Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    05-01-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    FiberHyperspaceΧ3 900/90
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF611-TV
    Αδέρφια μου αλήτες συνφορουμίτες,

    Έχω μια μάλλον εύκολη ερώτηση για τους γνώστες. Σε μια παλιά αλλά καλή μητρική, την P5E3 Premium/WiFi-AP@n σκέφτομαι την περίπτωση να βάλω δυο 500άρηδες SSD σε RAID 0. Η συγκεκριμένη μητρική έχει SATA 3Gb/s συνεπώς 300MB/s όριο διαμεταγωγής δεδομένων. Η ερωτήσεις, κλασικές και ίσως πολυσυζητημένες…

    Οι δυο SSD στις θύρες SATA θα είναι bottlenecked από το όριο του SATA, αν δεν κάνω λάθος. Αν όμως χρησιμοποιήσω κάποια κάρτα PCIe to SATA interface θα γίνει δουλειά;

    Η μητρική έχει δυο PCIe 2.0 (μπλε @x16) και μια universal PCIe x16 (μαύρη @x4 ή x1). Αν βάλω μια κάρτα PCIe to SATA 6Gb/s στα 600MB/s στην δεύτερη μπλε θύρα, θα δουλέψει γρηγορότερα από ότι αν τους συνδέσω on-board SATA 3Gb/s? Εννοείται πως στην πρώτη PCIe x16 έχω μια κάρτα γραφικών.

    Δεν κατάφερα να καταλάβω από όσα διάβασα όταν το έψαξα, αν μπορεί να κάνει boot το σύστημα από μια κάρτα SATA over PCIe στην περίπτωση που επιχειρήσω την πατέντα και δεν θα ήθελα να αγοράσω την κάρτα επέκτασης για να το διαπιστώσω. Γνωρίζει κάποιος σίγουρα τι παίζει με αυτό το θέμα; Το support της ASUS δεν μου απάντησε πάντως.

    Τέλος, ποια κάρτα PCIe to SATA 6Gb/s μου προτείνετε για αυτήν την δουλειά; Θα πρέπει να μπορεί να κάνει τουλάχιστον RAID 0.

    Α! Και ένα τελευταίο bonus ερώτημα… Υπάρχει μήπως καλύτερη μητρική από αυτήν που έχω με socket 775 (φοράω έναν INTEL core 2 extreme QX9770) που να έχει SATA 6Gb/s και USB 3.0? (τι πλεονέκτης και τσίπης που είμαι, το ξέρω).

    Ευχαριστώ προκαταβολικά, όλους όσοι διαθέσουν λίγο από τον χρόνο τους για να με βοηθήσουν :-)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Katsoulinos : 24-01-20 στις 07:28. Αιτία: Διόρθωση ορθογραφικών λαθών
    Υ.Γ. Όταν το πρόβλημα δεν είναι R.T.F.M. τότε σίγουρα είναι P.E.B.K.A.C.
    Μην πετάτε συσκευασίες και manual τουλάχιστον όχι πριν βεβαιωθείτε ότι είστε ικανοποιημένοι από τις υπηρεσίες που σας παρέχει κάποια συσκευή.

    Katsoulinos...

  2. #2
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.965
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Οι δύο 860 pro που θες να πάρεις, στοιχίζουν 250 ευρώ.

    https://www.skroutz.gr/s/13877214/Sa...l?from=catspan

    Με 250 ευρώ, κανεις το εξής.


    https://www.skroutz.gr/s/11139198/AM...-1200-Box.html 50 ευρώ

    https://www.skroutz.gr/s/17143363/Gi...B450M-S2H.html 54 ευρώ

    https://www.skroutz.gr/s/7730092/G-S...6D-16GVKB.html 72 ευρώ


    https://www.skroutz.gr/s/16602097/Ad...Pro-512GB.html 86 ευρω

    Με 10 ευρώ παραπάνω, αναβαθμίζεις όλο το σύστημα. Άμα θες πουλάς και αυτά που έχεις και παιρνεις καλύτερη μητρική και επεξεργαστή.

    Και ναι εννοείται ότι ο ryzen 1200 είναι αρκετά ταχύτερος του 9770.

    https://cpu.userbenchmark.com/Compar...0/m10543vs3931

    Και αντί για να παλεύεις με το overhead του sata και τους κινδύνους του raid0, παίρνεις αυτά τα 500gb σε nvme format, όχι με αμφίβολα αποτελέσματα, αλλά και με ταχυτητες 3500ΜΒ/sec και iops στο θεό, που ένα sata raid 0 σύστημα δε θα τις φτάσει ποτέ.


    Ξέρω ξέρω, δεν είναι η απάντηση που περιμενες!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  3. #3
    Εγγραφή
    05-01-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    FiberHyperspaceΧ3 900/90
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF611-TV
    Ίσως είναι όμως η απάντηση που έπρεπε να λάβω... δεν πήγε καν το μυαλό μου σε τέτοια λύση πράγμα που με βάζει σε εντελώς άλλο μονοπάτι σε μια περίοδο που έχω "χάσει" τις εξελίξεις και έμεινα πολύ πίσω σε ενημέρωση. Τώρα σκέφτομαι δηλαδή αν έβαζα ας πούμε 150-200€ πάνω και πήγαινα στο 350άρι-400άρι, τι θα μπορούσα να πάρω άραγε...;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Katsoulinos : 23-01-20 στις 22:01.
    Υ.Γ. Όταν το πρόβλημα δεν είναι R.T.F.M. τότε σίγουρα είναι P.E.B.K.A.C.
    Μην πετάτε συσκευασίες και manual τουλάχιστον όχι πριν βεβαιωθείτε ότι είστε ικανοποιημένοι από τις υπηρεσίες που σας παρέχει κάποια συσκευή.

    Katsoulinos...

  4. #4
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Σίγουρα μπορείς να πάρεις καλύτερο επεξεργαστή μητρική κλπ , αν θες βλέπουμε κι αυτη τη λυση
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  5. #5
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.965
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Katsoulinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως είναι όμως η απάντηση που έπρεπε να λάβω... δεν πήγε καν το μυαλό μου σε τέτοια λύση πράγμα που με βάζει σε εντελώς άλλο μονοπάτι σε μια περίοδο που έχω "χάσει" τις εξελίξεις και έμεινα πολύ πίσω σε ενημέρωση. Τώρα σκέφτομαι δηλαδή αν έβαζα ας πούμε 150-200€ πάνω και πήγαινα στο 350άρι-400άρι, τι θα μπορούσα να πάρω άραγε...;
    Ωραια λοιπον. Αφου εχεις τετοια διαθεση και δυνατοτητα, πες τι εχεις (κουτι,τροφοδοτικο, καρτα γραφικων, δισκους κλπ) τι θα κρατησεις, τι χρηση κανεις στον υπολογιστη και που πρεπει να εστιασουμε, games, office, media κλπ.

    - - - Updated - - -

    Παντως δε θελω να σε βαλω σε εξοδα, αν σε καλυπτει το συστημα σου. Προφανως η προηγουμενη απαντηση, ηταν μεταξυ σοβαρου και αστειου. Απλα, λυσεις με SSD raid κλπ, απο τη στιγμη που υπαρχουν συγχρονες, φτηνες πλατφορμες, οπως σου εδειξα παραπανω, ειναι κριμα και αδικο.

    Δηλαδη αν εχεις σκληρο δισκο στο συστημα και απλα θελεις να γινει πιο αποκρισιμο, βαζεις ενα απλο SSD και τελειωνεις. Δε χρειαζονται raid κλπ. Το iops ειναι αυτο που σε νοιαζει και η αποκρισιμοτητα.

    Απο την αλλη, αν οντως σου αρεσει η ιδεα για κατι καλυτερο, γιατι οχι.
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  6. #6
    Εγγραφή
    05-01-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    FiberHyperspaceΧ3 900/90
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF611-TV
    Στο παρελθόν, ακολουθούσα την πρακτική, ανεξαρτήτως πραγματικών αναγκών, να παίρνω την καλύτερη μητρική που υπήρχε την στιγμή που αγόραζα, με ένα πολύ καλό τροφοδοτικό και πάντα εξαρτήματα άνω του μέτριου τα οποία αναβάθμιζα σταδιακά καθώς γινόντουσαν οικονομικός πιο προσιτά. Πήρα όταν είχε βγεί, το κορυφαίο κουτί της Thermaltake, Mozart TX και μέσα σε αυτό, παίζω εδώ και πάρα πολλά χρόνια.

    Συνήθως μετά την βασική αγορά μητρικής και τροφοδοτικού, έκανα μια αναβάθμιση μετά από δύο χρόνια σε κάρτα γραφικών επιλέγοντας κάτι άνω του μετρίου πάντα. Στα τρία χρόνια πρόσθετα μνήμες στο όριο της μητρικής και στην πενταετία έβαζα τον πιο τούμπανο επεξεργαστή που σήκωνε η μητρική (δεδομένου πως ήταν πλέον προσιτός). Όταν τερμάτιζε, ξεκινούσα από την αρχή με νέα μητρική κτλ κτλ. Με αυτήν την μέθοδο έχω αλλάξει μόλις τέσσερα PC στην 20ετία και ο υπολογιστής μου, ήταν πάντα τεχνολογικά επαρκέστατος και δεν γονάτιζε πουθενά. Αυτά ίσχυαν τα προηγούμενα χρόνια που με αυτόν τον ρυθμό, προλάβαινα τις εξελίξεις στο hardware. Λόγο ανεργίας κάποια στιγμή και αδυναμίας να αναβαθμίσω, σταμάτησα να παίζω παιχνίδια σαν τρελός και έμεινα κομπιουτερικά στάσιμος. Δεν ανανέωσα τις συνδρομές μου στον ειδικό τύπο και σταμάτησα να μαθαίνω και για τις εξελίξεις στην τεχνολογία των υπολογιστών.

    Τώρα, κατάφερα να συγκεντρώσω ένα ποσό κοντά στα 500€ που παλιότερα θα τα έδινα μόνο για κάρτα γραφικών και ψάχνομαι όπως καταλαβαίνετε να ανεβάσω τις επιδόσεις χωρίς ολική αναβάθμιση η οποία θεωρούσα πως είναι εντελώς εκτός των δυνατοτήτων μου. Οι παραθέσεις που μου έκανες φίλε pslord, με ιντριγκάρουν πολύ και με έπεισες να αλλάξω τον μισό υπολογιστή που αντιμετώπιζα ως βασική σύνθεση και γύρω από την οποία έκανα τις αναβαθμίσεις. Όπως κατάλαβες και εσύ αγαπητέ Vtester θα ακούσω/διαβάσω πολύ προσεκτικά τις προτάσεις σας. Τώρα έχω τα παρακάτω…

    Τροφοδοτικό: CORSAIR TX850W 80 PLUS® Νομίζω πως είναι υπεραρκετό ακόμη και για έναν σύγχρονο υπολογιστή. Δεν κώλωσε πουθενά τόσα χρόνια. Μετράω τις τάσεις που βγάζει και είναι απόλυτες στο 100% χωρίς σκαμπανεβάσματα ακόμη και σήμερα μετά από άπειρες ώρες λειτουργίας. Το 80Plus που λέει η πιστοποίηση, είναι απολύτως αληθές. Περιτώ να σου πω, πως στο σύστημα έχουν μπει και βγεί κατά καιρούς ότι περιφερειακό υπάρχει και δεν υπάρχει από κάρτες επέκτασης, δίσκους και συσκευές.

    Μητρική: ASUS P5E3 Premium/WIFI-AP @n Όταν την είχα πάρει πριν από 12-15 χρόνια, ήταν overkill. Να φανταστείς, δουλεύει ακόμη χωρίς το παραμικρό παράπονο, τουλάχιστον 10 ώρες καθημερινά. Πριν πάρω ένα NAS, δούλευε σχεδόν 24/7 σε economy mode. Για πολλά χρόνια λειτουργίας, ήταν τίγκα όλες οι θύρες επέκτασης, και μέχρι σήμερα όλα τα headers ανεμιστήρων. Το σύστημα δεν έβγαλε ποτέ blue screen από πρόβλημα μητρικής με τάσεις, ελεγκτές κτλ...

    Επεξεργαστής: INTEL Core 2 extreme QX9770 Αυτόν τον πήρα μεταχειρισμένο στα 150-200€ μαζί με motherboard και μνήμες πριν από μερικά χρόνια. Τον τερματίζω μόνο σε κανά redάρισμα βίντεο που κάνω για χαβαλέ… Εεεε είμαι fanboy της INTEL το 'πα; δε το 'πα...

    Ψήκτρα επεξεργαστή: ZALMAN CNPS8000B Δεν υπερχρόνισα ποτέ τους επεξεργαστές μου και με αυτήν την ψήκτρα, έχω και το κεφάλι μου ήσυχο και το γραφείο μου ήσυχο, και τον επεξεργαστή δροσερό σαν σε παραλία... lovely.

    Μνήμη: CORSAIR Vengeance 16GB DDR3 Non ECC CL09 1600MHz CMZ4GX3M1A1600C9 Δεν με πρόδωσαν ποτέ. Δουλεύουν με το εργοστασιακό XMP Profile υπερχρονισμένες στα 1600mhz από την πρώτη στιγμή που τις πήρα.

    Σκληροί δίσκοι: WESTERN DIGITAL WD5003AZEX x2 σε RAID 0 Μπορεί να έχουν γράψει κοντά στο petabyte και δεν έχουν βγάλει το παραμικρό πρόβλημα. Μην σας αγχώνει το RAID 0, όλα σώζονται καθημερινά σε ένα SYNOLOGY NASάκι με 2 WESTERN DIGITAL Red.

    Κάρτα Γραφικών: ASUS GeForce® GTX770-DC2OC-4GD5 Δυστυχώς δεν την χάρηκα όταν ήταν στα ντουζένια της. Τώρα πια, μάλλον δεν χρειάζομαι κάποια καλύτερη. Αν παίξω, θα παίξω κάτι light σε απλό HD και μάλλον όχι τέρμα οι ρυθμίσεις. Πάνε πια οι εποχές που σκεφτόμουν μόνο με 4Κ και τρία Monitor (όπως λέει και το ρητό, "γ..μας καθόλου ή μόνο αμα έχει καλά γραφικά;")

    Κάρτα ήχου: CREATIVE Sound Blaster Audigy 2 ZS Platinum Pro Λατρεία! απλά λατρεία. Με αυτήν την κάρτα ήχου, έχω κάνει εγγραφές μουσικών οργάνων εφάμιλλες και σε κάποιες περιπτώσεις καλύτερες από επαγγελματιών σε στούντιο.

    Ηχεία: LOGITECH Z906 Δεν λέω τίποτα, στο κάτω-κάτω δεν ακούω ούτε τον εαυτό μου από την ένταση που παίζουν μουσική ενώ γράφω. Το απίστευτο σε αυτά, είναι η ποιότητα του ήχου ακόμη και σε πολλά Db, ειδικά αν τα οδηγείς με SPDIF...

    Οθόνες: LG 27EA63V-P x2 κάποτε είχα τρία τέτοια. Καλό Monitor στην χειρότερη βάση που κατασκευάστηκε ποτέ. Ευτυχώς στα δικά μου δεν έσπασε η βάση όπως σε τόσους και τόσους, σαφώς επειδή δεν χρησιμοποίησα ποτέ τις βάσεις, γιατί με τόσες αλλαγές και κραδασμούς στο γραφέιο θα παρέδιδαν το πνεύμα σίγουρα. Ψάρωσα και εγώ από το υποτίθεται ultra narrow bezel. Δώρισα το ένα σε κάποιον που το είχε περισσότερη ανάγκη όταν εγκατέλειψα το gaming αλλά το νοσταλγώ πολύ. Με έκανε να νιώθω captain Kirk η φάση με τα τρία monitor. Τις έχω όμως στους καλύτερους βραχίονες που υπήρξαν ποτέ για γραφείο... Ergotron ΜΧ. σηκώνουν βάρος, όχι αστεία και πλέον τους φέρνουν και Ελλάδα κάποια καταστήματα. Όταν τους είχα πάρει, εγώ, είχα δώσει τα τριπλά χρήματα με τους δασμούς. Αν ψάχνει κάποιος βραχίονα για μόνιτορ, είναι ο απόλυτος βραχίονας. Τον συνιστώ ανεπιφύλακτα.

    Εννοείται πως σε τόσο ευρύχωρο κουτί, με 5 NOCTUA NF-S12A PWM 12x12cm τοποθετημένους σωστά, το σύστημα δεν ανέβασε ποτέ θερμοκρασία ούτε καν τους καλοκαιρινούς μήνες. Εν τω μεταξύ, στο κουτί, έχω γεμίσει τα bay με κάτι rack της RAIDSONIC για σκληρούς δίσκους και συχνά δούλευα με ενεργά και τα 6 SATA ταυτόχρονα, κάνοντας μεταφορές δεδομένων. Ε το άτιμο το Pc δεν κόλλησε ΠΟΤΕ! Παρά μόνο μια φορά που βρέθηκε ιός σε κάποιο αρχείο κατά την διάρκεια μιας μεταφοράς αρχείων και το θέμα γαμ..θηκε. Παλιότερα φορούσα και ένα Bluray Plextor PX-B900A με ATAPI interface (απελπιστικά αργό και ακριβό) που παίζει να είχε κολλήσει το capstan από την αχρηστία.
    Αλήθεια, τα φτιάχνουν έτσι γερά στις μέρες μας ή έχει πέσει η ποιότητα της κατασκευής χάρην του κόστους και λόγο του γεγονότος πως κανείς δεν τα κρατάει τόσο πολύ ή δεν τερματίζει τις δυνατότητες τους; Να σου πω την αλήθεια, δεν περίμενα καν πως θα βρω τα εξαρτήματα για να στα linkκάρω τόσο παλιά που είναι μερικά. Ουφ, τελείωσα με το σεντόνι. Δείξτε κατανόηση στην αφέλεια μου να χαίρομαι και να θαμάζομαι με τις επιλογές μου και προτείνετε μου κάποια βιώσιμη λύση στο στυλ μου αν έχετε την υπομονή και την καλοσύνη να με βοηθήσετε περαιτέρω. Κρίμα είμαι ο καψερός να σταματήσω να τρώω και να αρχίσω να διαβάζω τόνους πληροφοριών για να ενημερωθώ πρώτα και να το κάνω μόνος μου...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Katsoulinos : 24-01-20 στις 07:57.
    Υ.Γ. Όταν το πρόβλημα δεν είναι R.T.F.M. τότε σίγουρα είναι P.E.B.K.A.C.
    Μην πετάτε συσκευασίες και manual τουλάχιστον όχι πριν βεβαιωθείτε ότι είστε ικανοποιημένοι από τις υπηρεσίες που σας παρέχει κάποια συσκευή.

    Katsoulinos...

  7. #7
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  8. #8
    Εγγραφή
    12-11-2005
    Μηνύματα
    19.965
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200+100 vdsl
    ISP
    COSMOTE VDSL 200+50
    Router
    Speedport plus
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Katsoulinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο παρελθόν, ακολουθούσα την πρακτική, ανεξαρτήτως πραγματικών αναγκών, να παίρνω την καλύτερη μητρική που υπήρχε την στιγμή που αγόραζα, με ένα πολύ καλό τροφοδοτικό και πάντα εξαρτήματα άνω του μέτριου τα οποία αναβάθμιζα σταδιακά καθώς γινόντουσαν οικονομικός πιο προσιτά. Πήρα όταν είχε βγεί, το κορυφαίο κουτί της Thermaltake, Mozart TX και μέσα σε αυτό, παίζω εδώ και πάρα πολλά χρόνια.

    Συνήθως μετά την βασική αγορά μητρικής και τροφοδοτικού, έκανα μια αναβάθμιση μετά από δύο χρόνια σε κάρτα γραφικών επιλέγοντας κάτι άνω του μετρίου πάντα. Στα τρία χρόνια πρόσθετα μνήμες στο όριο της μητρικής και στην πενταετία έβαζα τον πιο τούμπανο επεξεργαστή που σήκωνε η μητρική (δεδομένου πως ήταν πλέον προσιτός). Όταν τερμάτιζε, ξεκινούσα από την αρχή με νέα μητρική κτλ κτλ. Με αυτήν την μέθοδο έχω αλλάξει μόλις τέσσερα PC στην 20ετία και ο υπολογιστής μου, ήταν πάντα τεχνολογικά επαρκέστατος και δεν γονάτιζε πουθενά. Αυτά ίσχυαν τα προηγούμενα χρόνια που με αυτόν τον ρυθμό, προλάβαινα τις εξελίξεις στο hardware. Λόγο ανεργίας κάποια στιγμή και αδυναμίας να αναβαθμίσω, σταμάτησα να παίζω παιχνίδια σαν τρελός και έμεινα κομπιουτερικά στάσιμος. Δεν ανανέωσα τις συνδρομές μου στον ειδικό τύπο και σταμάτησα να μαθαίνω και για τις εξελίξεις στην τεχνολογία των υπολογιστών.

    Τώρα, κατάφερα να συγκεντρώσω ένα ποσό κοντά στα 500€ που παλιότερα θα τα έδινα μόνο για κάρτα γραφικών και ψάχνομαι όπως καταλαβαίνετε να ανεβάσω τις επιδόσεις χωρίς ολική αναβάθμιση η οποία θεωρούσα πως είναι εντελώς εκτός των δυνατοτήτων μου. Οι παραθέσεις που μου έκανες φίλε pslord, με ιντριγκάρουν πολύ και με έπεισες να αλλάξω τον μισό υπολογιστή που αντιμετώπιζα ως βασική σύνθεση και γύρω από την οποία έκανα τις αναβαθμίσεις. Όπως κατάλαβες και εσύ αγαπητέ Vtester θα ακούσω/διαβάσω πολύ προσεκτικά τις προτάσεις σας. Τώρα έχω τα παρακάτω…

    Τροφοδοτικό: CORSAIR TX850W 80 PLUS® Νομίζω πως είναι υπεραρκετό ακόμη και για έναν σύγχρονο υπολογιστή. Δεν κώλωσε πουθενά τόσα χρόνια. Μετράω τις τάσεις που βγάζει και είναι απόλυτες στο 100% χωρίς σκαμπανεβάσματα ακόμη και σήμερα μετά από άπειρες ώρες λειτουργίας. Το 80Plus που λέει η πιστοποίηση, είναι απολύτως αληθές. Περιτώ να σου πω, πως στο σύστημα έχουν μπει και βγεί κατά καιρούς ότι περιφερειακό υπάρχει και δεν υπάρχει από κάρτες επέκτασης, δίσκους και συσκευές.

    Μητρική: ASUS P5E3 Premium/WIFI-AP @n Όταν την είχα πάρει πριν από 12-15 χρόνια, ήταν overkill. Να φανταστείς, δουλεύει ακόμη χωρίς το παραμικρό παράπονο, τουλάχιστον 10 ώρες καθημερινά. Πριν πάρω ένα NAS, δούλευε σχεδόν 24/7 σε economy mode. Για πολλά χρόνια λειτουργίας, ήταν τίγκα όλες οι θύρες επέκτασης, και μέχρι σήμερα όλα τα headers ανεμιστήρων. Το σύστημα δεν έβγαλε ποτέ blue screen από πρόβλημα μητρικής με τάσεις, ελεγκτές κτλ...

    Επεξεργαστής: INTEL Core 2 extreme QX9770 Αυτόν τον πήρα μεταχειρισμένο στα 150-200€ μαζί με motherboard και μνήμες πριν από μερικά χρόνια. Τον τερματίζω μόνο σε κανά redάρισμα βίντεο που κάνω για χαβαλέ… Εεεε είμαι fanboy της INTEL το 'πα; δε το 'πα...

    Ψήκτρα επεξεργαστή: ZALMAN CNPS8000B Δεν υπερχρόνισα ποτέ τους επεξεργαστές μου και με αυτήν την ψήκτρα, έχω και το κεφάλι μου ήσυχο και το γραφείο μου ήσυχο, και τον επεξεργαστή δροσερό σαν σε παραλία... lovely.

    Μνήμη: CORSAIR Vengeance 16GB DDR3 Non ECC CL09 1600MHz CMZ4GX3M1A1600C9 Δεν με πρόδωσαν ποτέ. Δουλεύουν με το εργοστασιακό XMP Profile υπερχρονισμένες στα 1600mhz από την πρώτη στιγμή που τις πήρα.

    Σκληροί δίσκοι: WESTERN DIGITAL WD5003AZEX x2 σε RAID 0 Μπορεί να έχουν γράψει κοντά στο petabyte και δεν έχουν βγάλει το παραμικρό πρόβλημα. Μην σας αγχώνει το RAID 0, όλα σώζονται καθημερινά σε ένα SYNOLOGY NASάκι με 2 WESTERN DIGITAL Red.

    Κάρτα Γραφικών: ASUS GeForce® GTX770-DC2OC-4GD5 Δυστυχώς δεν την χάρηκα όταν ήταν στα ντουζένια της. Τώρα πια, μάλλον δεν χρειάζομαι κάποια καλύτερη. Αν παίξω, θα παίξω κάτι light σε απλό HD και μάλλον όχι τέρμα οι ρυθμίσεις. Πάνε πια οι εποχές που σκεφτόμουν μόνο με 4Κ και τρία Monitor (όπως λέει και το ρητό, "γ..μας καθόλου ή μόνο αμα έχει καλά γραφικά;")

    Κάρτα ήχου: CREATIVE Sound Blaster Audigy 2 ZS Platinum Pro Λατρεία! απλά λατρεία. Με αυτήν την κάρτα ήχου, έχω κάνει εγγραφές μουσικών οργάνων εφάμιλλες και σε κάποιες περιπτώσεις καλύτερες από επαγγελματιών σε στούντιο.

    Ηχεία: LOGITECH Z906 Δεν λέω τίποτα, στο κάτω-κάτω δεν ακούω ούτε τον εαυτό μου από την ένταση που παίζουν μουσική ενώ γράφω. Το απίστευτο σε αυτά, είναι η ποιότητα του ήχου ακόμη και σε πολλά Db, ειδικά αν τα οδηγείς με SPDIF...

    Οθόνες: LG 27EA63V-P x2 κάποτε είχα τρία τέτοια. Καλό Monitor στην χειρότερη βάση που κατασκευάστηκε ποτέ. Ευτυχώς στα δικά μου δεν έσπασε η βάση όπως σε τόσους και τόσους, σαφώς επειδή δεν χρησιμοποίησα ποτέ τις βάσεις, γιατί με τόσες αλλαγές και κραδασμούς στο γραφέιο θα παρέδιδαν το πνεύμα σίγουρα. Ψάρωσα και εγώ από το υποτίθεται ultra narrow bezel. Δώρισα το ένα σε κάποιον που το είχε περισσότερη ανάγκη όταν εγκατέλειψα το gaming αλλά το νοσταλγώ πολύ. Με έκανε να νιώθω captain Kirk η φάση με τα τρία monitor. Τις έχω όμως στους καλύτερους βραχίονες που υπήρξαν ποτέ για γραφείο... Ergotron ΜΧ. σηκώνουν βάρος, όχι αστεία και πλέον τους φέρνουν και Ελλάδα κάποια καταστήματα. Όταν τους είχα πάρει, εγώ, είχα δώσει τα τριπλά χρήματα με τους δασμούς. Αν ψάχνει κάποιος βραχίονα για μόνιτορ, είναι ο απόλυτος βραχίονας. Τον συνιστώ ανεπιφύλακτα.

    Εννοείται πως σε τόσο ευρύχωρο κουτί, με 5 NOCTUA NF-S12A PWM 12x12cm τοποθετημένους σωστά, το σύστημα δεν ανέβασε ποτέ θερμοκρασία ούτε καν τους καλοκαιρινούς μήνες. Εν τω μεταξύ, στο κουτί, έχω γεμίσει τα bay με κάτι rack της RAIDSONIC για σκληρούς δίσκους και συχνά δούλευα με ενεργά και τα 6 SATA ταυτόχρονα, κάνοντας μεταφορές δεδομένων. Ε το άτιμο το Pc δεν κόλλησε ΠΟΤΕ! Παρά μόνο μια φορά που βρέθηκε ιός σε κάποιο αρχείο κατά την διάρκεια μιας μεταφοράς αρχείων και το θέμα γαμ..θηκε. Παλιότερα φορούσα και ένα Bluray Plextor PX-B900A με ATAPI interface (απελπιστικά αργό και ακριβό) που παίζει να είχε κολλήσει το capstan από την αχρηστία.
    Αλήθεια, τα φτιάχνουν έτσι γερά στις μέρες μας ή έχει πέσει η ποιότητα της κατασκευής χάρην του κόστους και λόγο του γεγονότος πως κανείς δεν τα κρατάει τόσο πολύ ή δεν τερματίζει τις δυνατότητες τους; Να σου πω την αλήθεια, δεν περίμενα καν πως θα βρω τα εξαρτήματα για να στα linkκάρω τόσο παλιά που είναι μερικά. Ουφ, τελείωσα με το σεντόνι. Δείξτε κατανόηση στην αφέλεια μου να χαίρομαι και να θαμάζομαι με τις επιλογές μου και προτείνετε μου κάποια βιώσιμη λύση στο στυλ μου αν έχετε την υπομονή και την καλοσύνη να με βοηθήσετε περαιτέρω. Κρίμα είμαι ο καψερός να σταματήσω να τρώω και να αρχίσω να διαβάζω τόνους πληροφοριών για να ενημερωθώ πρώτα και να το κάνω μόνος μου...
    Ωραίος! Φαίνεσαι άνθρωπος με πρόγραμμα!

    Λοιπόν, οπότε κουτί, τροφοδοτικό, δίσκους, τα κρατάς.

    Μία γρήγορη ενημέρωση, απλά για να ξέρεις που βαδίζεις.

    Τη σήμερον ημέρα, παίζει καλή μπαλίτσα η AMD. Για αυτό σου είπα για Ρυζεν. H AMD θανάτωσε για τα καλά τα φαντάσματα του παρελθόντος (λέγε με FX series ) και έχει βγάλει εδώ και λίγα χρόνια τη σειρά Ryzen. Τρεις σειρές οικιακών επεξεργαστών, συνοδευόμενες από τρεις σειρές τσιπσετς.

    Ryzen Χ 1XXX με τσιπσετ, Χ370, Β350, 320, 300
    Ryzen Χ 2XXX, επίσης γνωστοί και ως zen+, με τσιπσετ Χ470,Β450
    Ryzen Χ 3XXX, επίσης γνωστοί και ως zen2, με τσιπσετ Χ570 (B550 δεν έχει βγει ακόμα)

    Το Χ που γράφω πριν το τετράψηφιο, είναι η κατηγορία του επεξεργαστή και μπορεί να είναι 3,5,7,9, ανάλογα με το πόσο μεγάλο είναι το μοντέλο. Δηλαδή υπάρχουν Ryzen 3 σε όλες τις σειρές. Πολλές φορές, στην καθομιλουμένη, γράφουμε για Ryzen+, Ryzen2, Ryzen3 που θα βγουν φέτος, αλλά στην ουσία η αρχιτεκτονική λέγεται zen, zen+,zen2 κλπ.

    Μοναδική παραφωνία, είναι οι Ryzen 3200G και 3400G, με συμπαθητικά ενσωματωμένα γραφικά, που δεν ανήκουν στη zen2 αρχιτεκτονική, όπως θα έδειχνε το 3ΧΧΧ όνομα τους, αλλά στη zen+.

    Για να μην αγχωθείς, όλοι καλοί είναι. Διαφορές έχουν, σε memory latency, fab process, memory controller, καθώς και το τι PCIe lanes υποστηρίζουν σαν επεξεργαστές. Όλοι εκτός από τους zen2, υποστηρίζουν μέχρι PCIe 3.0. Οι zen2 είναι PCIe 4.0 όπως και το Χ570 τσιπσετ.

    Τα τσίπσετ έχουν μεγαλύτερες διαφορές βασικά, όποτε πρέπει να προσέξεις τι θα επιλέξεις, ανάλογα με τις ανάγκες σου.

    Μπορείς να διαβάσεις μερικές βασικές διαφορές εδω.

    https://www.gamersnexus.net/guides/3...set-comparison

    Σε γενικές γραμμές, πολύ χονδρικά Ryzen 1000 και 2000, με τα δικά τους τσιπσετς, δίνουν PCIe 3.0 για τις δύο Χ16 θύρες της μητρικής, με όλες τις υπόλοιπες να είναι PCIe 2.0. Στους Ryzen 3000 (zen2) είναι όλα PCIe 4.0.

    Το καλό είναι ότι μπορείς να κάνεις και συνδυασμούς. Δηλαδή είναι όλα backwards compatible, αλλά καλό είναι να υπάρχει μια σχετική συνοχή στα parts που θα πάρεις.

    Επειδή μίλησες για ησυχία, σε ενημερώνω, ότι όλες οι μητρικές Χ570, έχουν ανεμιστηράκι πάνω στο τσιπσετ, γιατί αυτά τα PCIe lanes, έχουν και ένα κόστος σε κατανάλωση.

    https://www.skroutz.gr/c/31/motherbo...&order_dir=asc

    Δε ξέρω τι φασαρία μπορεί να κάνει, μη σε πάρω στο λαιμό μου, απλά δε τα εμπιστεύομαι. Μικρά ανεμιστηράκια, συνήθως είναι και πολύστροφα και άρα ακούγονται...

    Επίσης δεν υπάρχουν πια legacy PCI θύρες στις μητρικές, οπότε την Audigy δε μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις. Άσε που θα πας για Windows 10 φυσικά, αναγκαστικά. Βρίσκεις κλειδάκι στο ebay με 5-10 ευρώ.

    Σε γενικές γραμμές, πιστεύω ότι με zen+ Ryzen 2700 (ούτε καν Χ-υψηλότερα ρολόγια, αλλά με καλύτερη ψύκτρα) είσαι μια χαρά. Και μητρική Β450 πιστεύω είναι αρκετή. Άντε Χ470 το πολύ. Σημείωσε ότι σε κάποιες μητρικές, όταν βάζεις nvme ssd, απενεργοποιούνται δύο SATA θύρες. Οπότε δες αν σε πειράζει αυτό.

    Πραγματικά δε ξέρω τι γίνεται με το Raid 0 σε περίπτωση συνύπαρξης nvme. Λογικά είναι ξεχωριστά πράγματα, αφού τον nvme τον ελέγχει ο επεξεργαστής, αλλά ας πει κάνας άλλος, γιατί δε το κατέχω.

    Εδώ πρέπει να σου πω, ότι οι nvme SSD, ακολουθούν ακριβώς το PCIe πρωτόκολλο. Δηλαδή είναι PCIe 3.0 Χ4 οι γρήγοροι (υπάρχουν και Χ2). Αλλά έχουν υπάρξει και PCIe 4.0 nvme SSD, οι οποίοι θα βελτιώνονται όσο περνάει ο καιρός. Μέχρι στιγμής δε με έχουν εντυπωσιάσει. Συνεπώς για να βάλεις PCIe 4.0 nvme SSD, πρέπει να έχεις και τον ανάλογο επεξεργαστή με PCIe 4.0 υποστήριξη, δηλαδή zen2. Οι nvme ελέγχονται από τον επεξεργαστή. Η Ιντελ δεν έχει βγάλει καν ακόμα PCIe 4.0 support αλλά έχει καλύτερο PCIe 3.0 support στα τσιπσετ της. Πάντως ο 8200pro που σου πρότεινα παραπάνω, με τα 3.5GB/sec max throughput, είναι ήδη υπεργρήγορος. Δε νομίζω ότι θα έχει χρηστική διαφορά κάτι καλύτερο, ειδικά σε οικιακή χρήση.

    Αυτά τα όλιγα. Υπάρχουν και πραγματάκια που πρέπει να ξέρεις για τις μνήμες, αλλά long story short, με μια φτηνή 3200 μνημούλα, είσαι ΟΚ, ειδικά αφού δε παίζεις παιχνίδια. Η κάρτα σου είναι μια χαρά. Πράγματι μπορεί να γλυκαθείς και να παίξεις τίποτα.

    - - - Updated - - -

    Α και γιατί όχι Ιντελ;

    Ακριβότερες τιμές, χειρότερο και ακριβότερο upgrade path, security issues (ψάξε για meltdown και spectre vulnerabilities). Έχει καλύτερα ρολόγια και gaming επιδόσεις βέβαια, αλλά μιλάμε για extreme καταστάσεις, πέρα της χρηστικότητας. Εγώ έχω κάλο με αυτά, για αυτό παίρνω Ιντελ (που τώρα με τους zen2 σε AMD δαγκωτό θα πήγαινα)!
    PC1:12400f,4070ti,32GB,z690,Gigabyte Gen4 7000 1TB, PC2:8600k,3060ti,32GB,z370,GAMMIX S11 Pro 1TB
    PC3:2700k,GTX 1070,16GB,P67,SandiskSSDPro240GB, PC4:2500k,rx 6600,16GB,P67,MX500-1TB
    PC5:Lenovo Thinkcentre M71E
    Reviews: ATI 4870X2, ΑΤΙ 4850,test GTX 970 σε 3 CPUs

  9. #9
    Εγγραφή
    05-01-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    325
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    FiberHyperspaceΧ3 900/90
    ISP
    HCN
    Router
    JM Data Fibre JF611-TV
    Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και την ανάλυση που μου έκανες. Θα μελετήσω λίγο τα στοιχεία που παρέθεσες και θα επανέλθω σίγουρα με κάποιες ερωτήσεις πριν την τελική μου απόφαση. Επειδή είμαι πιο κοντά στην INTEL και γνωρίζω τις δικές τις σειρές, θα ψάξω λίγο και ποιος επεξεργαστής της AMD αντιστοιχεί σε ποιόν της INTEL.
    Υ.Γ. Όταν το πρόβλημα δεν είναι R.T.F.M. τότε σίγουρα είναι P.E.B.K.A.C.
    Μην πετάτε συσκευασίες και manual τουλάχιστον όχι πριν βεβαιωθείτε ότι είστε ικανοποιημένοι από τις υπηρεσίες που σας παρέχει κάποια συσκευή.

    Katsoulinos...

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας