Εμφάνιση 1-9 από 9
  1. #1
    Εγγραφή
    13-06-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox 5530
    Καλησπέρα σε όλους,
    αντιμετωπίζω πρόβλημα με το setup του router που έχω από τον πάροχο τηλεφωνίας & internet σε μαγαζι εστιασης.
    Η αναγκή είναι να υπάρχουν 2 ασύρματες συσκευες (για λήψη τηλεωνικών παραγγελιών) καθώς και χρήση των 2 analog ports του router για συνδεση με σύστημα συναγερμού και με συστημα εστιασης (αναγνώριση κλησης). Η τηλεφωνια στον χωρο ειναι voip/vdsl.
    Σκεφτηκα να αλλάξω πάροχο και να παω στον οτε που υποστηριζει fritzbox Και να συνδιάσω ην δυνατότητα dect για να συνδέσω τα 2 ασύρματα και ταυτόχρονα να χρησιμοποιήσω τις 2 analog εξόδους για συναγερμο και την αναγνωριση κλήσεων στην εφαρμή εστιάσης.
    Θα λειτουργήσει αυτό το setup? Υπάρχει άλλη λύση?
    Αυτή την στιγμή στο ρουτερ του παροχου υπάρχει στην μια analog πορτα συνδεδεμενο το 1 ασύρματο και στην άλλη εχουν τοποθετήσει εξάρτημα που μετατρέπει την έξοδο σε τριπλη και συνδέουν συναγερμο, εφαρμογη εστίασης και το 2ο ασυρματο. Υπάρχει πρόβλημα αποσυγχρονισμου της γραμμής, αποσυνδέσεων απο ιντερνετ και voip και ο παροχος δεν δινει λύσεις καθώς ισχυρίζεται οτι δεν υπάρχει πρόβλημα στην γραμμή/εξοπλισμό. Εγώ απο την άλλη δεν ξέρω κατα πόσο το συγκεκριμένο setup μπορει να προκαλει αποσυγχρονισμο γραμμής.

  2. #2
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Τι γραμμή έχεις και τι ταχύτητα συγχρονίζει ? Ξέρεις αν παίρνεις απο KAFAO ή AK ?

    Κανονικά ο εξοπλισμός στις FON 1 & 2 δεν θα έπρεπε να κάνει αποσυγχρονισμούς εκτός αν η επιστροφή στις τηλεφωνικές καλωδιώσεις (συναγερμός) δεν γίνεται με χρήση φίλτρων σε όλα τα άκρα (και στην εισοδο του συναγερμού).

    Μπορείς να μας περιγράψεις πως πάει η τριπλή έξοδος στις 3 συσκευές (και κυριως στο συναγερμό) ? αυτόνομο καλώδιο ή χρηση εσωτερικής καλωδίωσης που μπορεί να ενώνεται με τη βασική γραμμή ?

  3. #3
    Εγγραφή
    13-06-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox 5530
    η γραμμη ειναι 50αρα και συγχρονιζει σε full ταχυτητα. Λογικα ειναι από καφαο γιατί δεν εχει κοντα ΑΚ ώστε να πιάνει full ταχυτητες.
    Όλες οι συσκευες ειναι συνδεδεμενες με αυτόνομα καλώδια. Η τριπλη έξοδος ειναι στο fon1 και 3 αυτόνομα καλώδια πάνε σε συναγερμο, ασύρματη συσκευη και σε 1 fritzbox 7490 το οποίο βοηθάει στην αναγνώριση κλήσεων για το πρόγραμμα εστίασης. Δεν γνωρίζω αν έχει χρησιμοποιηθεί φίλτρο στην είσοδο του συναγερμού.
    Τι εννοεις οταν λες για επιστροφή στις τηλ καλωδιώσεις (συναγερμός)? Απ' όσο ξέρω ένα τηλ καλώδιο πάει απο την 3πλή έξοδο στον συναγερμό και πάπαλα. Δεν επιστρέφει ο συναγερμός στις τηλ καλωδιώσεις.

    Γινεται να είναι όλες αυτές οι συσκευες λειτουργικές με τις 2 εξόδους του router για τηλεφωνία?

    Η χρήση των τηλ. συσκευών τις πρωινές κυρίως ώρες είναι συνεχόμενη για λήψη παραγγελιών. Αν έχω καταλάβει καλά ο κόσμος καλεί 1 τηλ αριθμό (ο πελάτης πληρώνει πάγιο για 2 αριθμούς) και ο πάροχος κάνει προώθηση ώστε να μπορούν και οι 2 τηλ συσκευές να δέχοντε (ή να κάνουν) κλήσεις ταυτόχρονα. Οι τεχνικοί του παρόχου αλλά και το εμπορικό τμήμα δεν εχουν διάθεση να εξυπηρετησουν ούτε να προτείνουν λύση. Λες και δεν υπάρχουν άλλοι εταιρικοί πελάτες με αντιστοιχες ανάγκες. Στέλνουν τεχνικούς οι οποίοι δεν διαπιστώνουν κάποιο πρόβλημα στην γραμμή και προτείνουν αντικατάσταση εξολπισμού και μετά καλεί 1 τεχνικος και υποστηρίζει πως δεν χρειάζεται και ενώ μιλάμε κάνει έλεγχο στην γραμμή και "βλέπει" κάτι ύποπτο και ξαναστέλνει άλλο τεχνικό ο οποίος δεν βρίσκει τιποτα ύποπτο στον έλεγχο της γραμμης και αυτο συνεχίζεται μήνες.

    Επίσης δεν ξέρω αν για λόγους μεγάλου αριθμού κλήσεων το ρουτερακι "κολλάει". Ένας από τους τεχνικούς που κάνανε έλεγχο στην γραμμή του καταστήματος έτσι έγραψε στην αναφορά και πρότεινε άλλο εξοπλισμο αλλά ο συνάδελφος του που κάλεσε μετά από μερικές μέρες τον "ακύρωσε".

  4. #4
    Εγγραφή
    20-05-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    679
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    Fritzbox 7590
    Path Level
    Fastpath
    Λογικά (αν και ποτέ δεν είναι όλα 100% σίγουρα έχω δει διαφορά κουφά!) η τηλεφωνία δεν πρέπει να επηρεάζει το DSL. Το setup που προτείνεις εννοείται ότι γίνεται με το 7490. Επίσης δεν πρέπει να υπάρχουν φίλτρα η κάτι τέτοιο μετά την αναλογική πόρτα καθώς είναι VoIP η γραμμή. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να σε βοηθήσει να το δοκιμάσεις?

  5. #5
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Desosav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοεις οταν λες για επιστροφή στις τηλ καλωδιώσεις (συναγερμός)? Απ' όσο ξέρω ένα τηλ καλώδιο πάει απο την 3πλή έξοδο στον συναγερμό και πάπαλα. Δεν επιστρέφει ο συναγερμός στις τηλ καλωδιώσεις.

    Γινεται να είναι όλες αυτές οι συσκευες λειτουργικές με τις 2 εξόδους του router για τηλεφωνία?
    .
    Εννοούσα μήπως την έξοδο την γύρνας πίσω στην πρίζα στον τοίχο και εσωτερικά την παίρνουν οι 3 συσκευές, αλλα μου είπες με αυτονομα καλώδια οπότε οκ. Αν ειναι έτσι δεν θέλει ούτε φίλτρα.

    Δεν ξέρω πόσες συσκευές μπορείς να βάλεις σε κάθε πόρτα. θα πρέπει να δεις τα spec του router και των συσκευών λογικά, γιατί οι απλες συσκευες παίρνουν ρευμα απο το τηλεφωνικό καλώδιο.

    Δεν ξέρω τι/ποσα υποστηρίζει και το fritz σε μια πόρτα, αλλα σε fritz μπορείς να βάλεις τα ασυρματα στη δική του βάση dect και να έχεις στην μία πόρτα συναγερμό και στην άλλη τη συσκευή εστίασης.

    Πάντως με 2 κανάλια φωνής και 3 σε χρήση (2 ασυρματα και εφαρμογή, συναγερμό δεν βάζω γιατί καλει όταν λείπετε) ειναι οκ ? Δεν θα κανει αποσυγχρονισμό αλλα ως χρήση ρωτάω περισσότερο.

    - - - Updated - - -

    γιατί δεν βάζεις το ένα dect και το συναγερμό πάνω στο 7490 ? (αφού ειναι τα 3 παράλληλα που λειτουργεί αναγκαστικά μόνο το ένα).

  6. #6
    Εγγραφή
    13-06-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox 5530
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

    Η βασική μου απορία για την οποία δεν μπορούσα να βρω απάντηση/επιβεβαίωση ήταν αν τα fritz 7490/7590 υποστηρίζουν την χρηση dect & analog ταυτόχρονα.

    Στην υπάρχουσα κατάσταση δεν έχουμε παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα στην χρήση της τηλεφωνίας με τα 2 κανάλια και την χρήση 3. Δεν ξέρω όμως αν υπάρχει πρόβλημα το οποίο δεν εχει διαπιστωθεί μέχρι στιγμής.

    Αυτό προσπαθουσα να μάθω απο τον πάροχο και τους τεχνικους του αλλα ποτε δεν πήρα ξεκάθαρη απάντηση.

    Το 7490 που υπάρχει αυτή την στιγμή το παρέχει/χρησιμοποιεί ο πάροχος του προγράμματος εστίασης για το εσωτερικό δίκτυο τερματικών εστίασης, Server, clients, κτλ. και δεν έχω κωδικό πρόσβασης (δεν τον έχω ζητήσει μέχρι στιγμής)
    Επίσης ο πάροχος τηλεφωνίας δεν δίνει κωδικούς voip επομένως είμαι εγκλοβισμένος με το ρουτεράκι του παρόχου.

    Κάνω αυτή την έρευνα ώστε να δω αν η αλλαγή σε ΟΤΕ που υποστηρίζει fritzbox θα έχει νόημα.

  7. #7
    Εγγραφή
    19-01-2006
    Περιοχή
    Ν. Ηράκλειο
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2.612
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/1Gbps
    ISP
    InaLan
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    AVM Fritz 7590
    Αν απλά και οι 3 συσκευές ανοίξουν τη γραμμή η μία θα μιλάει και οι άλλες 2 θα έχουν συνακρόαση (και παρεμβολές στην 1η). Αυτό δεν θα σου το πει ο provider. Δεν ξέρει (και δεν τον νοιάζει) τι κάνουμε εσωτερικά στις εγκαταστάσεις μας.

    Δες πρώτα αν μπορείς να έχεις full access στο 7490.

    dect, FON και VOIP συσκευές δουλεύουν μια χαρά ταυτόχρονα αλλα υπάρχουν και όρια (πιο πάνω απο τις 3 συσκευές που έχεις εσύ, και που στην ουσία είναι 1 landline).

    https://en.avm.de/service/fritzbox/f...the-FRITZ-Box/

  8. #8
    Εγγραφή
    13-06-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritzbox 5530
    ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου αλλά και για το Link που μου έδωσες

  9. #9
    Εγγραφή
    20-02-2018
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Desosav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

    Η βασική μου απορία για την οποία δεν μπορούσα να βρω απάντηση/επιβεβαίωση ήταν αν τα fritz 7490/7590 υποστηρίζουν την χρηση dect & analog ταυτόχρονα.

    Στην υπάρχουσα κατάσταση δεν έχουμε παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα στην χρήση της τηλεφωνίας με τα 2 κανάλια και την χρήση 3. Δεν ξέρω όμως αν υπάρχει πρόβλημα το οποίο δεν εχει διαπιστωθεί μέχρι στιγμής.

    Αυτό προσπαθουσα να μάθω απο τον πάροχο και τους τεχνικους του αλλα ποτε δεν πήρα ξεκάθαρη απάντηση.

    Το 7490 που υπάρχει αυτή την στιγμή το παρέχει/χρησιμοποιεί ο πάροχος του προγράμματος εστίασης για το εσωτερικό δίκτυο τερματικών εστίασης, Server, clients, κτλ. και δεν έχω κωδικό πρόσβασης (δεν τον έχω ζητήσει μέχρι στιγμής)
    Επίσης ο πάροχος τηλεφωνίας δεν δίνει κωδικούς voip επομένως είμαι εγκλοβισμένος με το ρουτεράκι του παρόχου.

    Κάνω αυτή την έρευνα ώστε να δω αν η αλλαγή σε ΟΤΕ που υποστηρίζει fritzbox θα έχει νόημα.
    Με την WIZCOM συνεργάζεστε; Εχω ακριβως το ιδιο setup με σενα μου έδωσαν κωδικους για το 7490 πηγα ΟΤΕ εβαλα κωδικους τηλεφωνία και ιντερνετ και ολα τελεια! Το oxygen κάθεται σε ενα ράφι! Στο fon2 εχω με splitter τηλεφωνπ και συναγερμό και παιζει κομπλε ουτως η αλλος ο συναγερμός οταν οπλίζεις αφοπλίζεις καλεί οποτε δν θα συμπαισει με τηλεφωνο

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας