Παιδιά έχω εδώ και 15 ημέρες στο μαγαζί βάλει το τελευταίο FreepBX... (FreePBX 15.0.16.42)

Η εγκατάσταση είναι η εξής:

Dell R420 που τρέχει το Freepbx σε δικό του vlan(eth0.30) και 2η κάρτα δικτύου (eth1) που συνδέεται με το Oxygen της Vodafone για το 30κάναλο.
25 x Yealink T21Pe2 (2 συνδέονται μέσω VPN εκτός εταιρείας)
1 x Yealink T48s with EXP40 expansion module
8 x Yealink w53H Dect
3 x Yeastar TA410 που μου δίνουν 12 αναλογικά εσωτερικά
1 x Yeastar TA400 που μου δίνει 4 FXO για είσοδο 4 αναλογικών γραμμών.

Στο FreePbx έχω αγοράσει τον EPM Manager για να ρυθμίζω τα τηλέφωνα και φοβάμαι μήπως αυτός κάνει προσπάθειες να αναβαθμίσει κάποιο τηλέφωνο χωρίς επιτυχία. Το λέω αυτό χωρίς να είμαι σίγουρος γιατί στον EPM Manager όλα είναι πράσινα ΟΚ τα τηλέφωνα.

Παρατηρώ τις τελευταίες ημέρες στο Live Network Usage εκεί που η κίνηση πχ αν μιλάνε καμιά 10αριά channel είναι στα 60kb send & Receive, να κάνει ένα κουφό με Sent κάθε 5 sec ένα spike γύρω στα 1500kb/sec, θα το δείτε στην εικόνα που επισυνάπτω.

Δεν συμβαίνει καθόλη τη διάρκεια της ημέρας... σε κάποια φάση ηρεμεί αλλά θα ήθελα αν ξέρει κανείς με κάποιο τρόπο στο CentOs που να μπορώ να δω το live network usage με terminal θα ήμουν υπόχρεος γιατί μου φαίνεται λίγο περίεργο.
Αν διαλέξω στο live το tun0 δεν έχει spike... ούτε στην eth1 έχω spike που είναι η είσοδος με 2η κάρτα δικτύου του 30κάναλου της Vodafone.
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  FreePBX Lan Spikes.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  189,0 KB 
ID: 210907

- - - Updated - - -

Παιδιά το βρήκα... άκυρο... ήταν η τηλεφωνήτρια. Όταν έμπαινε στο UCP τότε κάθε 5sec τις έστελνε refresh κάτι το Freepbx και το βρήκα κάνοντας
iftop -n