Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Το avatar του μέλους xasapis1821
    xasapis1821 Guest
    Question
    Καλημέρα αγαπητοί φίλοι και μη,

    Θέλω να φτιάξω ενα media center για μενα και την οικογενεια μου και εχω ξεκινησει να ψαχνω για dedicated servers. Έπειτα από μερικό διάβασμα εδώ και εκεί για τις ανάγκες που το χρειάζομαι έχω καταλήξει σε μερικούς servers της Hetzner. Ποιο ειναι το θεμα μου μεχρι τωρα. Η ελλιπης εμπειρια μου με servers. Έχω να ασχοληθω καμια δεκαετια και εχω ξεχασει ακομη και τα βασικα οσον αφορα τους διακομιστες. Δεν ξερω ποιο λογισμικό να διαλεξω. Εγω σιγουρα αισθανομαι πιο ανετος με τη χρηση των Windows. Στην ιστοσελιδα της εταιριας χρεωνει αρκετα τα Windows server 2019 και θα τα αγορασω απο μια ιστοσελιδα που τα εχει 17 ευρω. Δεν υπαρχουν αρκετοι οδηγοι στο διαδικτυο για εγκατασταση λογισμικου χωρις control panel και προτου κανω την αγορα θελω να ξερω πανω κατω τι με περιμενει. Τι μου προτεινετε να κανω ; Να σημειωθει η πλατφορμα που θα χρησιμοποιήσω μετα την εγκατασταση του λογισμικου θα είναι η Emby και σκεφτομαι να κανω sync με το Gsuite που εχει unlimited space για business accounts. Ελπιζω μην σας κουρασα.

  2. #2
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    428
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Αν καταλαβαίνω σωστά το τι θες να πετύχεις, δες ένα ωραίο tutorial εδώ

  3. #3
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Στη hetzner, dedicated server με windows θα παρεις μονο απο αυτους. Δεν μπορεις να βαλεις οτι θελεις εσυ.
    Αφου το emby εχει linux server, αυτη ειναι η προφανης επιλογη.

    Ομως dedicated server χυμα στο Internet και χωρις τα βασικα δεν το βλεπω να περπαταει ευκολα. Δεν βολευεσαι με κατι πιο απλο που να κραταει μονο τα αρχεια και να μην θελει διαχειριση?

    Γιατι dedicated? Για τι χωρους μιλαμε?

  4. #4
    Το avatar του μέλους xasapis1821
    xasapis1821 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Moho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν καταλαβαίνω σωστά το τι θες να πετύχεις, δες ένα ωραίο tutorial εδώ
    παρα πολυ ωραιος ο οδηγος που μου εστειλες. Εμαθα διαφορα πραγματα. Ομως είναι για Ubuntu 16.04 η φαση. Παρόλα αυτα πολυ καλο. Λες να υπαρξει καποιο προβλημα στις εντολες με 18.04 3LTS?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στη hetzner, dedicated server με windows θα παρεις μονο απο αυτους. Δεν μπορεις να βαλεις οτι θελεις εσυ.
    Αφου το emby εχει linux server, αυτη ειναι η προφανης επιλογη.

    Ομως dedicated server χυμα στο Internet και χωρις τα βασικα δεν το βλεπω να περπαταει ευκολα. Δεν βολευεσαι με κατι πιο απλο που να κραταει μονο τα αρχεια και να μην θελει διαχειριση?

    Γιατι dedicated? Για τι χωρους μιλαμε?
    εδω κανεις λάθος . Σύμφωνα με την Hetzner και συμφωνα με καποια βιντεακια στο youtube, ΜΠΟΡΕΙΣ. το emby μπορει να εγκατασταθει και σε windows servers. παρακαλω αν δεν γνωριζουμε ουτε τα βασικα μην απανταμε. Οπως ειπα εχω ελλειπη εμπειρια και δεν θελω να μπερδευτω με ο,τι ναναι.

    εννοειται οτι δεν θα ειναι ευκολο, αλλα οχι και αδυνατο. Μαθαινω γρηγορα και εχω την υπομονη.

    dedicated διοτι χρειαζομαι αρκετο upload η Hetzner εγγυαται 200 mbps up, εχει καλους επεξεργαστες και ειναι αξιοπιστη. Απο χωρους, λογικα θα παω γυρω στα 100 tb, διοτι εχω αρκετες 4k UHD ταινιες που εχω αγορασει . Για αυτο αλλωστε μαλλον θα παω με Gsuite.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xasapis1821 : 24-01-20 στις 17:10.

  5. #5
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    100 Τb online storage. Μαλιστα. Και κανεις και υποδειξεις για τα βασικα. Οκ. Καλη τυχη.

  6. #6
    Το avatar του μέλους xasapis1821
    xasapis1821 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    100 Τb online storage. Μαλιστα. Και κανεις και υποδειξεις για τα βασικα. Οκ. Καλη τυχη.
    ελα πες μου. τι σε ενοχλησε και εδω.

    Η Gsuite για business accounts προσφερει unlimited space. ναι unlimited. βεβαια ο καθε χρηστης εχει data cap ανα ημερα.

  7. #7
    Εγγραφή
    24-01-2020
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    100 ΤΒ για να τα ανεβάσεις πόσο χρόνο θέλει;

  8. #8
    Το avatar του μέλους xasapis1821
    xasapis1821 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από infomaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
    100 ΤΒ για να τα ανεβάσεις πόσο χρόνο θέλει;
    σιγουρα μπολικο. αναλογα την ταχυτητα αποστολης. Αλλα αν ειναι σε ψηφιακη μορφη ηδη αποθηκευμενα σε διακομιστες, το μονο που εχεις να κανεις ειναι τα κατεβασεις στον δικο σου διακομιστη. σιγουρα δεν θα γινει σε μια ημερα.

  9. #9
    Εγγραφή
    24-01-2020
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Χμμ...κάτι σαν torrent δηλαδή... μην πας hetzner τότε, δεν θα πάρεις είδηση πότε έκλεισε ο server σου. Εκτός και αν έχεις για όλα license να κάνεις αυτό που λες ότι θέλεις να κάνεις.

  10. #10
    Εγγραφή
    03-09-2011
    Μηνύματα
    3.275
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Όσο πιάνει
    ISP
    Cosmote-LTE
    Router
    Mikrotik Chateau LTE18
    Αν εχεις καλο upload ή μπορεις να κανεις καποιο load balance στο upload μπορεις να τον εχεις και τοπικα το server. Κοστος=0

    Αυτο μπορει να συμβει εξισου ευκολα αν μοιραζεστε κοινο lan ας πουμε. Δε το διευκρινιζεις ομως.
    Άλλα Ντάλλα....

  11. #11
    Το avatar του μέλους xasapis1821
    xasapis1821 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από macro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εχεις καλο upload ή μπορεις να κανεις καποιο load balance στο upload μπορεις να τον εχεις και τοπικα το server. Κοστος=0

    Αυτο μπορει να συμβει εξισου ευκολα αν μοιραζεστε κοινο lan ας πουμε. Δε το διευκρινιζεις ομως.
    εχω διευκρινίσει. για τις αναγκες που το θελω παω για dedicated server της Hetzner. Aυτο που μου εδωσε ο Moho βοηθησε αρκετα.


    μετα απο παραπανω ψαξιμο και συζητησεις καταληξαμε οτι τα ubuntu server ειναι για εμενα. 2 βασικοι λογοι: χρησιμοποιει χαμηλους πόρους και το github ειναι γεματο απο εφαρμογές πολυεργαλεια που κανουν ευκολη και διασκεδαστικη τη χρηση ενος media server.

    Ευχαριστώ για τα input.

  12. #12
    Εγγραφή
    01-04-2004
    Μηνύματα
    443
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    ZXHN H108N V2.5
    Path Level
    Interleaved
    100TB για την οικογένεια;

    Σε πόσα διαφορετικά σπίτια ζείτε και χρειάζεσαι dedicated online;

  13. #13
    Το avatar του μέλους xasapis1821
    xasapis1821 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από snips Εμφάνιση μηνυμάτων
    100TB για την οικογένεια;

    Σε πόσα διαφορετικά σπίτια ζείτε και χρειάζεσαι dedicated online;
    5 και δεν έχει κανείς σοβαρό upload.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας