Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    04-01-2019
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα. Όπως λέει και ο τίτλος θα χρειαστώ κάποιον που να γνωρίζει από άνοιγμα port για το συγκεκριμένο ρούτερ. Αντιμετωπίζω πρόβλημα με το teamspeak 3 και μετά από έλεγχο στο διαδίκτυο βλέπω πως τα port που χρειάζεται το πρόγραμμα δεν είναι ενεργοποιημένα. Πήρα τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη της Forthnet αλλά δε μου δώσανε λύση. Εάν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αναλυτικά τι πρέπει να κάνω για να ανοίξω τα ports. Tο αστείο της υπόθεσης είναι πως άμα μπω μέσω VPN το teamspeak 3 δουλεύει κανονικά χωρίς πρόβλημα. Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία VDSL μου καθώς είχε ADSL.
    Σύμφωνα με το teamspeak τα port που πρέπει να ανοιχτούν είναι:
    UDP: 9987
    TCP: 10011
    TCP: 30033

    Εάν μπορεί κάποιος να φτιάξει κάποιον οδηγώ ώστε να τα φτιάξω θα το εκτιμούσα, από το portforwarding.com δεν έβγαλα άκρη.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    για βαλε screenshoot απο το Internet> Security> PortForwarding να δουμε τι ακριβως εχεις κανει.
    The gr81 .

  3. #3
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  test.jpg 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  251,3 KB 
ID: 218713Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  test.jpg 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  251,3 KB 
ID: 218713

    εχω το ιδιο προβλημα εχει σταματησει το downloading απο torrent και ψαχνω κ εγω λυσεις

  4. #4
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Αυτά που βάζεις στο WAN Host IP Address είναι λάθος, λογικό να μη δουλεύει. Κενό το αφήνεις ή βάζεις μηδενικά.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    1.996
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sinothor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Όπως λέει και ο τίτλος θα χρειαστώ κάποιον που να γνωρίζει από άνοιγμα port για το συγκεκριμένο ρούτερ. Αντιμετωπίζω πρόβλημα με το teamspeak 3 και μετά από έλεγχο στο διαδίκτυο βλέπω πως τα port που χρειάζεται το πρόγραμμα δεν είναι ενεργοποιημένα. Πήρα τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη της Forthnet αλλά δε μου δώσανε λύση. Εάν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αναλυτικά τι πρέπει να κάνω για να ανοίξω τα ports. Tο αστείο της υπόθεσης είναι πως άμα μπω μέσω VPN το teamspeak 3 δουλεύει κανονικά χωρίς πρόβλημα. Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία VDSL μου καθώς είχε ADSL.
    Σύμφωνα με το teamspeak τα port που πρέπει να ανοιχτούν είναι:
    UDP: 9987
    TCP: 10011
    TCP: 30033

    Εάν μπορεί κάποιος να φτιάξει κάποιον οδηγώ ώστε να τα φτιάξω θα το εκτιμούσα, από το portforwarding.com δεν έβγαλα άκρη.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Για βοήθεια σε port forward για οποιοδήποτε ρούτερ θα μπαίνεις σε αυτό το σάιτ
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  6. #6
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Καλημερα σας και ευχαριστω και τους 2 για τις γρηγορες απαντησεις σ
    x_undefined To ειχα δοκιμασει αρχικα χωρις δλδ να εχω 0 παντου παλι τα ιδια και xaris2335xaris2335 απο εκει μπηκα και κατεβασα κ το προγραμμα για port φοργουαρντ αλλα τζιφος παλι ... οταν δοκιμασα Trial το GHost Vpn εννοειται κατεβαζα σχεδον με 93MPBS. Ξερετε για ποιο λογο ο ISP μου εχει κοψει τα πορτ ?
    Απο το προγραμμα μου port forwarding δειχνει κανονικα οτι ειναι ανοιτχτο το πορτ που εχω δηλωσει απο το σιτε ομως μου δειχνει οτι δεν βλεπι το πορτ ανοικτο ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος INFLAMES_DB : 11-09-20 στις 12:21.

  7. #7
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.854
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Η IP στον υπολογιστή σου είναι σίγουρα 192.168.1.6;

  8. #8
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΚΗΦΙΣΙΑ
    IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 192.168.1.6 apo ipconfigΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  test 2.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  322,8 KB 
ID: 218719
    H φωτο ειναι απλα για να δειξω οτι εκανα και αυτη την ρυθμιση
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος INFLAMES_DB : 11-09-20 στις 12:44.

  9. #9
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από INFLAMES_DB Εμφάνιση μηνυμάτων
    IPv4 Address. . . . . . . . . . . : 192.168.1.6 apo ipconfigΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  test 2.jpg 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  322,8 KB 
ID: 218719
    H φωτο ειναι απλα για να δειξω οτι εκανα και αυτη την ρυθμιση
    Εφοσον χρησιμοποιεις στατικες ΙΡ αντι για reserved , θα πρεπει να μπεις και στο μενου του DHCP server και να αλλαξεις το pool . να ειναι οι στατικες σου εκτος ευρους του rool.

    και ταυτοχρονα οταν δοκιμαζεις αν ειναι ανοιχτο το πορτ ... να "τρεχει" η υπηρεσια που χρησιμοποιει αυτη την πορτα.
    The gr81 .

  10. #10
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    61
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    DSLAM
    HOL - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Σε ευχαριστω πολυ griniaris , Χρησιμοποιω στατικες γτ πριν τα ειχα ολα auto (reserved μαλλον οπως το εγραψες ) γτ μου δουλευαν ολα μια χαρα .Θα το ψαξω να βρω αρχικα που ειναι το Dhcp γτ με μια πρωτη ματια δεν το βρηκα .
    Επισης πολυ σημαντικο ειναι να πω οτι πριν λιγο δοκιμασα σε ενα Λαπτοπ win 7 να κατεβασω ενα αρχειο με λιγους seeders ολα default στο qbittorent αλλα και στο pc γενικα και κατεβαζα με 10 mb/s αρα μηπως κατι απο τα windows με κοβει ? και στις 2 περιπτωσεις υπαρχει exeption sto firewall

  11. #11
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.738
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απλα ετσι για την ιστορια.

    Ολα στο AUTO , αναλαμβανει ο DHCH server να δωσει διευθυνσεις ΙΡ σε οποια συσκευη θελει . Οι ΙΡ ειναι υποχρεωτικα μεσα απο το pool που εχει.
    Αν "φυγει" η συσκευη απο το δικτυο , και γυρισει μεσα στον χρονο που εχει το DHCP lease time , θα της δωσει την τελευταια ΙΡ που ειχε πριν φυγει.

    Αν γυρισει μετα τον χρονο που εχει το DHCP lease time , κατα 99% θα της δωσει καινουρια ΙΡ παλι μεσα απο το pool. (χωρις αυτο να ειναι κανονας . )
    Υπαρχουν πολλα ρουτερ που βλεπουν την mac address και ΑΝ ειναι ελευθερη η "παλια" ΙΡ τοτε της ξαναδινει εκεινη. αλλιως καινουρια απο την αρχη.

    Τωρα αν θελουμε σε μια συσκευη να δωσουμε συγκεκριμενη ΙΡ τοτε υπαρχουν 2 τροποι.

    α) Βαζουμε "με το χερι" την ΙΡ αυτη στην συσκευη μας , ΑΛΛΑ φροντιζουμε να ειναι εκτος ευρους του pool του dhcp.
    Αν την βαζουμε με το χερι και την εχει δωσει και ο dhcp σε αλλη συσκευη τοτε εχουμε διενεξη και δυσλειτουργιες .

    2) παμε μεσα στον dhcp server και του δηλωνουμε οτι την συγκεκριμενη mac address θα την "συνδιασει" με την συγκεκριμενη ΙΡ .
    Οποτε καθε φορα που θα εμφανιζεται η συσκευη αυτη στο δικτυο , τοτε θα παιρνει παντα την συγκεκριμενη ΙΡ.
    The gr81 .

  12. #12
    Εγγραφή
    23-10-2023
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    30
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54545/5455
    ISP
    V-H Corrupted limied
    Router
    ISP Wind Routed
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Sinothor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Όπως λέει και ο τίτλος θα χρειαστώ κάποιον που να γνωρίζει από άνοιγμα port για το συγκεκριμένο ρούτερ. Αντιμετωπίζω πρόβλημα με το teamspeak 3 και μετά από έλεγχο στο διαδίκτυο βλέπω πως τα port που χρειάζεται το πρόγραμμα δεν είναι ενεργοποιημένα. Πήρα τηλέφωνο στην τεχνική υποστήριξη της Forthnet αλλά δε μου δώσανε λύση. Εάν μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει αναλυτικά τι πρέπει να κάνω για να ανοίξω τα ports. Tο αστείο της υπόθεσης είναι πως άμα μπω μέσω VPN το teamspeak 3 δουλεύει κανονικά χωρίς πρόβλημα. Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία VDSL μου καθώς είχε ADSL.
    Σύμφωνα με το teamspeak τα port που πρέπει να ανοιχτούν είναι:
    UDP: 9987
    TCP: 10011
    TCP: 30033

    Εάν μπορεί κάποιος να φτιάξει κάποιον οδηγώ ώστε να τα φτιάξω θα το εκτιμούσα, από το portforwarding.com δεν έβγαλα άκρη.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Θα πρέπει πρώτα να καταλάβουμε ότι όλες οι πόρτες και η επικοινωνία μας, άσχετα του τερματικού εξοπλισμού που χρησιμοποιούμε, ελέγχεται από τον πάροχο! Αυτός κάνει ότι γουστάρει σν επικοινωνία μας. Ο Μόνος τρόπος να τον παρακάμψουμε, είναι η χρήση ιδιωτικού δικτύου από κάποιον άλλο πάροχο, όπου όλη η επικοινωνία μας, βασίζεται σε ένα μοντέλο επικοινωνιών, όπου μία πόρτα 80 ή 443 ή κάποια άλλη μέσω ενός ιδιωτικού κλειδιού αναδρομολογείτε! Δυστηχώς όμως στην Ελλάδα, οι υπηρεσίες των παρόχων έχουν εξευγενιστεί, έγιναν ποιο "έξυπνες" και τα πάντα καταγράφονται και αντιγράφονται μέσω διακομιστών αναεπαναχωρήσεως με ιδία θεώρηση! Σε απλά λόγια, ότι και να κάνεις αντιγράφεται, κακοποιείται και παίρνει τον έλενχο της επικοινωνίας σου! Αντόθετο με όλες τις νομοθεσίες, αλλά ποιος θα τους κάνει καταγγελία;

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας