2008 θεωρείτο ακριβό (600+ ευρώ), υπολογίζοντας αγορά+συντήρηση όλα αυτά τα χρόνια βγαίνει <€70/έτος Μ.Ο που διαρκώς μειώνεται αν και ΟΚ σκοπεύω να το αντικαταστήσω όπως είπα, οπότε δε θα πέσει πολύ ακόμα (πιθανόν μέχρι τα €60/έτος).

    - - - Updated - - -

    Έχω παρατηρήσει και εγώ μια αντίστοιχη μικρή κατανάλωση σαν αυτή που αναφέρεις σε 1500άρι της APC. Δεν γνωρίζω ακριβώς γιατί αλλά υποθέτω ότι αφορά το κομμάτι του AVR που κάνει διαρκώς monitoring στο ρεύμα, αλλά και στο να κρατάει "ενεργή" την μπαταρία με μικρές φορτίσεις.
    Ευχαριστώ για την απάντηση, όπως και τους υπόλοιπους, άλλα δεν μας είπες τι κατανάλωση!

    Είχα στα χέρια μου πρόσφατα και ενα g-tec pc615n-1000R 1000αρι το όποιο σαν idle κατανάλωση είχε 10 με 13W που και πάλι είναι μια κατανάλωση αλλά είναι λιγότερο απο τα 25.

    Με 10w φωτίζεις ολόκληρο δωμάτιο! είναι κρίμα να τα καις για το τίποτα.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας