Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Exclamation
    Μετα απο μετακομιση που ειμουν σε προγραμμα 10αρας γραμμης στο παλιο το σπιτι,συνδεθηκε στο καινουργιο σπιτι χθες.
    Η γραμμη συγχρονιζει στα 100 χωρις πολλα errors,εχω ιντερνετ κανονικα αλλα δεν εχω σταθερο,οταν παω να καλεσω μου βγαζει ηχο κατειλημμενου αλλα αμα καλεσω απο το κινητο μου χτυπαει κανονικα στο κινητο αλλα το σταθερο οχι.
    Χθες το δηλωσα απευθειας αυτο,μου ειπαν να περιμενω ενα 24ωρο και οτι πιθανον να ειναι μια ρυθμιση στο δυκτιο αφου πρωτα καναμε τα παντα,reset,βαλε βγαλε απο το ρευμα σταθερο και ρουτερ κτλ.
    Σημερα μου ειπαν οτι δεν ειναι θεμα στην γραμμη και θα πρεπει να ερθει τεχνικος στο σπιτι.
    Το εχει ξαναπαθει κανεις αυτο?!
    Ειναι πολυ παραξενο γενικα,να εχω ιντερνετ χωρις θεματα και να μην εχω σταθερο.

  2. #2
    Εγγραφή
    10-06-2009
    Περιοχή
    Αθήνα , καλλιθέα
    Μηνύματα
    8.864
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    τέτοια προβλήματα είναι συνηθισμένα με περισσότερο ποσοστό του ιντερνετ

    αν έχεις μιλήσει με το τεχνικό τμήμα τότε περιμένεις τεχνικό
    πιθανό να μην σου έχουν συνδέσει σωστά τα καλώδια τηλεφωνίας κατά την νέα σύνδεση

    καλό είναι να είσαι παρών όταν θα έρθει ο τεχνικός ώστε να δεις περί τίνος πρόκειται
    «Αν θες να πας γρήγορα πήγαινε μόνος σου, αν θες να πάς μακριά, πήγαινε με παρέα»


  3. #3
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από skel Εμφάνιση μηνυμάτων
    τέτοια προβλήματα είναι συνηθισμένα με περισσότερο ποσοστό του ιντερνετ

    αν έχεις μιλήσει με το τεχνικό τμήμα τότε περιμένεις τεχνικό
    πιθανό να μην σου έχουν συνδέσει σωστά τα καλώδια τηλεφωνίας κατά την νέα σύνδεση

    καλό είναι να είσαι παρών όταν θα έρθει ο τεχνικός ώστε να δεις περί τίνος πρόκειται
    Ξεχασα να αναφερω οτι ειναι VOIP η γραμμη μου.

  4. #4
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Μεσα στο ρουτερ τι λεει? εχει κανει register η τηλεφωνια ?

    Οταν λες reset ..... απο το μικρο κουμπακι πισω το εκανες ή μεσα απο το μενου ?

    ΕΦΟΣΟΝ δεν εχει κανει register η τηλεφωνια..... εγω στη θεση σου θα εκανα παλι reset απο το κουμπακι. θα το αφηνα ΕΚΤΟΣ ρευματος κανα 20λεπτο.
    Και μετα θα το εβαζα παλι και θα το αφηνα να κανει το ΑUTO PROVISION και να παρει ολους τους κωδικους που πρεπει.

    Επισης στο log τι λεει?? Γενικα αν δεν μας δωσεις καποιες πληροφοριες.... η απαντηση ειναι να περιμενεις τον τεχνικο.

    Υ.Γ. απο firmware ειναι το τελευταιο?
    The gr81 .

  5. #5
    Εγγραφή
    15-11-2016
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    29.6(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στη VOIP το μεγαλυτερο ποσοστο προβληματων κατα την πρωτη χρηση ειναι το οτι δεν εχει κανει provisioning το τηλεφωνικο προφιλ, κοιτα τα logs και αμα λεει κατι του τυπου "no metadata found for <insert S/N>" τοτε περιμενε, χρειαζονται ενεργειες απο μερια παροχου, αν οχι κανε reset και αστο για λιγο μηπως τα παρει αυτοματα οπως προαναφερθηκε. Σπανια θα χρειαστει τεχνικος στο χωρο εκτος αν γυρνας τη γραμμη πισω στην οριζοντια και δεν σου δουλευει καποια συσκευη σε αλλο δωματιο. Τονος κατειλλημενου ειναι συνηθως απωλεια προφιλ.

  6. #6
    Εγγραφή
    20-08-2019
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Forthnet
    Router
    Zte h267n
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μεσα στο ρουτερ τι λεει? εχει κανει register η τηλεφωνια ?

    Οταν λες reset ..... απο το μικρο κουμπακι πισω το εκανες ή μεσα απο το μενου ?

    ΕΦΟΣΟΝ δεν εχει κανει register η τηλεφωνια..... εγω στη θεση σου θα εκανα παλι reset απο το κουμπακι. θα το αφηνα ΕΚΤΟΣ ρευματος κανα 20λεπτο.
    Και μετα θα το εβαζα παλι και θα το αφηνα να κανει το ΑUTO PROVISION και να παρει ολους τους κωδικους που πρεπει.

    Επισης στο log τι λεει?? Γενικα αν δεν μας δωσεις καποιες πληροφοριες.... η απαντηση ειναι να περιμενεις τον τεχνικο.

    Υ.Γ. απο firmware ειναι το τελευταιο?
    Τελικα δεν ειχε παρει σωστα της ρυθμίσεις για το voip,χθες του εκανε reset απο το κουμπακι πισω με μια οδοντογλυφιδα.
    Το αφησα εκτος ρευματος για καμια ωρα,το εβαλα στην πριζα και μετα απο 10 λεπτα πηρε της ρυθμίσεις.
    Το firmware που εχει ειναι V1.0.0_GR5.1T7 ,υπαρχει τροπος να του κανω firmware update χειροκίνητα?!

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Darcdrake Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα δεν ειχε παρει σωστα της ρυθμίσεις για το voip,χθες του εκανε reset απο το κουμπακι πισω με μια οδοντογλυφιδα.
    Το αφησα εκτος ρευματος για καμια ωρα,το εβαλα στην πριζα και μετα απο 10 λεπτα πηρε της ρυθμίσεις.
    Το firmware που εχει ειναι V1.0.0_GR5.1T7 ,υπαρχει τροπος να του κανω firmware update χειροκίνητα?!
    τέλεια. οποτε ολα δουλευουν σωστα?

    μην αγχωνεσαι για το firmware εφοσον ολα δουλευουν. θα το κανει μονο του καποια στιγμη.
    The gr81 .

  8. #8
    Εγγραφή
    05-09-2006
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Nova
    Router
    Huawei HG530
    SNR / Attn
    6.1(dB) / (dB)
    Εμένα με το που ενεργοποιήθηκε η γραμμή μετά από αναβάθμιση από 24mbps σε 100mbps δεν έχω καθόλου τόνο παρόλο που δεν είναι VOIP και ενώ το είδαμε και με την υποστήριξη τηλεφωνικά μετά από επανεκκίνηση και επαναφορά του ρουτερ και ενώ ήρθε τεχνικός έλεγξε την γραμμή και είδε πως δεν έρχεται καθόλου τόνος από το καλώδιο του ΟΤΕ έξω. Επίσης από την ώρα της ενεργοποίησης συγχρονίζει με 10 αντί για 15 που είχα με την 24αρα. Τώρα μου λένε πως ο ΟΤΕ δεν μπορεί να μου παρέχει την ταχύτητα που είπαμε (75mbps) και επίσης δεν έχει επιδιορθωθεί το σφάλμα με το κομμένο τηλέφωνο.

  9. #9
    Εγγραφή
    18-07-2008
    Μηνύματα
    38
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255 kbps
    ISP
    nova
    DSLAM
    Forthnet - ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ (ΚΟΡΔΕΛΙΟ)
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    26/6(dB) / 7.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπερα και εμενα εχθες ενεργοποιηθηκε η 100αρα ,απο 24αρα ειχα ηδη πανω ενα τηλ voip και η δευτερη γραμμη ηταν pstn που ηταν κυρια δεν ηρθε γιατι επρεπε να γινει ρεσετ .Κλειδωσα στα 102239 download και 10238 upload με τεστ ειδα 94mbps download kai 9,54 mbps download.Ελπιζω να ειναι σταθερα γιατι η εξασθενηση της γραμμης ειναι μικρη.
    Ο Καμένος στο μυαλό είναι ελεύθερος στην ψυχή ...!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας