Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    22-01-2020
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Έχω ένα λέβητα Kirurami Turbo Plus και ενδιαφέρομαι είτε να προγραμματίζω το λέβητα να "ανάβει" συγκεκριμένη ώρα της ημέρας, είτε να μπορώ να τον "ανάψω" απομακρισμένα.

    Με τον δικό του θερμοστάτη αυτό δεν είναι δυνατό. Γνωρίζεται αν αυτό είναι εφικτό, είτε παρεμβαίνοντας στον υπάρχον θερμοστάτη, είτε αγοράζοντας κάποιον άλλο;

  2. #2
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ειναι ενας στο fb που λεει οτι ο kiturami υποστηριζει open therm. Αν ισχυει κατι τετοιο, τοτε ειναι σχετικα ευκολο. Ο γκουγκλης βγαζει κατι ρωσικα site, αλλα επειδη ειναι πολλα, μαλλον κατι εχουν κανει.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.338
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Επειδή μάλλον έχεις κάποιο θερμοστάτη του κατασκευαστή του λέβητα που ερχόταν με το μηχάνημα (όπως αυτό που βλέπω εδώ) με επιπλέον ρυθμίσεις για ζεστό νερό, λειτουργίες κλπ. ρώτα την αντιπροσωπεία για θέματα συμβατότητας και προτάσεις.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ariadgr : 22-01-20 στις 20:48.

  4. #4
    Εγγραφή
    22-01-2020
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Ρώτησα, αλλά μου είπαν δεν γίνεται. Ψάχνω να δω μήπως κάποιος έχει κάνει κάποια πατέντα στον υπάρχον θερμοστάτη με κάποιου τύπου module το οποίο θα εξυπηρετεί αυτό το σκοπό.

  5. #5
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Περιοχή
    χαλανδρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    σερνεται
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    δε ξερω
    Path Level
    Interleaved
    Salus iT500 ειναι η λυση φιλε μου. Ριξε του μια ματια, προγραμματιζομενος, απομακρυσμενη διαχειριση, πρακτικα αυτα που ζητας. Τσουζει λιγο βεβαια
    less than 20Hz
    -2dB right 0dB left

  6. #6
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.338
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aglaisma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Salus iT500 ειναι η λυση φιλε μου. Ριξε του μια ματια, προγραμματιζομενος, απομακρυσμενη διαχειριση, πρακτικα αυτα που ζητας. Τσουζει λιγο βεβαια
    Η συμβατότητα με τον συγκεκριμένο λέβητα που έχει δικό του θερμοστάτη, που τεκμηριώνεται;

  7. #7
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Περιοχή
    χαλανδρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    σερνεται
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    δε ξερω
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η συμβατότητα με τον συγκεκριμένο λέβητα που έχει δικό του θερμοστάτη, που τεκμηριώνεται;
    Στο γεγονος οτι τα ιδια καλωδια που συνδεεις στο συγκεκριμενο θερμοστατη, συνδεεις και σε οποιονδηποτε αλλο αφτερμαρκετ. Αντε να εχει ο kiturami ενα ακομα για το self-diagnose. Εντολη(ρευμα) σε πλακετα μεσα στο λεβητα δινει ο θερμοστατης, τιποτε αλλο. Oι kiturami turbo plus μολις ανοιξεις το μπροστινο τους καπακι βλεπεις και ρυθμιζεις θερμοκρασιες νερων στη μεση δεξια πανω απο το διακοπτη on-off. Σιγα την επιστημη.
    less than 20Hz
    -2dB right 0dB left

  8. #8
    Εγγραφή
    22-01-2020
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Ευχαριστώ πολύ! Και εγώ αυτό σκεφτόμουν οτι μια εντολή θέλω να χρησιμοποιήσω στην ουσία. Απλά λογικά το μόνο που θα χάσω είναι το self-diagnose.

  9. #9
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Πρεπει να βεβαιωθεις οτι η λειτουργια απο το θερμοστατη ειναι on/off. Για παραδειγμα, αν στα καλωδια που ερχονται στο θερμοστατη κυκλοφορουν 220v, κατι που βρισκεται με ενα δοκιμαστικο κατσαβιδι, τοτε εχει πολλες πιθανοτητες να ειναι on/off και να κανει οποιοσδηποτε θερμοστατης.
    Αν ομως δεν βρεις 220 τοτε ειτε παιζει με "ξερη" επαφη ειτε καποιο ψηφιακο πρωτοκολλο, οπως το open therm.
    Εαν δεν βρεις 220v, τοτε πρεπει να βρεις πιο καλωδιο κλεινει κυκλωμα, πχ με ενα πολυμετρο και τον θερμοστατη αποσυνδεδεμενο.

    Για αρχη μετρα τασεις στα καλωδια που ερχονται στο θερμοστατη.
    Και προσοχη, αν υπαρχουν 230v το ρευμα ειναι επικινδυνο.

  10. #10
    Εγγραφή
    22-01-2020
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες και τις συμβουλές! Μάλλον θα απευθυνθώ σε κάποιον που το κατέχει περισσότερο απο εμένα για σιγουριά, μεταφέροντάς του αυτά που γράψατε.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aglaisma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο γεγονος οτι τα ιδια καλωδια που συνδεεις στο συγκεκριμενο θερμοστατη, συνδεεις και σε οποιονδηποτε αλλο αφτερμαρκετ. Αντε να εχει ο kiturami ενα ακομα για το self-diagnose. Εντολη(ρευμα) σε πλακετα μεσα στο λεβητα δινει ο θερμοστατης, τιποτε αλλο. Oι kiturami turbo plus μολις ανοιξεις το μπροστινο τους καπακι βλεπεις και ρυθμιζεις θερμοκρασιες νερων στη μεση δεξια πανω απο το διακοπτη on-off. Σιγα την επιστημη.
    @ aasfp

    Ο συγκεκριμενος λεβητας εχει δυνατoτητα για δικτυο θερμανσης σωματων ΑΛΛΑ ΚΑΙ θερμανση νερου για χρηση (HOT WATER ) .

    Η επιλογη πως θα κατευθυνθουν τα "νερα" γινεται με την τριοδη βαλβιδα επιλογης.

    Επισης ειναι ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΗ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΠΡΟΣ ΧΡΗΣΗ. και αυτο παλι με το ενα καλωδιο θα ρυθμιστει?

    Δεν ειναι τοσο απλο οσο ο απλος (κλασσικος ) λεβητας . Δεν ειναι μονο ενα καλωδιο.

    Εγω ΔΕΝ ΘΑ ΡΙΣΚΑΡΑ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΩ τον λεβητα μου βασιζομενος σε αυτη την φραση . " Σιγα την επιστημη " .

    Επισης υπαρχει η δυνατοτητα ΑΝΤΙΠΑΓΩΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.

    Αν η θερμοκρασια πεσει κατω απο τους 8 βαθμους ενεργοποιει ΤΟΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ ΜΟΝΟ.
    Αν πεσει ΚΑΙ η θερμοκρασια νερου κατω απο τους 8 βαθμους τοτε ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΕΝΤΟΛΗ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ Ο ΚΑΥΣΤΗΡΑΣ.

    Εχει και πολλες αλλες δυνατοτητες οι οποιες προφανως στην καλυτερη περιπτωση απλα θα καταργηθουν , αν δεν προκαλεσουν ζημια.

    Αν δεν γνωριζουμε κατι δεν μπορουμε να συμβουλευουμε καποιον βασιζομενοι στη λογικη.
    Τα πειραματα ας τα κανουν μονοι τους στο σπιτι τους. Οχι να τα γραφουμε δημοσια .

    Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να καλεσεις εναν που ξερει απο αυτοματισμους , και να παρει αυτος την ευθυνη της αποφασης αν οντως γινεται ή δεν γινεται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 28-01-20 στις 14:29.
    The gr81 .

  12. #12
    Εγγραφή
    08-02-2006
    Περιοχή
    χαλανδρι
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    427
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    σερνεται
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    δε ξερω
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ aasfp

    Ο συγκεκριμενος λεβητας εχει δυνατoτητα για δικτυο θερμανσης σωματων ΑΛΛΑ ΚΑΙ θερμανση νερου για χρηση (HOT WATER ) .

    Η επιλογη πως θα κατευθυνθουν τα "νερα" γινεται με την τριοδη βαλβιδα επιλογης.

    Επισης ειναι ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΗ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ ΠΡΟΣ ΧΡΗΣΗ. και αυτο παλι με το ενα καλωδιο θα ρυθμιστει?

    Δεν ειναι τοσο απλο οσο ο απλος (κλασσικος ) λεβητας . Δεν ειναι μονο ενα καλωδιο.

    Εγω ΔΕΝ ΘΑ ΡΙΣΚΑΡΑ ΝΑ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΩ τον λεβητα μου βασιζομενος σε αυτη την φραση . " Σιγα την επιστημη " .

    Επισης υπαρχει η δυνατοτητα ΑΝΤΙΠΑΓΩΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.

    Αν η θερμοκρασια πεσει κατω απο τους 8 βαθμους ενεργοποιει ΤΟΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΤΗ ΜΟΝΟ.
    Αν πεσει ΚΑΙ η θερμοκρασια νερου κατω απο τους 8 βαθμους τοτε ΘΑ ΔΩΣΕΙ ΕΝΤΟΛΗ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ Ο ΚΑΥΣΤΗΡΑΣ.

    Εχει και πολλες αλλες δυνατοτητες οι οποιες προφανως στην καλυτερη περιπτωση απλα θα καταργηθουν , αν δεν προκαλεσουν ζημια.

    Αν δεν γνωριζουμε κατι δεν μπορουμε να συμβουλευουμε καποιον βασιζομενοι στη λογικη.
    Τα πειραματα ας τα κανουν μονοι τους στο σπιτι τους. Οχι να τα γραφουμε δημοσια .

    Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να καλεσεις εναν που ξερει απο αυτοματισμους , και να παρει αυτος την ευθυνη της αποφασης αν οντως γινεται ή δεν γινεται.
    Ζητω συγνωμμη γιατι ισως θεωρησα αυτονοητο το γεγονος οτι ενας σωστος αυτοματιστης, ξερει να συνδεσει ενα θερμοστατη που μπορει να χειριστει 2 λεβητες και ζεστα νερα ταυτοχρονα(οπως εκεινος που παρεθεσα). Τωρα οσον αφορα την τριοδη βανα και την επιλογη θερμοκρασιας ζεστου, τα πραγματα δεν ειναι τοσο τραγελαφικα. Οριζεις ΕΦΟΣΟΝ το συνδεσεις με μποιλερ ζεστου, μια θερμοκρασια 50-52οC στο πανελ του λεβητα και το αφηνεις στην ησυχια του. Δεν εχει δικο του μποιλερ ΖΝΧ μεσα ο λεβητας.
    Απλα σου δινει τη δυνατοτητα να ζεστανεις μποιλερ ειτε μπαφερ, ειτε ηλιακου, ειτε ηλεκτρικο εντος του σπιτιου.
    Δε σε υποχρεωνει να το συνδεσεις. Αμα δε το συνδεσεις δε γραφει πουθενα οτι θα γινει εκρηξη.
    Το αντιπαγωτικο εχει ουσια μονο στην περιπτωση που εχουμε τελειως αμονωτους σωληνες και εκτεθειμενους στο περιβαλλον.
    5 χρονια παντως που παρακολουθω τη θερμανση μεσα στο ιδιο μου το γραφειο, με 0 εως 5 εξωτερικη και τη θερμανση σβηστη πανω απο 10 ωρες, κατω απο 22 βαθμους νερο μεσα στους σωληνες δεν ειδα(Χαλανδρι Αττικης). 3,70 € τη μερα χρειαζομαι για να ζεστανω σπιτι 120τμ με 21 βαθμους, μηδεν ευρω σε συντηρηση, μηδεν προβληματα. Το πειραμα εδω μαλλον πετυχε.
    Οι περισσοτεροι συγχρονοι θερμοστατες εχουν αντιπαγωτικη λειτουργια στους 7oC. Δε ξερω γιατι φτασαμε να συζηταμε για το πως θα γυρισει ο κυκλοφορητης της θερμανσης τα νερα στους 8 βαθμους εξωτερικη θερμοκρασια...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος aglaisma : 28-01-20 στις 21:00.
    less than 20Hz
    -2dB right 0dB left

  13. #13
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.632
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    παντα μπορεις να βαλεις ενα χρονοδιακοπτη με λειτουργιες remote στην μπριζα του λεβητα .
    επειδη εχω ιδιο εχω δει οτι κραταει την κατασταση λειτουργιας του οταν επανελθει το ρευμα (Αναμενος ή σβηστος )
    δεν θα μπορεις να κανεις απομακρυσμενη διαχειριση των ρυθμισεων του , αλλα αν καταλαβα δεν ειναι αυτος ο στοχος σου .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  14. #14
    Εγγραφή
    24-08-2006
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    εχει βρει κανεις λυση στο Kuturami με wifi? εχω εναν turbo 30s και εχω βρει κατι θερμοστατες απο Ρωσια και Κορεα μονο που λενε οτι ειναι Kiturami με wifi.

    NTCR 100WR
    NTCR 60R

    Η εδω αντιπροσωπεία λεει οτι δεν γινεται , δεν τους φερνουν και δεν φαινεται να εχουν διαθεση να τους φερουν. Οι τεχνικοι τους λενε οτι δεν γινεται με WIFI και οτι για να τους βαλεις θα χρειαστει αλλαγη λογισμικου. Τωρα τι λογισμικο ειναι αυτο σε ενα λεβητα με Low level protocol δεν μπορω να καταλαβω , πραφανως δεν ξερουν και αυτη ειναι μια ευκολη απαντηση.
    Τωρα λενε που φτασαμε στο 2023 το κοιτανε να φερουν λεβητες που να λειτουργουν με wifi, νωρις το θυμήθηκαν

  15. #15
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.632
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    συμφωνω στο οτι απο πωλητη η αποκριση "δεν γινεται" ειναι συνηθως τι πουλαει το καταστημα και οχι τι γινεται

    δεν εχω τον χρονο ομως να διαβασω το εγχειριδιο για να πω πιο εγκυρη αποψη
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας