Σελ. 3 από 33 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 484
  1. #31
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο συγκεκριμενος, τον οποιο και παραθετω καθως εχω παρακολουθησει να πεφτει μεσα που λεμε στις εκτιμησεις του και μαλιστα πολυ πριν αυτες γινουν γεγονοτα κι εξελιξεις, ειχε οντως διατυπωσει την θεση οτι η τιμη του πετρελαιου ΔΕΝ θα ανεβαινε πολυ πριν το χτυπημα του ιρανου Σουλειμανι. Μαλιστα ειχε διατυπωσει και την θεση οτι η προβλεψη του ηταν πως οι τιμες θα επεφταν !!!

    Και επειδη ο κοσμος ουτε αθωος ειναι ουτε κει διεπεται απο συμπτωσεις, οσο συνομωτικα κι αν δουμε καποιους ανθρωπους και πραματα, αυτο που τελικα μετρα ειναι η πραγματικοτητα. Και το αποτελεσμα. Απο εκει και περα, ο καθενας απο εμας κρινει κι αξιολογει. Τουλαχιστον το θετικο ειναι να υπαρχουν και φωνες εξω απο την γνωστη κατευθυντικη ελληνικη δημοσιογραφια. Ιδιως μαλιστα αυτην του δικομματισμου.

    ΕDIT

    Το παραξενο για εμενα παντως, ειναι πως αυτοι οι τρομεροι ιοι και περιπου πανδημιες, εχουν μονιμα ως πηγη εκκινησης, την Κινα. Και αλλες χωρες εχουν καθεστως απεριγραπτης φτωχειας κι εξαθλιωσης και αλλου υπαρχουν παραξενες συνηθειες οπως αυτη της καταναλωσης περιεργων μορφων τροφης, αλλα ουτε απο την Ινδια ξεκινησε κατι. ουτε απο τα βουνα του Νεπαλ, ουτε απο τις ζουγκλες του Βιετναμ και του Μπαγκλαντες ουτε κι απο τις αχανεις εκτασεις του Αμαζονιου ή και ολοκληρης της Αφρικης. Η τελευταια φορα μαλιστα που θυμαμαι να "κατηγορειται" καποιος για την εξαπλωση ενος ιου, ηταν τη δεκαετια του 1980 με το aids που τοποθετουνταν ως πηγη του η Αφρικη. Εκτοτε Κινα και μονον Κινα.
    το οτι θα πέσει η τιμη του πετρελαίου εφόσον η κρίση με τον κορονοϊο συνεχιστεί δεν χρειάζεται να είσαι οικονομολόγος για να το υποθέσεις. Τώρα πως φτάνει από αυτήν την υπόθεση στα ελληνικά πετρέλαια δεν το κατάλαβα.

    Για τον ιο αυτό καθαυτό ας περιμένουμε λίγο να δούμε τα ποσοστά θνησιμότητας που προς το παρόν δεν φαίνεται να είναι τρομακτικά χωρις αυτο να σημαίνει οτι χρειάζεται να τον αφήσουμε να εξαπλωθεί.

  2. #32
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι μας κρύβουν βέβαια
    Eχεις καποιο αλλο παραδειγμα εκτος Κινας; Εαν ναι ποιο; Εαν οχι εχεις καποια εξηγηση της συμπτωσης; Της τουλαχιστον υπερδεκαετους συμπτωσης;

    Μετα την απαντηση θα μπορουμε να συζητησουμε ποιος ωφελειται, εαν ωφελειται, πως γινεται να ωφελειται μονιμα μια πλευρα ή καλυτερα πτυχη ( εκεινης της καταναλωσης ενεργειας στην οποια συμφερον εχει και η Κινα ), το πως γινεται και οι τιμες διατηρουνται ξαφνικα σταθερες με τσα "τρομερα" που γινονται και εντελως συμπτωματικα και παλι μια προεκλογικη χρονια στις ΗΠΑ και τελος να παρουμε και μια σειρα για τα ελληνικα.

  3. #33
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eχεις καποιο αλλο παραδειγμα εκτος Κινας; Εαν ναι ποιο; Εαν οχι εχεις καποια εξηγηση της συμπτωσης; Της τουλαχιστον υπερδεκαετους συμπτωσης;

    Μετα την απαντηση θα μπορουμε να συζητησουμε ποιος ωφελειται, εαν ωφελειται, πως γινεται να ωφελειται μονιμα μια πλευρα ή καλυτερα πτυχη ( εκεινης της καταναλωσης ενεργειας στην οποια συμφερον εχει και η Κινα ), το πως γινεται και οι τιμες διατηρουνται ξαφνικα σταθερες με τσα "τρομερα" που γινονται και εντελως συμπτωματικα και παλι μια προεκλογικη χρονια στις ΗΠΑ και τελος να παρουμε και μια σειρα για τα ελληνικα.
    Για τα περί Κίνας, ναι, ψάξε, μάθε, διάβασε. Ιδιαίτερα τώρα που έχουμε το θέμα στην επικαιρότητα. Ιοί προέρχονται και από αλλού, καθημερινά, δες στη σελίδα του WHO ή άλλων οργανισμών. Αλλά, συντρέχουν συγκεκριμένες συνθήκες, δεν φταίω εγώ αν δεν τις γνωρίζεις

    Αν θέλεις να γυρίσουμε στο tin-foil "ποιος ωφελείται", τις "συμπτώσεις", κλπ, καλύτερα προς Πενταπόσταγμα μεριά, εκεί θα βρεις πολλές επιβεβαιώσεις και συμπεράσματα
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #34
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    το οτι θα πέσει η τιμη του πετρελαίου εφόσον η κρίση με τον κορονοϊο συνεχιστεί δεν χρειάζεται να είσαι οικονομολόγος για να το υποθέσεις. Τώρα πως φτάνει από αυτήν την υπόθεση στα ελληνικά πετρέλαια δεν το κατάλαβα.

    Για τον ιο αυτό καθαυτό ας περιμένουμε λίγο να δούμε τα ποσοστά θνησιμότητας που προς το παρόν δεν φαίνεται να είναι τρομακτικά χωρις αυτο να σημαίνει οτι χρειάζεται να τον αφήσουμε να εξαπλωθεί.
    Μου εκανε εντυπωση ο κινδυνος θανατου που επισημα εχουν δωσει. Αυτο το 0,001% δηλαδη. Κατι που εαν οντως ειναι πραγματικο δεν αιτιολογει την φασαρια, ενω εαν ειναι ψευτικο τοτε τα πραγματα ειναι εξοχως πιο σοβαρα.

    Σε οτι αφορα την συνδεση με τα ελληνικα ενεργειακα, ο συγκεκριμενος, δικαιως ή αδικως, σωστα ή παλαβα, εχει μια μονοκατευθυντικη περιπου σκεψη και αναλυση απο οσο τον εχω παρακολουθησει, η οποια και εξηγει απο πολεμους εως και αλλα περιεργα περιστατικα πχ η τοποθετηση ενος πρωην αμερικανου αντιπροεδρου και φαινομενικα ανιδεου ως προς το αντικειμενο σε θεση διευθυντικη σε μια μεγαλη πολυεθνικη και παγκοσμιας επιρροης εταιρεια, με βαση τα παγκοσμια συμφεροντα ενεργειας. Σωστος ή λανθασμενος, παρατηρω πως και επιχειρηματα εχει αλλα και πως πεφτει μεσα.

    Και οι προβλεψεις του επαναλαμβανω, οπως και η συγκεκριμενη, δεν ειναι στο και πεντε κι ουτε καν στο παραπεντε αλλα πολυ νωριτερα. Τωρα τυχερος ειναι, κατι οντως ξερει, ειναι ευφυης ή οτιδηποτε αλλο, ειπαμε το αποτελεσμα ειναι που μετραει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα περί Κίνας, ναι, ψάξε, μάθε, διάβασε. Ιδιαίτερα τώρα που έχουμε το θέμα στην επικαιρότητα. Ιοί προέρχονται και από αλλού, καθημερινά, δες στη σελίδα του WHO ή άλλων οργανισμών. Αλλά, συντρέχουν συγκεκριμένες συνθήκες, δεν φταίω εγώ αν δεν τις γνωρίζεις

    Αν θέλεις να γυρίσουμε στο tin-foil "ποιος ωφελείται", τις "συμπτώσεις", κλπ, καλύτερα προς Πενταπόσταγμα μεριά, εκεί θα βρεις πολλές επιβεβαιώσεις και συμπεράσματα
    Θελεις να μου κανεις τη χαρτη και να μου αναφερεις μια, μονον μια αναλογη περιπτωση κοροναιου, νοσου των πτηνων κτλ εσυ που τα εχεις διαβασει, διαφορετικης προελευσης; Ετσι για να μου δωσεις και κινητρο; Αν θες, αν δεν θες παλι καλα, θα το καταλαβω.

  5. #35
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου εκανε εντυπωση ο κινδυνος θανατου που επισημα εχουν δωσει. Αυτο το 0,001% δηλαδη. Κατι που εαν οντως ειναι πραγματικο δεν αιτιολογει την φασαρια, ενω εαν ειναι ψευτικο τοτε τα πραγματα ειναι εξοχως πιο σοβαρα. Σε οτι αφορα την συνδεση με τα ελληνικα ενεργειακα, ο συγκεκριμενος, δικαιως ή αδικως, σωστα ή παλαβα, εχει μια μονοκατευθυντικη περιπου σκεψη και αναλυση απο οσο τον εχω παρακολουθησει, η οποια και εξηγει απο πολεμους εως και αλλα περιεργα περιστατικα πχ η τοποθετηση ενος πρωην αμερικανου αντιπροεδρου και φαινομενικα ανιδεου ως προς το αντικειμενο σε θεση διευθυντικη σε μια μεγαλη πολυεθνικη και παγκοσμιας επιρροης εταιρεια, με βαση τα παγκοσμια συμφεροντα ενεργειας. Σωστος ή λανθασμενος, παρατηρω πως και επιχειρηματα εχει αλλα και πως πεφτει μεσα. Και οι προβλεψεις του επαναλαμβανω, οπως και η συγκεκριμενη, δεν ειναι στο και πεντε κι ουτε καν στο παραπεντε αλλα πολυ νωριτερα. Τωρα τυχερος ειναι, κατι οντως ξερει, ειναι ευφυης ή οτιδηποτε αλλο, ειπαμε το αποτελεσμα ειναι που μετραει. - - - Updated - - - Θελεις να μου κανεις τη χαρτη και να μου αναφερεις μια, μονον μια αναλογη περιπτωση κοροναιου, νοσου των πτηνων κτλ εσυ που τα εχεις διαβασει, διαφορετικης προελευσης; Ετσι για να μου δωσεις και κινητρο; Αν θες, αν δεν θες παλι καλα, θα το καταλαβω.
    Δε μας είπες όμως το δια ταύτα, τη θεωρία του συγκεκριμένου περί σύνδεσης με το ελληνικό πετρέλαιο την ασπάζεσαι;

  6. #36
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θελεις να μου κανεις τη χαρτη και να μου αναφερεις μια, μονον μια αναλογη περιπτωση κοροναιου, νοσου των πτηνων κτλ εσυ που τα εχεις διαβασει, διαφορετικης προελευσης; Ετσι για να μου δωσεις και κινητρο; Αν θες, αν δεν θες παλι καλα, θα το καταλαβω.
    Επειδή από προσωπική διαστροφή το θέμα των ιών "των πουλιών" το παρακολουθώ από την εποχή SARS, να σου θυμίσω ότι εσύ (και όχι μόνο) έμαθες γι'αυτό το 2020 συνεχίζοντας τις γνώσεις σου από το 2002.

    Λογικό.

    Εδώ όμως θα διαβάσεις για έναν ιό του 2013 και εδώ για το 2017 όπου και υπάρχει μια συζήτηση για τα αίτια που η Κίνα πρωτοστατεί.

    Αυτά, μερικά χρόνια πριν το 2020. Bird flus έχουμε σχεδόν κάθε χρόνο, το ότι έχουμε πανδημικό ιό ή σωστότερα ιό που μπορεί να προκαλέσει πανδημία σήμερα, δεν είναι σύμπτωση, δεν είναι και τυχαίο. Οφείλεται σε συγκεκριμένους παράγοντες, μάλιστα το άρθρο του 2017 είναι "προφητικό" που θα λέγαμε εμείς (που δεν προφητεύει)

    Και στα δύο άρθρα, ίδιος ιός με εκατοντάδες νεκρούς, τώρα έχουμε και την πιθανότητα πανδημίας
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  7. #37
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε μας είπες όμως το δια ταύτα, τη θεωρία του συγκεκριμένου περί σύνδεσης με το ελληνικό πετρέλαιο την ασπάζεσαι;
    Οχι δεν την ασπαζομαι καθως δεν εχω τις γνωσεις και ετσι μου φαινεται τουλαχιστον περιεργη. Την ακουω ομως και αυτην οπως και οσες αλλες μπορω να βρω για να διαμορφωνω αποψη. Επισης εγγυησεις δεν δινω για κανεναν οπως και προσπαθω να μην ακολουθω τυφλα κανεναν. Ειδικα επαγγελματιες τσοπανηδες ( βλεπε κομματα, κατεστημενη ελληνικη δημοσιογραφια και ΜΜΕ ).

    Και κατι παραπανω. Ψαχνω παντα τον παραγοντα κερδους-ζημιας. Επαγγεματικη συνηθεια αν θες, αλλα περιπου αλανθαστη. Καθως παντοτε οταν καποιος χανει καποιος αλλος ειναι που κερδιζει και το αναποδο. Και επειδη η μπανκα ποτε δεν χανει ενω τα καζινο τα εχουν παντοτε οικογενειες συμφεροντων και αυτοι κανονιζουν και το παιχνιδι, εχουν και την δυναμη να θετουν και τους ορους καθε φορα. Και ασχετα απο τα οσα λεει ο εν λογω σχολιαστης, εγω οντως παρατηρω εξαιρετικα κερδιμενες τις ΗΠΑ οπως και την "χαμενη" εκ πρωτης οψεως Κινα. Σε οτι εχει να κανει με εκεινα που πραγματικα μετρουν, το χρημα και την ενεργεια και οχι με τα ασημαντα του τυπου ανθρωπινες ζωες.

  8. #38
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι δεν την ασπαζομαι καθως δεν εχω τις γνωσεις και ετσι μου φαινεται τουλαχιστον περιεργη. Την ακουω ομως και αυτην οπως και οσες αλλες μπορω να βρω για να διαμορφωνω αποψη. Επισης εγγυησεις δεν δινω για κανεναν οπως και προσπαθω να μην ακολουθω τυφλα κανεναν. Ειδικα επαγγελματιες τσοπανηδες ( βλεπε κομματα, κατεστημενη ελληνικη δημοσιογραφια και ΜΜΕ ). Και κατι παραπανω. Ψαχνω παντα τον παραγοντα κερδους-ζημιας. Επαγγεματικη συνηθεια αν θες, αλλα περιπου αλανθαστη. Καθως παντοτε οταν καποιος χανει καποιος αλλος ειναι που κερδιζει και το αναποδο. Και επειδη η μπανκα ποτε δεν χανει ενω τα καζινο τα εχουν παντοτε οικογενειες συμφεροντων και αυτοι κανονιζουν και το παιχνιδι, εχουν και την δυναμη να θετουν και τους ορους καθε φορα. Και ασχετα απο τα οσα λεει ο εν λογω σχολιαστης, εγω οντως παρατηρω εξαιρετικα κερδιμενες τις ΗΠΑ οπως και την "χαμενη" εκ πρωτης οψεως Κινα. Σε οτι εχει να κανει με εκεινα που πραγματικα μετρουν, το χρημα και την ενεργεια και οχι με τα ασημαντα του τυπου ανθρωπινες ζωες.
    Στις 100 προφητείες που θα κάνω , ακόμα και στατιστικά να το δεις, θα πέσω μέσα σε κάποιες, έστω και λίγες. Αλλά επειδή ίσως να ειμαι και πονηριδης θα διαφημίσω μόνο αυτές τις λιγες που έπεσα μέσα. Τις υπόλοιπες, τις πολλές, τυχαία, ίσως και να τις ξεχάσω.

  9. #39
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.451
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Θα συστήσω σε όλους (εαυτού συμπεριλαμβανόμενου) υπομονή....

    Σε λίγο καιρό θα γνωρίζουμε αν είναι μια περίπτωση που προκάλεσε φόβο αλλά ξεφούσκωσε (και δεν είναι η πρώτη φορά, άσχετα από το πόσοι από εμάς το ψάχνουμε), ή αν είναι κάτι που μπορεί να προκαλέσει ανησυχητικά μια πανδημία.

    Προφανώς ας είναι το πρώτο και ας ξεχαστεί το νήμα αυτό στα βάθη του φόρουμ. Αν όχι, θα έχουμε πολλά να πούμε, αλλά είναι νωρίς ακόμα
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  10. #40
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή από προσωπική διαστροφή το θέμα των ιών "των πουλιών" το παρακολουθώ από την εποχή SARS, να σου θυμίσω ότι εσύ (και όχι μόνο) έμαθες γι'αυτό το 2020 συνεχίζοντας τις γνώσεις σου από το 2002.

    Λογικό.

    Εδώ όμως θα διαβάσεις για έναν ιό του 2013 και εδώ για το 2017 όπου και υπάρχει μια συζήτηση για τα αίτια που η Κίνα πρωτοστατεί.

    Αυτά, μερικά χρόνια πριν το 2020. Bird flus έχουμε σχεδόν κάθε χρόνο, το ότι έχουμε πανδημικό ιό ή σωστότερα ιό που μπορεί να προκαλέσει πανδημία σήμερα, δεν είναι σύμπτωση, δεν είναι και τυχαίο. Οφείλεται σε συγκεκριμένους παράγοντες, μάλιστα το άρθρο του 2017 είναι "προφητικό" που θα λέγαμε εμείς (που δεν προφητεύει)

    Και στα δύο άρθρα, ίδιος ιός με εκατοντάδες νεκρούς, τώρα έχουμε και την πιθανότητα πανδημίας
    Εκανα μια -γρηγορη το ομολογω - αναγνωση των 2 αρθρων που παρεθεσες.

    Ενα γρηγορο συμπερασμα ειναι πως το αιτιο του ιου ειναι το χρημα ( ανθρωπινος παραγοντας ) ή η αναγκη τροφης τοσων πολλων ανθρωπων. Κατανοητα και τα δυο. Το πρωτο μαλιστα παραπεμπει και στην περιπτωση των "τρελων αγελαδων" που ειχε εναρξη την Ευρωπη αν και καταγγελθηκε σε καποια φαση πως επροκειτο απλα για εναν εμπορικο πολεμο μεταξυ ΗΠΑ- Ευρωπης. Πραγματικοτητα ή θεωρια συνομωσιας, και σε εκεινη την περιπτωση ειχαμε και απωλειες ανθρωπινων ζωων αλλα και μεγιστες οικονομικες ζημιες ή μετακινησεις παιοκτων, κερδων, κεφαλαιων κοκ.

    Ενα ομως ακομα γρηγορο συμπερασμα το οποιο και βγηκε ευκολα αν θες καθως εψαξα συγκεκριμενα για αυτο, ειναι το οτι περα απο την κινεζικη κουλτουρα, αντιστοιχες συνηθειες εχουμε και σε αλλες χωρες ακομα και στις ΗΠΑ. Συνηθειες, τροπους αναπτυξης αυτου του εμποριου, διατροφικες αλλα τελικα και αναγκαστικες λογω ελλειψης χρηματων. Αντιγραφωντας δηλαδη απο τα δυο αρθρα

    But those markets, which are ubiquitous in many bustling urban areas, probably aren't going anywhere. "The cultural norm is the ability to buy a live bird and take it home to kill and cook," Graham said. Of course, plenty of other countries, including those in Asia and Africa, and even the US, are also home to live-bird markets. What they don't share with China, experts point out, is the combination of myriad avian species and human beings—all living in cramped quarters. "People might suggest that unclean conditions or poor hygiene in these markets are to blame," Gilbert said. "But to me, the density is much more important than the conditions under which these animals are farmed and traded."
    βλεπω αυτο το γιατι στην Κινα και οχι και αλλου, πχ στην Ινδια ή στο Μπαγκλαντες ( εξαιρω τις ΗΠΑ με την δυνατοτητα μαζικου ξεκαθαρισματος σε περιπτση συναγερμου );

    Το ιδιο βλεπω και στο αλλο αρθρο

    Global cooperation is crucial. Along China’s southwestern underbelly lies a string of less developed countries such as Laos, Vietnam and Myanmar. (The last of these is of particular concern, since it imports large amounts of Chinese poultry.) Some of China’s border regions are themselves relatively impoverished, raising the possibility of persistent and recurring outbreaks on both sides of the rugged frontier.

    .........

    As Lee says, “Viruses don’t need visas or passports. They just travel.”
    και καταλαβαινω πως αυτο το density δεν το καλυπτει σαν εξηγηση, δεν καλυπτει δηλαδη το γιατι συνεχως στην Κινα και ουτε μια φορα,εστω και μεταφερομενα σε μια απο τις αλλες και μαλιστα γειτονικες και εξαιρετικα επισης παμπτωχες και με κακιστες συνθηκες υγιεινης χωρες.

    Και δεν βλεπω και πουθενα την Αφρικη, μια ολοκληρη ηπειρο δηλαδη με αντιστοιχα θεματα υπερπληθυσμου, κακων συνθηκων, φτωχειας, συγκεντρωσεων ζωων ημερων κι αγριων κτλ

  11. #41
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.786
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Στη κινα, το κανονικο death rate πρεπει να ειναι γυρω στα 20.000 ατομα την ημερα. (στην Ελλαδα ειναι γυρω στους 150). Οι 130 θανατοι ειναι στατιστικως ασημαντοι, ασε που δεν πεθαναν ολοι σε μια μερα.
    Αν δεν το ειχε εντοπισει καποιος δεν θα ασχολιοταν κανεις. Επισης εχει και recovery rate. Εχουμε 110 highlanders. Αυτοι ειναι οτι πρεπει για να περιθαλψουν. Ουτε μαρκες θελουν ουτε στολες..

  12. #42
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.427
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις 100 προφητείες που θα κάνω , ακόμα και στατιστικά να το δεις, θα πέσω μέσα σε κάποιες, έστω και λίγες. Αλλά επειδή ίσως να ειμαι και πονηριδης θα διαφημίσω μόνο αυτές τις λιγες που έπεσα μέσα. Τις υπόλοιπες, τις πολλές, τυχαία, ίσως και να τις ξεχάσω.
    Καλα κανεις και σκεφτεσαι ετσι. Να εχεις ομως και υποψιν σου πως πολλες φορες το εναλλακτικο ειναι ποιοτικοτερο ή και καλυτερο απο το mainstream. Και πιο πλουσιο επισης καθως σε τετοιου ειδους περιπτωσεις, πληροφορησης δηλαδη, το καθιερωμενο ειναι απολυτως ενα που απλα αναπαραγεται απο πολλους και ετσι φαινεται ....πλουσιο.

  13. #43
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Εννοείται ότι παίζει και αυτό που λες. Όπως επίσης ότι και τα εναλλακτικά τυγχάνει να έχουν τα δικά τους, μικρότερα συνήθως, κίνητρα. Σε κάθε περίπτωση νομίζω συμφωνούμε οτι δεν είναι η ιερή αγελάδα κάποιος, που κάποτε είχε σωστά κάτι προβλέψει και έπεσε μέσα.

  14. #44
    Εγγραφή
    30-01-2005
    Περιοχή
    City of light with thy violet crown
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.989
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    150/30Mbps
    ISP
    BT FTTP
    Router
    pfSense/Openreach ONT
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    βλεπω αυτο το γιατι στην Κινα και οχι και αλλου, πχ στην Ινδια ή στο Μπαγκλαντες ( εξαιρω τις ΗΠΑ με την δυνατοτητα μαζικου ξεκαθαρισματος σε περιπτση συναγερμου );

    Το ιδιο βλεπω και στο αλλο αρθρο
    Επειδή στην Ινδία πήγα πριν δυο χρόνια μπορώ να πω από αυτά που είδα, πως ναι οι συνθήκες υγιεινής είναι όχι απλώς απαράδεκτες, αλλά πανάθλιες. Ναι υπάρχει αυτή η πυκνότητα (density) όπως αναφέρεται και στα άρθρα για την Κίνα (σε βαθμό που δε φαντάζεσαι) η διαφορά όμως είναι ότι λόγω κουλτούρας δε βλέπεις στοιβαγμένα πουλερικά δίπλα σε άλλα ζωντανά στις λαϊκές τους έτοιμα για σφάξιμο.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και δεν βλεπω και πουθενα την Αφρικη, μια ολοκληρη ηπειρο δηλαδη με αντιστοιχα θεματα υπερπληθυσμου, κακων συνθηκων, φτωχειας, συγκεντρωσεων ζωων ημερων κι αγριων κτλ
    Προφανώς ξεχνάς τον Έμπολα (Αφρική) και Ζίκα (Βραζιλία).
    Όταν ενώνουμε τις δυνάμεις μας, μπορούμε να πετύχουμε το ακατόρθωτο - Παναγιώτης Γιαννάκης

    Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion -
    Michael Jordan


  15. #45
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.747
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η υπόθεση ενός 10χρονου γεννά φόβους για «αθόρυβη» εξάπλωση του κοροναϊού
    https://www.naftemporiki.gr/story/15...-tou-koronaiou

    Αυτό μάλλον θα ήταν εφιάλτης.. να έχεις τον ιό χωρίς συμπτώματα στην αρχή..

    - Total Confirmed - 6.057
    - Total Deaths - 132
    - Total Recovered - 110

    Έχουμε κρούσμα και σε άλλο κράτος της Ευρώπης..
    μάλλον αύριο θα μπει..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

Σελ. 3 από 33 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας