Καλησπέρα παιδιά. Έχει 1 μηνα που εχω αλλαξει την ταχύτητα δικτύου στο σπίτι απο 24 adsl σε 50 vdsl. Να πω οτι βρίσκομαι σε χωριό και οτι εχω πάροχο οτε. Το θεμα μου ειναι οτι ενα μηνα προσπαθούσαν απο τα κεντρικά να ρυθμίσουν την ταχυτητα χωρις τεχνικο στο χώρο το οποιο ηταν λαθος. Μετα απο 1 μήνα ηρθε τεχνικος και αλλαξε τις θυρες του download και του upload απο την καμπίνα και έφτασε η ταχυτητα μεχρι την κολονα του σπιτιού στα 40 mbs. Η μετρηση απο τον ιδιο μεσα στον χωρο και που συγχρονιζε το ρουτερ ηταν στα 21 mbs. Μου ειπε οτι το vdsl ειναι πιο ευαίσθητο και γι αυτο το λογο καλο θα ηταν να παει καλωδιο απο την κολονα κατευθειαν στο ρουτερ για να πιανω ολη την ταχύτητα. Την επόμενη μερα η ταχυτητα κατεβηκε απο τα 21 στα 17 και μετα απο 5 μερες στα 15. Ειναι λογικό να υπαρχουν τετοιες μεταβολές; Σε περίπτωση που βαλω καλωδιο απευθειας απο την κολονα στο ρουτερ θα γίνει δουλεια ή οχι; Μου φαινεται περίεργο τη μια μερα να κλειδωνει το ρουτερ στα 21 την αλλη στα 17 και μετα στα 15. Δεν θα επρεπε να εχει κλειδώσει καπου και να ειναι σταθερη;