Σελ. 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 93
  1. #76
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάντε χαβαλέ, ελεύθερα από μένα.
    Αν θεωρείτε όμως, εκτός της πλάκας, ότι είναι ωραίο πράγμα να προσπαθείτε να γελειοποιήσετε και να υποβαθμίσετε μία σοβαρή εναλλακτική για την προστασία της ιδιωτικότητας, τότε λυπάμαι απλά που το βλέπω να συμβαίνει σε τεχνολογικό φόρουμ.

    Ελιτισμός, ξερολίαση και ειρωνία. Αυτές είναι η αιτίες που ο μέσος χρήστης, θα παραμείνει μέσος χρήστης και η σωστή χρήση των πραγμάτων θα πηγαίνει περίπατο.

    Και ναι. Εγώ προσωπικά, βάζω πολύ ψηλά στη ζωή μου την ιδιωτικότητα.
    Αν ορισμένοι γουστάρετε να είστε φόρα παρτίδα, μαγκιά σας. Δεν θα χρειαστεί να ιδρώσει καν τ'αφτί σας.

    Ότι και να "πετάξετε" πάνω στο hardware, θα την κάνει τη δουλειά του.

    Αφήστε εμάς τους λίγους ( ; ) να παιδευόμαστε για να βρούμε τρόπους να έχουμε λίγο πιο ήσυχο το κεφάλι μας.

    Αυτά είχα να πω και δεν θα σχολιάσω κάτι άλλο στο παρόν νήμα. Αυτός που θέλει να βγάλει συμπέρασμα, θα το βγάλει.

    Τα trolls όσο τα ταϊζεις, πεινάνε περισσότερο
    Μπαίνεις σε νήμα για cross-platform πρόβλημα και προσπαθείς να κάνεις hijacking αρχίζονταςνα ψέλνεις το ευαγγέλιο περί Linux
    Πετάς διαμάντια του στυλ "παίρνουν προσωπικά δεδομένα μέσω telemetry" για τα οποία δεν έχεις ούτε μισό στοιχείο
    Προσωπικά με κατηγόρησες ότι βρίσκω σωστό αυτό που έκανε η Avast
    Ξέχασα τίποτα ή αρκούν αυτά να χαρακτηρίσουν κάποιον troll?

    Κλασσικός χομπίστας που διάβασε δύο τεύχη του Easy Linux και παραδίδει μαθήματα. Άσε τα κηρύγματα σε αυτούς που έχουν το infosec/data privacy ως επάγελμα
    Υπογραφή

  2. #77
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.454
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπαίνεις σε νήμα για cross-platform πρόβλημα και προσπαθείς να κάνεις hijacking αρχίζονταςνα ψέλνεις το ευαγγέλιο περί Linux
    Πετάς διαμάντια του στυλ "παίρνουν προσωπικά δεδομένα μέσω telemetry" για τα οποία δεν έχεις ούτε μισό στοιχείο
    Προσωπικά με κατηγόρησες ότι βρίσκω σωστό αυτό που έκανε η Avast
    Ξέχασα τίποτα ή αρκούν αυτά να χαρακτηρίσουν κάποιον troll?

    Κλασσικός χομπίστας που διάβασε δύο τεύχη του Easy Linux και παραδίδει μαθήματα. Άσε τα κηρύγματα σε αυτούς που έχουν το infosec/data privacy ως επάγελμα

    Πες μου λίγο, νιώθεις ευφορία όταν πετάς τις τελευταίες 2 προτάσεις; Σε διακατέχει μια ανωτερότητα; Είναι φυσικό ναρκωτικό αυτό, να ξέρεις.

    Συμβουλές από εσένα δεν θα πάρω πάντως, ακόμη και CEO να είσαι. Ειδικά με τέτοια έπαρση
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  3. #78
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων

    Πες μου λίγο, νιώθεις ευφορία όταν πετάς τις τελευταίες 2 προτάσεις; Σε διακατέχει μια ανωτερότητα; Είναι φυσικό ναρκωτικό αυτό, να ξέρεις.

    Συμβουλές από εσένα δεν θα πάρω πάντως, ακόμη και CEO να είσαι. Ειδικά με τέτοια έπαρση
    Ούτε μισή συμβουλή δεν έδωσα. Αντίθετα όλοι εδώ μέσα περιμένουν εναγωνίως να τους πεις πως το Windows telemetry μαζεύει προσωπικά δεδομένα (το ίδιο ακριβώς που μέχρι πέρσι έκανε και η Canonical btw ε? ) και ποια η διαφορά στο συγκεκριμένο cross-platform πρόβλημα.

    Feel free όμως να συνεχίσεις τα περί "ολιγων που νοιάζονται για το privacy και οι υπόλοιποι δεν ξέρετε τι σας γίνεται"
    Υπογραφή

  4. #79
    Εγγραφή
    03-03-2012
    Μηνύματα
    677
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aiolos.01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Avast (που αν δεν κάνω λάθος έχει αγοράσει και το AVG) το είχε πει ξεκάθαρα οτι μαζεύει δεδομένα. Στην αρχή με opt-out και στη συνέχεια (μάλλον μετά απο διαμαρτυρίες) με opt-in. Κάποτε είχα AVG αλλά απο τότε που ανακοίνωσε τη συλλογή δεδομένων έφυγε με συνοπτικές διαδικασίες. Πλέον έχω Kaspersky φυσικά με opt-out παντού. Μέχρι να βγούν και αυτοί και να πουν οτι μαζεύουν τα πάντα.

    A, μην ξεχάσω. Ο Πούτιν είναι τεράστιος, σοφός και πανέξυπνος ηγέτης.
    Μη γίνει καμιά στραβή με το φάκελο μου στο Κρεμλίνο.
    Θυμάμαι το AVG στην 1η του έκδοση: απλό και καλό. Και εγω Kaspersky χρησιμοποιώ (το Internet Security). Κάνει καλή δουλειά θεωρώ (έχει δουλέψει σωστά σε αρκετές περιπτώσεις). Τώρα ως προς τη συλλογή... σίγουρα παρακολουθεί πολλά, έχει π.χ. εξ'ορισμού ενεργοποιημένο το "Παρακολούθηση Εφαρμογών"... και βέβαια "βάζει" 1-2 javascripts σε κάθε request που γίνεται στον browser (μπορείς να τα δεις στον browser, πατώντας F12 -> Network). Συγκεκριμένα γι' αυτά, επειδή με ενοχλούσαν κατά το debugging (με Visual Studio) έψαξα λίγο και μπόρεσα να τα απενεργοποιήσω από τις ρυθμίσεις του Kaspersky... Βέβαια μετά δεν λειτουργούν π.χ. οι "ασφαλείς τραπεζικές συναλλαγές" οπότε είναι μια ή άλλη: από τη μια υπάρχει λογική για την υπαρξή τους από της άλλη είναι φανερό οτι παρακολουθούν... αν καταγράφουν και στέλνουν (και ειδικά σε τρίτους συνεργάτες για διαφημιστικούς σκοπούς! ) όμως δεν το γνωρίζω, είναι μια άλλη κουβέντα.

  5. #80
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.970
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Τα ίδια και τα ίδια....με extensions...με browsers..με OS...κτλ...κτλ..

  6. #81
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Διαβάζοντας κάποια posts μου ήρθε ένα dejavu:

    https://en.wikipedia.org/wiki/Psychological_projection

    Ας χρησιμοποιεί ο καθένας ότι θέλει, δεν είναι εκεί το θέμα. Το θέμα ξεκινάει με το holier-than-thou «κήρυγμα» (ένας λόγος που δεν γουστάρω τις θρησκείες).

    Ένας λόγος που έχω σιχαθεί τους μαξιμαλιστές σε πολλούς χώρους (PCMR, Linux, Bitcoin) είναι αυτός... και το λέω ανοιχτά χωρίς ντροπές.

    Πολύ άσχημο πράγμα να έχουμε «Ιεχωβάδες» και στον χώρο της Τεχνολογίας. Βλέπεις δεν έχουμε χορτάσει σαν ανθρωπότητα με πολιτική και θρησκείες, πρέπει να τους τρώμε στην μάπα παντού...

  7. #82
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.454
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβάζοντας κάποια posts μου ήρθε ένα dejavu:

    https://en.wikipedia.org/wiki/Psychological_projection

    Ας χρησιμοποιεί ο καθένας ότι θέλει, δεν είναι εκεί το θέμα. Το θέμα ξεκινάει με το holier-than-thou «κήρυγμα» (ένας λόγος που δεν γουστάρω τις θρησκείες).

    Ένας λόγος που έχω σιχαθεί τους μαξιμαλιστές σε πολλούς χώρους (PCMR, Linux, Bitcoin) είναι αυτός... και το λέω ανοιχτά χωρίς ντροπές.

    Πολύ άσχημο πράγμα να έχουμε «Ιεχωβάδες» και στον χώρο της Τεχνολογίας. Βλέπεις δεν έχουμε χορτάσει σαν ανθρωπότητα με πολιτική και θρησκείες, πρέπει να τους τρώμε στην μάπα παντού...
    Αυτό που εσύ και 2-3 ακόμα (υπόψιν σας έχω στην ignore list, αλλά είπα να δω τι σχολιάσατε), εκλάβατε ως κήρυγμα τα ποστ μου, με ξεπερνά.

    Επίσης, μισώ τις θρησκείες. Έπεσες έξω στο συμπέρασμα σου

    Βάλτε ότι γουστάρετε μάγκες. Δεν υπάρχει πρόβλημα.

    Αλλά αν θεωρείτε προσηλυτισμό και δεν ξέρω γω τι άλλο κωμικό χαρακτηρισμό σκεφτείτε, το να πει κάποιος την άποψή του και να προτείνει κάτι διαφορετικό σε μία είδηση που έχει να κάνει με κλοπή δεδομένων, τι να πω.

    Κάντε μου μια χάρη. Μη συνεχίζετε να ασχολείστε με το τι λέω, γιατί κουράστηκα να απαντάω στους χαρακτηρισμούς σας. Συνεχίστε με τη ζωή σας.
    Dealing with pricks, is my speciality.

    Linux all the way.
    Open source all the way.
    Fighting against telemetry, data harvesting, tracking, ads all the way.

    For some people, ignorance is bliss.

  8. #83
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gentoo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που εσύ και 2-3 ακόμα (υπόψιν σας έχω στην ignore list, αλλά είπα να δω τι σχολιάσατε), εκλάβατε ως κήρυγμα τα ποστ μου, με ξεπερνά.

    Επίσης, μισώ τις θρησκείες. Έπεσες έξω στο συμπέρασμα σου

    Βάλτε ότι γουστάρετε μάγκες. Δεν υπάρχει πρόβλημα.

    Αλλά αν θεωρείτε προσηλυτισμό και δεν ξέρω γω τι άλλο κωμικό χαρακτηρισμό σκεφτείτε, το να πει κάποιος την άποψή του και να προτείνει κάτι διαφορετικό σε μία είδηση που έχει να κάνει με κλοπή δεδομένων, τι να πω.

    Κάντε μου μια χάρη. Μη συνεχίζετε να ασχολείστε με το τι λέω, γιατί κουράστηκα να απαντάω στους χαρακτηρισμούς σας. Συνεχίστε με τη ζωή σας.
    Δεν θέλω να στο χαλάσω, αλλά δεν είναι θέμα θρησκείας/πολιτικής/τεχνολογίας, είναι θέμα ανθρώπινης ψυχολογίας... γι' αυτό συναντάμε το ίδιο pattern παντού. Μόνο τυφλός δεν το βλέπει.

    Ο άνθρωπος είναι βιολογικά φτιαγμένος να ταμπουρώνεται πίσω από στρατόπεδα, γιατί το DNA του του λέει να εντάσσεται σε «φυλές» (pseudo-tribes στις μέρες μας) και να διεξάγει tribal warfare στα πλαίσια της μάχης για την κοινωνική ιεραρχία. Το καταλαβαίνω μεν, το στηλιτεύω δε. Γιατί σε αντίθεση με τα άλλα ζώα, εμείς μπορούμε να επιβληθούμε στις παρορμήσεις του DNA και των ενστίκτων μας.

    Τα ίδια ισχύουν και για ποδόσφαιρο/ομάδες, μην νομίζεις... άλλο αν ελάχιστοι το καταλαβαίνουν και πλακώνονται τσάμπα κι άδικα, για να πλουτίζουν οι λίγοι που βρίσκονται στην κορυφή της κοινωνικής πυραμίδας και φυσικά να γελάνε εις βάρος των κορόιδων που φανατίζονται αμισθί για λογαριασμό τους.

    Α και που 'σαι, όταν εγώ έκανα emerge στο Gentoo, εσύ δεν ήσουν καν γραμμένος στο forum, οπότε μαθηματάκια περί Linux αλλού σε παρακαλώ.

  9. #84
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Τι θα λέγατε να χαλαρώσετε λιγάκι με τα επι προσωπικού, βάλτε απο μόνοι σας ενα στοπ

  10. #85
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    η microsoft έχει βρεθεί στο παρελθόν να "μαζεύει" δεδομένα μας (ή μεταδεδομένα, όπως θέλετε πάρτε το),

    από την εποχή που ο player έστελνε σε σέρβερ τι ταινίες βλέπουμε,
    μέχρι την πρόσφατη επίσημη έρευνα Ολλανδών για τα windows 10,

    αυτά είναι γεγονότα, και δεν είναι τα μόνα,

    όπως και πολλές άλλες εταιρείες έχουν πιαστεί με τα κλοπιμαία (δεδομένα μας) παραμάσχαλα,
    στις εφαρμογές ανοιχτού κώδικα,
    τέτεοια περιστατικά είναι εξαιρετικά σπάνια

    και εγώ χρησιμοποιώ windows (που έχω πληρώσει σαν ξεχωριστή άδεια) αλλά όπου έχω δυνατότητα να βάλω open source το κάνω,
    πχ αυτόν τον καιρό ψάχνομαι για πιθανή αντικατάσταση του synology με open source (αν με βολέψουν αυτά που δοκιμάζω)

  11. #86
    Εγγραφή
    19-04-2006
    Μηνύματα
    1.003
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Asus N17U
    Path Level
    Fastpath
    Το πέταξα πέρυσι απ' όλους τους υπολογιστές (όταν ανακοίνωσε πως θα μαζεύει....) και άφησα των ...windows
    Τουλάχιστον να μαζεύει ένας

  12. #87
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.749
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και φυσικά, αφού πιάστηκε red-handed με το χέρι στο βάζο με τα δεδομένα, ανακοινώνει τον τερματισμό του προγράμματος συλλογής και ουσιαστικό κλείσιμο της Jumpshot.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  13. #88
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.081
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και φυσικά, αφού πιάστηκε red-handed με το χέρι στο βάζο με τα δεδομένα, ανακοινώνει τον τερματισμό του προγράμματος συλλογής και ουσιαστικό κλείσιμο της Jumpshot.
    Εγώ ακόμα δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα από τη στιγμή που ο χρήστης συμφωνεί στην συλλογή και επεξεργασία των στοιχείων.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  14. #89
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.340
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  15. #90
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ ακόμα δεν καταλαβαίνω που είναι το πρόβλημα από τη στιγμή που ο χρήστης συμφωνεί στην συλλογή και επεξεργασία των στοιχείων.
    Είναι το ίδιο σκεπτικό που υπάρχει πίσω απο τους καταχρηστικούς όρους των τραπεζών και εκεί υπάρχει συμφωνία των χρηστών αλλά ο νόμος τα βγάζει καταχρηστικά.

Σελ. 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας