Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    23-10-2004
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους! Έχω μια τηλεόραση Samsung 50 ιντσων μοντέλο Ku6000. Θέλω να την καθαρίσω αλλά δεν ξέρω πώς. Φοβάμαι λίγο μην κάνω τίποτα λάθος κ την χαλάσω. Εχθές πχ βρήκα επάνω σοκολάτες προφανώς κάποιο απ τα ανίψια μου φτερνιστηκε και πολλές δαχτυλιες. Πήρα ένα πανάκι με μικροΐνες του έβαλα λίγο νερό και τα καθάρισα. Τα σημεία εκείνα μόνο δηλαδή... και βλέπω ότι έχει αφήσει μακιες κάτι σαν σταμπες.
    Διάβασα στο νέτ για αποσταγμενο νερό... άλλο είναι το απιονισμενο;;;... ένα πανάκι να το νωτισω λίγο και να την καθαρίσω και μετά ένα άλλο καθαρό να το ξαναπεράσω. Το νερό του αφυγραντηρα κάνει;;; λόγω του ότι έχω;;;...
    Απλά φοβάμαι μην κάνω καμία πατάτα... ότι θέλει καθάρισμα θέλει αλλά κολλάω.
    Όποιος μπορεί ας βοηθήσει σας παρακαλώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enigma : 26-01-20 στις 16:14.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Καθαρίζεις πρώτα με το υγρό πανάκι και μετά με ενα στεγνό με μικροίνες το περνάς με απαλές κινήσεις για να φύγουν οι στάμπες

  3. #3
    Εγγραφή
    24-01-2020
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ισχύει ότι ισχύει και για τις οθόνες υπολογιστών και laptop ...το υγρό πανάκι φροντίζουμε να είναι ελάχιστα υγρό να μην στάζει δηλαδή.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από enigma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους! Έχω μια τηλεόραση Samsung 50 ιντσων μοντέλο Ku6000. Θέλω να την καθαρίσω αλλά δεν ξέρω πώς. Φοβάμαι λίγο μην κάνω τίποτα λάθος κ την χαλάσω. Εχθές πχ βρήκα επάνω σοκολάτες προφανώς κάποιο απ τα ανίψια μου φτερνιστηκε και πολλές δαχτυλιες. Πήρα ένα πανάκι με μικροΐνες του έβαλα λίγο νερό και τα καθάρισα. Τα σημεία εκείνα μόνο δηλαδή... και βλέπω ότι έχει αφήσει μακιες κάτι σαν σταμπες.
    Διάβασα στο νέτ για αποσταγμενο νερό... άλλο είναι το απιονισμενο;;;... ένα πανάκι να το νωτισω λίγο και να την καθαρίσω και μετά ένα άλλο καθαρό να το ξαναπεράσω. Το νερό του αφυγραντηρα κάνει;;; λόγω του ότι έχω;;;...
    Απλά φοβάμαι μην κάνω καμία πατάτα... ότι θέλει καθάρισμα θέλει αλλά κολλάω.
    Όποιος μπορεί ας βοηθήσει σας παρακαλώ.
    https://www.skroutz.gr/c/599/analosi...7%CF%82&page=1
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Προσοχή σε αυτά τα κιτ, βασικά προσοχή σε ότι έχει χημικά μέσα


    https://www.amazon.com/gp/customer-r...#RE6P9SJ5E5QCE

    I had a late 2013 MacBook Pro in superb condition, I handled it with utter care since they discontinued that design, so I cleaned it every once in a while so it looked like new. Today I routinely tried to remove some strain from the monitor with light movements as I successfully did multiple times before, and apparently the cleaning liquid partially dissolved antiglare coat. Nice move, I paid 20 bucks to ruin my screen. I would recommend to keep this liquid away of antiglare screens, although the description says it's okay to use it for that purposes and marketing images got MacBooks all over.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχω πάρει ένα σωρό από τέτοια χρόνια και χρόνια και δεν έχω διαπιστώσει κάποιο πρόβλημα σε ότι έχω καθαρίσει από Laptops και οθόνες, MacBook δεν έχω καθαρίσει.
    Καθαρίζω και οθόνες από δέκτες, κ.λ.π.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    23-10-2004
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις. Το έχω διαβάσει κ εγώ με αυτά τα κιτ καθαρισμού που τα βρίσκεις στο εμπόριο.
    Τεσπα σκέφτομαι να πάρω απεσταγμένο νερακι, βέβαια δεν ξέρω που θα το βρω και ένα πανάκι Όχι βρεγμένο θα την καθαρίσω κ μετά θα την περάσω με ένα στεγνό. Πανάκια με μικροΐνες βέβαια.
    Απεσταγμένο με απιονισμενο έχει διαφορά; εγώ για απιονισμενο ξέρω που το βρίσκεις στο σούπερ μάρκετ. Τεσπα θα το επιχειρήσω κ ο Θεός βοηθός!

    - - - Updated - - -

    Ξέρετε τι κινήσεις να κάνω; κυκλικές; κάθετες; οριζόντιες; το ξέρω ότι ακούγομαι υπερβολικός αλλά...

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από enigma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις. Το έχω διαβάσει κ εγώ με αυτά τα κιτ καθαρισμού που τα βρίσκεις στο εμπόριο.
    Τεσπα σκέφτομαι να πάρω απεσταγμένο νερακι, βέβαια δεν ξέρω που θα το βρω και ένα πανάκι Όχι βρεγμένο θα την καθαρίσω κ μετά θα την περάσω με ένα στεγνό. Πανάκια με μικροΐνες βέβαια.
    Απεσταγμένο με απιονισμενο έχει διαφορά; εγώ για απιονισμενο ξέρω που το βρίσκεις στο σούπερ μάρκετ. Τεσπα θα το επιχειρήσω κ ο Θεός βοηθός!

    - - - Updated - - -

    Ξέρετε τι κινήσεις να κάνω; κυκλικές; κάθετες; οριζόντιες; το ξέρω ότι ακούγομαι υπερβολικός αλλά...
    https://www.lg.com/africa/support/pr...3289760-others
    Symptom



    1. There are smudges and stains on the TV screen.





    How to clean TV screen How to clean TV screen



    1. When you clean TV main boards and outer screen, turn off and unplug the TV.



    2. Wipe gently with a dry microfiber cloth in one direction. Avoid use of water and cleaning products.



    3. To clean fingerprints on TV screen, slightly wet the cloth with water only and wipe the screen.


    4. Use provided screen cleaning cloth to prevent scratches.

    ※ Note: Do not use car polisher and cleaning agents for industrial purposes, abrasives, wax, benzene and alcohol.

    These chemicals can permanently discolor the screen or cause other damages.

    εγώ προσωπικά το κάνω με απαλές κυκλικές κινήσεις σχεδόν χωρίς να πιέζω καθόλου.

  9. #9
    Εγγραφή
    31-10-2008
    Μηνύματα
    2.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Conn-x OTE
    Αποσταγμένο νερό θα βρεις σε οποιοδήποτε φαρμακείο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mzaf : 27-01-20 στις 19:37.

  10. #10
    Εγγραφή
    04-04-2008
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    1.961
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Έχω tv Samsung led του 2011 με panel γυαλιστερό. Από τη πρώτη φορά που προσπάθησα να καθαρίσω τους λεκέδες και πάντοτε είναι σαν βρώμικο το πάνελ από τις στάμπες/κυλιδες που στεγνώνουν κατά τον καθαρισμό. Πώς γίνεται ένα τζαμί αν το σκουπισουμε με σκέτο νερό και δέ το στεγνωσουμε? κάπως ετσι.
    Θέλει κάτι ταχυστεγνωστο που να εξατμίζεται αμεσα σαν αζαξ αλλά ξέρω ότι δεν κάνει να βάλω. Έχω και ένα σπρευ της pelican για οθόνες αλλά δεν κάνει τίποτα στο θέμα αυτό , καθαρίζει μεν τους λεκεδες αλλά δεν στεγνώνει άμεσα και αφήνει κυλιδες. Και με απιονισμενο νερό δοκίμασα ακόμη και άμεσα να το σκουπίσω με πανί μικροινων προλαβαίνει και αφήνει κυλιδες . Κάποια λύση υπάρχει?

  11. #11
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Πάντως ο αφυγραντήρας απιονισμένο νερό βγάζει. Κάνει και για το σίδερο.

  12. #12
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.597
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εγω χρησιμοποιω εδω και χρονια , για διαφορες οθονες ,σαπουνι (λιγο υγρο πιατων ) και χλιαρο νερο σε χαρτι κουζινας , με προσοχη να μην σταξει/ τρεξει στα ακρα της οθονης , μετα σκουπιζω με κατι που να μην γρατζουνισει την οθονη (οπως τα πανια με μικροινες ) ή καποια πετσετα απαλη ,αλλα και χαρτι κουζινας και για το στεγνωμα .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας